вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
02.10.2024м. ДніпроСправа № 904/3000/24
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. за участю секретаря судового засідання Лєшукової Н.М., розглянув спір
за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз", м. Київ
до Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості в сумі 343 725 846,20 грн.
Представники:
від позивача Вагнер Д.В.
від відповідача Лотанюк С.В.
Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за травень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень 2017, березень, квітень 2018 в сумі 299 167 731,38 грн.; 33 322 868,21 грн. - інфляції грошових коштів та 11 235 246,61 грн. - річних.
Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем встановлено відсутність будь-якого замовника послуг транспортування та фактичної передачі в порядку, визначеному Кодексом ГТС, будь-яким суб'єктом ринку природного газу (зокрема будь-яким постачальником) в обсязі 100 188,147 тис.м.куб у спірний період, на вході до газотранспортної системи для його подальшого транспортування для відповідача.
Таким чином, позивач зазначає, що в силу вимог Закону України № 1730 у відповідача виникло зобов'язання компенсувати позивачу вартість відібраних в період травень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень 2017, березень, квітень 2018 без номінацій обсягів природного газу у загальному розмірі 100 188,147 тис.м.куб, загальною вартістю 299 167 731,38 грн.
Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що на момент звернення до суду АТ "Укртрансгаз" з позовом про стягнення з КПТМ "Криворіжтепломережа" вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за період травень 2016, січень, лютий 2017 (мережами ПАТ "Криворіжгаз") та за період січень, лютий 2017 (мережами АТ "Дніпропетровськгаз") є рішення Господарського суду Дніпропетровської області у справах №№ 904/4356/19 та 904/4028/19, якими встановлені певні обставини, надано оцінку тим самим доказам (договори та додаткові угоди до них, які укладено між ПАТ НАК "Нафтогаз України" та КПТМ "Криворіжтепломережа", звіти, алокації тощо) та вирішено спір по суті.
Таким чином, на думку відповідача, не можуть бути предметом розгляду у даній справі позовні вимоги щодо стягнення заборгованості за період травень 2016, січень, лютий 2017 (мережами ПАТ "Криворіжгаз") в обсязі 43 245, 976 тис.куб.м на суму 273 670 200,07 грн. та за період січень, лютий 2017 (мережами АТ "Дніпропетровськгаз") в обсязі 11 353,006 тис.куб.м на суму 75 866 916,71 грн.
Вказує КПТМ "Криворіжтепломережа" і про те, що в розрахунку суми інфляційних втрат позивачем невірно застосовано індекс інфляції за липень 2023, в розрахунку річних останнім не враховано положення частини 5 статті 254 Цивільного кодексу України.
05.08.2024 від позивача через систему "Електронний суд" до суду надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначає про те, що предметом спору у даній справі є стягнення компенсації вартості відібраних без номенацій обсягів природного газу, в порядку Закону України від 03.11.2016 № 1730-VIII "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" (далі - Закон України № 1730), в той час, як предметом спору у справах №№ 904/4356/19 та 904/4028/19 було повернення безпідставно набутого майна - природного газу та стягнення його вартості в порядку статті 1212 Цивільного кодексу України.
Також, позивач вказує про те, що у справах №№ 904/4356/19 та 904/4028/19 судами було встановлено наступні обставини:
- КПТМ "Криворіжтепломережа" мало укладені договори на постачання природного газу з АТ "НАК "Нафтогаз України";
- відповідно до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 № 758 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/2017 року" на АТ "НАК "Нафтогаз України" покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям, ще на початку опалювального сезону;
- відсутність у відповідача підтверджених номінацій на спірні обсяги газу у спірний період, про що зазначено у постановах Центрального апеляційного господарського суду від 22.07.2021 у справі № 904/4028/19 та від 04.11.2020 у справі № 904/4356/19;
- судами у справах №№ 904/4356/19, 904/4028/19 не встановлено обставин наявності у відповідача підписаних актів приймання-передачі природного газу на зазначені обсяги у відповідних періодах;
- судами у справах №№ 904/4356/19, 904/4028/19 не встановлено обставин того, що КПТМ "Криворіжтепломережа" розрахувалось з АТ "НАК "Нафтогаз України" за спожитий природний газ. В цьому контексті позивач звертає увагу на висновки Верховного Суду у подібних правовідносинах, що викладені у постанові Верховного Суду 03 квітня 2024 року у справі № 922/2737/23 про те, що обґрунтованими є доводи, що не може залишитися без урегулювання ситуація, коли особа спожила природний газ, проте нікому не оплатила його вартості, а також те, що жодна норма чинного законодавства України не надає право використовувати природний газ безоплатно (пункт 92 Постанови).
