Постанова від 15.10.2024 по справі 308/15783/24

308/15783/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2024 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Логойда І.В., за участі особи, що притягається до відповідальності, ОСОБА_1 , представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши матеріали справи про притягнення до відповідальності за порушення митних правил громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово не працює; місце проживання: АДРЕСА_1 , закордонний паспортGA509519 від 17.06.2021 року; орган, що видав - 2124, ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_1 , за ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про порушення митних правил №0565/30500/24 від 18.08.2024, згідно з яким 18.08.2024 року о 15 год. 06 хв. до зони митного контролю ділянки "в'їзд в Україну» митного посту «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці, заїхав автомобіль марки «Mercedes Benz» модель «Sprinter 313 CDІ», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_2 , де в якості водія слідував ОСОБА_1 , що повертався із Чехії до України, де перебував у приватних справах. Формою проходження митного контролю, гр. ОСОБА_1 обрав порядок проходження митного контролю «зелений коридор». Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору (“зелений коридор»), є декларування шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення. Згідно ч. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через "зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом. Відповідно до ч.1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Відповідно до ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, шо переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої Постановою КМУ від 21.05.2012 №451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками. Згідно з п. 6 цієї Технологічної схеми - під час митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів митні органи у пунктах пропуску здійснюють, зокрема, аналіз та оцінку ризиків, митний огляд (огляд та переогляд автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу, особистий огляд громадян).

Відповідно до п. 6 Постанови КМУ «Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляді товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України» від 23.05.2012 №467, на підставі результатів аналізу та оцінки ризиків транспортний засіб було виведено з загального потоку «зеленого коридору» для проведення митного огляду на оглядовий майданчик. В ході митного контролю зазначеного транспортного засобу було виявлено не заявлені під час усного опитування товари іноземного виробництва, а саме: листовий чай різного найменування, торгівельної марки «MОYCHAY», країна виробництва не відома, у загальній кількості 63 упаковки. Загальна вага виявленого листового чаю становить 7,175 кг. Виявлений чай знаходився у двох картонних коробках, що лежали у багажному відсіку автомобіля серед особистих речей громадян. Доступ до виявленого товару нічим не утруднювався та став можливим відразу після відкриття дверей багажного відділення автомобіля. У своєму поясненні гр. ОСОБА_1 зазначив, що виявлений чай перевозив у своєму автомобілі в якості передачі для знайомого, що знаходилося в середині коробок він не знав. Документів, які б підтверджували вартість товару, гр. ОСОБА_1 не надав. Вартість вилученого товару потребує додаткової оцінки із залученням спеціаліста-експерта.

У відповідності до ч.1 ст. 378 МК України пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1 - 24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється. Згідно ч. 2 п.3 цієї статті обмеження не поширюється на харчові продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України. Згідно з п. 1 Постанови Кабміну України від 21 травня 2012 р. N 434 «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України харчових продуктів для власного споживання» громадяни можуть ввозити на митну територію України харчові продукти для власного споживання на загальну суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро на одну особу, в таких обсягах: в упаковці виробника, призначені для роздрібної торгівлі, у кількості не більше, ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує 2 кілограмів, кожного найменування на одну особу. Згідно з п. 2 постанови під час ввезення громадянами на митну територію України зазначених харчових продуктів здійснюється їх декларування (шляхом вчинення дій, усно або письмово за бажанням власника таких продуктів або на вимогу посадової особи митниці). Харчові продукти у обсягах, визначених п.1 Постанови Кабміну України від 21 травня 2012 р. N 434, а саме: листовий чай «Tie Guanvin», торгівельної марки «MOYCHAY», країна виробництва не відома, в упаковці виробника 0,07 кг кількістю 1 упаковка, повернуто гр. України ОСОБА_1 . Таким чином, гр. України ОСОБА_1 не задекларував товари, які підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України. Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 3 статті 471 Митного кодексу України.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби в судовому засіданні підтримав протокол про порушення митних правил, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 471 МК України.

ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину визнав.

Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, особи, що притягається до відповідальності, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, єдиною підставою адміністративної відповідальності є наявність складу адміністративного правопорушення. Адміністративне правопорушення - це протиправна, винна (умисна або з необережності) дія або бездіяльність, що посягає на державний чи громадський порядок, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачена адміністративна відповідальність. Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно вимог ст.71 МК України встановлено, що поміщення товарів у митний режим здійснюється шляхом їх декларування та виконання митних формальностей, передбачених МК України.

Нормами ст.318 МК України передбачено, що митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 366 МК України громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.

