Центральний районний суд м. Миколаєва
54607, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
490/8343/24
нп 1-кс/490/3678/2024
23 вересня 2024 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024020000000079 від 15.03.2024 року щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця смт. Велика Лепетиха Великолепетиського району Херсонської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
15.03.2024 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження №22024020000000079 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 111-5 КК України.
16.08.2024 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
10.09.2024 року ОСОБА_6 повідомлено про нову підозру та про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 111-5 КК України.
Згідно вказаного повідомлення, ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території України, а саме у смт. Велика Лепетиха, Каховського району Херсонської області, будучи обізнаним про факт збройної агресії рф проти України, усвідомлюючи негативні наслідки співпраці з представниками держави-агресора та контрольованої ними окупаційної адміністрації, у не встановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 30 травня 2023 року, діючи добровільно, в групі невстановлених осіб без попередньої змови, переслідуючи мету обрання до незаконних окупаційних органів влади, умисно, тобто розуміючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, надав згоду включення його до списків кандидатів для участі у незаконних виборах до незаконного органу влади створеного на окупованій території, а також приймав активну участь у виборах до так званого «совета депутатов Великолепетихского муниципального округа первого созыва» від політичної партії російської федерації «Единая россия».
10 вересня 2023 року, протоколом так званої «Великолепетихской территориальной избирательной комиссии о результатах выборов» оголошено результати виборів депутатів так званого «Совета депутатов Великолепетихского муниципального округа первого созыва». Відповідно до вищевказаного протоколу, до так званого «Совета депутатов Великолепетихского муниципального округа первого созыва» обрано 12 депутатів, серед яких у тому числі і ОСОБА_6 , який обраний за списками всеросійської політичної партії «Единая россия».
Надалі, (точної дати в ході досудового розслідування не встановлено) проте не пізніше 20 вересня 2023 року, ОСОБА_6 приступив до виконання повноважень депутата «Совета депутатов Великолепетихского муниципального округа первого созыва».
Продовжуючи протиправну діяльність, громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи обізнаним про факт збройної агресії рф проти України, усвідомлюючи негативні наслідки щодо співпраці з представниками держави-агресора та контрольованої ними окупаційної адміністрації, у невстановлений досудовим розслідування час, але не пізніше 20 вересня 2023 року, діючи добровільно, переслідуючи мету обрання до незаконних окупаційних органів влади, умисно, тобто розуміючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, надав згоду на обрання його головою так званого «Совета депутатов муниципального образования Великолепетихский муниципальный округ Херсонской области первого созыва».
20.09.2023 рішенням № 2 «Об избрании председателя совета депутатов муниципального образования Великолепетихский муниципальный округ Херсонской области» так званого «Совета депутатов муниципального образования Великолепетихский муниципальный округ Херсонской области первого созыва» ОСОБА_6 обрано головою вищезазначеного незаконного органу влади та розпочато останнім виконання його незаконних обов'язків.
Відповідно до п. 11 «Регламента Совета депутатов муниципального образования Великолепетихский муниципальный округ Херсонской области» затвердженого рішенням так званого «Совета депутатов Великолепетихского муниципального округа Херсонськой области второй сесии первого созыва» від 28.09.2023, на голову ради депутатів покладені наступні обов'язки:
1) дотримуватись регламенту та забезпечувати його дотримання всіма учасниками засідання, дотримуватися порядку денного;
2) забезпечувати дотримання прав депутатів на засіданні;
3) забезпечувати порядок у залі засідань;
4) здійснювати контроль за дотриманням, що виступає за встановлений час виступу, своєчасно нагадувати промовцеві про закінчення встановленого часу;
5) фіксувати всі пропозиції, що надійшли, і ставити їх на голосування, оголошувати результати голосування;
6) за потреби за згодою ініціатора пропозиції редагувати (без зміни суті та змісту) пропозиції, що виносяться на голосування;
7) заслуховувати (зачитувати) та ставити на голосування поза чергою пропозиції депутатів щодо порядку ведення засідання, у тому числі і свої власні пропозиції;
8) виявляти шанобливе ставлення до учасників засідання, не допускати зауважень та оцінок виступів на адресу учасників засідання.
