Справа № 362/7177/24
Провадження № 2-а/362/58/24
про залишення позовної заяви без руху
"22" жовтня 2024 р. м. Васильків
Суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Сухарева О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 (представник - адвокат Ларченко І.М.) до відповідачів ГУНП в Київській області та сержанта поліції Зіміна І.А. про скасування постанов у справі про адміністративні правопорушення,
21.10.2024 до суду надійшла вищевказана позовна заява.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суд після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 КАС України.
Як вбачається з резолютивної частини позовної заяви, позивач просить скасувати, винесені інспектором поліції стосовно нього постанову про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА №3237183 від 10.10.2024 за ч. 5 ст. 121 КУпАП та постанову серії ЕНА №32373333 від 10.10.2024 за ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається з доданих до позовної заяви документів (квитанції про сплату судового збору), позивачем сплачено 605,60грн, тобто лише за одну позовну вимогу щодо скасування постанови.
Таким чином, позивачем до позовної заяви не додано документа, що підтверджує сплату судового збору за кожну позовну вимогу. При цьому, ставка несплаченого позивачем судового збору у цій справі за висунуті позовні вимоги становить 605 грн. 60 коп.
Крім того, позивачем заявлено вимоги щодо визнання протиправними дій поліцейського ОСОБА_2 при розгляді справ за ч. 1 ст. 126 та ч. 5 ст. 121 КУпАП.
Разом з тим, відповідно до ст. 284 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд;
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином, до компетенції суду не відноситься можливість прийняття рішення щодо визнання дій поліцейських при розгляді справ протиправними.
Враховуючи наведені порушення, в силу ч. 1 ст. 169 КАС України подана позовна заява підлягає залишенню без руху, з наданням позивачу строку - 5 днів з дня отримання ним цієї ухвали на вказану ним у позовній заяві адресу, для усунення недоліків, вказаних у мотивувальній частині цієї ухвали, а саме викладення позовних вимог відповідно до ст. 286 КАС України та сплати судового збору за другу вимогу щодо скасування постанови у розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 171 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення залишити без руху та надати позивачу строк в 5 днів з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків, вказаних у мотивувальній частині цієї ухвали, та роз'яснити, що в іншому випадку позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не допускається.
Суддя: Сухарева О.В.