Ухвала від 02.11.2010 по справі 2а-1710/10/0270

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-1710/10/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Чернюк А.Ю.

Суддя-доповідач: Романчук О.М

УХВАЛА

Іменем України

"02" листопада 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: Романчук О.М.,

Суддів: Собківа Я.М.,

Усенка В.Г.,

при секретарі: Шевчук К.В.,

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції м. Вінниці на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 21 липня 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Картошка»до Державної податкової інспекції м. Вінниці про визнання незаконним та скасування рішення № 0001302340 від 11.02.2010 року, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Картошка»звернулися до суду із позовом до Державної податкової інспекції м. Вінниці про визнання незаконним та скасування рішення № 0001302340 від 11.02.2010 року.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 21 липня 2010 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із зазначеною постановою суду, відповідач по справі подали апеляційну скаргу, в якій просили скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників судового процесу, які з'явилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Так, відповідно до ст. 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до положення частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом першої інстанції встановлено, що працівниками ДПІ у м. Вінниці на підставі Законів України «Про державну податкову службу в Україні», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, проведено перевірку господарської одиниці належної ТОВ «Картошка»- кафе ak Hause», розташованого за адресою: м. Вінниця, пр-т Юності, 18, за результатами якої складено акт від 30.01.2010 року.

Відповідно до Акту, позивачем порушено п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: у п. 2.2.14 акту зазначено наступне: не забезпечено щоденне друкування та зберігання фіскальних звітних чеків в книзі обліку розрахункових операцій за слідуючі робочі дні підприємства: 1) 01 липня 2009 року (Z-звіт) № 1780, 2) 06 серпня 2009 року (Z-звіт) № 1816, 3) 01 вересня 2009 року (Z-звіт) № 1843, 4) 14 вересня 2009 року (Z-звіт) № 1856, 5) 01 листопада 2009 року (Z-звіт) № 1904, 6) 13 листопада 2009 року (Z-звіт) № 1918, 7) 01 грудня 2009 року (Z-звіт) № 1937, 8) 01 січня 2010 року (Z-звіт) № 1968, 9) 07 січня 2010 року (Z-звіт) № 1974, 10) 12 січня 2010 року (Z-звіт) № 1979, 11) 18 січня 2010 року (Z-звіт) № 1985, дані звітні чеки (Z-звіти) відсутні в книзі обліку розрахункових операцій в кількості 11 (одинадцять штук). Згідно дозволу розміщення на території об'єкту благоустрою закладу сфери громадського харчування, виданого Управлінням розвитку споживчого ринку та послуг Вінницької міської ради від 09.04.2008 року за № 360, який діє по 01.03.2010 року, кафе «Steak Hause», що знаходиться за адресою: м. Вінниця, пр-т Юності, 18, працює не цілодобово, а з режимом роботи з 12:00 до 24:00 год.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято рішення від 11 лютого 2010 року № 0001302340 про застосування до ТОВ «Картошка»штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3740,00 гривень.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Державної податкової адміністрації у Вінницькій області.

За результатами розгляду скарги на рішення податкового органу № 0001302340 від 11.02.2010 року позивач отримав рішення ДПА у Вінницькій області від 09.04.2010 року № 8167/10/25-009 про залишення рішення без змін, а скарги - без задоволення.

Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відповідно до п. 4 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

Так, судом першої інстанції під час огляду книги обліку розрахункових операцій господарської одиниці кафе «Steak Hause»виявлено наявність відповідних фіскальних звітних чеків (Z-звітів РРО), № 1780, № 1816, № 1843, № 1856, № 1904, № 1918, № 1937, № 1968, № 1974, № 1979, № 1985 розміщених (підклеєних) в хронологічному порядку.

З матеріалів справи вбачається, що кафе «Steak Hause»працює з режимом роботи з 12:00 год. до 24:00 год.

Отже, кінець робочого дня зазначеного кафе збігається у часі із завершенням (проходженням) доби, а відтак друкування фіскальних чеків наприкінці кожного відпрацьованого робочого дня, тобто у той самий день в який і було розпочато роботу закладу є неможливим, враховуючи режим роботи кафе «Steak Hause».

Судом першої інстанції встановлено, що усі спірні фіскальні звітні чеки були надруковані та вклеєні до КОРО наступного дня, а саме вночі на протязі декількох годин, тобто позмінно, за кожну відпрацьовану зміну касового апарата.

Поряд із цим, порівняння аналогічних фіскальних звітних чеків, роздрукованих на наступний день за 29.06.2009 року, 04.08.2009 року, 05.08.2009 року, 30.08.2009 року, 15.09.2009 року, 16.09.2009 року, 02.11.2009 року, 02.12.2009 року, 03.12.2009 року, 08.01.2010 року, 13.01.2010 року, 14.01.2010 року, 19.01.2010 року, 20.01.2010 року, з врахуванням дати початку (12:00 год.) та закінчення роботи закладу (24:00 год.), дає підстави вважати, що позивачем були виконані вимоги законодавства щодо щоденного друкування фіскальних чеків, а затримка на декілька годин була об'єктивно обумовлена.

За таких обставин, рішення суб'єкта владних повноважень щодо невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків № 1780, № 1816, № 1843, № 1856, № 1904, № 1918, № 1937, № 1968, № 1974, № 1979, № 1985 є необґрунтованим, а тому підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не вбачається.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем суду не надано доказів та не доведено правомірності прийнятого рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій № 0001302340 від 11.02.2010 року у розмірі 3740,00 гривень.

Крім того, в матеріалах справи міститься постанова Ленінського районного суду м. Вінниці у справі № 3-1309/2010 від 12.03.2010 року про закриття провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_3, яка працює адміністратором ТОВ «Картошка», за відстутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, якою передбачено, що порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг - тягне за собою накладення штрафу.

Положення статті 72 КАС України визначають підстави для звільнення від доказування.

Так, відповідно до частини 1 вказаної статті обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Дана постанова набула законної сили та не була оскаржена сторонами та опротестована прокурором.

За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що зазначене вище судове рішення в даному випадку для адміністративного суду є підставою для звільнення від доказування щодо факту порушення відповідною стороною (позивачем) вимог законодавства щодо проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, оскільки ці обставини були предметом розгляду у справі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи вищевикладене, судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, в зв'яку з чим, суд апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції м. Вінниці залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 21 липня 2010 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий-суддя:

Судді:

Повний текст виготовлено: 05 листопада 2010 року.