ПРО ВІДМОВУ У ЗАДОВОЛЕННІ ЗАЯВИ ПРО РОЗ'ЯСНЕННЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ
18 жовтня 2024 року Справа № 280/748/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянув у порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.04.2024 по справі №280/748/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Плужника Максима Валерійовича ( АДРЕСА_2 ), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69005) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
24.01.2024 засобами системи “Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в особі представника - адвоката Плужника Максима Валерійовича, до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.11.2023 року №817/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020 року), №818/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 року) та №819/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 року);
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданих на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.09.2022 року у справі №280/3898/22, а саме: довідки від 17.11.2023 року №817/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020 року), починаючи з 01.02.2020 року, від 17.11.2023 року №818/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 року), починаючи з 01.02.2021 року та від 17.11.2023 року №819/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 року), починаючи з 01.02.2022 року, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (набавок, доплат, підвищень) та премії, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.04.2024 по справі №280/748/24, яке набрало законної сили 09.07.2024, позовні вимоги позивача задоволені частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.11.2023 року №817/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020), №818/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021) та №819/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022); зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданих на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.10.2022 у справі №280/3300/22, а саме: довідки від 17.11.2023 року №817/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020 року), починаючи з 01.02.2020 року, від 17.11.2023 року №818/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 року), починаючи з 01.02.2021 року та від 17.11.2023 року №819/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 року), починаючи з 01.02.2022 року, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (набавок, доплат, підвищень) та премії, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
16.10.2024 засобами системи «Електронний суд» від представника позивача до суду надійшла заява про роз'яснення рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.04.2024 у справі №280/748/24, у зазначеній заяві заявник просить:
«Роз'яснити рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року по справі № 280/748/24, а саме чи має Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області при виконанні рішення суду по справі №280/748/24 від 26.04.2024 року щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданих на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.10.2022 у справі №280/3300/22, а саме: довідки від 17.11.2023 року №817/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020 року), починаючи з 01.02.2020 року, від 17.11.2023 року №818/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 року), починаючи з 01.02.2021 року та від 17.11.2023 року №819/с (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 року), починаючи з 01.02.2022 року, здійснювати нарахування та виплату пенсії з урахуванням доплати у розмірі 2000,00 грн., згідно з рішенням суду по справі №280/6018/23 та з урахуванням коефіцієнту збільшення 0,14 з 01.03.2022 року відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118; з урахуванням коефіцієнту збільшення 0,197 з 01.03.2023 року відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 та з урахуванням коефіцієнту збільшення 0,0796 з 01.03.2024 року відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185».
В обґрунтування заяви зазначає, що при виконанні рішення суду у справі №280/748/24 від 26.04.2024 відповідачем було невірно розраховано розмір його пенсії, а саме обчислено без урахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (відповідно до рішення суду по справі № 280/6018/23), постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» установлено підвищення розміру пенсії з урахуванням коефіцієнту збільшення 0,14, постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено підвищення розміру пенсії з урахуванням коефіцієнту збільшення 0,197, постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено підвищення розміру пенсії з урахуванням коефіцієнту збільшення 0,0796.
Відповідно до ч. 4 ст. 254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Оскільки дана адміністративна справа розглядалась судом у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, суд вважає за можливе розглядати заяву позивача про роз'яснення рішення суду також у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для роз'яснення рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.04.2024 по справі № 280/748/24, суд виходить із такого.
Згідно зі ст. 254 КАС за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Системне тлумачення положень вказаної статті дозволяє дійти висновку, що судове рішення може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок незрозумілості резолютивної частини рішення.
Метою роз'яснення судом ухваленого ним рішення є усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення щодо неоднакового тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового рішення є його незрозумілість, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового рішення, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового рішення виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Зрозумілість судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення, оскільки недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання рішення чи ухвали суду. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, що вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому ясно, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. А переконливість і зрозумілість викладення змісту судових рішень забезпечується шляхом дотримання правил юридичної техніки.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а із змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Суд зазначає, що в резолютивній частині рішення міститься чітка вказівка на те, що має вчинити відповідач для відновлення порушеного права позивача (а не того, що можливо буде порушене).
При цьому суд зазначає, що в мотивувальній частині рішення міститься висновок суду щодо підстав відмови у задоволенні іншої частини позовних вимог.
При цьому суд зазначає, що позовні вимоги не містили вимоги про необхідність врахування відповідачем під час перерахунку та виплати позивачу пенсії будь-яких підвищень чи доплат до пенсії, зокрема й встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, від 16.02.2022 року № 118, від 24.02.2023 року № 168, від 23.02.2024 року № 185. Так само позов не містив будь-якого обґрунтування необхідності врахування зазначених доплат та підвищень відповідачем.
Відповідно, під час вирішення даної справи судом не надавалась оцінка викладеним у заяві про роз'яснення рішення суду обставинам (виклад обставин справи в рішенні суду не може вважатися оцінкою доказів).
Отже, зміст резолютивної частини рішення визначає конкретні дії, які має вчинити пенсійний орган для відновлення порушеного права позивача. Так само в мотивувальній частині рішення чітко вказані підстави часткового задоволення позовних вимог.
Заява не містить будь-якого зазначення про те, що саме у судовому рішенні, прийнятому за наслідком розгляду конкретних позовних вимог, є незрозумілим заявнику.
За таких обставин у задоволенні розглядуваної заяви слід відмовити.
Враховуючи наведене, суд констатує відсутність факту незрозумілості судового рішення, очевидної необґрунтованості заяви та відсутність правових підстав для її задоволення.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 9, 243, 248, 254 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.04.2024 по справі №280/748/24.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала про відмову у задоволенні заяви про роз'яснення рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Р.В. Кисіль