Також, відповідно до пункту 3 статті 28 «Устава муниципального образования «Великолепетихский муниципальный округ Херсонской области» затвердженого рішенням № 4 від 20.09.2023 так званого «Совета депутатов Великолепетихского муниципального округа первого созыва», голова ради депутатів:
1) Представляє Раду депутатів у межах своїх повноважень у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, громадськими об'єднаннями, засобами масової інформації та громадянами, без доручення діє від імені Ради депутатів;
2) Скликає чергові та позачергові засідання Ради депутатів, доводить до відома депутатів та населення місце та час їх проведення, а також проект порядку денного;
3) Здійснює керівництво підготовкою засідань Ради депутатів та питань, які вносяться на розгляд Ради депутатів;
4) Веде засідання Ради депутатів відповідно до Регламенту Ради депутатів;
5) Підписує протоколи засідань Ради депутатів та прийняті на них рішення Ради депутатів;
6) Сприяє депутатам Ради депутатів у здійсненні ними своїх повноважень, організує забезпечення їх необхідною інформацією, розглядає питання, пов'язані зі звільненням депутатів від виконання ними службових чи виробничих обов'язків для роботи у Раді депутатів, її органах чи виборчих округах;
7) Координує діяльність постійних органів Ради депутатів, дає їм доручення на виконання рішень Ради депутатів.
8) Вживає заходів щодо забезпечення гласності та обліку громадського думки у роботі Ради депутатів;
9) Організує у Раді депутатів прийом громадян, розгляд їх письмових та усних звернень;
10) Відкриває та закриває розрахункові та поточні рахунки Ради депутатів у банках і є розпорядником за цими рахунками;
11) Розпоряджається бюджетними коштами забезпечення діяльності Ради депутатів;
12) Від імені Ради депутатів підписує позовні заяви та спрямовує їх до судів у випадках, передбачених законом;
13) Затверджує кошторис видатків Ради депутатів у межах асигнувань, передбачених у бюджеті округу;
14) Затверджує штатний розпис апарату Ради депутатів;
15) На засадах єдиноначальності керує апаратом Ради депутатів;
16) Вирішує інші питання, доручені йому Радою депутатів чи покладені нею відповідними нормативними правовими актами.
Розпочавши виконання обов'язків в статусі голови Ради, ОСОБА_6 , вчинив дії щодо реєстрації юридичної особи - « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в реєстраційних та інших органах російської федерації на тимчасово окупованій території Херсонської області, зокрема і «Едином государственном реестре юридических лиц российской федерации» за № НОМЕР_1 .
Продовжуючи свою вищевказану злочину діяльність ОСОБА_6 , у період з 20.09.2023 по цей час здійснює загальне керівництво діяльністю «Совета депутатов муниципального образования Великолепетихский муниципальный округ Херсонской области», тобто виконує організаційно-розпорядчі функції, зокрема шляхом організації та контролю за засіданнями вищевказаного незаконного органу окупаційної влади.
Крім того, ОСОБА_6 як так званий голова незаконного органу влади здійснює адміністративно-господарські функції погоджуючи/приймаючи так звані нормативно-правові акти, що видаються так званим «Советом депутатов муниципального образования Великолепетихского муниципального округа Херсонской области» та у наступному публікуються в засобах масової інформації та сайтах окупаційних органів Херсонської області, які змушені виконувати жителі тимчасово окупованих територій.
Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_3 клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024020000000079 від 15.03.2024 року стосовно оголошеного у розшук підозрюваного ОСОБА_6 .
У відповідності до вимог статей 111, 112, ч. 8 ст. 135, 278 КПК України повідомлення про повідомлення ОСОБА_6 про підозру, а також повістка про виклик останнього до органу досудового розслідування як підозрюваного на 20.08.2024 та 21.08.2024, 22.08.2024 року, розміщені відповідні публікації в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті КМУ «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора).
Також, у відповідності до вимог статей 278, 111, 112, ч. 8 ст. 135 КПК України, про повідомлення ОСОБА_6 про нову підозру та зміну раніше повідомленої підозри, а також повістка про виклик останнього до органу досудового розслідування як підозрюваного на 14.09.2024 та 16.09.2024, 17.09.2024 року, розміщені відповідні публікації в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті КМУ «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора).
17.09.2024 беручи до уваги те, що на теперішній час ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій частині Херсонської області, а саме в селищі Велика Лепетиха Каховського району Херсонської області, а також те, що останній неодноразово викликався до органу досудового розслідування, але жодного разу на виклики слідчого не з'явився, не повідомивши при цьому про причини неявки, тобто переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, підозрюваний ОСОБА_6 оголошений у розшук.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.
