23 жовтня 2024 р. № 400/7937/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ,
треті особиВійськова частина НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), третя особа - Військова частина НОМЕР_2 (далі - третя особа) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою від 23.08.2024 суд відкрив провадження у справі, постановив здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, встановив строки для подання сторонами заяв по суті, задовольнив клопотання позивача і витребував від відповідача докази - належним чином засвідчену довідку про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.02.2023 по 21.05.2024.
Ухвалою суду від 16.10.2024 суд прийняв до розгляду позовні вимоги з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог. Отже, судом в цій справі розглядаються наступні позовні вимоги:
визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного нарахування та невиплати за період 29 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року, без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року, з урахуванням посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів Україні «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704.
визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного нарахування та невиплати грошового забезпечення за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, з урахуванням посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів Україні «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704.
визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного нарахування та невиплати грошового забезпечення за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року, з урахуванням посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів Україні «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704.
визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного нарахування та невиплати грошового забезпечення за період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення за період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року, з урахуванням посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів Україні «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704.
визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного нарахування та невиплати грошового забезпечення за період з 01 січня 2024 року по 21 травня 2024 року без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" станом на 01.01.2024.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення за період з 01 січня 2024 року по 21 травня 2024 року, з урахуванням посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» станом на 01.01.2024 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів Україні «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги на оздоровлення за 2021 рік з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги на оздоровлення за 2022 рік з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги на оздоровлення за 2024 рік, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» станом на 01.01.2024 на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату компенсації за невикористані календарні дні щорічної відпустки за 2022 рік терміном 45 діб з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» станом на 01.01.2024 на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату компенсації за невикористані календарні дні щорічної відпустки за 2023 рік терміном 30 діб з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» станом на 01.01.2024 на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату компенсації за невикористані календарні дні щорічної відпустки за 2024 рік терміном 15 діб з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» станом на 01.01.2024 на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату компенсації за невикористані 126 (сто двадцять шість) діб додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, 2020 рік, 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік, 2024 рік набутої на підставі статті 16' Закону України "Про відпустки" та пункту 12 частини першої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» станом на 01.01.2024 на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після звільнення з військової служби, а саме в серпні 2024 року, ним отримано від третьої особи довідку від 23.07.2024 № 289 про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.01.2020 по 28.02.2023. Позивач зазначає, що з довідки йому стало відомо, що його грошове забезпечення розраховано невірно, що впливає на перерахунок пенсії. Позивач вважає дії відповідача щодо застосування прожиткового мінімуму при розрахунку грошового забезпечення станом на 01.01.2018 протиправними, оскільки такий розрахунок має здійснюватися виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року. Також, на думку позивача, не підлягають застосуванню зміни, внесені Постановою Кабінету Міністрів України № 481 від 12.05.2023 до пункту 4 Постанови № 704, як такі, що суперечать акту вищої юридичної сили. Просить позов задовольнити.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив з огляду на те, що вимога про перерахунок грошового забезпечення не узгоджується з п.4. Постанови Кабінету Міністрів України № 704, яка з 29.01.2020 року діє в редакції, що передбачає визначення розмірів окладів за військовим званням військовослужбовців шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року. Відповідач зазначає, що попри визнання постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 протиправною та скасування п. 6 Постанови № 103, якою, у тому числі, було внесено зміни до п. 4 Постанови № 704, відповідного рішення (постанови) про внесення змін або відновлення дії редакції п. 4 Постанови № 704 до 24.02.2018 чи видання нової редакції цієї норми, тобто приведення п. 4 Постанови № 704 у відповідність до судового рішення від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, Кабінетом Міністрів України прийнято не було. Таким чином, положення п. 4 Постанови № 704, в редакції Постанови № 103, не зазнали змін в установленому законодавством порядку, через винесення відповідного рішення уповноваженим на те органом - Урядом. Також, позивач звертає увагу суду, що він наділений повноваженнями на видання лише розпорядчих документів (наказів, бойових розпоряджень, тощо), а не на прийняття нормотворчих актів на кшталт внесення змін до п. 4 Постанови № 704, відновлення дії її попередньої редакції і тому подібне. Прогалини законодавства, юридична колізія норм права, можлива бездіяльність Кабінету Міністрів України, не можуть бути підставою для визнання поведінки відповідача протиправною в таких випадках. Отже, відповідач вважає свої дії законними, просить у задоволенні позову відмовити.
Відповідачем на виконання ухвали суду від 23.08.2024 про витребування доказів надано довідку про розмір основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення колишнього військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 за період з 01.03.23 року по 21.05.2024 року.
