П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
22 жовтня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/3977/23
Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В. А.
Місце ухвалення: м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Бітова А. І.
- Ступакової І. Г.
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одеса адміністративну справу за апеляційною скаргою військової частини НОМЕР_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 липня 2024 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Адміністрація Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Адміністрація Державної прикордонної служби України, в якому просить суд:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови підготувати та надати ОСОБА_1 оновлену довідку “Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення для призначення пенсії за вислугу років», з урахуванням та включенням до неї щомісячної додаткової винагороди, винагороди за бойове чергування та індексації грошового забезпечення;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати, зареєструвати та видати оновлену довідку “Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення» за формою, визначеною пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402, у відповідності до вимог статей 43, 51, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з метою перерахунку пенсії за вислугу років, з включенням до її складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія: щомісячної додаткової винагороди, винагороди за бойове чергування та індексації грошового забезпечення, разом з раніше зазначеними у довідці від 17.12.2022 року № 11/173 видів грошового забезпечення з дати виникнення права на пенсію, тобто з 17.12.2022 року, в двох примірниках, один з яких направити з офіційним листом до Фінансово-економічного управління Адміністрації Державної прикордонної служби України, для подальшого її відправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, другий направити ОСОБА_1 на його поштову адресу.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що він проходив військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), наказами Голови Державної прикордонної служби України від 02.12.2022 року № 1293-ОС та командира військової частини НОМЕР_1 від 16.12.2022 № 6Ю-ОС по особовому складу його звільнено з військової служби за контрактом в запас Збройних Сил України та виключено зі списків особового складу з 16.12.2022. З 17.12.2022 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугою років у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, в розмірі 70 % грошового забезпечення. Після отримання від пенсійного органу Повідомлення про призначення пенсії за пенсійною справою - № 1510029410 від 17.12.2022 р. Позивачу стало відомо, що головним бухгалтером - начальником фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) НОМЕР_2 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_1 ) було видано довідку від 17.12.2022 року № 11/173 “Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення" (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за період з 01 грудня 2020 року по 30 листопада 2022 року, проте, в порушення норм чинного законодавства, в довідці не вказані щомісячна додаткова винагорода, визначена Постановою Кабінету Міністрів України “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168 в сумі 30 000,00 грн. за квітень 2022 р. - по листопад 2022 року, індексація грошового забезпечення, передбачена Законом України “Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 за період грудень 2020 р. по листопад 2022 року, а також винагорода за бойове чергування, згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704, розділу IV пункту 3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС від 25.06.2018 року № 558, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 23.07.2018 року за№ 854/32306 за травень 2022 року - 704,00 грн.; червень 2022 року - 704,00 грн., жовтень 2022 року - 633,60 грн.; листопад 2022 року - 704,00 грн. На звернення позивача щодо видачі оновленої довідки про додаткові види грошового забезпечення з урахуванням вищевказаних щомісячної додаткової винагороди, індексації грошового забезпечення та винагороди за бойове чергування, відповідач відмовив у видачі запитуваної довідки, посилаючись на відсутність відповідних підстав, що стало підставою звернення до суду з даним позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 липня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 (В/ч НОМЕР_1 ) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови підготувати та надати ОСОБА_1 оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення" (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з включенням до неї індексації грошового забезпечення.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити ОСОБА_1 оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення" (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з включенням до неї індексації грошового забезпечення.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 ( одна тисяча сімдесят три грн. 60 коп.) гривень.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, військова частина НОМЕР_1 , подала апеляційну скаргу, в якій зазначає про порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, а тому просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що Військова частина НОМЕР_1 немає повноважень (зобов'язань) надавати таку довідку до ГУ ПФУ в Одеській області та ОСОБА_1 , оскільки 11 листопада 2022 року Адміністрацією Держприкордонслужби України, задля реалізації Інструкції № 760, виданий наказ № 86/0/8-22-ОД «Про визначення єдиного уповноваженого структурного підрозділу, на який покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій». У пункті 1 згаданого наказу визначене фінансово-економічне управління Адміністрації Державної прикордонної служби України єдиним уповноваженим підрозділом, на яке покладаються функції щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та членам їхніх сімей
За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308).
Відповідно до ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) АДРЕСА_1 .
02.12.2022 року наказом Голови Державної прикордонної служби України року № 1293-ОС припинено (розірвано) контракт та звільнено полковника ОСОБА_1 з військової служби у запас за пунктом "г" (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років) пункту 3 частини 5 ст.26 Закону України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (зі змінами). ( а.с. 18)
16.12.2022 наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 610-ОС “ Про особовий склад» полковника ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу з 16.12.2022 р. ( а.с. 19).
