Центральний районний суд м. Миколаєва
54607, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
490/8622/24
нп 1-кс/490/3777/2024
03 жовтня 2024 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №42024232140000007 від 26.06.2024 року щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Генічеськ Генічеського району Херсонської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
26.06.2024 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження №42024232140000007 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-5 КК України.
19.09.2024 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно вказаного повідомлення, що ОСОБА_6 , будучи громадянином України, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше травня 2023 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Генічеська Херсонської області, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями держави-агресора російської федерації, добровільно прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб, із числа представників держави-агресора російської федерації та добровільно зайняв посаду у незаконному органі влади, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а саме, заступника голови Генічеської військово-цивільної адміністрації Херсонської області, мовою оригіналу «Заместитель председателя Генической военно-гражданской администрации Херсонской области», створеного на тимчасово окупованій території м. Генічеська Херсонської області.
Зайнявши вищевказану посаду у незаконно створеному на тимчасово окупованій території органі, ОСОБА_6 діючи умисно, розуміючи та усвідомлюючи протиправність своїх дій, з корисливих, політичних та ідеологічних мотивів, здійснював організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції щодо формування та функціонування системи органів влади на території Генічеського району Херсонської області, підконтрольної окупаційним військам російської федерації.
Зокрема, реалізуючи свої повноваження на посаді заступника голови незаконно створеної «Генічеської військово-цивільної адміністрації Херсонської області», відповідно до п. 10, так званого, «положення про Генічеську військово-цивільну адміністрацію, затвердженого указом голови військово-цивільної адміністрації Херсонської області № 33-у от 29.08.2022», ОСОБА_6 11.07.2023 перебуваючи у м.Генічеську Генічеського району Херсонської області, прийняв участь у спільній нараді з незаконно створеним окупаційною владою так званим міністерством будівництва та житлово-комунального господарства з питань підготовки до осінньо-зимового періоду.
В подальшому, ОСОБА_6 , використовуючи повноваження, як заступник голови так званої «Генічеської військово-цивільної адміністрації Херсонської області» неоднарозово, зокрема, 14-15.08.2023 організовував доставку матеріально-технічного обладнання та будівельних матеріалів до м. Генічеська Генічеського району Херсонської області.
Крім цього, ОСОБА_6 , у невстановлений період часу, але не пізніше 10.03.2024 року, продовжуючи свою злочину діяльність, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Генічеська Херсонської області, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями держави-агресора російської федерації, усвідомлюючи свою протиправну діяльність та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, добровільно прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб, із числа представників держави-агресора російської федерації та добровільно зайняв посаду у незаконному органі влади, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а саме, заступника голови адміністрації Генічеського муніципального округу Херсонської області, мовою оригіналу «Заместитель председателя администрации Генического муниципального округа Херсонской области», створеного на тимчасово окупованій території м. Генічеська Херсонської області.
Так, реалізуючи свої повноваження на посаді заступника голови незаконно створеного органу влади, адміністрації Генічеського муніципального округу Херсонської області, відповідно до п. 4.6, так званого, «положення про адміністрацію Генічеського муніципального округу, затвердженого рішенням ради депутатів Генічеського муніципального округу Херсонської області № 29 від 02.11.2023», ОСОБА_6 11.03.2024 прийняв участь у публічному заході щодо проведеної реконструкції міського парку у м.Генічеську Генічеського району Херсонської області.
Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із начальником Новотроїцького відділу Генічеської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №42024232140000007 від 26.06.2024 року стосовно оголошеного у розшук підозрюваного ОСОБА_6 .
У відповідності до вимог статей 111, 112, ч. 8 ст. 135, 278 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 на 20 вересня 2024 року, 21 вересня 2024 року та 23 вересня 2024 опубліковані в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» випуск від 19 вересня №190(7850) та на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_2 , за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3
24.09.2024 оголошено у розшук підозрюваного ОСОБА_6 , проведення якого доручено оперативним працівникам Генічеського РВ УСБУ в Херсонській області.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.
Захисник заперечував проти задоволення клопотання.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали, вважаю необхідним клопотання задовольнити, виходячи з наступного.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,яке відносяться до категорії тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:
• Протоколом допитом свідка ОСОБА_7 від 15.07.2024;
Під час допиту ОСОБА_7 повідомив, що особисто знає ОСОБА_6 , а також що на даний час він працює в окупаційній владі заступником Генічеського муніципального округу, виконує організаційно-розпорядчі функції, керує кадровими питаннями.
• Протоколом впізнання за фотознімками від 15.05.2024 зі свідком ОСОБА_7 ;
• Протоколом огляду від 11.07.2024 інтернет ресурсу за посиланням:
ІНФОРМАЦІЯ_4 у тексті публікації міститься інформація, що безпосередньо вказує на протиправні дії ОСОБА_6 , а саме: (мовою оригнілу)" «Заместитель главы администрации Геническа Вадим Волошин выразил благодарность Краснодарскому краю за многократную гуманитарную и техническую помощь городу. Он отметил, что строительные материалы помогут в восстановлении социально значимых объектов и благоустройстве Генического муниципального округа.»
