Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
14 жовтня 2024 р. справа № 520/17242/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо зменшення відсоткового розміру встановлених премій при перерахунку ОСОБА_1 щомісячного грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення за 2020-2021 роки, за період з 29.01.2020 по 16.07.2021 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №520/5299/24;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок окремих складових щомісячного грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення за 2020-2021 роки, а саме щомісячних премій у належних відсоткових розмірах, установлених наказами: наказ від 11.02.2020 року №57 - 96% посадового окладу, наказ від 10.03.2020 року №92 - 96% посадового окладу, наказ від 09.04.2020 року №124 - 61% посадового окладу, наказ від 08.05.2020 року №148 - 96% посадового окладу, наказ від 06.06.2020 року №180 - 96% посадового окладу, наказ від 09.07.2020 року №214 - 96% посадового окладу, наказ від 11.08.2020 року №249 - 96% посадового окладу, наказ від 11.09.2020 року №276 - 96% посадового окладу, наказ від 12.10.2020 року №302 - 96% посадового окладу, наказ від 10.11.2020 року №329 - 96% посадового окладу, наказ від 10.12.2020 року №361 - 96% посадового окладу, наказ від 11.01.2021 року №14 - 96% посадового окладу, наказ від 10.02.2021 року №47 - 112% посадового окладу, наказ від 10.03.2021 року №94 - 112% посадового окладу, наказ від 09.04.2021 року №136 - 112% посадового окладу, наказ від 11.05.2021 року №175 - 112% посадового окладу, наказ від 10.06.2021 року №220 - 112% посадового окладу, наказ від 06.07.2021 року №267 - 112% посадового окладу, щомісячної надбавки за особливості проходження служби, установленої наказами: від 11.01.2020 року №16 в розмірі - 50%, від 14.01.2021 року №17 в розмірі - 50%, з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №520/5299/24 та провести виплату недоотриманих сум грошового забезпечення.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2024 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 257 КАС України, якими унормовано що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач звільнений зі служби цивільного захисту наказом Головного управління ДСНС України у Харківській області (по особовому складу) №295 від 16.07.2021. На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №520/5299/24 Головне управління ДСНС України у Харківській області провело ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення згідно якого безпідставно та протиправно зменшено відсотковий розмір фактично встановлених та виплачених премій за період проходження служби цивільного захисту. На підставі викладеного позивач звернувся до суду з даним позовом.
Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначив, що Головне управління вважає позовні вимоги, які сформульовані позивачем передчасними та звернутими на майбутнє, оскільки рішення суду №520/5299/24 перебуває на добровільному виконанні та надана довідка про перерахунок грошового забезпечення містить в собі лише приблизні розрахунки та може підлягати зміни так як не надана до реалізації, відповідно підстав оскаржувати її відсутні в такому випадку.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу цивільного захисту у Головному управлінні ДСНС України у Харківській області.
Наказом Головного управління ДСНС України у Харківській області (по особовому складу) №295 від 16.07.2021 позивач звільнений зі служби цивільного захисту (у зв'язку із скороченням штатів) з 16.07.2021.
Не погодившись із порядком нарахування та виплати грошового забезпечення під час проходження служби, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №520/5299/24, яке набрало законної сили 20.06.2024, Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління ДСНС України у Харківській області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячного грошового забезпечення (надбавок та премій), грошової допомоги на оздоровлення, за період проходження служби з 29.01.2020 рік по 16.07.2021 рік з порушенням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та без урахування постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 із застосуванням з 29 січня 2020 року показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 рік, для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням.
Зобов'язано Головне управління ДСНС України у Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного грошового забезпечення (надбавок та премій), грошової допомоги на оздоровлення, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18), шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим званням) за період з 29.01.2020 рік по 31.12.2020 рік із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020 рік, з 01.01.2021 рік по 16.07.2021 рік із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2021 рік, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнано протиправними дії Головного управління ДСНС України у Харківській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, розрахованої із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 рік.
