Рішення від 14.10.2024 по справі 200/6207/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2024 року Справа№200/6207/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нерозрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.12.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області донарахувати розмір пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», абз. 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01.12.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01.12.2023 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області) та отримує пенсію відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. Позивач вважає, що при призначенні пенсії відповідачем безпідставно не застосовано норми статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки він має пільговий стаж роботи згідно Списку № 1 більш ніж 15 років. На думку позивача, він набув необхідного стажу, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що стало підставою для звернення до суду.

Відповідач - ГУ ПФУ в Донецькій області заперечуючи проти позову, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.12.2023. Відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, заява ОСОБА_1 надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області), яке розглянуло заяву ОСОБА_1 від 01.12.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Не погодившись з рішенням відповідача, ОСОБА_1 оскаржив рішення про відмову від 25.12.2023 № 052530004234 в судовому порядку.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.04.2024 по справі № 200/442/24 ГУ ПФУ в Чернігівській області повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 01.12.2023, внаслідок чого зарахувало до страхового та пільгового стажу роботи періоди роботи з 01.09.1996 по 12.04.2000, з 24.08.2001 по 30.12.2004, з 10.01.2005 по 21.08.2006, з 28.11.2006 по 09.02.2011, з 09.02.2011 по 04.07.2012, з 17.07.2012 по 01.12.2014, з 02.12.2014 по 30.11.2023 відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Постанови КМУ від 31.03.1994 р. № 202 з повним робочим днем під землею.

Відповідач зауважує, що ГУ ПФУ в Чернігівській області виконано рішення суду відповідно до покладених судом зобов'язань в межах своєї компетенції та в повному обсязі. Призначено пенсію з 01.12.2023 та розмір пенсії позивача розраховано відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Враховуючи відсутність в рішенні суду по справі № 200/442/24 зобов'язання щодо зарахування спірних періодів роботи до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідач вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог в цій справі.

Крім того, відповідач зазначає, що позивач з питанням розрахунку пенсії з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» до відповідача не звертався, рішення про відмову у здійснені такого перерахунку відповідачем не приймалось.

На підставі викладеного, відповідач просив закрити провадження у справі та відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач - ГУ ПФУ в Чернігівській області у встановлений судом строк правом на подання відзиву не скористався. Ухвала про залучення до справи ГУ ПФУ в Чернігівській області в якості другого відповідача від 17 вересня 2024 року доставлена до електронного кабінету відповідача - 18 вересня 2024 року о 15 год 37 хв.

Положеннями частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Таким чином, суд розцінює неподання відповідачем - суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання даного позову.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, визначено відповідачу строк для подання відзиву.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2024 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , виданим Димитровським МВ УМВС України в Донецькій області 06.05.1999.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, що не є спірним між сторонами.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.04.2024 по справі № 200/442/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Чернігівській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 25.12.2023 №052530004234 щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити пенсію ОСОБА_1 з 01.12.2023, зарахувавши до страхового та пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Постанови КМУ від 31.03.1994 р. № 202 з повним робочим днем під землею, згідно записів трудової книжки, періоди роботи: з 01.09.1996 по 12.04.2000, з 24.08.2001 по 30.12.2004, з 10.01.2005 по 21.08.2006, з 28.11.2006 по 09.02.2011, з 09.02.2011 по 04.07.2012, з 17.07.2012 по 01.12.2014, з 02.12.2014 по 30.11.2023. В іншій частині позову відмовлено.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 14.08.2024 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі № 200/442/24 за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Чернігівській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - скасовано в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та постанови КМУ від 31.03.1994 р. № 202 з повним робочим днем під землею, згідно записів трудової книжки, період роботи з 01.09.1996 по 12.04.2000. Прийнято нову постанову в цій частині про відмову в задоволені позову.

Крім того судом апеляційної інстанції рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року у справі № 200/442/24 - змінено в мотивувальній частині щодо висновків із застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 до спірних правовідносин. В іншій частині рішення суду залишено без змін.

Відповідно до розрахунку стажу (форма РС-право) пільговий стаж позивача складає більше 15 років.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо незастосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при призначенні пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058- IV (далі - Закон № 1058-IV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IVпередбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частина третя статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Верховний Суд у постановах у справі №345/4616/16 від 20.11.2018, у справі №345/4570/16-а від 06.02.2019, у справі №345/4462/16-а від 05.12.2019 та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Суд зазначає, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії, така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Суд зауважує, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058-IV і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.

При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 06.07.2023 у справі №200/5813/20-а, від 18.04.2019 у справі №392/17/17, від 29.12.2021 у справі № 345/2562/17, від 21.01.2020 у справі № 640/4469/17, від 31.03.2020 у справі № 459/245/17, та Верховний Суд України, зокрема, у постанові від 28.01.2014 по справі № 21- 455а13, від 24.06.2014 року (справа №21-236а14).

Отже, дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

До Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, належать, зокрема, працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо) (Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень).

Щодо наявності у позивача необхідного пільгового стажу роботи 15 років за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач має більше ніж 15 років пільгового стажу за Списком № 1 і ця обставина не заперечується відповідачем.

Таким чином, судом встановлено, що станом на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії, позивач мав достатній пільговий стаж за Списком № 1, що дає право для розрахунку розміру пенсії відповідно до приписів статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем - ГУ ПФУ в Чернігівській області при призначенні пенсії позивачу з 01.12.2023 протиправно не застосовано положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності саме ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо незастосування під час призначення, перерахунку та обчислення позивачу пенсії по інвалідності статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 80% його заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш, як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 01.12.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд зазначає, що позовні вимоги до ГУ ПФУ в Донецькій області задоволенню не підлягають, оскільки для розгляду заяви позивача про призначення пенсії, за принципом екстериторіальності було визначено ГУ ПФУ в Чернігівській області.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

На підставі положень частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, місцезнаходження: 14005, Чернігівська область, м. Чернігів, вул. П'ятницька, 83а) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо незастосування під час призначення пенсії ОСОБА_1 статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01.12.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% його заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш, як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 01.12.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, місцезнаходження: 14005, Чернігівська область, м. Чернігів, вул. П'ятницька, 83а) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 14 жовтня 2024 року.

Суддя Т.О. Шувалова