Також, до суду надійшли пояснення третьої особи, з яких вбачається, що третя особа вважає позов таким, що не підлягає задоволенню. Так, третя особа зазначає, що внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 “Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» є беззаперечною підставою для відмови у задоволенні його позовних вимог після 21.05.2023, по 21.05.2024, зокрема перерахунку отриманих позивачем після 20.05.2023 грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій й за невикористані дні щорічної основної відпустки при звільненні з військової служби і одноразової допомоги при звільненні з військової служби, а також інших видів грошового забезпечення (компенсаційних, допоміжних виплат), які обраховуються із посадових окладів та окладів за військовим званням. Третя особа наполягає, що розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим званням), як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018.
Позивач не скористався правом на надання до суду відповіді на відзив.
На підставі матеріалів справи суд установив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідно до наказу № 144 командира військової частини НОМЕР_1 від 21.05.2024 підполковника ОСОБА_1 , звільненого відповідно до пункту третього частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" о з військової служби у запас за пунктом "г" у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісією в закладах охорони здоров'я, вважати таким, що справи та посаду здав 21 травня 2024 року.
З заяв по суті встановлено, що з 01.01.2020 по 28.02.2023 військова частина НОМЕР_1 знаходилась на фінансовому забезпеченні у військові частині НОМЕР_2 , тобто нарахування (розрахунок) грошового забезпечення проводилось фінансово-економічною службою (бухгалтером) військової частини НОМЕР_1 , в свою чергу виплата грошового забезпечення проводилась фінансово-економічною службою військової частини НОМЕР_2 .
09.07.2024 позивач звернувся до Військової частини НОМЕР_2 (третя особа) з заявою щодо свого грошового забезпечення за період з 01.01.2020 по 01.04.2023 року, тобто за період, впродовж якого відповідач знаходився на фінансовому забезпеченні у третьої особи.
Листом № 154/730/3/300 від 28.07.2024 третя особа повідомила позивача, що при розрахунку грошового забезпечення , а також належних одноразових додаткових видів грошового забезпечення застосовувався розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року, як це установлено в рішеннях та окремих дорученнях Міністра оборони України та у відповідності до положень Закону України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України № 704.
Також 10.07.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою, якою просив надати інформацію про те, який розмір прожиткового мінімуму (на який рік) був застосований при розрахунку грошового забезпечення, зокрема, посадового окладу позивача з січня 2020 року по травень 2024 року, а також інформацію про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2023, на 01.01.2024 з обов'язковим зазначенням розміру у відсотках надбавки за вислугу років надбавки за особливістю проходження служби у відсотках посадового окладу окладу за військове звання та надбавку за вислугу років інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсотках та щомісячної премії у відсотках. Позивач стверджує, що відповідач відповідь на цей лист на надав. Відповідач це твердження не заперечив.
В матеріалах справи містяться довідка відповідача про розмір основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення колишнього військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 за період з 01.03.23 року по 21.05.2024 року, довідка третьої особи №289 від 23.07.2024 про розміри основних те щомісячних додаткових видів грошового забезпечення колишнього військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , яка знаходилась на фінансовому забезпеченні у військової частини НОМЕР_2 , ОСОБА_1 за період з 01.01.2020 по 28.02.2023, довідка № 31 від 21.05.2024 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також грошовий атестат позивача виданий відповідачем 21.05.2024.
Позивач вважає, що його грошове забезпечення розраховувалось невірно, що стало підставою для звернення до суду.
Вирішуючи спір, суд враховує наступні норми права.
Положення статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачають, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою № 704, яка набрала чинності 01.03.2018, затверджені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пункт 4 Постанови № 704 (в редакції до 24.02.2018) встановлює, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Однак, Постановою № 103 до Постанови № 704 внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 викладений у новій редакції:
"4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
Отже, з 01.03.2018 Уряд України запровадив одну розрахункову величину обчислення окладу за посадою та окладу за військовим званням, а саме: розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установлений законом на 1 січня 2018 року.
Разом із тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, визнаний протиправним та скасований пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яким, зокрема, в пункт 4 Постанови № 704 були внесені зміни.
Отже, відповідно до редакції пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до внесення змін, та вимог пункту 1 Приміток додатку 1 та пункту Примітки додатку 14 до Постанови № 704, розміри посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
З наведеного суд дійшов висновку, що саме з 29.01.2020 - дня набрання законної сили рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18 - діє редакція пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін.
Тобто з 29.01.2020 була відновлена дія пункту 4 Постанови № 704 у первісній редакції, котра визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а не на 01.01.2018.
Отже, з 29.01.2020, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/6453/18 виникають підстави для розрахунку грошового забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Ураховуючи наведене, суд доходить переконання, що дії відповідача щодо обчислення та виплати позивачу грошового забезпечення з 29.01.2020 до 20.05.2023 без урахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2020 Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", станом на 01.01.2021 Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік, станом на 01.01.2022 Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік, станом на 01.01.2023 Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік є неправомірними.
