номер провадження справи 15/146/24
17.10.2024 Справа № 908/2123/24
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова І.С., розглянувши матеріали
за позовом Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206
до відповідача Фізичної особи-підприємця Кондратьєва Сергія Олександровича, АДРЕСА_1
про стягнення коштів
без повідомлення (виклику) учасників справи
суть спору
05.08.2024 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької міської ради до відповідача Фізичної особи-підприємця Кондратьєва Сергія Олександровича про стягнення заборгованості за договором оренди землі № 040926102090 від 10.11.2009 за період з 01.01.2022 по 29.02.2024 в розмірі 412 698,50 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.08.2024, справу № 908/2123/24 передано на розгляд судді Горохову І.С.
Ухвалою суду від 13.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/2123/24, присвоєно справі номер провадження 15/146/24. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Запропоновано відповідачу надати у строк до 12.09.2024, відповідно до ст. 165 ГПК України, відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача або визнання позовних вимог, якщо такі докази не надані позивачем. Запропоновано позивачу у строк до 26.09.2024 у разі отримання відзиву на позов надати суду відповідь на відзив, оформлену згідно із вимогами ст. 166 ГПК України разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь позивача, якщо такі докази не надані відповідачем. Запропоновано відповідачу надати у строк до 14.10.2024, відповідно до ст. 167 ГПК України, надати заперечення разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується заперечення відповідача, якщо такі докази не надані відповідачем.
Підставою для звернення з позовом зазначено неналежне виконання відповідачем зобов'язань з своєчасного та повного внесення орендних платежів за період з 01.01.2022 по 29.02.2024 в рамках договору оренди землі № 040926102090 від 10.11.2009. Позов обґрунтовано ст. ст. 11, 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 83, 124, 206 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», ст. 193 Господарського кодексу України.
За офіційним даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-підприємців та громадських формувань (відповідь на запит № 724474 від 06.08.2024) місцезнаходженням Фізичної особи-підприємця Кондратьєва Сергія Олександровича є адреса: АДРЕСА_1 .
Поштове відправлення (копія ухвали Господарського суду Запорізької області від 13.08.2024 у справі № 908/21234/24), надіслане на вказану адресу відповідача, повернулось до суду 02.09.2024 не врученим відповідачеві із відміткою: “за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом - ГПК України) днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Згідно з ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.
Заяви про зміну відповідачем місцезнаходження на адресу суду не надходило.
За змістом п. п. 101, 102 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, у разі неможливості вручення адресатам (одержувачам) поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом строку, що встановлюється оператором поштового зв'язку, відправлення “EMS» - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод.
Строк зберігання за заявою відправника/адресата (одержувача) і за додаткову плату може бути продовжений.
У разі невручення рекомендованого листа з позначкою “Судова повістка» або реєстрованого поштового відправлення з позначкою “Адміністративна послуга» такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81, 82, 83, 84, 91, 99 цих Правил, із зазначенням причини невручення.
Після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення, поштові перекази повертаються відправнику, крім випадків, коли відправником надано розпорядження “не повертати».
Повернення відправлень, від яких відмовився адресат або вручення яких неможливе, повинне здійснюватися негайно.
Невручені міжнародні поштові відправлення надсилаються до місця міжнародного поштового обміну, з якого вони були одержані.
Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.
Сам лише факт неотримання учасником справи кореспонденції, якою суд із додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою, та яка повернулася до суду у зв'язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки наведене зумовлено не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на її адресу.
З огляду на викладене, суд вважає, що ним вжито достатньо заходів для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі № 908/2123/24 за відомою суду адресою відповідача.
Відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Згідно з ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи приписи ч. ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд установив.
10.11.2009 Запорізькою міською радою (позивач, орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Кондратьєвим Сергієм Олександровичем (відповідач, орендар) було укладено договір оренди землі № 040926102090.
Згідно з п. 1 договору, орендодавець відповідно до рішення тридцять четвертої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 76/178 від 30.09.2009, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автомийки з пунктом дрібного ремонту автомобілів, що знаходиться: місто Запоріжжя, вулиця Автозаводська, 5.
Власником земельної ділянки загальною площею 0,3653 га, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Автозаводська, 5 є територіальна громада міста Запоріжжя, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 01.04.2024 № 372261083 та інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 01.04.2024 є Запорізька міська рада.
Відповідно до п. 8 договору, договір укладено стоком на дев'ятнадцять років.
11.11.2009 Запорізькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем Кондратьєвим Сергієм Олександровичем укладена додаткова угода № 1 до договору оренди землі від 10.11.2009 № 040926102090.
Згідно з п. 1 додаткової угоди № 1 пункт 9 договору виклали в наступній редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 33 280,01 грн, що складає 3 % нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати за 2009, згідно рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.2008 та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 № 7.».
