23 жовтня 2024 р. № 400/8822/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездільність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.09.2024 пенсії відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 22.08.2024 № 9/3-2778 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у розмірі 83%, згідно рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.09.2019 № 400/2527/19 з урахуванням індексації за 2022 рік встановленою постановою КМУ від 16.02.2022 № 118, з урахуванням індексації за 2023 рік встановленою постановою КМУ від 24.02.2023 № 168, з урахуванням індексації за 2024 рік встановленою постановою КМУ від 23.02.2024 № 185 та щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., згідно постанови КМУ №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження розміру пенсії її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
- зобов'язати Головне управлiння Пенсiйного фонду Украiни в Миколаївськiй областi провести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.09.2024 перерахунок пенсії та виплату пенсії у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 22.08.2024 № 9/3-2778 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у розмірі 83%, згідно рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.09.2019 № 400/2527/19 з урахуванням індексації за 2022 рік встановленою постановою КМУ від 16.02.2022 № 118, з урахуванням індексації за 2023 рік встановленою постановою КМУ від 24.02.2023 № 168, з урахуванням індексації за 2024 рік встановленою постановою КМУ від 23.02.2024 № 185 та щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., згідно постанови КМУ №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження розміру пенсії її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що до Управління подано довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача, однак відповідач в порушення вимог чинного законодавства відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Ухвалою суду від 23.09.2024 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що у зв'язку зі скасуванням в судовому порядку пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» у відповідача відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі наданих довідок, оскільки на тепер відсутні законодавчо визначені умови для перерахунку пенсії. Крім того, на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 09.11.2021 у справі № 400/7832/21 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022, в результаті якого основний розмір пенсії збільшився понад 2000,00 грн, тому підстави для виплати щомісячної доплати відповідно до Постанови №713 відсутні. В задоволені позову просить відмовити.
На підставі матеріалів справи суд встановив такі обставини.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Департаментом з питань виконання кримінальних покарань складено довідку від 22.08.2024 №9/3-2778 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до якої грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача обчислено станом на 01.01.2023 з урахуванням положень Постанови №704 та становить: посадовий оклад - 6300 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; відсоткова надбавка за вислугою років 40% - 3084 грн; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби 47,9% - 5170,33 грн, премія 209,7 %-13211,10 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% 630,00 грн.), а загалом 29805,43 грн.
На відповідне звернення позивача щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, Управління листом від 16.09.2024 року повідомило про те, що з 01.01.2018 року пенсію перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІ1 та постанови КМУ «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103 (далі - Постанова № 103), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704). Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019) визнано протиправними та скасовано н.п. 1.2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Після визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалось. У зв'язку з цим, для проведення перерахунку пенсії на підставі довідоки від 22.08.2024 №9/3-2778 немає підстав.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про розмір грошового забезпечення від 22.08.2024 №9/3-2778 позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Станом на час прийняття Постанови №704 пункт 4 зазначеної постанови передбачав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
З 24.02.2018 набула чинності Постанова № 103, пунктом 6 якої у первинній редакції внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, пункт 4 Постанови № 704 викладено в новій редакції, яка передбачала, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Отже, з 24.02.2018 змінено розрахункову величину, з якої обчислюються розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями, а саме: замість
«розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)» передбачено використання «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року».
Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким вносились зміни до Постанов КМУ, що додаються, зокрема пункту 4 Постанови №704.
Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.
Так, у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 Верховний Суд на підставі аналізу, у тому числі, норм Закону №2262-XII та Постанови №704 виснував таке:
а) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
б) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
в) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
Зазначений правовий висновок висловлений у постанові Верховного Суду у справі №440/6017/21.
Отже, у позивача через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 06.02.2023 року у справі № 160/2775/22.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для
відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, від 03.09.2020 у справі № 520/3061/19, від 18.09.2020 у справі № 620/1918/19.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Частиною 2 статті 51 Закону № 2262 встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З матеріалів справи судом встановлено, що Департамент з питань виконання кримінальних покарань видав довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 22.08.2024 №9/3-2778 станом на 01.01.2023 року. Зазначена довідка надана позивачем Управлінню для перерахунку належної позивачу пенсії.
