Рішення від 10.10.2024 по справі 924/657/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"10" жовтня 2024 р. Справа № 924/657/24

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., за участю секретаря судового засідання Тлустої У.О. розглянувши матеріали справи

за позовом фізичної особи-підприємця Чайковського Миколи Станіславовича

до виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради

про визнання укладеною додаткової угоди до договору

за участю представників:

позивача: Громик І.М. - згідно з ордером від 20.08.2024

відповідача: Кудла І.А.

У судовому засіданні 10.10.2024р. відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

встановив: фізична особа-підприємець Чайковський Микола Станіславович звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради, в якому просить визнати укладеною додаткову угоду №1 до договору №162 на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування від 24.12.2018, укладеного між Виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради і суб'єктом господарської діяльності ОСОБА_1 в редакції, викладеній у позовній заяві.

Ухвалою суду від 22.07.2024 зазначену позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 20.08.2024, яке відкладено протокольною ухвалою на 29.08.2024, та в подальшому на 18.09.2024. При цьому в засіданні 29.08.2024 постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання про продовження підготовчого засідання на 30 днів відповідно до ст. 177 ГПК України.

Ухвалою суду від 18.09.2024 закрито підготовче засідання, справу призначено до розгляду по суті в судовому засідання 10.10.2024.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що між ним та відповідачем 24.12.2018 укладено договір №162 на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, терміном дії 5 років, з 24.12.2018 по 24.12.2023.

Посилаючись на положення постанов Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 №512 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. №176 і від 3 грудня 2008 р. №1081", від 18.02.1997 №176 "Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту", від 03.12.2008 №1081 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування", рішення виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 20.12.2023р. №542, яким продовжено дію договорів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на автобусних маршрутах загального користування в межах Кам'янець-Подільської міської територіальної громади на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування, вважає, що термін дії договору №162 продовжено на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування.

Разом з тим, зазначив, що підписав отриману від відповідача додаткову угоду №1 від 26.12.2023 з протоколом розбіжностей від 10.04.2024р., оскільки умови запропонованої угоди щодо продовження терміну дії договору №162 тільки на один рік є необґрунтованими, прийняті одноособово з порушенням вимог вищенаведених постанов Кабінету Міністрів України, рішення виконавчого комітету Кам'янець - Подільської міської ради від 20.12.2023р. № 542, порушенням прав ті інтересів фізичної особи - підприємця Чайковського М.С. Однак відповідач рішенням від 15.05.2024 №424 відмовив в узгодженні розбіжностей, зазначених в протоколі розбіжностей від 12.04.2024, що свідчить про недосягнення згоди сторін щодо зміни договору.

Як на правову підставу позову позивач посилається зокрема на положення ст. ст. 6, 627, 530, 631, 649, 651 ЦК України, ст. 188 ГК України, ст. ст. 42, 43 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Відповідач у відзиві на позов від 07.08.2024 вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Посилаючись на положення ч. ст. 31, ч. 1 ст. 42, ч. 1 ст. 43, ч. ч. 1, 12 ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", п. 41 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 №512), рішення виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №19 від 13.08.2023 "Про затвердження типової додаткової угоди до Договору на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування", якою врегульовані підстави продовження договору на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, стверджує, що для продовження дії договору необхідна згода сторін договору та підтвердження автомобільним перевізником спроможності виконувати зобов'язання відповідно до укладеного договору. Зазначає, що підписання додаткової угоди №1 від 26.12.2023 позивачем з протоколом розбіжностей від 12.04.2024 свідчить про відсутність згоди сторін договору на умови, які передбачені рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №19 від 13.08.2023. Також вважає, що позивач не довів наявності правових підстав для визнання укладеною додаткової угоди №1 до договору №162 від 24.12.2018, оскільки термін дії договору встановлюється Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який і надалі продовжується.

Представник позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, з підстав викладених у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог, акцентуючи увагу , що позивачем не доведено порушення його прав.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

ОСОБА_1 , зареєстрований 15.07.1996 як фізична особа - підприємець, основним видом діяльності якого є діяльність автомобільного регулярного транспорту (згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), отримав ліцензію Міністерства транспорту та зв'язку України (Серія АТ №593353) на внутрішні перевезення пасажирів автобусами ( строк дії ліцензії з 14.12.2011 -необмежений) .

24.12.2018 між виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради (організатор) та суб'єктом господарської діяльності ОСОБА_1 (перевізник) укладено договір №162 на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, відповідно до п. 1.1. якого організатор надає перевізнику право на перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування (маршрут): № 10 "Руські фільварки - мікрорайон Жовтневий"- один тр/з, марка тр/з БАЗ-2215, державний номер НОМЕР_1 .