24.01.2023 року ГУ ПФУ в Одеській області Повідомленням про призначення пенсії ( пенсійна справа № 1510029410) за № 1500-0308-8/8464 повідомило ОСОБА_1 про призначення йому з 17.12.2022 року пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ (а.с.20).
19.12.2022 року військовою частиною № НОМЕР_1 ДПСУ видана довідка № 11/173 “Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення" (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» полковнику ОСОБА_1 , про те, що додаткові види грошового забезпечення за період з 01 грудня 2020 року по 30 листопада 2022 року складаються з надбавки за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію, премії. ( а.с. 22).
06.02.2023 року позивач вернувся до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з зверненням про видачу йому нової Довідки про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, згідно пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за N 135/13402 з додаванням до стовпчиків, які були вказані в довідці від 17.12.2022 року № 11/173, стовпчиків з: додатковою щомісячною грошовою винагородою, визначеною Постановою Кабінету Міністрів України “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року№ 168; індексацією, передбаченою Законом України “Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року№ 1078; винагородою за бойове чергування, згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704, розділу IV пункту 3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС від 25.06.2018 р. № 588. ( а.с. 30-32)
13.02.2023 року начальник НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України листом № 11/Г-18-23- вих. повідомив позивача, серед іншого, що розділом III Інструкції № 558, зазначено конкретний перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, до якого не входить індексація грошового забезпечення військовослужбовцям, винагорода за бойове чергування (бойову службу) та додаткова винагорода визначена постановою Кабінет) Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168). Виходячи з вищенаведеного, підстав для включення сум індексації грошового забезпечення, винагороди за бойове чергування (бойову службу) та додаткової винагороди визначеної Постановою № 168 до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, не було та не буде. ( а.с. 33-34)
Вважаючи дії відповідача щодо не включення до Довідки про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби сум отриманої додаткової винагороди встановленої ПКМУ №168 від 28.02.2022 р., індексації грошового забезпечення, а також винагороди за бойове чергування протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що особи, які отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, суми отримуваної ними індексації доходів, а тому прийшов до висновку, що нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення повинні бути включені до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія.
При цьому вказав, що вимога позивача про включення розмірів додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою КМУ № 168 до довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії є необґрунтованою, а тому не підлягає задоволенню, оскільки додаткова винагорода, відповідно до постанови КМУ № 168, не є ані основним, ані щомісячним додатковим видом грошового забезпечення військовослужбовця, і врахування її при призначені пенсії суперечитиме статті 43 Закону 2262-XII.
Також відмовив у задоволенні позовних вимог в частині можливості включення до довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислугу років винагороди за бойове чергування, оскільки винагорода за бойове чергування (бойову службу) віднесена до одноразових додаткових видів грошового забезпечення, що підтверджується вищевказаними довідками про виплату позивачу такої винагороди лише у чотирьох місцях 2022 року.
Також, щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача “ підготувати, зареєструвати та видати оновлену довідку “Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення» за формою, визначеною пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402, ….. разом з раніше зазначеними у довідці від 17.12.2022 року № 11/173 видів грошового забезпечення з дати виникнення права на пенсію, тобто з 17.12.2022 року, в двох примірниках, один з яких направити з офіційним листом до Фінансово-економічного управління Адміністрації Державної прикордонної служби України, для подальшого її відправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, другий направити ОСОБА_1 на його поштову адресу, то прийшов до висновку, що в цій частині позов не підлягає задоволенню, оскільки пунктом 7 Порядку № 3-1 не передбачена форма вказаної довідки, а щодо іншої частині вимог, то на переконання суду, позивач обрав невірний спосіб захисту порушеного права.
Вивчивши матеріали справи, переглянувши рішення суду першої інстанції в межах вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-XII (надалі - Закон № 2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").
Частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393.
У п. 7 Постанови № 393 передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулював Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктом 7 Порядку №3-1 встановлено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються, зокрема, такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Отже, зі змісту положень пункту 7 Порядку №393, пункту 7 Порядку №3-1 слідує, що уповноважені структурні підрозділи видають грошовий атестат, а також довідку про додаткові види грошового забезпечення заявника за останні 24 місяці підряд перед звільненням зі служби, до складу яких згідно з частиною першою статті 43 Закону №2262-ХІІ входять відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи, головним бухгалтером - начальником фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) НОМЕР_2 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_1 ) було видано довідку від 17.12.2022 року № 11/173 “Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення" (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за період з 01 грудня 2020 року по 30 листопада 2022 року.