Зобов'язано Головне управління ДСНС України у Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні, розрахованої із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2021 рік при визначенні розміру посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням місячного грошового забезпечення при звільненні, з урахуванням раніше виплачених сум.
Представник позивача звернувся до Головного управління ДСНС України у Харківській області із запитом щодо перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 на виконання вищевказаного рішення суду.
Листом від 14.06.2024 №65050-5628/65190 Головне управління ДСНС України у Харківській області повідомило представника позивача, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №520/5299/24 перебуває на добровільному виконанні Головного управління. На даний час замовлені грошові кошти у головного розпорядника ДСНС України для виплати ОСОБА_1 . Після отримання відповідного фінансування дані кошти будуть виплачені позивачу, рішення суду буде виконане Головним управлінням в повному обсязі.
Разом із листом від 14.06.2024 №65050-5628/65190 Головне управління ДСНС України у Харківській області надало Довідку-розрахунок №422 від 11.06.2024 про перерахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 виходячи з розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2020 та станом 01.01.2021 за період з 29.01.2020 по 16.07.2021.
Зі змісту вказаної довідки вбачається, що відсотковий розмір фактично виплачених ОСОБА_1 премій за період проходження служби цивільного захисту зменшено, а саме: за січень 2020 року - з 91% до 32%; за лютий 2020 року - з 96% до 36%; за березень 2020 року - з 96% до 36%; за квітень 2020 року - з 61% до 10%; за травень 2020 року - з 96% до 36%; за червень 2020 року - з 96% до 36%; за липень 2020 року - з 96% до 36%; за серпень 2020 року - з 96% до 36%; за вересень 2020 року - з 96% до 36%; за жовтень 2020 року - з 96% до 36%; за листопад 2020 року - з 96% до 36%; за грудень 2020 року - з 96% до 36%; за січень 2021 року - з 112% до 26%; за лютий 2021 року - з 112% до 26%; за березень 2021 року - з 112% до 26%; за квітень 2021 року - з 112% до 26%; за травень 2021 року - з 112% до 26%; за червень 2021 року - з 112% до 26%; за липень 2021 року - з 112% до 56%.
Виплата позивачу протягом 2020-2021 років щомісячної премії у відсотках від посадового окладу відбувалась відповідно до наказів Головним управлінням ДСНС України у Харківській області, а саме: наказ від 11.02.2020 №57 - 96% посадового окладу; наказ від 10.03.2020 №92 - 96% посадового окладу; наказ від 09.04.2020 №124 - 61% посадового окладу; наказ від 08.05.2020 №148 - 96% посадового окладу; наказ від 06.06.2020 №180 - 96% посадового окладу; наказ від 09.07.2020 №214 - 96% посадового окладу; наказ від 11.08.2020 №249 - 96% посадового окладу; наказ від 11.09.2020 №276 - 96% посадового окладу; наказ від 12.10.2020 №302 - 96% посадового окладу; наказ від 10.11.2020 №329 - 96% посадового окладу; наказ від 10.12.2020 №361 - 96% посадового окладу; наказ від 11.01.2021 №14 - 96% посадового окладу; наказ від 10.02.2021 №47 - 112% посадового окладу; наказ від 10.03.2021 №94 - 112% посадового окладу; наказ від 09.04.2021 №136 - 112% посадового окладу; наказ від 11.05.2021 №175 - 112% посадового окладу; наказ від 10.06.2021 року №220 - 112% посадового окладу; наказ від 06.07.2021 року №267 - 112% посадового окладу.
Однак, при проведенні перерахунку грошового забезпечення позивача на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №520/5299/24 відсоткове значення премій, фактично встановлених та виплачених в період проходження позивачем служби цивільного захисту, були зменшені.
Згідно скрін-копії квитанції від 22.06.2024, на банківський рахунок позивача зараховані грошові кошти за результатом перерахунку грошового забезпечення на підставі рішення суду від 20.05.2024 №520/5299/24.
У зв'язку з викладеним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
На підставі частин 2, 3 ст. 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 01 березня 2018 року, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Пунктом 2 Постанови №704 визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови №704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Пунктом 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
1) установлювати:
посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;
посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;
надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;
3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення
Тобто, встановлення відсоткового значення додаткових складових грошового забезпечення є повноваженням відповідача.
Умови оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій Державної служби України з надзвичайних ситуацій затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14.08.2015 №975 (далі - Умови №975).
Розділом VІ Умов №975 визначені окремі питання заробітної плати.
Так, керівникам установ, закладів, організацій у межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах, надається право:
установлювати працівникам конкретні розміри посадових окладів, доплат і надбавок до них;
надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, за винятком матеріальної допомоги на поховання, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік;
затверджувати порядок і розміри преміювання працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці.
Порядок і умови преміювання (категорії працівників, які підлягають преміюванню, періодичність виплати премій тощо) установлюються положенням про преміювання, затвердженим керівником за погодженням з відповідним профспілковим органом (радою представників трудового колективу).
Конкретні розміри підвищень, надбавок, доплат, установлені працівникам, оголошуються наказом керівника.
Оплата праці працівників здійснюється пропорційно до відпрацьованого часу відповідно до посадового окладу з урахуванням підвищень, доплат, надбавок, премій та інших заохочувальних виплат, передбачених чинним законодавством.
Оплата праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій ДСНС України, посади яких не передбачені цими Умовами (медичних працівників, працівників культури та інших), здійснюється відповідно до умов оплати праці аналогічних категорій працівників відповідних галузей економіки.
Преміювання керівників бюджетних установ, закладів та організацій ДСНС України, установлення їм надбавок та доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюються за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.
Отже, підставою для виплати конкретних розмірів підвищень, надбавок, доплат є наказ керівника та оплата праці працівників здійснюється пропорційно до відпрацьованого часу відповідно до посадового окладу з урахуванням підвищень, доплат, надбавок, премій та інших заохочувальних виплат, передбачених чинним законодавством.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 №623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція №623).
Порядок та розмір преміювання врегулювано у розділі ХVІ Інструкції №623. Так, керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
Керівник органу управління (підрозділу) має право позбавляти осіб рядового і начальницького складу премії повністю або зменшувати її розмір за грубі дисциплінарні проступки та порушення службової дисципліни, передбачені статтями 58, 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту.
Особи рядового і начальницького складу позбавляються премії в повному обсязі або частково виключно за той календарний місяць, у якому вони допустили порушення (проступок) або стало відомо про порушення (проступок). Рішення про виплату премії, зменшення її розміру або позбавлення в повному розмірі оформлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) про виплату (позбавлення повністю або частково) премії підлеглим особам рядового і начальницького складу. У рапортах із клопотанням про позбавлення премії (повністю або частково), поданих у кінці кожного місяця, рапортах безпосередніх керівників із клопотанням про виплату премії (позбавлення повністю або частково) зазначаються конкретні причини, які стали підставами для цього.
Премія особам рядового і начальницького складу виплачується з того дня, з якого вони приступили до виконання обов'язків за посадами, і до дня звільнення від виконання обов'язків за посадами, у тому числі й у разі тимчасового виконання обов'язків за посадами, до яких вони допущені наказами відповідних керівників органів управління (підрозділів).
Премія особам рядового і начальницького складу також виплачується за час перебування у відпустці зі збереженням грошового забезпечення, на лікуванні, у службовому відрядженні в разі збереження посад за місцем служби.
Премія в місяці звільнення зі служби не виплачується особам рядового і начальницького складу:
які звільняються зі служби за невиконання ними умов контракту та у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили (з місяця, у якому надійшов витяг із наказу про звільнення);
у разі допущення в органі управління (підрозділі) подій, пов'язаних із загибеллю людей із вини осіб рядового і начальницького складу під час виконання ними службових обов'язків, чи скоєння злочинів - керівнику та іншим посадовим особам, які не вживали заходів для запобігання подіям і злочинам.
Наказ про преміювання (витяг із наказу) за минулий місяць передається до фінансового підрозділу не пізніше ніж за 10 днів до встановленого строку виплати грошового забезпечення за поточний місяць.
Особам рядового і начальницького складу, які проходять службу в підрозділах, що утримуються за рахунок об'єктів (за рахунок спеціального фонду), премія виплачується в межах затвердженого в кошторисі фонду грошового забезпечення з урахуванням пункту 1 цього розділу.
Виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.
Нагородження грошовою премією осіб рядового і начальницького складу за професіоналізм та відвагу під час ліквідації надзвичайних ситуацій, за спортивні досягнення може здійснюватися понад фонд преміювання, визначений у пункті 1 цього розділу, у межах економії фонду грошового забезпечення і дозволяється за окремими рішеннями ДСНС.
Для врахування належної правової роботи складових оплати праці суд застосовує ст. 94 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), згідно з якою заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.
Згідно з абз. 3 ст. 97 КЗпП України конкретні розміри тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок, посадових окладів працівникам, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються роботодавцем з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті.
Роботодавець (роботодавець - фізична особа) не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.
Оскільки спірним наказом зменшений розмір вже виплаченої премії позивача у період, коли він припинив правовідносини служби у відповідача та за відсутності його попередження та погодження, воно погіршує умови оплати вже виконаної ним роботи.
Обставини зменшення розміру премії за спірний період підтверджуються довідкою-розрахунком №422 від 11.06.2024, довідкою про розмір нарахованого та виплаченого грошового забезпечення позивача з 2020 - 2021 роки згідно табелю №0585624 та копіями витягів із наказів по особовому складу.
Як вже встановлено судом з довідки про перерахунок розміру грошового забезпечення на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №520/5299/24, що до вказаного перерахунку позивачу з січня 2020 року по грудень 2020 року встановлено премію у розмірі 96%, з січня 2021 року по липень 2021 року розмір премії складав 112%.
При перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення суду відповідач зменшив розмір премії позивача до таких розмірів: у 2020 році до рівня 32%, 36%, 10%; у 2021 році розмір премії позивача зменшено до рівня 26%, 56%.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №520/5299/24, що набрало законної сили, підтверджене порушення відповідачем права позивача у тому ж періоді на належне обчислення та розмір його грошового забезпечення під час проходження публічної служби.
За умов несення служби відповідач, як роботодавець, має обов'язок згідно зі ст. 103 КЗпП України про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.
Зменшення змінної частини винагороди, не повідомлене працівнику заздалегідь, свідчить про штучний характер такого зниження, що порушує принцип призначення преміювання та виплати надбавки за особливості проходження служби саме за ті умови і результати роботи, що були враховані під час їх виплати працівнику (перегляд оцінки виконаної роботи).
Преміювання та виплата інших додаткових складових є правом роботодавця та визначення відсоткового їх значення саме в його дискреційних повноваженнях. Проте, якщо вони вчинені після припинення трудових (службових) правовідносин, перегляд їх розміру в бік зменшення має ознаки порушення принципу справедливості та безпідставного вручання в право особи на мирне володіння своїм майном.
Встановлені обставини свідчать, що мотиви відповідача не стосуються перегляду виконаної позивачем роботи, її результатів, а виключно для штучного обчислення розміру оплати внаслідок необхідності приведення у відповідність до закону (для виконання рішення судів) розрахункової величини його посадового окладу, що, безумовно, впливає на обчислення інших, вже виплачених додаткових складових грошового забезпечення.
Законодавство України встановлює заборону приймати рішення з оплати праці, що погіршує умови, встановлені законодавством.
Умови оплати праці (у тому числі розмір тарифної ставки або окладу (посадового окладу), доплати, премії, надбавки, заохочувальні і компенсаційні виплати, оплата роботи в нічний та надурочний час, у святкові, неробочі та вихідні дні) відповідно до п.4 ч. 4 ст. 496 КЗпП України є істотними умовами трудового договору. Тому порушенням права на оплату праці вважатиметься не сама по собі зміна відсоткового значення додаткових складових грошового забезпечення, а саме зменшення розміру до виплати.