Захисник заперечував проти задоволення клопотання.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали, вважаю необхідним клопотання задовольнити, виходячи з наступного.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 111-5 КК України,які відносяться до категорії тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:
- Протоколом огляду від 16.04.2024, яким оглянуто ЄГРРЮЛ, щодо реєстрації 05.10.2023 Совета депутатом Великолепетихского муниципального округа Херсонской области ОСОБА_7 може діяти без довіреності;
- Протоколом огляду від 17.04.2024. Огляд сайту Гебернатора Херсонської області. В вкладці муніціпальні акти, оглянуто рішення ради депутатів ВЛ від 20.09.2023 про обрання голови ради депутатів - ОСОБА_6 , який відразу вважається обраним;
- Протоколом огляду від 17.04.2024 сайту Губернатора Херсонської області, рішення від 16.03.2024 № 62 про одобрення проекту змін в Статут;
- Протоколом огляду від 18.04.2024 сайту «Вибори» щодо того, що ОСОБА_8 зареєстрований від єдиної росії;
- Протоколом огляду від 16.04.2024 тг каналу ВЛ «Поздравление с днем воссоединения новых регионов с Россией от председателя Совета депутатов» на якому видного його відео привітання, ОСОБА_8 видно гарно, на підставі скриншоту з відео робилась портретка;
- Висновком експерта № СЕ-19/112-24/7782-ФП від 05.07.2024;
- Протоколом допиту від 03.07.2024 ОСОБА_9 ;
- Протоколом пред'явлення для впізнання від 03.07.2024;
- Протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 15.07.2024;
- Протоколом пред'явлення для впізнання від 15.07.2024;
- Протоколом огляду від 01.08.2024 тг каналу «Администрация Великолепетихского муниципального округа»;
- Протоколом огляду від 01.08.2024 тг каналу « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». У ньому міститься публікація від 31.07.2024 щодо роботи в с. Рубанівка мобільної приймальні губернатора Херсонської області та зображено серед іншого ОСОБА_6 ;
- Протоколом огляду від 23.08.2024 тг каналу «Администрация Великолепетихского муниципального округа». У ньому міститься відео від 08.03.2024 на якому ОСОБА_6 як голова ради депутатів вітає жінок з 8 березня;
- Протоколом огляду від 23.08.2024 тг каналу «Администрация Великолепетихского муниципального округа». В якому міститься публікація від 09.05.2024 з привітанням до дня перемоги мешканців округу;
іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що 17.09.2024 року у зв'язку з невстановленим місцезнаходженням підозрюваного ОСОБА_6 його оголошено в розшук.
20.08.2024, 21.08.2024, 22.08.2024, 14.09.2024, 16.09.2024, 17.09.2024 року ОСОБА_6 викликався шляхом розміщення повідомлення про виклик на сайті видання «Урядовий кур'єр» та офісу Генерального прокурора України, але за викликами останній не з'явився.
Зібрані у кримінальному провадженні докази беззаперечно вказують на те, що підозрюваний ОСОБА_6 належним чином повідомлений про проведення стосовно нього досудового розслідування, набуття ним статусу підозрюваного у цьому кримінальному провадженні відповідно до повідомлення про підозру від 16.08.2024 року та про нову підозру від 10.09.2024 року про необхідність його явки до слідчого для проведення процесуальних дій, а також на те, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, існують достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), перебуває на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч. 5 ст. 139, п. 20-1 розділу ХІ КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваними, та оголошення їх у міждержавний та/або міжнародний розшук, або які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно з ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченим цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».
Ч. 2 ст. 297-1, п. 20-1 розділу ХІ КПК України, передбачають, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого зокрема статтею 258 - 3 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, або який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у ч. 2 ст. 297 - 1 КПК України, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Вимогами ст. 5 «Здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження стосовно осіб, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції» Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632-VІІ від 12.08.2014р., передбачено, що ухилення від явки на виклик до слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш ніж два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває в районі проведення антитерористичної операції, та оголошення його в розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 111-5 КК України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, на виклики слідчого не з'являється, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, вважаю необхідним клопотання задовольнити.
Керуючись ст.ст. 297-1, 297-2, 297-4, п. 20-1 розділу ХІ "Перехідні положення", 309 КПК України, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні №22024020000000079 від 15.03.2024 року спеціального досудового розслідування стосовно оголошеного у розшук ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали буде оголошено 27 вересня 2024 року о 11 год. 00 хв.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_11