Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 221
06.12.2007
Справа №2-1/16372-2007
За позовом Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції (98612, м. Ялта, вул. Ширяєва, 5)
До відповідача Приватного підприємства «Едельвейс-2000» (98600, м. Ялта, смт. Никита, вул. Кедрова, 18)
Про стягнення 3080,00 грн.
Суддя Л. О. Ковтун
Від позивача - не з'явився
Від відповідача - не з'явився
Сутність спору: Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція звернулася до господарського суду АР Крим із позовною заявою та просить стягнути з Приватного підприємства «Едельвейс-2000» збитки, спричинені державі у розмірі 3080,00 грн. внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до абз. 2 ст. 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України. Спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
Згідно з пунктом "б" статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною, зокрема, атмосферного повітря.
Згідно положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, а також гідрометеорологічної діяльності.
Статус та повноваження Міністерства охорони навколишнього природного середовища України визначено у Положенні, затвердженому Указом Президента України №1524 від 02.11.2006р.
Статус та повноваження Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції визначений у положенні, затвердженому Міністерством охорони навколишнього природного середовища України відповідно до наказу від 06.12.2006р. №526. Згідно з цим Положенням Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція є спеціальним підрозділом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та входить до сфери його управління, забезпечує в межах своїх повноважень реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами. Відповідно до п. 4, п. 5 зазначеного положення Інспекція здійснює державний контроль в галузі охорони навколишнього природного середовища та інші делеговані Міністерством природи з питань використання природних ресурсів внутрішніх морських вод, континентального шельфу, за дорученням Міністерства природи бере участь у проведенні загальнодержавних (регіональних) заходів з питань охорони навколишнього природного середовища, тощо.
В силу ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі зазначені у цій нормі справи, крім, зокрема, інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
За змістом п. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція виконує делеговані йому центральним органом виконавчої влади функції зі здійснення державного контролю за виконанням природоохоронного законодавства.
Таким чином, позивач у розумінні п. 7 ст. 3 КАС України є суб'єктом владних повноважень.
Враховуючи суб'єктний склад та характер правовідносин, спір у даній справі підвідомчий суду, до компетенції якого належить розгляд адміністративних справ.
Керуючись п. 1 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Провадження по справі припинити.
Ухвалу направити сторонам рекомендованою кореспонденцією.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Ковтун Л.А.