Рішення від 24.10.2024 по справі 300/7042/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" жовтня 2024 р. справа № 300/7042/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги, з урахуванням уточненої позовної заяви, мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області протиправно зменшено розмір його пенсії. Крім цього, протиправно відмовлено у врахуванні з 15.05.2023 при обчисленні розміру пенсії довідок Івано-Франківської митниці від 05.05.2023 №7.21-22-26/9 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, від 05.05-2023 №7.21-22-26/8 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Тому, слід зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняти вищевказані довідки Івано-Франківської митниці, здійснити відповідний перерахунок та індексацію пенсії, з врахуванням даних довідок і провести виплату перерахованої пенсії з 15.05.2023, з врахуванням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 по справі №300/7902/23.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 в справі №300/7902/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області призначити та здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 15.05.2023. Згідно із частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Однак, відповідачами протиправно відмовлено у врахуванні довідок Івано-Франківської митниці від 05.05.2023 №7.21-22-26/9 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, від 05.05-2023 №7.21-22-26/8 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Вважав такі дії відповідачів протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, оскільки порушують його право на отримання пенсійного забезпечення в повному обсязі.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що періоди роботи позивача коли йому присвоєно спеціальне звання не можуть зараховуватися до стажу державної служби. Вважав, що у позивача відсутнє право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Просив суд відмовити у задоволенні позову.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що позивач отримує пенсію згідно із Законом України «Про державну службу». Вказав, що листом від 11.09.2024 повідомлено позивача, що Закон України «Про державну службу» не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсій, а розрахунок пенсії при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» здійснено на умовах та у розмірі, які визначено рішенням суду від 15.01.2024 по справі №300/7902/23. Звернув увагу суду, що правові підстави для перерахунку пенсії позивача за віком відповідно Закону України «Про державну службу» відсутні, оскільки законодавством не регламентовано ані права особи на такий перерахунок, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку пенсії. Просив суд відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч.3 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 12.05.2021 отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.117).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 в справі №300/7902/23, яке набрало законної сили 17.06.2024, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 22.05.2023 №091630006601. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 15.05.2023. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 15.05.2023 призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». При цьому, як вбачається із розрахунку за пенсійною справою позивача від 24.07.2024 розмір пенсії з 15.05.2023 по 29.02.2024 становив 2093 грн., а з 01.03.2024 - 2361 грн. (а.с.74).

ОСОБА_1 15.08.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою в якій просив надати протоколи із роз'ясненням про розрахунок пенсії за 2022-2024 року та відповідь із роз'ясненням щодо перерахунку пенсії (а.с.46).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 11.09.2024 №7706-6292/К-02/8-0900/24 повідомило позивача, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 по справі №300/7902/23 ОСОБА_1 переведено з 15.05.2023 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Оскільки вказаним рішенням суду не покладено зобов?язання щодо врахування заробітної плати, розмір пенсії після перерахунку з 15.05.2023 становив 2093 грн., а з 01.03.2024 - 2361 грн. Судове рішення виконане в межах покладених зобов?язань в установленому чинним законодавством порядку. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 по справі №300/7902/23 на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не покладено жодних зобов'язань (а.с.63-64).

Не погоджуючись з такими діями відповідачів, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

За приписами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.

З фактичних обставин справи вбачається, що правовідносини у сфері пенсійного забезпечення позивача регулюються зокрема Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 за №889-VIII (надалі Закон №889-VIII), Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-ХІІ (надалі Закон №3723-ХІІ), Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV (надалі Закон №1058-IV).

Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, передбачені розділом ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VІІІ.

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із пунктами 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, після 1 травня 2016 року (дати набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року) право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ зберігають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Така правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 10.07.2018 у справі № 591/6970/16-а, від 19.03.2019 у справі № 466/5138/17, від 10.04.2019 у справі №607/2474/17.

Як встановлено судом, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 15.05.2023 призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Як слідує з матеріалів справи, позивачем разом із заявою від 15.05.2023 про перехід на інший вид пенсії відповідачу надавалися довідки Івано-Франківської митниці від 05.05.2023 №7.21-22-26/9 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, від 05.05.2023 №7.21-22-26/8 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (а.с.30-31).

При цьому, як вбачається із розрахунку за пенсійною справою позивача від 26.08.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області не враховано заробітну плату, зазначену у вищевказаних довідках (а.с.194).

З огляду на зміст частини першої статті 37 Закону №3723-XII особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, пенсія згідно Закону України "Про державну службу" призначається у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, для визначення розміру пенсії згідно із Закону України "Про державну службу" необхідно встановити розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, від якого, в свою чергу, визначається розмір пенсії, що становить 60 відсотків від розміру такої заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок №622).

Так, пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з пунктом 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Отже, при призначенні пенсії особі повинні враховуватися подана нею заява та додані до неї документи.

Так, відповідно до пунктів 2, 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу", пунктів 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280, та пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622, правління Пенсійного фонду України постановою від 17.01.2017 №1-3 затвердило форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу".

