Справа № 510/2032/24
Провадження № 3/510/1103/24
03 жовтня 2024 року Ренійський районний суд Одеської області
у складі: головуючого судді - Бошков І.Д.,
за участю: секретаря - Березенко С.П.,
прокурор - Брагар Д.В.,
особи, яка притягується до
адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рені Одеської області в режимі відео-конференції протокол про адміністративне правопорушення № 1396/2024 від 12.09.2024 р., пов'язане з корупцією та матеріали до нього, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Рені Ізмаїльського району Одеської області, громадянки України, головного спеціаліста відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресом: АДРЕСА_1 ,
за ч.1ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
зміст ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП роз'яснено (згідно протоколу та у судовому засіданні),
Протоколом № 1396/2024 від 12.09.2024 р. встановлено, що ОСОБА_1 перебуваючи посаді головного спеціаліста відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України від 14.10.2014 року № 1700-VІІ «Про запобігання корупції», несвоєчасно 17.04.2024 р., без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
20.03.2023 р. відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 № 31 д/с від 17.03.2023 р. ОСОБА_1 переведено на-посаду головного спеціаліста відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 та взято до уваги присвоєний раніше 8 ранг державного службовця.
Згідно частини першої, пункту 1, підпункту «в» ст.3 Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є державні службовці.
Згідно пункту 3 частини 2 статті 6 Закону України «Про державну службу», інші посади державної служби, не віднесені до категорії «А» і «Б» віднесено до посад категорії «В» державної служби.
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про державну службу», посадова особа державної служби - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно п.9 ст.8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Згідно ст.1 Закону, державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб'єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.
Таким чином, головний спеціаліст відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 є суб'єктом відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст.3 Закону та Примітки до ст.172-6 КУпАП, та на неї поширюється дія цього Закону, і вона зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ст.45 вказаного Закону.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1, квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
12.10.2023 р. набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Таким чином, ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31.03.2024 р.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, лише 17.04.2024 р. о 11:59 год., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, вважає, що своїми діями, ОСОБА_1 будучи суб'єктом, на якого поширюються вимоги ч.1 ст.45 Закону, вчинила дії, які містять ознаки і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасно подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор, у судовому засіданні, підтримав протокол про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, відносно ОСОБА_1 . Просив суд визнати ОСОБА_1 винною у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн.
У судовому засіданні, під фіксацію судового засідання, ОСОБА_1 визнала себе винною, від дачі пояснень відмовилась.
У судовому засіданні досліджені та вивчені наступні докази: протокол № 1396/2024 про адміністративне правопорушення пов'язане із корупцією від 12.09.2024 р.; скриншот з єдиного державного реєстру декларацій; копія щорічної декларації ОСОБА_1 за 2023 р.; повідомлення про обставини що можуть свідчити про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією із додатками на 11 арк.; письмові пояснення ОСОБА_1 ; копія паспорту ОСОБА_1 ; рапорт ст. оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Одеській області; лист з управління інформаційно - аналітичних систем та захисту інформації НАЗК; лист НАЗК; Наказ про затвердження положення УСР; Положення про УСР в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ; рапорт ст. оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Одеській області про закінчення перевірки.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що приймає рішення по адміністративній справі, виключно на підставі наявних у ній доказів.
Суд, уважно, ретельно вивчивши та дослідивши матеріали адміністративної справи, надані докази, заслухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, позицію прокурора, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 , вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи за 2023 р., виходячи з наступного.
Згідно «Положення про Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України», затвердженого наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 17 від 06.11.2019 р., у розділі 2 «Завдання Управління», вказано: «…Реалізація повноважень Національної поліції України та Департаменту в частині боротьби з організованою злочинністю, злочинністю в органах влади та місцевого самоврядування, протидії корупції,…».
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VІІ, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , є суб'єктом декларування.
Так, за даними публічної частини «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування» (за текстом - Реєстр) (а.с.10-11), ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2023 р. лише 17.04.2024 р. о 11:59 год.
Таким чином, матеріалами справи, відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій, встановлений факт, що ОСОБА_1 під час перебування на посаді головного спеціаліста відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , несвоєчасно подав, без поважних причин, декларацію особи, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: 17.04.2024 р. о 11:59 год.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. В даному випадку, ОСОБА_1 не бажала настання таких наслідків, тому суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини у формі непрямого умислу.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджена. У її діях містяться ознаки складу вищевказаного правопорушення. Факт несвоєчасного подання декларації у судовому засіданні доведений та доказаний.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що ОСОБА_1 підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.
Відповідно до ч.1 ст.40-1 КпАП України, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Підстав для застосування ст.22 КУпАП суд не вбачає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.22,38,ч.1ст.172-6,245-246,248-252,268,276-279,280,283,284-285,287,289,294 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винною у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 50 коп. в дохід держави.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст.ст.32,321 КпАП України.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяця.
Суддя І.Д. Бошков