Так, вказує позивач, у задоволенні позовних вимог у справах №№ 904/4356/19, 904/4028/19 було відмовлено з тих підстав, що за наявності договорів про постачання природного газу з АТ "НАК "Нафтогаз України", договорів про транспортування природного газу та його розподілення, тобто, за наявності відповідних правових підстав, положення ст.ст. 1212, 1213 ЦК України, на які та в межах яких він посилався в обґрунтування своїх вимог, не підлягали застосуванню до спірних правовідносин.
Зазначає АТ "Укртрансгаз" і про те, що аналіз положень частини 2 статті 8 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" здійснено у постанові Верховного Суду від 04.05.2023 у справі №914/1940/22 (пункт 8.20).
Так, необхідними та визначальними умовами для застосування положень статті 8 вказаного Закону є:
1) учасниками процедури врегулювання заборгованості мають бути - підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно;
2) заборгованість складається з вартості об'ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів;
3) період заборгованості - відбір природного газу відбувся у період з 01.12.2015 до 31.12.2019;
4) строк оплати настав з 01.10.2021.
Звертає увагу суду позивач і на те, що Законом України № 1730 відповідачу було надано строк для врегулювання наявної заборгованості за відібраний ним у спірних періодах природний газ, шляхом укладення договору про реструктуризацію, проте такою можливістю він не скористався, а тому, враховуючи закінчення строку для врегулювання заборгованості з оплати рівних частин боргу, починаючи з 01.10.2021, у позивача виникло право на вимогу про стягнення простроченої заборгованості на підставі частини 2 статті 8 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення".
Посилається АТ "Укртрансгаз" у відповіді на відзив і на те, що оскільки відповідач порушив грошове зобов'язання з оплати відібраних без номінацій обсягів природного газу, у позивача виникло право на застосування наслідків такого порушення у вигляді стягнення інфляційних втрат і трьох процентів річних відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України.
До того ж, вказує позивач, КПТМ "Криворіжтепломережа" не надано контррозрахунку нарахованих та пред'явлених до стягнення сум річних та інфляційних втрат.
Містить відповідь на відзив і посилання на актуальну судову практику, що, на думку позивача, підтверджує правомірність застосування АТ "Укртрансгаз" Закону № 1730.
08.08.2024 від відповідача через систему "Електронний суд" до суду надійшли заперечення на відповідь АТ "Укртрансгаз", в яких КПТМ "Криворіжтепломережа" зазначає про те, що відповідно до Акту про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду, від 21.01.2022 № 4 первинні документи за 2015-2017 знищено за строками їх зберігання.
З огляду на викладене, відповідач звертає увагу суду на відсутність у нього оригіналів доказів, а саме: актів приймання-передачі природного газу за 2016-2017 роки.
12.09.2024 від відповідача через систему "Електронний суд" до суду надійшли письмові пояснення, в яких останній вказує про те, що копії актів приймання-передачі природного газу за 2016-2017 роки, які надано позивачем, ставлять під сумнів відповідність їх оригіналам, а тому відповідно до частини 6 статті 91 Господарського процесуального кодексу України не можуть бути взяті до уваги судом.