Суд зазначає, що довідки Івано-Франківської митниці від 05.05.2023 №7.21-22-26/9 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, від 05.05-2023 №7.21-22-26/8 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відповідають формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

Суд звертає увагу на те, що всі відображені у вказаних довідках види оплати праці, є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому такі довідки мають бути враховані при розрахунку розміру пенсії позивача як державного службовця.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону №1058-IV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Суд наголошує, що спірному випадку пенсія позивачу на підставі Закону України "Про державну службу" призначена вперше з 15.05.2023, (до того отримував пенсію за віком згідно Закону №1058-IV), а тому пенсійний орган при призначенні такої пенсії повинен враховувати і подану заяву, і додані до неї документи, зокрема довідки від 05.05.2023 №7.21-22-26/9 та від 05.05-2023 №7.21-22-26/8.

Оскільки на момент такого звернення 15.05.2023 позивач мав більше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до посад державних службовців, однак не працював на посадах державної служби, він мав право відповідно до Порядку №622 на призначення пенсії з заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Суд зазначає, що наявність або відсутність 20-ти річного стажу на державній службі станом на 01 травня 2016 року враховується лише для вирішення питання щодо наявності права на призначення пенсії державного службовця, тоді як позивачу пенсія призначена, і спору щодо цього між сторонами немає.

Як наслідок, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області протиправно не враховано при призначенні позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" довідки Івано-Франківської митниці від 05.05.2023 №7.21-22-26/9 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та від 05.05.2023 №7.21-22-26/8 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-ІV звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Вимогами пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-ІV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, встановлено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Одночасно суд наголошує, що позивач просив суд визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо врахування вищевказаних довідок про заробітну плату.

Однак судом встановлено, що саме Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області не враховано при призначенні позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" довідки Івано-Франківської митниці від 05.05.2023 №7.21-22-26/9 та від 05.05.2023 №7.21-22-26/8, які були ним додані із заявою від 15.05.2023 про перехід на інший вид пенсії .

В свою чергу відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на заяву позивача від 15.08.2024 жодних рішень не приймав, а тільки надіслав листом від 11.09.2024 матеріали та надав роз'яснення за пенсійною справою позивача.

Отже, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не вчиняло протиправних дій щодо відмови у врахуванні вищевказаних довідок.

Водночас, відповідно до ч.1 ст.47 Закону №1058-ІV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів справи позивач, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яке в свою чергу і здійснює виплату йому пенсії.

З метою запобігання порушення права позивача на належну йому пенсію та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 15.05.2023 перерахунок позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з врахуванням довідок Івано-Франківської митниці від 05.05.2023 №7.21-22-26/9 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та від 05.05.2023 №7.21-22-26/8 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити виплату позивачу перерахованої пенсії.

Стосовно позову в частині здійснення індексації перерахованої пенсії, окрім вищенаведених висновків суд зазначає наступне.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Відповідач ще не проводив перерахунку призначеної позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача при виплаті йому пенсії після такого перерахунку будуть порушені.

Щодо вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення, то відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Тобто, з метою забезпечення повного, правильного і своєчасного виконання судового рішення передбачені повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за його виконанням. Керуючись наданим правом, а не обов'язком, суд, за наслідками встановлених обставин та досліджених доказів, не вбачає підстав для встановлення судового контролю шляхом визначення відповідачу строку виконання рішення суду.

Крім цього, в позовній заяві позивач просить суд винести окрему ухвалу щодо посадових осіб відповідачів, з приводу чого суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 1 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Відповідно до частини 2 вказаної статті у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Положенням частини четвертої цієї ж статті встановлено, що в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

Тобто, окрема ухвала є способом реагування суду на випадки виявлення порушення законності та правопорядку, які не можуть бути усунені ним самостійно при вирішенні адміністративного спору з використанням передбачених адміністративним процесуальним законом засобів.

Реалізація такої процесуальної дії як постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду. В даному випадку суд не вбачає підстав для постановлення судом окремої ухвали.

Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії підлягає до часткового задоволення.

Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суду надано право покласти судові витрати у справі повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору на сторону, внаслідок неправильних дій якої виник спір.

Враховуючи приписи ч.3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, як зі сторони, внаслідок неправильного дій якої виник спір, на користь ОСОБА_1 700 грн. сплаченого судового збору.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо неврахування ОСОБА_1 при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" довідок Івано-Франківської митниці від 05.05.2023 №7.21-22-26/9 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та від 05.05.2023 №7.21-22-26/8 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, вул.Зодчих, 22, м.Вінниця, Вінницька область) перерахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 15.05.2023 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з врахуванням довідок від 05.05.2023 №7.21-22-26/9 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та від 05.05.2023 №7.21-22-26/8 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, які видані Івано-Франківською митницею.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців,15, м. Івано-Франківськ) здійснити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 15.05.2023 виплату перерахованої пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з врахуванням довідок від 05.05.2023 №7.21-22-26/9 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та від 05.05.2023 №7.21-22-26/8 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, які видані Івано-Франківською митницею, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, вул.Зодчих, 22, м.Вінниця, Вінницька область) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 700 (сімсот) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.