Відповідно до п. 5.1. договору зміна умов цього договору допускається за взаємною згодою сторін. Про зміну умов договору сторони підписують відповідну додаткову угоду до договору. Усі додаткові угоди та додатки до цього договору є його невід'ємними частинами. У випадку зміни законодавства, яке регулює правовідносини між організатором та перевізником, сторони вносять відповідні зміни до договору. Зміни в даному випадку вносяться шляхом складання та направлення організатором перевізнику відповідної додаткової угоди до договору. Додаткова угода до договору направляється в порядку, передбаченому п. 4.15. договору, організатором протягом 30 календарних днів, з моменту набрання чинності змінами законодавства. Перевізник, зобов'язаний підписати додаткову угоду до договору протягом 20 календарних днів з моменту його направлення організатором, в порядку, передбаченому п. 4.15. договору.

Згідно п. 5.4. договору дія договору припиняється без попереднього повідомлення у разі: закінчення строку, на який його було укладено, банкрутства перевізника, його ліквідації, як суб'єкта підприємницької діяльності, анулювання відповідної ліцензії, з дати отримання організатором документів, які підтверджують настання відповідних юридичних фактів, а також в інших випадках та в порядку, передбаченому законодавством України та цим договором.

У п. 5.15. договору сторони узгодили, що у випадку не підписання перевізником додаткової угоди до договору, яка повинна бути підписана сторонами у зв'язку зі змінами законодавства, яке регулює правовідносини перевізника та організатора, у строк, передбачений п. 5.1. договору, організатор має право в односторонньому порядку розірвати договір шляхом направлення перевізнику листа-попередження про розірвання договору. Договір вважається розірваним організатором в односторонньому порядку через 30 календарних днів з дати відправлення листа-повідомлення про розірвання договору, в порядку передбаченому п. 4.15. договору.

Згідно п. 7.1. договору усі спори, що виникають з цього договору або пов'язані із ним, вирішуються шляхом переговорів між сторонами.

Якщо відповідний спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку за встановленою підвідомчістю та підсудністю такого спору відповідно до чинного в Україні законодавства (п. 7.2. договору).

У пункті 8.1. договору погоджено, що договір укладений на 5-ти річний термін з "24" грудня 2018р. до "24" грудня 2023р. і діє з дня його укладання.

Рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №19 від 03.08.2023 відповідно до пп.10. п.а ст.30, ч.1 ст.52, ч.6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про автомобільний транспорт", Постанови КМУ "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування" №1081 від 03.12.2008 (зі змінами) вирішено затвердити типову додаткову угоду до договору на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №542 від 20.12.2023, керуючись законами України " Про автомобільний транспорт", "Про місцеве самоврядування в Україні" та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою КМУ від 01.12.20208 №1081, вирішено: продовжити дію договорів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на автобусних маршрутах загального користування в межах Кам'янець-Подільської міської територіальної громади на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування, згідно зі списком, що додається; відділу пасажирських перевезень підготувати додаткові угоди з суб'єктами підприємницької діяльності на продовження дії договорів на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, згідно типової форми затвердженою рішенням виконавчого комітету міської ради від 03.08.2023р. № 19.

У додатку до рішення у переліку договір зазначено і договір №162, укладений із перевізником ОСОБА_1 .

Виконавчий комітетом Кам'янець-Подільської міської ради звернувся до позивача із листом від 29.03.2024, в якому зокрема запропоновано останньому підписати додаткову угоду №1 до договору №162, та направити її на адресу виконавчого комітету. Повідомлено, що ОСОБА_1 листом від 12.01.2024 відмовся підписати додаткову угоду до договору, запропоновану виконавчим комітетом та те, що у випадку не підписання перевізником додаткової угоди до договору відповідно до п. 5.15. договору організатор має право в односторонньому порядку розірвати договір.

В матеріали справи надано додаткову угоду №1 від 26.12.2023 між виконавчим комітетом Кам'янець- Подільської міської ради (організатор) та позивачем (перевізник), до договору №162 від 24.12.2018 на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, відповідно до п. 1 якої у зв'язку із прийняттям постанови КМУ від 29.04.2022 № 512 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18.02.1997р. № 176 і від 03.12.2008р. № 1081" доповнити розділ 8 договору пунктом 8.3., а саме: "8.3. Якщо строк дії договору закінчується у період дії воєнного стану в Україні, продовження строку дії договору можливе за згодою сторін та за умови підтвердження автомобільним перевізником спроможності виконувати зобов'язання у відповідності до укладеного з ним договору".

