Справа: № 2а-3601/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О.,
Суддя-доповідач: Бабенко К.А
"02" листопада 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Бабенка К.А.,
суддів: Попович О.В.,
Шведа Е.Ю.,
при секретарі: Спєлковій М.В.,
розглянувши в судовому засіданні апеляційні скарги Державної податкової адміністрації у Київській області, Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 вересня 2009 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НВ»до Державної податкової адміністрації у Київській області, Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання нечинними рішень, -
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 вересня 2009 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачами подано апеляційні скарги, в яких вони просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволені адміністративного позову.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення з'явившихся представників сторін, перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги слід задовольнити, Постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нову Постанову, якою в задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Судом першої інстанції встановлено, що 15.09.2008 року ДПІ у Печерському районі м. Києва проведено перевірку Позивача, в ході якої встановлено порушення вимог п.п.1, 2, 3, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (далі -Закон № 265/95-ВР) та п. 9.5. ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 року № 889-IV (далі -Закон № 889-IV), п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. На підставі перевірки Відповідачем прийнято Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.10.2008 року № 14322305 (у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) 25 гральними автоматами) та № 14332305 (за витрачання готівки з виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) яким до Позивача застосовано штрафних (фінансових) санкцій на суму 43 890 грн. 00 коп. та 27 515 грн. 00 коп. відповідно.
Відповідно до п.п. 1, 2, 3, 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»(далі -наказ № 430) комп'ютерну-касову систему «Фіскал»включено до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, призначено для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів. Оскільки вказана система, крім обліку даних про рух готівки або її замінників (жетонів, кредитів), як по кожному автомату так і в цілому по залу гральних автоматів, забезпечує реєстрацію розрахункових операцій з купівлі-продажу замінників гривні, застосування інших реєстраторів розрахункових операцій в таких залах необов'язкове.
Відповідно до п. 3 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Тобто, відповідно до вимог Закону № 265/95-ВР, встановлення РРО та комп'ютерно-касових систем є умовою використання гральних автоматів та включення їх (або окремих блоків автоматів, що входять до складу комп'ютерно-касових систем, які забезпечують переведення таких автоматів у фіскальний режим роботи) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій за процедурою, встановленою Положенням про зазначений Державний реєстр, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 року № 1315 «Про затвердження Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій».
Органи державної податкової служби в межах наданих їм повноважень, здійснюють контроль за дотриманням суб'єктами господарювання вимог чинного законодавства. При плануванні контрольно-перевірочної роботи суб'єктів господарювання сфери грального бізнесу, органи державної податкової служби враховують інформацію про впровадження такими суб'єктами комп'ютерно-касових систем в залах гральних автоматів, та дотримання ними вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 "Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (далі -Постанова № 121) в частині фіскалізації грального обладнання.
Статтею 17 Закону № 265/95-ВР, встановлено відповідальність суб'єктів господарювання за недотримання порядку використання РРО.
Пунктом 1 частини другої додатка до Постанови № 121 встановлено, що до 31 грудня 2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.
У зв'язку з цим з 1 січня 2007 року у суб'єктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обов'язок використовувати гральні автомати, що
виконують фіскальні функції.
Невиконання цього обов'язку може бути підставою для накладення на суб'єкта господарювання штрафу, передбаченого ст. 17 Закону № 265/95-ВР.
За своєю правовою природою зазначені штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями (ст. 238 Господарського кодексу України).
Відповідно до вимог ст. 218 вищезазначеного Кодексу, підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом господарського правопорушення.
В силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. При цьому слід враховувати, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. Вважається, що застосування принципу вини як умови відповідальності пов'язане з необхідністю доведення порушення зобов'язання.
Таким чином, вина суб'єкта господарювання у недотриманні вимог щодо використання гральних автоматів, які виконують фіскальні функції, може бути наявна лише в тому випадку, коли існувала об'єктивна можливість вжити всіх заходів для забезпечення використання таких пристроїв.
Згідно зі ст. 12 Закону № 265/95-ВР, на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 Постанови № 121 на Міністерство промислової політики покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом № 430, який втратив чинність згідно з Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року № 581, до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено комп'ютерно-касову систему "Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Отже, до вказаної дати у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій України не було РРО, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції у вигляді грального автомату, а у суб'єктів господарювання була відсутня об'єктивна можливість дотримання приписів Закону № 265/95-ВР в частині використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією.
За таких обставин вина суб'єктів господарювання у порушенні ними порядку використання РРО під час надання послуг у сфері грального бізнесу відсутня.
У листі Вищого адміністративного суду України від 03 липня 2009 року № 962/13/13-09 зазначено, що з моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи "Фіскал" суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему .
Крім того, з цього часу суб'єкти господарювання не повинні вводити в експлуатацію ті гральні автомати, що не забезпечують можливості застосування цієї системи.
При цьому суб'єкти господарювання повинні підтвердити вжиття ними заходів із встановлення технічної можливості використання комп'ютерно-касової системи "Фіскал" у тих гральних автоматах, що ними використовуються.
Аналіз матеріалів справи вказує на те, що перевірку діяльності Позивача проведено після 10 вересня 2008 року, тобто на момент проведення перевірки Позивач зобов'язаний був забезпечити використання комп'ютерно-касової системи "Фіскал".
Колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції зроблено неправильний висновок про обґрунтованість позовних вимог, порушено норми матеріального права.
Згідно із п. 4 частини першої ст. 198 та ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищевикладене, Постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 вересня 2009 року підлягає скасуванню з ухваленням нової Постанови, якою в задоволені адміністративного позову відмовляється повністю.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційні скарги Державної податкової адміністрації у Київській області, Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва задовольнити, Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 вересня 2009 року скасувати та ухвалити нову Постанову, якою відмовити у задоволені адміністративного позову повністю.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Постанову складену у повному обсязі 05.11.2010 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Попович О.В.
Швед Е.Ю.