• Протоколом огляду від 11.07.2024 інтернет ресурсу за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 у тексті публікації міститься інформація, що безпосередньо вказує на протиправні дії ОСОБА_6 , а саме: (мовою оригнілу)" «По поручению врио Губернатора Херсонской области Владимира Сальдо министр строительства и ЖКХ ОСОБА_8 совместно с заместителем главы Генической администрации Вадимом Волошиным обсудил с представителями ресурсных снабжающих организаций вопросы прохождения осенне-зимнего периода.»
• Протоколом огляду від 11.07.2024 інтернет ресурсу за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 на якому зазначено ОСОБА_6 як тз. (мовою оригіналу) «Заместитель главы ІНФОРМАЦІЯ_6 »
• Протоколом огляду від 10.07.2024 інтернет ресурсу за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_7 на якому знаходиться відеозапис з інтерв'ю ОСОБА_6 в якості т.зв.«Заместителя Главы Генического МО» що безпосередньо вказує на протиправні його дії.
• Протоколом огляду від 05.09.2024 інтернет ресурсу за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 у тексті публікації міститься інформація, що безпосередньо вказує на протиправні дії ОСОБА_6 ,
• Протоколом огляду від 04.09.2024 інтернет ресурсу за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 у тексті публікації міститься інформація, що безпосередньо вказує на протиправні дії ОСОБА_6 ,
• Протоколом огляду від 10.07.2024 інтернет ресурсу за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 у тексті публікації міститься інформація, що безпосередньо вказує на протиправні дії ОСОБА_6 , а саме: (мовою оригнілу) «На встрече присутствовали представитель ОСОБА_9 и заместитель начальника Генического эксплуатационного участка ГУП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » ОСОБА_10 »
• Протоколом огляду від 12.07.2024 інтернет ресурсу за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 на якому зображено ОСОБА_6 в складі окупаційної Адміністрації Генічеського району що безпосередньо вказує на протиправні його дії.
• Протоколом огляду від 10.07.2024 інтернет ресурсу за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_10 на вказаній публікації відеозапис на якому зображено ОСОБА_6 з наступною промовою: ««Я, ОСОБА_6 , заместитель главы ІНФОРМАЦІЯ_11 , сегодня со своей семьёй пришел проголосовать за лучшее будущее Генического муниципального округа».», що безпосередньо вказує на протиправні його дії.
• Протоколом огляду від 05.09.2024 інтернет ресурсу за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 у тексті публікації міститься інформація, що безпосередньо вказує на протиправні дії ОСОБА_6 ,
• Протоколом огляду від 04.09.2024 інтернет ресурсу за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 у тексті публікації міститься інформація, що безпосередньо вказує на протиправні дії ОСОБА_6 ,
• Протоколом огляду від 11.07.2024 інтернет ресурсу за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 у тексті публікації міститься інформація, що безпосередньо вказує на протиправні дії ОСОБА_6 ,
• Висновком судового експерта експертного сектору Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБ України в УСБУ в Тернопільскій області за результатами судової портретної експертизи №47 від 14 серпня 2024 року
• Іншими матеріалами кримінального провадження.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що 24.09.2024 року у зв'язку з невстановленим місцезнаходженням підозрюваного ОСОБА_6 його оголошено в розшук.
20.09.2024, 21.09.2024, 23.09.2024 року ОСОБА_6 викликався шляхом розміщення повідомлення про виклик на сайті видання «Урядовий кур'єр» та офісу Генерального прокурора України, але за викликами останній не з'явився.
Зібрані у кримінальному провадженні докази беззаперечно вказують на те, що підозрюваний ОСОБА_6 належним чином повідомлений про проведення стосовно нього досудового розслідування, набуття ним статусу підозрюваного у цьому кримінальному провадженні відповідно до повідомлення про підозру від 19.09.2024 про необхідність його явки до слідчого для проведення процесуальних дій, а також на те, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, існують достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), перебуває на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч. 5 ст. 139, п. 20-1 розділу ХІ КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваними, та оголошення їх у міждержавний та/або міжнародний розшук, або які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно з ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченим цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».
Ч. 2 ст. 297-1, п. 20-1 розділу ХІ КПК України, передбачають, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого зокрема статтею 258 - 3 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, або який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у ч. 2 ст. 297 - 1 КПК України, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Вимогами ст. 5 «Здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження стосовно осіб, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції» Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632-VІІ від 12.08.2014р., передбачено, що ухилення від явки на виклик до слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш ніж два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває в районі проведення антитерористичної операції, та оголошення його в розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, на виклики слідчого не з'являється, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, вважаю необхідним клопотання задовольнити.
Керуючись ст.ст. 297-1, 297-2, 297-4, п. 20-1 розділу ХІ "Перехідні положення", 309 КПК України, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні №42024232140000007 від 26.06.2024 року спеціального досудового розслідування стосовно оголошеного у розшук ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 07 жовтня 2024 року о 11 год. 00 хв.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_11