Однак, не зважаючи на те, що виникли підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення, вказані у довідці уповноваженого органу, розрахованих згідно з Постановою № 704 у зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року, відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача.
За таких обставин, наявні підстави для зобов'язання Управління здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 22.08.2024 №9/3-2778 з 01.09.2024 року.
Стосовно позовної вимоги позивача про виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови КМУ №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», суд зазначає наступне.
З 01.07.2021 року позивачу, відповідно до Постанови № 713 проведено перерахунок пенсії та встановлено щомісячну доплату у розмірі 596,78 грн.
02.09.2024 року позивач звернувся із заявою до відповідача, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн.
Листом від 16.09.2024 відповідачем було відмовлено у задоволенні цієї заяви та повідомлено про те, що відповідно до Постанови №713 з 01.07.2021 до розміру пенсії позивача встановлено щомісячну доплату в сумі 596,78 грн. З лютого 2022 року пенсійну виплату перераховано на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 09.11.2021 у справі № 400/7832/21 У зв'язку з тим, що розмір пенсії, перерахованої на виконання рішення суду, збільшився більше ніж на 2000,00 гривень, підстави для виплати щомісячної доплати відповідно до Постанови № 713 відсутні.
Тобто, з матеріалів справи вбачається, що з 01.07.2021 позивач отримував пенсію, в складі якої була передбачена доплата в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, а починаючи з 01.02.2022 позивачу не нараховується та не виплачується ця щомісячна доплата.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
З метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 713.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом № 2262, починаючи з 01.07.2021 року.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01.03.2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсій, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме: зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої в особи винило до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі № 420/2473/22.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому суд враховує, що відмова у нарахуванні та виплаті доплати на підставі Постанови № 713 є за своєю суттю діями, а не бездіяльністю.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що збільшення пенсії та скасування виплати доплати відбулось з 01.02.2022 року, після перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду від 09.11.2021 року у справі № 400/7832/21.
Враховуючи зазначене, позивач має право на нарахування та виплату доплати з 01.09.2024 року.
Стосовно позовної вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 83%, згідно рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.09.2019 № 400/2527/19, суд зазначає, що відповідачем на виконання вищезазначеного рішення суду проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 в розмірі 83% від відповідних сум грошового забезпечення.
А тому, вимога позивача про перерахунок пенсії в розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення є безпідставною та як така, що вже вирішена судом.
Щодо позовних вимог провести перерахунок пенсії з урахуванням індексації за 2022 рік встановленою постановою КМУ від 16.02.2022 № 118, з урахуванням індексації за 2023 рік встановленою постановою КМУ від 24.02.2023 № 168, з урахуванням індексації за 2024 рік встановленою постановою КМУ від 23.02.2024 № 185 без обмеження розміру пенсії її максимальним розміром, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів, які регулюють питання перерахунку пенсії військовослужбовця після скасування положень постанови Кабінету Міністрів України №103. Відтак спору щодо перерахунку пенсії з урахуванням індексації та обмеженням пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що з урахуванням положень статті 139 КАС України понесені позивачем обґрунтовані судові витрати на оплату судового збору в розмірі 1211,20 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, суд,-
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.
2. визнати протиправною бездільність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення перерахункУ ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.09.2024 пенсії відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 22.08.2024 № 9/3-2778 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., згідно постанови КМУ №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням проведених виплат.
3. зобов'язати Головне управлiння Пенсiйного фонду Украiни в Миколаївськiй областi провести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.09.2024 перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 22.08.2024 № 9/3-2778 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., згідно постанови КМУ №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням проведених виплат.
4. В іншій частині в задоволені позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинандцять гривень 20 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суддя Л.Л. Дерев'янко