Ухвалою від 15.07.2024 позовну заяву Акціонерного товариства "Укртрансгаз" залишено без руху у зв'язку з тим, що остання подана без додержання вимог, викладених у статтях 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
17.07.2024 від позивача надійшла заява про усунення недоліків, у зв'язку з чим господарським судом відкрито провадження у справі № 904/3000/24, її розгляд вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 30.07.2024, про що постановлено ухвалу від 22.07.2024.
23.07.2024 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача надійшла заява про проведення судового засідання в режимі відеоконференції через підсистему відеоконференцзв'язку ЄСІТС, яка господарським судом задоволена, про що постановлено ухвалу від 23.07.2024.
Ухвалою від 30.07.2024 господарським судом відкладено підготовче засідання до 11.09.2024.
19.08.2024 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача надійшла заява про проведення судового засідання в режимі відеоконференції через підсистему відеоконференцзв'язку ЄСІТС, яка господарським судом задоволена, про що постановлено ухвалу від 02.09.2024.
Під час підготовчого провадження господарським судом вирішені питання, визначені частиною 2 статті 182 Господарського процесуального України, у зв'язку з чим господарським судом закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 02.10.2024, про що постановлено ухвалу від 11.09.2024.
12.09.2024 від відповідача через систему "Електронний суд" до суду надійшло клопотання про витребування у позивача оригіналів актів приймання-передачі природного газу за 2016-2017 роки, яке обґрунтовано відсутністю у представника позивача - Дмитра Вагнера оригіналів вказаних доказів.
16.09.2024 від позивача через систему "Електронний суд" до суду надійшли заперечення на клопотання про витребування оригіналів доказів, в яких останній вказує про порушення КПТМ "Криворіжтепломережа" порядку та строків, встановлених Господарським процесуальним кодексом України, для звернення з відповідним клопотанням. До того ж, у відзиві на позовну заяву відповідачем не було поставлено під сумнів надані АТ "Укртрансгаз" докази та не викладено заперечень щодо обставин, які доводять вказані докази.
Більше того, вказує позивач, не підписані постачальником акти приймання-передачі природного газу, відібраних без номінацій обсягів природного газу КПТМ "Криворіжтепломережа" за 2016-2017 роки, оригінали яких витребує відповідач, були предметом дослідження у справах №№ 904/4356/19 та 904/4028/19.
Вказані обставини, на думку позивача, є підставою для залишення без задоволення клопотання КПТМ "Криворіжтепломережа" про витребування доказів.
Розглянувши подане відповідачем клопотання, заслухавши думку іншого учасника процесу, який заперечував проти його задоволення, господарський суд вважає необхідним зазначити таке.
Частиною другою статті 207 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
З огляду на відсутність у клопотанні відповідача посилань на поважні причини, які унеможливили його подання у підготовчому провадженні, останнє підлягає залишенню без розгляду.
02.10.2024 у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (стаття 240 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
Предметом доказування у даній справі є обставини щодо наявності/відсутності підстав для стягнення компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за травень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень 2017, березень, квітень 2018 в сумі 299 167 731,38 грн.; 33 322 868,21 грн. - інфляції грошових коштів та 11 235 246,61 грн. - річних за порушення виконання грошового зобов'язання.
Акціонерне товариство "Укртрансгаз" до 31.12.2019 було оператором газотранспортної системи, суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (пункт 19 частини 1 статті 1 Законом України "Про ринок природного газу").
Комунальне підприємство теплових мереж "Криворіжтепломережа" є споживачем - юридичною особою, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (далі Споживач) (пункт 37 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу").
Відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року" на Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року (далі - опалювальний сезон) покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 № 357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії", та з дотриманням принципу недискримінації.
Отже, на підставі вказаного розпорядження, яке є обов'язковим до виконання, на Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та постачальників природного газу покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям ще на початку опалювального сезону.
Відповідно до статті 1 Кодексу газотранспортної системи номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування Оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу.
Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - постачальник) та Комунальним підприємством теплових мереж "Криворіжтепломережа" (далі - споживач, відповідач у даній справі) укладено договори постачання природного газу № 4652/1617-ТЕ-5/3 від 20.09.2016 та додаткова угода № 1 від 23.01.2017 до нього; № 4847/1617-БО-5/ПТ від 31.10.2016 та додаткові угоди № 1 від 31.10.2016, № 2 від 22.11.2016, № 3 від 30.12.2016, № 4 від 23.01.2017 до нього; № 4848/1617-БО-5/3 від 31.10.2016 та додаткові угоди № 1 від 31.10.2016, № 2 від 22.11.2016, № 3 від 30.12.2016, № 4 від 23.01.2017, № 5 від 31.03.2017 до нього; № 4849/1617-БО-5 від 31.10.2016 та додаткові угоди № 1 від 31.10.2016, № 2 від 22.11.2016, № 3 від 30.12.2016, № 4 від 23.01.2017, № 5 від 31.03.2017 до нього; № 4637/1617-РО-5 від 20.09.2016 та додаткова угода № 1 від 23.01.2017 до нього; № 4636/1617-ТЕ-5/ПТ від 20.09.2016 та додаткова угода № 1 від 23.01.2017 до нього; № 4635/1617-ТЕ-5 від 20.09.2016 та додаткова угода № 1 від 23.01.2017 до нього; № 4638/1617-РО-5/3 від 20.09.2016 та додаткова угода № 1 від 23.01.2017 до нього; № 4639/1617-РО-5/ПТ від 20.09.2016 та додаткова угода № 1 від 23.01.2017 до нього; № 4366/16-ТЕ-5 від 21.12.2015 та додаткові угоди № 1 від 31.12.2015, № 2 від 29.01.2016, № 3 від 31.03.2016, № 4 від 30.04.2016, № 5 від 15.08.2016 до нього; № 4372/16-РО-5 від 21.12.2015 та додаткові угоди № 1 від 31.12.2015, № 2 від 29.01.2016, № 3 від 31.03.2016 до нього; № 3250/1718-ТЕ-5 від 26.09.2017 та додаткові угоди № 1 від 11.01.2018, № 2 від 04.04.2018 до нього; № 3251/1718-ТЕ-5/3 від 26.09.2017 та додаткові угоди № 1 від 11.01.2018, № 2 від 04.04.2018 до нього; № 3253/1718-БО-5 від 26.09.2017 та додаткові угоди № 1 від 11.01.2018, № 2 від 04.04.2018 до нього; № 3254/1718-БО-5/3 від 26.09.2017 та додаткові угоди № 1 від 11.01.2018, № 2 від 04.04.2018 до нього; № 3256/1718-КП-5 від 26.09.2017 та додаткова угода № 1 від 04.04.2018 до нього; № 3257/1718-КП-5/3 від 26.09.2017 та додаткова угода № 1 від 04.04.2018 до нього; № 3259/1718-РО-5 від 26.09.2017 та додаткова угода № 1 від 04.04.2018 до нього; № 3260/1718-РО-5/3 від 26.09.2017 та додаткова угода № 1 від 04.04.2018 до нього.
Посилаючись на пункт 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС, позивач вказує, що за результатом опрацювання поданих номінацій, останнім встановлено відсутність поданих номінацій АТ "НАК "Нафтогаз" у період травень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень 2017, березень, квітень 2018 в обсязі 100 188,147 тис.м.куб.
Також позивачем встановлено відсутність будь-якого замовника послуг транспортування та фактичної передачі в порядку, визначеному Кодексом ГТС, будь-яким суб'єктом ринку природного газу (зокрема будь-яким постачальником) у вказані період та обсягах, на вході до газотранспортної системи для його подальшого транспортування для відповідача.
