Постанова від 11.10.2024 по справі 541/3524/24

Справа № 541/3524/24

Номер провадження3/541/1273/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2024 року м. Миргород

Суддя Миргородського міськрайонного суду Полтавської області Морозовська О.А., розглянувши з участю секретаря Калініченко Л.О., прокурора Передерій А.А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с-ще Великий Байрак Миргородського району Полтавської області, гр.України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , працюючої спеціалістом відділу земельних та екологічних питань Виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи спеціалістом відділу земельних та екологічних питань виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 12 год. 54 хв. 18.04.2024 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , будучи спеціалістом відділу земельних та екологічних питань виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 13 год. 07 хв. 18.04.2024 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи спеціалістом відділу земельних та екологічних питань виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу четвертого пункту 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 13 год. 18 хв. 18.04.2024 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні зазначив, що матеріалами адміністративних справ доведено, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив визнати її винною у вчиненні даних корупційних правопорушень та із застосуванням ст. 36 КУпАП призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою провину у скоєних правопорушеннях визнала.

Вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справ про адміністративні порушення та оцінивши докази відповідно до ст. 252 КУпАП, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Розпорядженням сільського голови Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області від 30.11.2021 № 155-к «Про кадрові питання» ОСОБА_2 з 01.12.2021 призначено на посаду спеціаліста відділу земельних та екологічних питань виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області тимчасово, на період відсутності основного працівника ОСОБА_3 , віддалене місце роботи у приміщенні Великобайрацького старостинського округу №1 Великосорочинської сільської територіальної громади за адресою: с.Великий Байрак, вул. Бригадна, 1, а також присвоєно останній 15 ранг 7 категорії посадової особи місцевого самоврядування.

01.12.2021 року ОСОБА_2 склала Присягу посадової особи органів місцевого самоврядування.

01.12.2021 ОСОБА_2 під особистий підпис було попереджено про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» щодо прийняття на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби в органах місцевого самоврядування, у тому числі про обов'язок щорічного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік відповідно до вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», що свідчить про усвідомлення останньою належності її до категорії «суб'єкти декларування» та обов'язку особисто вивчати антикорупційне законодавство України у сфері фінансового контролю, у тому числі щодо строків подання е-декларацій.

Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є посадові особи місцевого самоврядування.

Частиною 1 статті 1 Закону визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 є суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до абзацу першого пункту 2-7 Розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Крім того, відповідно до абзацу четвертого пункту 2-7 Розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції», з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" набрав чинності 12.10.2023.

Відповідно до пункту 1-1 розділу І роз'яснень НАЗК «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами)», оприлюднених на офіційному сайті за посиланням «https://nazk.gov.ua», після відновлення обов'язку подання декларацій за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати:

- щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;

- декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно);

-декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).

Таким чином ОСОБА_1 , будучи спеціалістом відділу земельних та екологічних питань виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради, зобов'язана була подати «щорічну» декларацію за 2021 рік, «щорічну» декларацію за 2022 рік до 31 січня 2024 року, «щорічну» декларацію за 2023 рік до 01 квітня 2024 року.

Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), ОСОБА_2 24.11.2021 подавала декларацію «Кандидата на посаду» та 25.11.2021 виправлену декларацію «Кандидата на посаду» за 2020 рік, тобто останній достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом.

Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише 18.04.2024 о 12:54 подала до Реєстру щорічну декларацію за 2021 рік, тобто несвоєчасно.

Також, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише 18.04.2024 о 13:07 подала до Реєстру щорічну декларацію за 2022 рік, тобто несвоєчасно.

Крім того, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише 18.04.2024 о 13:18 подала до Реєстру щорічну декларацію за 2023 рік, тобто несвоєчасно.

Згідно інформації КНП «Миргородська ЛІЛ» Миргородської міської ради Полтавської області за вих. № 01-13/1987 від 08.08.2024 ОСОБА_2 перебувала на стаціонарному лікуванні в акушерсько- гінекологічному відділенні КНП «МЛІЛ» ММР в період з 29.12.2023 по 11.01.2024.

Згідно інформації КНП «Миргородський міський ЦПМСД» Миргородської міської ради Полтавської області за вих. № 287 від 08.08.2024 ОСОБА_2 в період з 01.01.2024 по 31.03.2024 на амбулаторному лікуванні не перебувала.

Згідно інформації КНП «Великосорочинський ЦПМСД» Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області за вих. № 150 від 09.08.2024 ОСОБА_2 з лікарями закладу декларацію не укладала, на амбулаторному лікуванні не перебувала.