Згідно п. 1.1. додаткової угоди термін дії договору продовжено до 24 грудня 2024 року.

У п. 3 додаткової угоди зазначено, що у випадку виникнення суперечностей між положеннями договору та положеннями цієї додаткової угоди, положення цієї додаткової угоди будуть мати переважну юридичну силу.

Відповідно до п. 5 додаткової угоди ця додаткова угода вважається укладеною і набирає чинності з моменту її підписання сторонами та є невід'ємною частиною договору.

Додаткова угода містить підписи відповідача та позивача із застереженням "з протоколом розбіжностей від 12.04.2024".

Фізична особа-підприємець Чайковський М.С. у листі від 12.02.2024, адресованому заступнику міського голови Васильченко С. (отримано 12.04.2024), повідомив про направлення на його адресу виконавчим комітетом Кам'янець - Подільської міської ради листом від 29.03.2024 для підписання додаткової угоди №1 від 26.12.2023 до договору №162 від 24.12.2018 та зазначив, що пункти 1., 1.1. додаткової угоди №1 від 26.12.2023 суперечать вимогам законодавства. При цьому направив для підписання протокол розбіжностей від 12.04.2024 до додаткової угоди №1 від 26.12.2023.

У протоколі розбіжностей від 12.04.2024. (підписаний позивачем) перевізником запропоновано п. 1 додаткової угоди викласти у редакції: "Керуючись Пунктом 4-1 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. № 1081, рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 20.12.2023р. № 542 доповнити розділ 8 договору пунктом 8.3. наступного змісту "8.3. Договір продовжено на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування".

Пункт 1.1. додаткової угоди перевізником запропоновано викласти у наступній редакції: "п. 1.1. Виключити".

Рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №424 від 15.05.2024 відмовлено в узгодженні розбіжностей, зазначених в протоколі розбіжностей від 12.04.2024 до додаткової угоди №1 від 26.12.2023 до договору № 162 від 24.12.2018 на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, з перевізником ОСОБА_1 в запропонованій перевізником редакції.

Листом від 30.08.2024 виконком Кам'янець-Подільської міської ради звернувся до позивача щодо надання інформації дотримання вимог договору на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені частиною 2 статті 16 ЦК України.

Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб'єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення.

Суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Особа, яка звертається до господарського суду з позовом, самостійно обирає спосіб захисту, визначає відповідача, предмет та підстави позову та зазначає у позовній заяві яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред'явлено позов.

Так, фізична особа-підприємець Чайковський Микола Станіславович звернувся із позовом до виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради, у якому просить визнати укладеною додаткову угоду №1 до договору №162 на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування від 24.12.2018, укладеного між виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради та суб'єктом господарської діяльності ОСОБА_1 , в наступній редакції:

Додаткова Угода № 1

до Договору № 162 на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування

від 24 грудня 2018 р.

м. Кам'янець-Подільський

Виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради (далі - Організатор) в особі заступника міського голови ОСОБА_2 , що діє на підставі Закону України “Про місцеве самоврядування», з однієї сторони, та суб'єкт господарської діяльності ОСОБА_1 (далі - Перевізник), що діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, з другої сторони, що далі іменуються “Сторони», а кожен окремо “Сторона» уклали Додаткову угоду до Договору № 162 на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування від 24.12.2018р. (надалі - Договір) про наступне:

1. Керуючись Пунктом 4-1 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. № 1081, рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 20.12.2023р. № 542 доповнити розділ 8 Договору пунктом 8.3. наступного змісту:

“ 8.3. Договір продовжено на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування».

2. Всі інші умови Договору залишаються чинними і Сторони підтверджують їх обов'язковість для себе.

3. У випадку виникнення суперечностей між положеннями Договору та положеннями цієї Додаткової угоди, положення цієї Додаткової угоди, будуть мати переважну юридичну силу.

4. Дану Додаткову угоду укладено у двох оригінальних примірниках, по одному для кожної із Сторін.

5. Ця Додаткова угода є невід'ємною частиною Договору.

Реквізити сторін:

Організатор: Перевізник:

Виконавчий комітет

Кам'янець-Подільської міської ради Чайковський Микола Станіславович

32302, Хмельницька область,

АДРЕСА_1

код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ідентифікаційний код 1940900178

телефон: (03849) 5-16-50 телефон:0964895351

_______________Васильченко С.В. ____________Чайковський М.С.

Положеннями ст.188 ГК України встановлено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно зі статтею 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

У ст. 652 ЦК України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах ( ч. 1 ).

Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона ( ч. 2 ст. 652 ЦК України).

Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом (ч. 4 ст. 652 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

З матеріалів справи слідує, що 24.12.2018 між виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради (організатор) та суб'єктом господарської діяльності ОСОБА_1 (перевізник) укладено договір №162 на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, відповідно до п. 1.1. якого організатор надає перевізнику право на перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування (маршрут): № 10 "Руські фільварки - мікрорайон Жовтневий" - один тр/з, марка тр/з БАЗ-2215, державний номер НОМЕР_1 .

У пункті 8.1. договору сторонами погоджено, що договір укладений на 5-ти річний термін з "24" грудня 2018р. до "24" грудня 2023р. і діє з дня його укладання.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт".

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" забезпечення організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

У ст. 29 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах.

Згідно з ч. 1 ст. 31 вищезазначеного Закону відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами. (ч. 1 ст. 42 Закону України "Про автомобільний транспорт").

Відповідно до положень ст.ст. 43, 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах; організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування; договір з переможцем конкурсу (або дозвіл) органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування укладають (або надають) на термін від трьох до п'яти років.

При цьому згідно зі ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій, що не належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту і зв'язку; здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності.

Як вбачається з матеріалів справи, рішеннями виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №19 від 03.08.2023 та №542 від 20.12.2023 затверджено типову додаткову угоду до договору на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування; продовжено дію договорів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на автобусних маршрутах загального користування в межах Кам'янець-Подільської міської територіальної громади на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування, згідно зі списком; вирішено підготувати додаткові угоди з суб'єктами підприємницької діяльності на продовження дії договорів на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, згідно типової форми затвердженою рішенням виконавчого комітету міської ради від 03.08.2023 №19.

Листом від 29.03.2024 виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради направив позивачу для підписання додаткову угоду №1 до договору №162 та просив направити її на адресу виконавчого комітету.

В матеріалах справи наявна додаткова угода №1 від 26.12.2023 між виконавчим комітетом Кам'янець - Подільської міської ради (організатор) та позивачем (перевізник) до договору №162 від 24.12.2018 на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у п.1 якої зазначено, що у зв'язку із прийняттям постанови КМУ від 29.04.2022р. № 512 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18.02.1997р. № 176 і від 03.12.2008р. № 1081" доповнити розділ 8 договору пунктом 8.3., а саме: "8.3. Якщо строк дії договору закінчується у період дії воєнного стану в Україні, продовження строку дії договору можливе за згодою сторін та за умови підтвердження автомобільним перевізником спроможності виконувати зобов'язання у відповідності до укладеного з ним договору".

Згідно п. 1.1. додаткової угоди термін дії договору продовжено до 24 грудня 2024 року.

Відповідно до п. 5 додаткової угоди ця додаткова угода вважається укладеною і набирає чинності з моменту її підписання сторонами та є невід'ємною частиною договору.

Додаткова угода підписана сторонами, однак містить застереження позивача про долучення протоколу розбіжностей від 12.04.2024, відповідно до якого перевізником запропоновано п.1 додаткової угоди викласти у редакції: "Керуючись Пунктом 4-1 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. № 1081, рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 20.12.2023р. № 542 доповнити розділ 8 договору пунктом 8.3. наступного змісту "8.3. Договір продовжено на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування", а пункт 1.1. - виключити.

Рішення виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №424 від 15.05.2024 у погодженні вказаного протоколу розбіжностей відповідачем було відмовлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

У частині першій статті 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства ( ст. 628 ЦК України).

Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Приписами ч. 1 ст. 631 ЦК України встановлено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.

Згідно із ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Відповідно до ч. ч. 2, 3, 7 ГК ст. 180 ГК України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов'язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.

Договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції (ч. 1 ст. 640 ЦК України).

Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною (ч. 1 ст. 642 ЦК України).

У ч. 1 ст. 641 ЦК України передбачено, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Відповідь про згоду укласти договір на інших, ніж було запропоновано, умовах є відмовою від одержаної пропозиції і водночас новою пропозицією особі, яка зробила попередню пропозицію (ч. 1 ст. 646 ЦК України).

Отже, з огляду на вищенаведені законодавчі норми, обставини та докази, зокрема протокол розбіжностей долучений до додаткової угоди, рішення відповідача від №424 від 15.05.2024 щодо непогодження протоколу розбіжностей, заперечення позивача щодо укладення додаткової угоди про внесення змін до договору №162 та положення п. 5.1 договору, які допускають зміну умов договору за взаємною згодою сторін, суд зазначає про відсутність між сторонами повної і безумовної згоди на укладення спірної додаткової угоди, а саме згоди сторін щодо такої істотної умови договору, як строк дії договору, та відповідно про неукладеність такого правочинну.

