про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
21 жовтня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/1224/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали позовної заяви адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (місцезнаходження: 54020, Миколаївська область, м.Миколаїв, вул.Морехідна, буд.1) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 14 жовтня 2024 року надійшов адміністративний позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Миколаївській області) з такими вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 04 жовтня 2024 року о/р 909230154844 про відмову у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийняти рішення про переведення позивача на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ) за його заявою від 27.09.2024р. з дати звернення, тобто з 27.09.2024р., зарахувавши до пільгового стажу за Списком №2 періоди: з 01.09.1979 по 22.07.1982 - навчання в ПТУ №83 м.Золоте-1 за спеціальністю «Електрогазозварник»; з 03.08.1982 по 22.04.1983 - електрогазозварник на Первомайському заводі будівельних матеріалів; з 03.05.1983 по 06.06.1985 - строкова військова служба; з 12.07.1985 по 17.09.1985 та з 01.03.1988 по 20.06.2000 - електрогазозварник в Акціонерному товаристві закритого типу «Луганськшахтобудіндустрія»; з 21.06.2000 по 31.03.2004 - електрогазозварник на Первомайському заводі будівельних матеріалів; з 01.04.2004 по 06.02.2006 - електрогазозварник у ТОВ «Промбудвугілля».
В обґрунтування вимог зазначено, що позивач у цій справі є інвалідом ІІ групи за загальним захворюванням, а тому є пенсіонером по інвалідності та отримує відповідну пенсію по інвалідності з 06.02.2006.
27.09.2024 року позивач через веб портал ПФУ звернувся до пенсійного органу з заявою про переведення його на інший вид пенсії, а саме на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ).
Заява в порядку екстериторіальності була розглянута відповідачем, який своїм рішенням від 04 жовтня 2024 року о/р НОМЕР_1 відмовив у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах.
Підставою звернення з цією заявою стало те, що позивач з 01.09.1979 по 22.07.1982 - навчався в ПТУ №83 м.Золоте-1 за спеціальністю «Електрогазозварник» та надалі працював з 03.08.1982 по 22.04.1983 - електрогазозварником на Первомайському заводі будівельних матеріалів; з 03.05.1983 по 06.06.1985 - строкова військова служба; з 12.07.1985 по 17.09.1985 та з 01.03.1988 по 20.06.2000 - електрогазозварником в Акціонерному товаристві закритого типу «Луганськшахтобудіндустрія»; з 21.06.2000 по 31.03.2004 - електрогазозварником на Первомайському заводі будівельних матеріалів; з 01.04.2004 по 06.02.2006 - електрогазозварником у ТОВ «Промбудвугілля». Всі вказані періоди відносяться до пільгового стажу за Списком №2, до того ж відомості про атестацію робочого місця є у трудовій книжці.
Однак вказані вище періоди взагалі не враховані до стажу за Списком №2. Загалом до пільгового стажу не враховано 23 роки 9 місяців 29 днів. Відповідач у своєму рішенні вказує, що неврахування цих періодів до пільгового стажу за Списком №2 пов'язано з тим, що позивач не надав довідок про підтвердження пільгового характеру праці, отже відповідачем проігноровано трудову книжку, як основний документ про підтвердження пільгового характеру праці.
Так як позивач, який на момент звернення з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах досяг віку понад 55 років та мав загальний страховий стаж понад 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців за Списком №2 ним повністю було виконано умови призначення пенсії, встановлені пунктом «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ).
Представник позивача вважає рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259, 260, 262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши клопотання адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору, суд зазначає.
Відповідно до положень частин першої, другої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Частиною другою статті 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що суд може відстрочити та розстрочити сплату судового збору, зменшити його розмір або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Такими умовами є:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Враховуючи те, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, який внаслідок переміщення через повномасштабну війну та втрату житла перебуває у скрутному матеріальному становищі, а також те, що предметом спору є захист соціальних прав, з метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача та відстрочити сплату судового збору з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору у розмірі 968,96 грн на підставі пункту 3 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» до ухвалення судового рішення.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 12, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Клопотання адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення задовольнити.
Відстрочити сплату судового збору ОСОБА_1 в розмірі 968,96 грн до ухвалення судового рішення у справі за цим позовом.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропонувати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області надати до суду протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (особистий кабінет в системі «Електронний суд»), з використанням власного електронного підпису, відзив разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити строк для подання на офіційну електрону адресу суду або за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області подати до суду за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (особистий кабінет в системі «Електронний суд»), з використанням власного електронного підпису, у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:
- копію пенсійної справи позивача (в межах розгляду справи);
-копію зави від 27.09.2024 про переведення на інший вид пенсії із доданими до неї документами;
- рішення про відмову у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах;
- всі документи, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, вчиненні дій, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов.
Справа розглядатиметься суддею Тихоновим І.В. одноособово.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяІ.В. Тихонов