Позивач вказує, що в порушення норм чинного законодавства, в довідці не вказані щомісячна додаткова винагорода, визначена Постановою Кабінету Міністрів України “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168 в сумі 30 000,00 грн. за квітень 2022 р. - по листопад 2022 року, індексація грошового забезпечення, передбачена Законом України “Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 за період грудень 2020 р. по листопад 2022 року, а також винагорода за бойове чергування, згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704, розділу IV пункту 3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС від 25.06.2018 року № 558, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 23.07.2018 року за№ 854/32306 за травень 2022 року - 704,00 грн.; червень 2022 року - 704,00 грн., жовтень 2022 року - 633,60 грн.; листопад 2022 року - 704,00 грн.
Суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги в частині визнання протиправними дій та зобов'язання скласти та направити оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення" (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з включенням до неї індексації грошового забезпечення та відмовив у задоволенні решти позовних вимог.
Щодо включення до довідки індексації грошового забезпечення, то колегія суддів зазначає, що правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі Закон №1282-ХІІ).
Статтею 2 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого ст. 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону №2011-XII або Закону №2262-ХІІ.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону №2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" №2017-ІІІ, Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ, та Постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення".
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Отже, особи, які отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, суми отримуваної ними індексації доходів.
Як вбачається з наявних у справі, Довідки про щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення (архівна відомість з січня по грудень 2022 року) від 21.12.2022року № 11/174, архівних відомостей № 1 за період з січня 2021 по грудень 2021 року, архівних відомостей № 1 за період з січня 2022 по березень 2022 року, особистої картки грошового забезпечення позивача за 2020 рік, особистої картки грошового забезпечення позивача за 2021 рік, особистої картки грошового забезпечення позивача за 2022 рік, то відповідачем була нарахована та виплачена індексації грошового забезпечення. ( а.с. 21 зв., а.с. 23-29)
Відтак, нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення повинні бути включені до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, що вірно зазначено судом першої інстанції.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, позивачем рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог не оскаржено, натомість доводи апелянта (військової частини) зводяться до того, що військова частина НОМЕР_1 немає жодних повноважень та зобов'язань для подання будь яких документів до ГУ ПФУ в Одеській області для оформлення пенсії позивачу та надавати йому довідку за формою, визначеною п. 7 Постанови № 3-1.
Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ від 17.09.2018 № 760 (далі - Інструкція 760) визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У пункті 3 Розділу І Інструкції 760 вживаються терміни в таких значеннях:
органи, які призначають пенсії,- головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
уповноважені структурні підрозділи Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи) ( пункт 1 Порядку № 3-1)
Пунктом 1 Розділу ІІ Інструкції 760 визначено, що уповноважені структурні підрозділи, зокрема: 1)організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2)розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4)готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Розділом III зазначеної Інструкції визначено, що уповноважені структурні підрозділи: приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком. Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії; здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії, здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів, у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу). у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи.
Системний аналіз викладених положень дає змогу дійти висновку, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.
11 листопада 2022 року Адміністрацією Держприкордонслужби України, задля реалізації Інструкції № 760, виданий наказ № 86/0/8-22-ОД «Про визначення єдиного уповноваженого структурного підрозділу, на який покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій». У пункті 1 згаданого наказу визначене фінансово-економічне управління Адміністрації Державної прикордонної служби України єдиним уповноваженим підрозділом, на яке покладаються функції щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та членам їхніх сімей.
В свою чергу, колегія суддів зазначає, що головним бухгалтером - начальником фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) НОМЕР_2 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_1 ) було видано довідку від 17.12.2022 року № 11/173 “Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення" (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за період з 01 грудня 2020 року по 30 листопада 2022 року, тобто довідка в якій на думку позивача зазначено не всі складові видавалася певним підрозділом саме відповідача.
Із законодавчих норм, які регулюють порядок оформлення довідок про розмір грошового забезпечення, внесення змін до вже існуючих довідок як правовий механізм не передбачено, що вірно зазначено судом першої інстанції.
Крім того, колегія суддів зазначає, що у відповіді відповідач не зазначив таку підставу для відмови у підготовці довідки для призначення пенсії, як звернення до неналежного суб'єкта. У справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень такий суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, дій, бездіяльності, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, доводи та міркування, викладені в апеляційній скарзі, не впливають на правильність висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Керуючись ст. ст. 308, 311, ст.315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 липня 2024 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України
Повний текст постанови складено та підписано 22 жовтня 2024 року .
Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: А. І. Бітов
Суддя: І. Г. Ступакова