Так, загальний обсяг відбору у вказані періоди складає 100 188,147 тис.куб.м, що підтверджуються залученими до матеріалів справи:
І. Період листопад, грудень 2016, січень, лютий 2017 через ГРМ ПАТ "Дніпропетровськгаз":
Реєстрами реалізації природного газу за прямими договорами НАК "Нафтогаз України" теплопостачальним підприємствам, в яких зазначені документально оформлені обсяги природного газу КПТМ "Криворіжтепломережа" з АТ "НАК "Нафтогаз України" в наступних обсягах та періодах:
- за листопад 2016 року обсягом 2 174,901 тис.куб.м;
- за грудень 2016 року обсягом 3 217,905 тис.куб.м;
- за січень 2017 року обсягом 0 тис.куб.м (відсутній у реєстрі);
- за лютий 2017 року обсягом 0 тис.куб.м (відсутній у реєстрі).
Реєстрами розподілених обсягів природного газу споживачам з НАК "Нафтогаз України", складеними оператором з розподілу природного газу АТ "Дніпропетровськгаз", згідно з якими, у графі "Обсяг згідно алокації" зазначено про відбір КПТМ "Криворіжтепломережа" природного газу в наступних обсягах та періодах:
- за листопад 2016 року обсягом 3 633,596 тис.куб.м;
- за грудень 2016 року обсягом 5 449,095 тис.куб.м;
- за січень 2017 року обсягом 6 121,401 тис.куб.м;
- за лютий 2017 року обсягом 5 231,605 тис.куб.м.
І.І. Березень 2017 через ГРМ ПАТ "Дніпропетровськгаз":
Реєстрами реалізації природного газу за прямими договорами НАК "Нафтогаз України" теплопостачальним підприємствам, в яких зазначені документально оформлені обсяги природного газу КПТМ "Криворіжтепломережа" з АТ "НАК "Нафтогаз України" в наступних обсягах та періодах:
- за березень 2017 року обсягом 1 769,243 тис.куб.м.
Звітами АТ "Дніпропетровськаз" про поділ фактичного обсягу між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі споживачів, згідно з якими, у графі "Обсяг згідно алокації" зазначено про відбір КПТМ "Криворіжтепломережа" природного газу в наступних обсягах та періодах:
- за березень 2017 року обсягом 2 402,206 тис.куб.м.
І.ІІ. Березень, квітень 2018 через ГРМ ПАТ "Дніпропетровськгаз":
Звітами АТ "Дніпропетровськгаз" про поділ фактичного фактичного обсягу між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі споживачів, згідно з якими, у графі "Обсяг згідно алокації" зазначено про відбір КПТМ "Криворіжтепломережа" природного газу в наступних обсягах та періодах:
- за березень 2018 року обсягом 5 689,475 тис.куб.м;
- за квітень 2018 року обсягом 235,395 тис.куб.м.
II. Період травень, листопад, грудень 2016, січень, лютий 2017 через ГРМ ПАТ "Криворіжгаз":
Реєстрами теплопостачальних підприємств, з якими документально оформлені обсяги природного газу за прямими договорами НАК "Нафтогаз України", реєстрами реалізації, в яких зазначені документально оформлені обсяги природного газу КПТМ "Криворіжтепломережа" з АТ "НАК "Нафтогаз України" в наступних обсягах та періодах:
- за травень 2016 року обсягом 0 тис.куб.м (відсутній в реєстрі);
- за листопад 2016 року обсягом 13 747,300 тис.куб.м;
- за грудень 2016 року обсягом 18 625,399 тис.куб.м;
- за січень 2017 року обсягом 0 тис.куб.м (відсутній в реєстрі);
- за лютий 2017 року обсягом 0 тис.куб.м (відсутній в реєстрі).
Реєстрами обсягів природного газу, які були використані споживачами по договорах з НАК "Нафтогаз України", складеними оператором з розподілу природного газу АТ "Криворіжгаз", згідно з якими, у графі "Обсяг згідно алокації" зазначено про відбір КПТМ "Криворіжтепломережа" природного газу в наступних обсягах та періодах:
- за травень 2016 року обсягом 42,016 тис.куб.м;
- за листопад 2016 року обсягом 15 068,705 тис.куб.м;
- за грудень 2016 року обсягом 21 127,419 тис.куб.м;
- за січень 2017 року обсягом 23 188,871 тис.куб.м;
- за лютий 2017 року обсягом 20 016,089 тис.куб.м.
