про встановлення судового контролю
за виконанням рішення суду
23 жовтня 2024 року м. Київ №826/10042/18
Київський окружний адміністративний суд в складі судді Донця В.А., розглянувши заяву позивача про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.06.2019 у справі №826/10042/18 адміністративний позов задоволено повністю;
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 01 січня 2018 року під час її перерахунку з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення, врахованих при призначенні (обчисленні) пенсії, з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.08.2019 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 червня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - повернуто особі, яка її подала.
Отже, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.06.2019 набрало законної сили 20.08.2019.
Від позивача ОСОБА_1 надійшла заява від 23.05.2024 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві у 10-денний строк подати звіт про виконання рішення суду від 03.06.2019 по справі №826/10042/18 та здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення, згідно із рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.06.2019 у справі №826/10042/18.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною восьмою статті 382 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
У рішенні Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.06.2019 судовий контроль за виконанням рішення суду не встановлювався.
З матеріалів справи вбачається, що станом на момент прийняття даної ухвали рішення суду у справі №826/10042/18 не виконано.
З розрахунку пенсії позивача за вислугу років станом на 01.03.2023 вбачається, що відсоткове значення розміру пенсії становить 70% від сум грошового забезпечення. Тобто, відповідачем не виконано рішення суду від 03.06.2019 у справі №826/10042/18, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення, врахованих при призначенні (обчисленні) пенсії, з урахуванням проведених виплат.
За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви та наявність правових підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати звіт про виконання судового рішення.
Керуючись статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №826/10042/18 задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16) подати до Київського окружного адміністративного суду звіт протягом двадцяти днів, з дня наступного за днем отримання ухвали, про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.06.2019 в адміністративній справі №826/10042/18 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення, врахованих при призначенні (обчисленні) пенсії, з урахуванням проведених виплат.
Роз'яснити, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до частини другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Згідно зі статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Донець В.А.