17 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/4221/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу
за позовом: Заступника керівника Олександрійської окружної прокуратури
до відповідача: Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради щодо не вжиття заходів щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації спортивно-ігрового дитячого майданчика по АДРЕСА_1 ;
- зобов'язати Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради вчинити певні дії, а саме: розробити та затвердити плани технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення /їх частин/, а саме - спортивно-ігрового дитячого майданчику по АДРЕСА_1 , що розташований на території Світловодської міської ради та перебуває на балансі Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради.
Ухвалою суду від 01.07.2024 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (а.с.61).
Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд дійшов до таких висновків.
Заступник керівника Олександрійської окружної прокуратури звернувся до голови Світловодської територіальної громади із запитом №55/03-934 вих-24 від 15.02.2024 р. про надання інформації про перелік всіх дитячих ігрових майданчиків, які знаходяться на території Світловодської ОТГ з зазначенням місцезнаходження майданчиків та просив надати паспорти та документи технічної інвентаризації на дитячі ігрові майданчики (а.с.13-14).
Листом від 01.03.2024 р. №01-24/89/1 міський голова м. Світловодська Кіровоградської області повідомив заступнику керівника Олександрійської окружної прокуратури, що на балансі управління ЖКГ Світловодської міської ради знаходиться ігровий майданчик по вул. Приморській,70 в м. Світловодськ, проте документація технічної інвентаризації в зв'язку з відсутністю коштів не виготовлялась (а.с.15).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках і в порядку, що визначені законом.
За приписами ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
При чому і факт "порушення інтересів держави", і факт "наявності загрози порушення інтересів держави" (у випадку загрози), та одночасно факт того, що "захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження", як і "відсутність такого органу" прокурору належить доводити відповідними нормами та доказами.
За ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 р. №2807-IV (далі - Закон №2807) до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
З огляду на ч.1 ст.13 Закону №2807, до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: території загального користування, зокрема парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.21 Закону №2807 елементами (частинами) об'єктів благоустрою є: обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Пунктом 5 частини 2 статті 18 Закону №2807 передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти) визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.10.2012 р. №550 (далі - Інструкція №550).
У розумінні п.1.3 розділу І Інструкції №550 паспортизація об'єктів благоустрою складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Пунктами 1.4, 1.5 розділу І Інструкції №550 встановлено, що технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.
Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.
Згідно з п.п.3.1, 3.2 розділу ІІІ Інструкції №550 на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця.
Показники технічного паспорта заповнюються після виконання всіх графічних і обчислювальних робіт.
Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.
Доказів розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячого майданчика по АДРЕСА_1 , що розташований на території Світловодської міської ради Кіровоградської області, суду не надано. Відсутність легітимно встановленого обов'язку розроблення та затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика відповідач не заперечив.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги заступника керівника Олександрійської окружної прокуратури є обґрунтованими, з огляду на що позов слід задовольнити.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Разом з тим, оскільки позивачем не понесені витрати по залученню свідків і проведенню експертиз, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради щодо не вжиття заходів щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації спортивно-ігрового дитячого майданчика по АДРЕСА_1 .
Зобов'язати Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради вчинити певні дії, а саме: розробити та затвердити плани технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення /їх частин/, а саме - спортивно-ігрового дитячого майданчику по АДРЕСА_1 , що розташований на території Світловодської міської ради та перебуває на балансі Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО