11 жовтня 2024 року м. Ужгород№ 260/4802/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить суд:
1) звільнити позивача від сплати судового збору;
2) визнати протиправним дії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 24 липня 2024 року;
3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати пенсію без встановлених обмежень визначених ст. 2 Закону України № 3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» з дати звернення, 24 липня 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 11 грудня 2015 року Постановою Виноградівського районного суду Закарпатської області по справі № 299/3414/15-а позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі про скасування рішення про відмову в призначенні пільгової пенсії та про визнання неправомірними дій - задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі від 06 листопада 2015 року, оформленого протоколом комісії № 46 від 06 листопада 2015 року, щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ з дня звернення, тобто з 04.11.2015 року. Так, на підстави постанови Виноградівського районного суду Закарпатської області, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, із встановленими обмеженнями на підставі ст. 2 Закону України № 3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
20 травня 2022 року позивач був мобілізований до лав Збройних Сил України, проходячи військову службу, останньому видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 07.07.2023. У подальшому позивач звернувся до Чернігівської обласної прокуратури із заявою про отримання довідки про заробітну плату заступника керівника Чернігівської обласної прокуратури тобто із посади на якій позивач працював до виходу на пенсію. Через те, що позивач учасник бойових дій, а також через те, що із часу призначення йому пенсії по час звернення до суду, суттєво зросла заробітна плата працівників органів прокуратури в тому числі зросла заробітна плата на посаді з якої його було звільнено та із якої йому призначено пенсію за вислугою років, останній вирішив звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатської області із заявою про перерахунку призначеної йому пенсії.
Так, 24 липня 2024 року, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатської області із заявою про перерахунок пенсії. До заяви подав вище перераховані документи, які дають підставу на перерахунок пенсії.
Однак відповідача в усній формі відмовив позивачеві у перерахунку пенсії мотивуючи відсутністю підстав для такого перерахунку.
Позивач вважає дії відповідача про відмову у перерахунку пенсії протиправними, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На виконання вимог ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі до суду надійшли матеріали пенсійної справи позивача.
У подальшому представник відповідача надіслав на адресу суду відзив, з якого вбачається що позов не визнав та у задоволенні якого просив суд відмовити.
Позивач скористався своїм правом і подав до суду відповідь на відзив.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 262, частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до частини четвертої статті 243 КАС України, з врахуванням положень ст. 263 КАС України.
Згідно частини п'ятої ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Постановою Виноградівського районного суду Закарпатської області від 11 грудня 2015 року по справі № 299/3414/15-а позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі про скасування рішення про відмову в призначенні пільгової пенсії та про визнання неправомірними дій - задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі від 06 листопада 2015 року, оформленого протоколом комісії № 46 від 06 листопада 2015 року, щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ з дня звернення, тобто з 04.11.2015 року.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, на виконання постанови Виноградівського районного суду Закарпатської області, ОСОБА_1 з 04 листопада 2015 року призначено пенсію за вислугу років.
Однак, розмір пенсії позивача встановлений із обмеженнями на підставі ст. 2 Закону України № 3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
20 травня 2022 року позивач був мобілізований до лав Збройних Сил України, проходячи військову службу, останньому видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 07.07.2023.
Через те, що позивач учасник бойових дій, а також через те, що із часу призначення йому пенсії по час звернення до суду, суттєво зросла заробітна плата працівників органів прокуратури в тому числі зросла заробітна плата на посаді з якої його було звільнено та із якої йому призначено пенсію за вислугою років, позивач звернувся до Чернігівської обласної прокуратури із заявою про отримання довідки про заробітну плату заступника керівника Чернігівської обласної прокуратури, тобто із посади на якій позивач працював до виходу на пенсію, а в подальшому звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатської області із заявою про перерахунку призначеної йому пенсії.
Відповідач усно відмовив позивачеві у здійсненні такого перерахунку.
Не погоджуючись з таким діями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінки спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи з 04 листопада 2015 року позивачеві призначено пенсію за вислугу років, згідно вимог статті 86 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до інформації з електронного (пенсійного) кабінету позивачеві виплачується пенсія із заробітної плати яка становить 34 667,55 грн. і відповідно йому виплачується пенсія в розмірі 23 610,00 грн. з врахуванням Закону України № 3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Згідно довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій за № 2174 від 22 липня 2024 року виданої Чернігівською обласною прокуратурою ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року розмір заробітної плати заступника прокурора області становить 105560,00 грн..
Також копією військового квитка серії НОМЕР_3 , довідкою Військової частини НОМЕР_4 та посвідченням серії НОМЕР_2 підтверджено, що 20 травня 2022 року позивач був мобілізований до лав Збройних сил України та 07 липня 2023 року йому надано статус учасника бойових дій.
Крім того, встановлено, що обмеження визначені ст. 2 Законом України № 3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження у виплаті пенсій були предметом розгляду у Конституційному суді і з Рішенням Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2022 від 12.10.2022. Припис статті 2 зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ зі змінами, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду № 2-р(ІІ)/2024 від 20.03.2024. Припис статті 2 утрачає чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення.
Приписи статті 2 зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Тобто, є всі підстави для перерахунку пенсії позивача без встановлених обмежень визначених статтею 2 Закону України № 3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15 липня 2015 року визначалися Законом України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-Х11 (далі - Закон № 1789-ХІІ).
Згідно із частиною 13 вказаної статті 50 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
В подальшому 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» №1697-УІІ, згідно з пп. 1 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, Закон № 1789-ХІІ, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
За частиною 12 статті 86 Закону № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
В подальшому, Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року по справі №7-р(ІІ)/2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини 12 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним), положення частини 12 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Рішення установлений такий прядок його виконання:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Таким чином, з 13 грудня 2019 року відновлена дія частини 12 статті 86 Закону № 1697-VI1 в редакції Закону, що була чинною з 15 липня 2015 року до 20 січня 2018 року, і певні категорії працівників органів прокуратури з 13 грудня 2019 року набули права на проведення перерахунку їх пенсій, призначених в порядку та умовах Закону № 1697-VII.
З 01 квітня 2021 року впроваджено нову технологію екстериторіального призначення/перерахунку пенсії та ухвалено постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України» від 16.12.2020 № 25-1, зареєстровану у Міністерстві юстиції України.
16.03.2021 за № 339/35961, згідно з якою внесено, зокрема, низку змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України.
Нова технологія екстериторіального призначення/перерахунку пенсії передбачає опрацювання заяв і прийнятих документів бек-офісами 25 головних управлінь Фонду у порядку черговості, незалежно від місць прийому заяв та місця проживання пенсіонерів. Рішення за результатами розгляду заяви зберігається в електронній пенсійній справі особи. Відповідно до пункту 1.1 Порядку заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 4.2 Порядку при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Крім того, Рішенням Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2022 від 12.10.2022. Припис статті 2 зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ зі змінами, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду № 2-р(ІІ)/2024 від 20.03.2024. Припис статті 2 утрачає чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення.
Приписи статті 2 зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Згідно частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат не вирішується.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 24 липня 2024 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області з 24 липня 2024 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без встановлених обмежень визначених ст. 2 Закону України № 3668 від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та з врахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяД.В. Іванчулинець