Справа № 367/10273/24
Провадження №3/367/3505/2024
Іменем України
22 жовтня 2024 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Кухленко Д.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції №2 Бучанського РУП ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 430952 від 28.09.2024, 28.09.2024 близько 15год 30хв гр. ОСОБА_1 за адресою: м. Ірпінь, вул. Університетська, 2/1, корпус 3, прим 264 в магазині «SMOKY SHOP», здійснив продаж електронної сигарети «ELFBAR Pi 9000» вартістю 720 грн без марок акцизного податку, тим самим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 з протоколом не погодився, вину не визнав, надав письмові пояснення, які підтримав в судовому засіданні, та просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративної відповідальності.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Сікоза В.О. в судове засідання не з'явився, через систему «Електронний суд» подав додаткові пояснення у справі, та просив закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 156 ч. 1 КУпАП та ч.1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Приписами ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У відповідності до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд, дослідивши матеріали справи, письмові пояснення надані в судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , додаткові пояснення захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Сікози В.О., дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, з таких підстав.
Так, ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: об'єкту, об'єктивної сторони, суб'єкту, суб'єктивної сторони.
Суб'єкт адміністративного правопорушення - це фізична осудна особа, яка досягла на момент вчинення проступку віку, з якого настає адміністративна відповідальність.
Об'єктивна сторона правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає дії суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без ліцензії або марок акцизного збору.
Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.
Тобто, з вищевказаного вбачається, що адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 156 КУпАП настає для суб'єктів господарювання, а не для будь-яких інших осіб.
Згідно зі ст. 7 КУПАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
З письмових пояснень гр. ОСОБА_1 вбачається, що гр. ОСОБА_1 працює продавцем в магазині «SMOKY SHOP» за адресою: м. Ірпінь, вул. Університетська, 2/1, корпус 3, прим 264, однак матеріали справи належних та підтверджуючих доказів офіційного працевлаштування гр. ОСОБА_1 на посаду продавця не містять, крім того доказів, що ОСОБА_1 є суб'єктом правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП працівниками поліції до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 430952 від 28.09.2024 долучено не було.
Також встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 430952 від 28.09.2024 та додані до нього матеріали не містять доказів того, що гр.. ОСОБА_1 здійснював продаж електронної (тютюнової) сигарети «ELFBAR Pi 9000», без марок акцизного податку.
Оскільки доказів того, що гр. ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання не надано, суд приходить до висновку, що він не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП відсутність події і складу адміністративного правопорушення є обставинами, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Викладене у сукупності свідчить про те, що по справі не встановлено обставини, які б свідчили про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
За таких обставин провадження по справі за ч.1 ст.156 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 7, 156, 245, 247, 251, 255, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Д.С. Кухленко