На цій підставі відповідача належить зобов'язати здійснити перерахунок та виплату позивачу вказаних грошових виплат з урахуванням вже виплачених сум.
Оцінюючи вимоги позивача щодо перерахунку грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суд керується наступними приписами законодавства України.
Розділом XXIII Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим Наказом Міністра оброни України 07.06.2018 № 260 (далі - Порядок № 260) врегульовано порядок виплати грошової допомоги для оздоровлення. Так, пунктами 1.2. передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які набули (набувають) право на отримання щорічної основної (канікулярної) відпустки, один раз на рік виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Грошова допомога для оздоровлення надається військовослужбовцям у разі вибуття їх у щорічну основну відпустку повної тривалості, або у другу частину щорічної основної відпустки (у тому числі в дозволених випадках за невикористану відпустку за минулі роки), або без вибуття у відпустку (за їх рапортом протягом поточного року) на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому суми грошової допомоги.
Нарахування та виплата матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, передбачена нормами пункту 1, підпункту третього пункту 7, пункту 9 розділу XXIV Порядку № 260, за якими військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, один раз на рік надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Оскільки грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань відповідно до наведених вище норм Порядку № 260 розраховуються, виходячи з місячного грошового забезпечення, перерахунок грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по 20.05.2023 тягне з собою необхідність перерахунку і цих виплат, здійснених в зазначений період.
Аналогічного висновку суд доходить і відносно позовної вимоги про перерахунок компенсацій за невикористані дні щорічної і додаткової відпустки. Розділ XXXI Порядку № 206 передбачає можливість грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки у разі звільнення військовослужбовця з військової служби. Так, за приписами пункту 3 цього розділу у рік звільнення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), звільненим з військової служби за віком, станом здоров'я, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, які не використали щорічну основну відпустку або використали частково, за їх бажанням надається відпустка із наступним виключенням зі списків особового складу військової частини та виплачується грошове забезпечення у розмірі відповідно до кількості наданих днів відпустки або виплачується. З огляду на те, що компенсація за невикористані дні відпустки пов'язана з місячним грошовим забезпеченням, вона підлягає перерахунку в зв'язку з зміною розміру грошового забезпечення у відповідний період.
Проте, суд наголошує, що предметом дослідження в цій справі не є встановлення права позивача на конкретну кількість днів відпустки. Позивачем не доведено, що його право на надання йому щорічних відпусток та додаткових відпусток як учаснику бойових дій порушено. З матеріалів справи не вбачається наявність спору між сторонами щодо кількості днів цих відпусток.
За такого суд вважає, що перерахуванню підлягає лише вже виплачена позивачу компенсація за невикористані дні щорічної та додаткової відпустки. Перерахунок має бути здійснений виходячи з розміру посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет України на відповідний станом на 1 число відповідного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Одноразова грошова допомога у разі звільнення з військової служби регулюється розділом XXXII Порядку № 206 і підлягає виплаті у разі звільнення у розмірах та на умовах, установлених пунктом 2 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а саме в відсотках від місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. З огляду на це, виплачена позивачу одноразова грошова допомога має зазнати змін з огляду на перерахунок грошового забезпечення.
Водночас, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення з 21.05.2023 по 21.05.2024, з огляду на наступне.
12.05.2023 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №481 (далі - Постанова КМУ №481), що набрала законної сили 20.05.2023, якою було скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, відповідно до яких установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Тобто, з 20.05.2023 у зв'язку із внесенням постановою КМУ №481 змін до постанови Кабінету Міністрів України, затверджених постановою КМУ від 21 лютого 2018 року № 103, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14, а не виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на відповідний рік, у цьому випадку станом на 01.01.2023, 01.01.2024.
Поряд з цим, позивач, обґрунтовуючи вимоги, в тому числі в частині зобов'язання перерахувати грошове забезпечення з 21.05.2023 по 21.05.2024 посилається саме на норму Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, у редакції, яка втратила свою чинність з 20.05.2023.
За таких обставин, у відповідача були відсутні правові підстави для розрахунку грошового забезпечення позивача із зазначенням складових грошового забезпечення, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023, 01.01.2024, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, починаючи з 21.05.2023.
Отже, позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, доказів понесення інших судових витрат не надав, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 у період з 29.01.2020 по 20.05.2023 грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення за 2020 - 2023 роки, грошової допомоги при вирішені соціально побутових питань за 2020 рік , компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, додаткової відпустки, виплаченої ОСОБА_1 при звільненні, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.
3.Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату за період з 29.01.2020 по 20.05.2023 грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення за 2020 - 2023 роки, грошової допомоги при вирішені соціально побутових питань за 2020 рік, компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, додаткової відпустки, виплаченої ОСОБА_1 при звільненні, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінет Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. В іншій частині позову - відмовити
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суддя Л.Л. Дерев'янко