У відповідності до ч.ч.1, 2 ст. 378 МК України пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1 - 24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється. Обмеження, встановлене частиною першою цієї статті, не поширюється, зокрема, на: 3) харчові продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з вимогами постанови КМУ від 21.05.2012 №434 "Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України харчових продуктів для власного споживання" установлено, що: 1) громадяни можуть ввозити на митну територію України харчові продукти для власного споживання на загальну суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро на одну особу, в таких обсягах: в упаковці виробника, призначені для роздрібної торгівлі, - у кількості не більше ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує 2 кілограмів, кожного найменування на одну особу; без упаковки - у кількості, що не перевищує 2 кілограмів кожного найменування на одну особу; без упаковки - неподільного продукту, готового до безпосереднього вживання, у кількості не більше ніж по одному найменуванню на одну особу; 2) під час ввезення громадянами на митну територію України зазначених харчових продуктів здійснюється їх декларування (шляхом вчинення дій, усно або письмово за бажанням власника таких продуктів або на вимогу посадової особи митниці).

Частиною 3 ст. 471 МК передбачено адміністративну відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами. Санкцією ч. 3 ст. 471 МК України передбачено накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої.

Згідно з ч. 1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, що підтверджується протоколом про порушення митних правил № 0565/30500/24 від 18.08.2024, письмовими поясненнями ОСОБА_1 про перевезення чаю для передачі, відношення до нього не має, про вміст коробки не знав, копією паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 , контрольного талону, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, актом проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, фотозображеннями, доповідною запискою працівника митниці ОСОБА_2 від 18.08.2024, постановою про призначення експертизи від 20.08.2024, висновком Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби №142000-3800-0189 від 29.08.2024 про визначення загальної вартості на суму 57110,04 грн. та іншими доказами у їх сукупності.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, у відповідності до вимог ст.ст.23, 33 КУпАП, суд вважає, що на громадянина України ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 3 ст. 471 МК України у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією товарів.

У відповідності до п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з громадянина України ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 471, 527-529 МК України, ст.ст. 287-290 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним в порушенні митних правил за ч. 3 ст.471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень з конфіскацією товарів, а саме: листовий чай «Menghai peaks», торгівельної марки «МОYСНАY», країна виробництва не відома, в упаковці виробника по 0,357 кг кожна, в кількості, 2 упаковки (0,714 кг); листовий чай «Fuding lao bai cha», торгівельної марки «МОYСНАY», країна виробництва не відома, в упаковці виробника по 0,357 кг кожна, в кількості 3 упаковки (1,071 кг); листовий чай «МІ HUANG», торгівельної марки «МОYСНАY. NL», країна виробництва не відома, в упаковці виробника по 0,25 кг кожна, в кількості 8 упаковок (2 кг); листовий чай «Zhong huo da hong pao, high roasted big red robe oolong», торгівельної марки «МОYСНАY», країна виробництва не відома, в упаковці виробника по 0,03 кг кожна, в кількості 10 упаковок (0,3 кг); листовий чай «Lao Cha Da Hong Pao 2011», торгівельної марки «МОYСНАY», країна виробництва не відома, в упаковці виробника по 0,03 кг кожна, в кількості 10 упаковок (0,3 кг); листовий чай «Неі Wulong Lao Cha», торгівельної марки «МОYСНАY», країна виробництва не відома, в упаковці виробника по 0,06 кг кожна, в кількості 10 упаковок (0,6 кг); листовий чай «Jin mudan oolong gaba tea», торгівельної марки «МОYСНАY», країна виробництва не відома, в упаковці виробника по 0,06 кг кожна, в кількості 5 упаковок (0,3 кг); листовий чай «Tie Guanyin», торгівельної марки «МОYСНАY», країна виробництва не відома, в упаковці виробника по 0,07 кг кожна, в кількості 3 упаковки (0,21 кг); листовий чай «Minnan jin mudan oolong tea», торгівельної марки «МОYСНАY», країна виробництва не відома, в упаковці виробника по 0,06 кг кожна, в кількості 2 упаковки (0,12 кг); листовий чай «Minnan gaba oolong tea», торгівельної марки «MOYCHAY», країна виробництва не відома, в упаковці виробника по 0,06 кг кожна, в кількості 3 упаковки (0,18 кг); листовий чай «Тejі hei shu cha», торгівельної марки «MOYCHAY», країна виробництва не відома, в упаковці виробника по 0,23 кг кожна, в кількості 3 упаковки (0,690 кг); листовий чай «Неі shu cha», торгівельної марки «MOYCHAY», країна виробництва не відома, в упаковці виробника по 0,23 кг кожна, в кількості 3 упаковки (0,690 кг)». Всього 62 упаковки на 7,175 кг.

Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово не працює; місце проживання: АДРЕСА_1 , закордонний паспортGA509519 від 17.06.2021 року; орган, що видав - 2124, ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_1 , на користь держави 605,60 гривень судового збору.

Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити, що відповідно до положень ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, в порядку, встановленому законом, у порядку якого з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а також витрати на облік правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.

Суддя Ужгородського міськрайонного суду

Закарпатської області І.В.Логойда