Отже, ОСОБА_1 за станом свого здоров'я могла вчасно подати електронну щорічну декларацію за 2021 рік, щорічну декларацію за 2022 рік до 31.01.2024, щорічну декларацію за 2023 рік до 01.04.2024.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Приписами ст. 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Вина ОСОБА_1 підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, а саме: відомостями, зазначеними в протоколі про адміністративне правопорушення № 234 від 26.09.2024; відомостями, зазначеними в протоколі про адміністративне правопорушення № 235 від 26.09.2024; відомостями, зазначеними в протоколі про адміністративне правопорушення № 236 від 26.09.2024; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; рапортами старшого оперуповноваженого 3-го відділу УСР в Полтавській області ДСР Національної поліції України Т.Архіпової від 26.09.2024р.; скріншотами з Єдиного державного реєстру декларацій; щорічною декларацією за 2021 рік; щорічною декларацією за 2022 рік; щорічною декларацією за 2023 рік; запитом до Виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області № 30345/115-2024 від 07.08.2024 р.; листом Виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області № 1337/01.9.07 від 08.08.2024 р.; копією розпорядження сільського голови Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області № 155-К від 30.11.2021; копією присяги посадової особи органів місцевого самоврядування ОСОБА_2 від 01.12.2021; копією попередження про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» щодо прийняття на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби в органах місцевого самоврядування, підписаного ОСОБА_1 01.12.2021; копією посадової інструкції спеціаліста (із ведення обов'язків землевпорядника та діловода) відділу земельних та екологічних питань виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області; копією особової картки працівника ОСОБА_1 ; копією запиту до КНП «Миргородська ЛІЛ», копіями листів «Миргородська ЛІЛ», копією запиту до КНП «Миргородський міський ЦПМСД», копією листа КНП «Миргородський міський ЦПМСД», копією запиту до КНП «Великосорочинський ЦПМСД» Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області; копією листа КНП Великосорочинський ЦПМСД» Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області та визнана правопорушником в судовому засіданні.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вина останньої доведена в судовому засіданні на підставі доказів, що містяться в матеріалах справи, а тому вона повинна нести відповідальність передбачену законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчинених правопорушень, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення судом не встановлено.

Вина ОСОБА_1 доведена в судовому засіданні на підставі доказів, що містяться в матеріалах справи, а тому враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан вона повинна нести відповідальність передбачену законом.

Згідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

30 вересня 2024 року до Миргородського міськрайонного суду Полтавської області надійшло три протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Враховуючи вищевикладене, оскільки протоколи надійшли одночасно та йдеться про правопорушення вчинені однією і тією ж особою, які розглядаються одним і тим же органом (судом), необхідно справи про адміністративне правопорушення № 541/3524/24 провадження № 3/541/1273/2024 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, №541/3526/24 провадження №3/541/1274/2024 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, справи №541/3527/24 провадження №3/541/1275/2024 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 об'єднати в одне провадження та присвоїти № 541/3524/24 провадження № 3/541/1273/2024.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчинених адміністративних правопорушеннях доведена повністю, а тому із врахуванням характеру вчинених правопорушень, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, відсутність обтяжуючих обставин, а також ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність та інших обставин, передбачених ст. 33 КУпАП, з урахуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП відносно ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно ст. 40-1 КУпАП у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом. В зв'язку з вищенаведеним на вимогу п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 % розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить на день розгляду справи 605 гривень 60 копійок.

Керуючись ст.ст 40-1, 172-6, 245, 279 - 280, 245, 247, 283 - 284 КУпАП, суд -

ухвалив:

Об'єднати адміністративні справи що надійшли до суду відносно ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП-справи №541/3524/24 (провадження №3/541/1273/2024), за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП справи №541/3526/24 (провадження №3/541/1274/2024), за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП справи №541/3527/24 (провадження №3/541/1275/2024) в одне провадження.

Об'єднаним справам присвоїти єдиний № 541/3524/24, провадження №3/541/1273/2024.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у скоєнні правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, і піддати стягненню у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп., стягнувши суму за реквізитами: н/р (IBAN) UA 0589 9998 0314 0805 4200 0016 305, назва отримувача коштів - ГУК у Полтавській обл/Миргородський р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959255, код класифікації доходів бюджету 21081100, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок отримувача: UA 9089 9998 0313 1112 5600 0026 001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області.

Повний текст постанови виготовлено 14.10.2024.

Суддя Миргородського

міськрайонного суду О. А. Морозовська