Отже, відповідач, зменшеншуючи позивачу відсотковий розмір премії при перерахунку грошового забезпечення позивача, не дотримався вказаних вимог законодавства, що призвело до погіршення умов вже оплаченої служби позивача, встановлених законодавством, а саме зменшення розміру грошового забезпечення позивача за виконувану ним роботу при відсутності змін до оцінки його досягнень за виконану роботу для преміювання.
Тому суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача в частині, що здійснений перерахунок безпосередньо порушує його право на належний розмір оплати служби.
Для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача провести перерахунок складових грошового забезпечення позивача, одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення за 2020-2021 роки, а саме премій у належних відсоткових розмірах, установлених до перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №520/5299/24, та провести виплату недоотриманих сум грошового забезпечення.
Суд зазначає, що посилання відповідача на те, що оскаржуваний перерахунок грошового забезпечення позивача є приблизним розрахунком та виплата перерахованої суми ще не відбулась, не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи.
Натомість, згідно наданої позивачем на вимогу суду копії квитанції, виплата на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №520/5299/24 відбулась 22.06.2024.
Жодних доказів на спростування вказаної обставини Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області суду не надано.
Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області провести перерахунок такої складової щомісячного грошового забезпечення позивача як щомісячна надбавка за особливості проходження служби, установленої наказами: від 11.01.2020 №16 в розмірі - 50%, від 14.01.2021 №17 в розмірі - 50%, суд зазначає наступне.
Звертаючись до суду з вказаною позовною вимогою, позивач посилається у позовній заяві на те, що в нього наявні всі підстави вважати, що при проведенні повторного перерахунку відповідач буде керуватися листом ДСНС України від 18.08.2023 №20-15603/201 та знизить відсоткове значення встановленої та фактично виплаченої надбавки за особливості проходження служби.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Отже, судовому захисту підлягають виключно порушені права особи. Права ж позивача в частині встановлення такої складової щомісячного грошового забезпечення позивача як щомісячна надбавка за особливості проходження служби у розмірі 50% при перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення суду, на день подання позову та на день винесення рішення не є порушеними, що підтверджується довідкою-розрахунком №422 від 11.06.2024, а відтак вказані вимоги є передчасними.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо зменшення відсоткового розміру встановлених премій при перерахунку ОСОБА_1 щомісячного грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення за 2020-2021 роки, за період з 29.01.2020 по 16.07.2021 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №520/5299/24.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок окремих складових щомісячного грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення за 2020-2021 роки, а саме щомісячних премій у належних відсоткових розмірах, установлених наказами: наказ від 11.02.2020 №57 - 96% посадового окладу, наказ від 10.03.2020 №92 - 96% посадового окладу, наказ від 09.04.2020 №124 - 61% посадового окладу, наказ від 08.05.2020 №148 - 96% посадового окладу, наказ від 06.06.2020 №180 - 96% посадового окладу, наказ від 09.07.2020 №214 - 96% посадового окладу, наказ від 11.08.2020 №249 - 96% посадового окладу, наказ від 11.09.2020 №276 - 96% посадового окладу, наказ від 12.10.2020 №302 - 96% посадового окладу, наказ від 10.11.2020 №329 - 96% посадового окладу, наказ від 10.12.2020 №361 - 96% посадового окладу, наказ від 11.01.2021 №14 - 96% посадового окладу, наказ від 10.02.2021 №47 - 112% посадового окладу, наказ від 10.03.2021 №94 - 112% посадового окладу, наказ від 09.04.2021 №136 - 112% посадового окладу, наказ від 11.05.2021 №175 - 112% посадового окладу, наказ від 10.06.2021 №220 - 112% посадового окладу, наказ від 06.07.2021 №267 - 112% посадового окладу, з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №520/5299/24 та провести виплату недоотриманих сум грошового забезпечення.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Біленський О.О.