Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"18" грудня 2007 р. Справа № 52/367-07
вх. № 10426/4-52
Суддя господарського суду Білоусова Я.О.
при секретарі судового засідання
за участю представників:
прокурора- Кріцина Н.Г. за посвідченням №116 від 23.07.2007 року;
позивача- Кулінічева Н.О. довіреність №08-11/3090/2-06;
відповідача - Плющенко А.П. довіреність б/н від 07.02.2007 року;
розглянувши матеріали по позовній заяві Прокурора м. Харкова в особі Харківської міської ради, м. Харків
до ТОВ "ЛІК - Харківське будівельне управління", м. Харків
про спонукання укладання договору оренди
Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до господарського суду з позовною заявою, в якій просить зобов"язати відповідача укласти договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,0330 га, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Мельникова, 2 (зазначеної в плані-схемі земельної ділянки акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 05.06.2007р.).
Прокурор та позивач в судовому засіданні позовні вимоги заявленого позову підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача проти висунутих позовних вимог в судовому засіданні заперечував з підстав наведених у письмових запереченнях (вх. №23215), вважає, що провадження по справі підлягає припиненню в зв'язку з відсутністю предмету спору, зазначив, що договір на земельну ділянку ним оформлюється, також наголошує на тому, що для обслуговування та експлуатації орендованої нежитлової будівлі ним використовується земельна ділянка за адресою м. Харків, вул. Мельникова, №2-Б, а не Мельникова, 2, зазначена в позовній заяві.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши прокурора представників позивача та відповідача встановив.
При здійсненні перевірки дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «ЛІК-ХБУ» Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області було встановлено, що відповідачем самовільно зайнято земельну ділянку загальною площею, орієнтовно 0,0330га, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Мельникова, 2, яка використовується для обслуговування нежитлової будівлі.
За результатами проведеної перевірки управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27.06.2006 року та Харківським міським управлінням земельних ресурсів до директора відповідача застосовувались заходи адміністративного впливу (постанова про накладення адміністративного стягнення №195 від 06.07.2006 року).
Суд розглянув вимоги заявленого позову та вважає, що провадження по даній справі підлягає припиненню у відповідності до пункту 1-1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, виходячи з наступного.
Прокурор в інтересах держави звернувся до господарського суду з позовною заявою про зобов'язання відповідача укласти договори оренди земельної ділянки загальною площею 0,0330 га, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Мельникова, 2 (зазначеної в плані-схемі земельної ділянки акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 05.06.2007р.).
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача з того приводу, що ним використовується земельна ділянка за адресою: м. Харків, вул. Мельникова, 2-Б, а не Мельникова, 2, як визначив в своїй заяві відповідач.
Як свідчать матеріали справи, 19.01.2005 року між управлінням комунального майна та приватизації (орендодавець) та ТОВ «ЛІК - Харківське будівельне управління» (орендар) був підписаний договір оренди №1555, відповідно до пункту 1.2. якого орендодавець передав орендарю в строкове платне користування нежитлову будівлю, загальною площею 227,3кв.м. розташовану за адресою вул. Мельникова, 2, літера «Б-2». Строк дії наведеного договору, згідно пункту 10.1. визначений сторонами до 19.12.2005 року. Додатковими угодами №1, №2, №3, №4 до Договору строк його дії був продовжений до 19.10.2007 року.
В матеріалах справи наявна заява відповідача №250 від 19.07.2006 року на ім'я міського голови з проханням дозволити розробку проекту відведення земельної ділянки, яка використовується для обслуговування та експлуатації орендованої нежитлової двоповерхової будівлі за адресою: м. Харків, вул. Мельникова, 2»Б», орієнтовною площею 0,033га.
Відповідно до витягу з ЄДРПОУ №46/2-14636 від 13.12.2007 року, адресою відповідача зазначено: м. Харків, вул. Мельникова, 2-Б.
Але в матеріалах справи наявні також Довідка управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради №17091/1 від 19.09.2006 року, відповідно до якої будівля літ. «Б-2» яка знаходиться в оренді відповідача, по вул. Мельникова, 2, є об'єктом комунальної власності. Крім того, згідно повідомлення №6320/3506 КП «Харківське міське БТІ» від 21.06.2007 року нежитлові будівлі за адресою «вул. Мельникова, №2-Б» не заінвентаризовано. В той час як по вул. Мельникова, 2 зареєстрована нежитлова будівля літ. Б-2.
Зважаючи на наведене суд приходить до висновку, що земельна ділянка яка використовується відповідачем для обслуговування будівлі наданої його в оренду розташована за адресою:м. Харків, вул. Мельникова, 2 , літ. «Б-2», і ідентичність її земельній ділянці визначеній прокурором підтверджується також схемою до акту обстеження земельної ділянки №12100/07 від 05.06.2007 року та актом узгодження меж фактичного користування земельної ділянки для проведення грошової оцінки.
Відповідно до частини 3 статті 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок із зміною їх цільового призначення здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу. Тобто розроблення проекту відведення земельної ділянки та узгодження його в порядку передбаченому законодавством, є обов'язковим етапом, без якого неможливо укладення договору оренди.
Статтею 123 Земельного Кодексу України передбачено, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної Державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
В матеріалах справи наявна заява відповідача №250 від 19.07.2006 року на ім'я міського голови з проханням дозволити розробку проекту відведення земельної ділянки, а також акт узгодження меж фактичного користування земельною ділянкою для проведення грошової оцінки датований 2007 роком, що свідчить про проведення відповідачем дій направлених на укладання договору оренди земельної ділянки.
Крім того, згідно прокурором, позивачем не наведено умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий прокурором (позивачем) проект договору, як того вимагає частина 3 статті 84 ГПК України.
Виходячи з вищенаведеного вбачається, що по справі відсутній предмет спору, оскільки між сторонами відсутній спір щодо відмови в укладенні договору оренди, та відповідачем здійснюються заходи які відповідно до діючого законодавства являються необхідною передумовою для підписання договору оренди земельної ділянки, та без яких його укладення неможливе.
Зважаючи на зазначене провадження по справі підлягає припиненню у відповідності до пункту 1-1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 86, 80 Господарського процесуального кодексу України, суд-
Провадження у справі припинити .
Суддя Білоусова Я.О.
справа №52/367-07