10.02.2010 Запорізькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем Кондратьєвим Сергієм Олександровичем укладена додаткова угода № 2 до договору оренди землі від 10.11.2009 № 040926102090.
Згідно з п. 1 додаткової угоди 2 пункт 9 договору виклали в наступній редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 45 313,11 грн, що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати за 2010, згідно рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.2008 та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 № 7.».
За таких умов, у відповідача за результатом підписання додаткової угоди 2 виник обов'язок щомісячно, рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.
Відповідно до даних офіційного сайту Державної податкової служби України (https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/print-553960.html) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання статті 289 Податкового кодексу України листом від 12.01.2024 № 6-28-0.222- 600/2-24 повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2010 рік складав 1,00, за 2011 рік складав 1,00, за 2012 рік складав 1,00, за 2013 рік складав 1,00, за 2014 рік складав 1,249, за 2015 рік складав 1,433, за 2016 рік складав 1,06, за 2017 рік складав 1,0, за 2018 рік складав 1,0, за 2019 рік складав 1,0, за 2020 рік складав 1,0, за 2021 рік складав 1.1, за 2022 рік складав 1.15 та за 2023 рік складав 1.051.
Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до п. 34.6 договору орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
Позивач розраховує розмір заборгованості орендної плати за період 01.01.2022- 29.02.2024, відповідно до умов договору, враховуючи лист Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.01.2024 № 6-28-0.222- 600/2-24, наступним чином:
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022: 6 368 024,09 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2021) * 1,1 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021) = 7 004 826,50 грн. Розмір орендної плати у 2022: 7 004 826,50 грн * 3 % = 210 144,79 грн. За інформацією ГУ ДПС у Запорізькій області (лист від 17.05.2024 № 6474/5/08-01-24- 03-12) відповідач сплатив в 2022 році - 0 грн. Таким чином, сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 відповідача складає: 210 144,79 грн - 80 750,75 грн (переплата за 2021) = 129 394,04 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2023: 7 004 826,50 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2022) * 1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022) = 8 055 550,47 грн. Розмір орендної плати у 2023: 8 055 550,47 грн * 3 % = 241 666,51 грн. За інформацією ГУ ДПС у Запорізькій області (лист від 17.05.2024 №6474/5/08-01-24- 03-12) відповідач сплатив в 2023 році - 0 грн. Таким чином, сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 відповідача складає: 241 666,51 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2024: 8 055 550,47 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2023) * 1,051 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2023) = 8 466 383,54 грн. Розмір орендної плати у 2024: 8 466 383,54 грн * 3 % = 253 991,51 грн (253 991,51 грн / 366 днів = 693,96 грн в день; 693,96 грн в день * 60 днів = 41 637,95 грн). За інформацією ГУ ДПС у Запорізькій області (лист від 17.05.2024 № 6474/5/08-01-24- 03-12) відповідач за період з 01.01.2024 по 29.02.2024 сплатив - 0 грн. Таким чином, сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2024 по 29.02.2024 відповідача складає: 41 637,95 грн.
Загальна сума заборгованості з орендної плати за період 01.01.2022 по 29.02.2024 відповідача складає: 129 394,04 грн (за 2022 рік) + 241 666,51 грн (за 2023 рік) + 41 637,95 грн (з 01.01.2024 по 29.02.2024) = 412 698,50 грн.
Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України «Про оренду землі», Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Статтею 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ «Податок на майно») об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до вимог статті 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За положеннями ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Цивільні зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів.
У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України, яка кореспондується з приписами ст. 759 ЦК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно з ч. 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до приписів ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на Відповідача покладено обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельними ділянками за договорами.
Отже, саме на відповідача покладено обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельними ділянками за договорами.
Згідно ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до умов договорів орендарі зобов'язані самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель, згідно з чинним законодавством.
Суд погоджується з доводами позивача, що оренда плата є одним із основних джерел наповнення міського бюджету, а отже існуюча заборгованість відповідача з орендної плати за землю порушує інтереси територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради в частині позбавлення можливості ефективного використання права комунальної власності та недоотримання місцевим бюджетом відповідного доходу, які можуть бути використані для задоволення її нагальних потреб.
Відповідачем не надано належним та допустимих доказів сплати заборгованості з орендних платежів за землю на суму 412 698,50 грн, а отже суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Кондратьєва Сергія Олександровича ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206; ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) заборгованість за договором оренди землі № 040926102090 від 10.11.2009 за період з 01.01.2022 по 29.02.2024 у розмірі 412 698,50 грн (чотириста дванадцять тисяч шістсот дев'яносто вісім гривень 50 коп.). Видати наказ.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Кондратьєва Сергія Олександровича ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206; ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) витрати на сплату судового збору в розмірі 4952,38 грн (чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят дві гривні 38 коп.). Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 21.10.2024.
Суддя І. С. Горохов