При цьому, судом звертається увага на недотриманні відповідачем умов п.5.1 договору щодо надіслання ним як організатором позивачу (перевізнику) відповідної додаткової угоди до договору у зв'язку зі змінами законодавства, яке регулює правовідносини між сторонами, протягом 30 календарних днів з моменту набрання чинності змінами законодавства, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 512 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. № 176 і від 3 грудня 2008 р. № 1081" набрала чинності 06.05.2022, натомість відповідач направив позивачу для підписання додаткову угоду №1 від 26.12.2023. лише листом від 29.03.2024. Доказів, які б спростовували наведене суду не подано.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 №512 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. № 176 і від 3 грудня 2008 р. № 1081", яка набрала законної сили з 06.05.2022 , Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. №176, доповнено пунктом 14-1 такого змісту: "Договір про організацію перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (або дозвіл на перевезення пасажирів на міжобласних маршрутах загального користування), строк дії якого закінчується у період дії воєнного стану в Україні, вважається таким, дію якого продовжено на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування. Продовження строку дії договору про організацію перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області, можливе за згодою сторін та за умови підтвердження автомобільним перевізником спроможності виконувати зобов'язання відповідно до укладеного з ним договору та доповнено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. № 1081 пунктом 4-1 такого змісту: "Договір або дозвіл, строк дії якого закінчується у період дії воєнного стану в Україні, вважається таким, дію якого продовжено на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування. Продовження строку дії договору можливе за згодою сторін та за умови підтвердження автомобільним перевізником спроможності виконувати зобов'язання відповідно до укладеного з ним договору.»

З аналізу змісту наведених норм вбачається, що останні спрямовані на врегулювання питання продовження строку дії укладених до введення воєнного стану договорів перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування або дозволу на перевезення пасажирів на міжобласних маршрутах загального користування, строк дії яких закінчується у період дії воєнного стану в Україні.

Водночас, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та діє до тепер (Указом Президента України від 23.07.2024 № 469/2024, затверджений Законом України від 23.07.2024 № 3891-IX продовжено строк на 90 діб - до 10.11.2024).

Отже, враховуючи положення абз. 1 п. 14-1 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, (в редакції постанови КМУ № 512 від 29.04.2022), зважаючи на те, що строк дії договору на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №162 від 24.12.2018 закінчувався 24 грудня 2023р., тобто у період дії воєнного стану в Україні, який в подальшому відповідно до Указів Президента України продовжено до 10 листопада 2024 року, суд зазначає, що такий договір в силу норм постанови Кабінету Міністрів України № 512 від 29.04.2022 вважається продовженим на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування.

При цьому судом звертається увага, що рішенням виконкому Кам'янець-Подільської міської ради № 542 від 20.12.2023 продовжено дію договорів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на автобусних маршрутах загального користування в межах Кам'янець-Подільської міської територіальної громади на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування, в тому числі договору №162, укладеного із перевізником ОСОБА_1 , продовження позивачем виконання зобов'язань за договором, що визнається сторонами , зокрема і листом виконавчого комітету від 30.08.2024 до відповідача щодо надання інформації з приводу дотримання умов договору на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, не доведення відповідачем відсутності потреби на послуги з перевезення на період воєнного стану.

Відтак з наведено слідує, що станом на час розгляду даного спору укладений між сторонами договір на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 162 від 24.12.2018. є чинним, при цьому будь-яких обставин продовження договору за взаємною згодою сторін суду не доведено.

Отже, з огляду на вищезазначене, позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявності порушеного саме його права або охоронюваного законом інтересу в межах даного позову, тому заявлені позивачем позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на їх безпідставність та необґрунтованість.

Відсутність порушення прав та законних інтересів позивача є самостійною, достатньою підставою для відмови у позові (правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 04.12.2019р. у справі № 910/15262/18, від 03.03.2020р. у справі № 910/6091/19).

Згідно із ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи ( ст. 73 ГПК України) .

За приписами ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст. 86 ГПК України).

Таким чином, враховуючи вищенаведені обставини у сукупності, зважаючи на те, що станом на час розгляду даної справи строк дії договору на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №162 від 24.12.2018 не закінчився, що судове рішення не може носити декларативний характер, а наслідком його прийняття має бути реальне відновлення порушеного права особи (позивача), суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Судом зважається на те, що Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на позивача у зв'язку з відмовою в задоволенні позову .

Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові фізичної особи-підприємця Чайковського Миколи Станіславовича м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області до виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області про визнання укладеною додаткової угоди №1 до договору на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №162 від 24.12.2018 відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено 21.10.2024.

Суддя В.В. Виноградова