Головуючий у 1 інстанції - Головіна К.І.
Суддя-доповідач - Білак С.В.
10 листопада 2010 року справа №2а-16330/10/0570
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суд у складі:
головуючого судді Білак С.В.,
суддів Гаврищук Т.Г., Карпушової О.В.
при секретарі судового засідання Костроміній Г.С.
за участю:
представника позивача: Бочарової О.Ю.
представника відповідача: Єфімової С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головної держаної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі структурного підрозділу Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2010 року по справі № 2а-16330/10/0570 за позовом Комунального підприємства Шахтарської міської ради «Авто-Експрес» до Головної держаної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі структурного підрозділу Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області про визнання дій щодо стягнення штрафних санкцій неправомірними, скасування постанови № 078677 від 20.07.2009 року про застосування фінансових санкцій недійсною, -
Позивач, Комунальне підприємство Шахтарська міська рада «Авто-Експрес» звернувся до суду з позовом до Головної держаної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі структурного підрозділу Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області про визнання дій щодо стягнення штрафних санкцій неправомірними, скасування постанови № 078677 від 20.07.2009 року про застосування фінансових санкцій недійсною.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2010 року позовні вимоги були задоволені повністю. Визнано дії Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області щодо застосування штрафних санкцій до комунального підприємства Шахтарської міської ради «Авто-Експрес» неправомірними; скасовано постанову начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області № 078677 від 20.07.2009 року про застосування до комунального підприємства Шахтарської міської ради «Авто-Експрес» фінансових санкцій в розмірі 1700,00 грн.
Не погодившись з рішеннями суду першої інстанції відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, а саме: Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 року № 1190, ст. ст.6, 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 15, п.36 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006 року. Також апелянт зазначає, що позивачем у добровільному порядку було сплачено штраф, отже позивач визнав неправомірність своїх дій повністю.
Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи сторін, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, 22.06.2009 року державними інспекторами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області була проведена перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом марки ПАЗ - 3205, державний номерний знак НОМЕР_1, який належить комунальному підприємству Шахтарської міської ради «Авто-Експрес». Вказаний транспортний засіб перебував під керуванням водія ОСОБА_4, який здійснював регулярні пасажирські перевезення на підставі трудової угоди.
Згідно акту перевірки від 22.06.2009 року перевізник не забезпечив водія транспортного засобу під час регулярних пасажирських перевезень документами, а саме: розкладом руху. Крім того, інспекторами встановлено перевезення водієм пасажирів без видачі квитків.
Під час розгляду Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт підприємством до Інспекції було надано розклад руху транспортного засобу ПАЗ - 3205 по маршруту «Шахтарськ - Давидівка», у зв'язку з чим відповідач погодився з відсутністю в діях позивача порушення в цій частині.
20.07.2009 року за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт КП «Шахтарської міської ради «Авто-Експрес» начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області була винесена постанова № 078677 про застосування до позивача фінансових санкцій в сумі 1700 грн. за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до квитково-касового листа № 032705, у день проведення перевірки при здійсненні перевезень водієм було продано 154 квитка на суму 283 грн.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює державний контроль автомобільних перевізників шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567 затверджений Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті.
Відповідно до п. 15 зазначеного Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється:
- наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Абзацом 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону передбачений штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень:
- для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
- для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;
- для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії відповідача по застосуванню до КП Шахтарської міської ради “Авто-Експрес” фінансових санкцій за спірною постановою є неправомірними.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 2, 11, 21, 70, 71, 159, 160, 184, 195, 196, 198 - 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
Апеляційну скаргу Головної держаної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі структурного підрозділу Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2010 року по справі № 2а-16330/10/0570 за позовом Комунального підприємства Шахтарської міської ради «Авто-Експрес» до Головної держаної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі структурного підрозділу Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області про визнання дій щодо стягнення штрафних санкцій неправомірними, скасування постанови № 078677 від 20.07.2009 року про застосування фінансових санкцій недійсною - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвали складена в нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 10 листопада 2010 року, в повному обсязі ухвала складена 15 листопада 2010 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: С.В. Білак
Судді: Т.Г. Гаврищук
О.В. Карпушова