ІІ.І. Період березень 2017 року, через ГРМ ПАТ "Криворіжгаз":
Реєстрами реалізації природного газу за прямими договорами НАК "Нафтогаз України", в яких зазначені документально оформлені обсяги природного газу КПТМ "Криворіжтепломережа" з АТ "НАК "Нафтогаз України" в наступних обсягах та періодах:
- за березень 2017 року обсягом 9 236,140 тис.куб.м.
Звітами АТ "Дніпропетровськгаз" про поділ фактичного обсягу між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі споживачів, згідно з якими, у графі "Обсяг згідно алокації" зазначено про відбір КПТМ "Криворіжтепломережа" природного газу в наступних обсягах та періодах:
- за березень 2017 року обсягом 10 038,034 тис.куб.м.
ІІ.ІІ. Березень, квітень 2018, через ГРМ ПАТ "Криворіжгаз":
Звітами ПАТ "Криворіжгаз" про поділ фактичного обсягу між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі споживачів, згідно з якими, у графі "Обсяг згідно алокації" зазначено про відбір КПТМ "Криворіжтепломережа" природного газу в наступних обсягах та періодах:
- за березень 2018 року обсягом 19 149,278 тис.куб.м.;
- за квітень 2018 року обсягом 637,373 тис.куб.м.
III. Період листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень 2017, через мережі УМГ «Харківтрансгаз»:
Реєстрами теплопостачальних підприємств, з якими документально оформлені обсяги природного газу за прямими договорами НАК "Нафтогаз України", реєстрами реалізації, яких зазначені документально оформлені обсяги природного газу КПТМ "Криворіжтепломережа" з АТ "НАК "Нафтогаз України" в наступних обсягах та періодах:
- за листопад 2016 року обсягом 2 231,246 тис.куб.м;
- за грудень 2016 року обсягом 3 310,645 тис.куб.м;
- за січень 2017 року обсягом 0 тис.куб.м (відсутній в реєстрі);
- за лютий 2017 року обсягом 0 тис.куб.м (відсутній в реєстрі);
- за березень 2017 року обсягом 1 592,442 тис.куб.м.
Переліком споживачів, які отримували природний газ безпосередньо з магістральних газопроводів УМГ "Харківтрансгаз":
- за листопад 2016 року обсягом 2 966,206 тис.куб.м;
- за грудень 2016 року обсягом 4 394,411 тис.куб.м;
- за січень 2017 року обсягом 4 817,748 тис.куб.м;
- за лютий 2017 року обсягом 4 010,580 тис.куб.м;
- за березень 2017 року обсягом 1 874,865 тис.куб.м.
Актом транспортування природного газу за березень 2018 року № 03-18-18/33-ТКЕ-Кр від 31.03.2018 та актом транспортування природного газу за квітень 2018 року № 04-18-18/33-ТКЕ-Кр від 30.04.2018, якими підтверджується надання КПТМ "Криворіжтепломережа" послуг з транспортування природного газу в березні, квітні 2018 загальним обсягом 19 786,651 тис. куб. м.
У матеріалах справи містяться також листи Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" щодо повернення актів приймання-передачі природного газу за загальний період з листопада 2016 по квітень 2018, які адресовано відповідачеві, та які містять посилання на те, що у вказаний період договірні відносини в частині постачання природного газу КПТМ "Криворіжтепломережа" відсутні, а тому акти приймання-передачі природного газу повернуто останньому без підписання.
Отже, у спірний період (травень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень 2017, березень, квітень 2018) Комунальне підприємство теплових мереж "Криворіжтепломережа" мало договірні відносини з постачання природного газу з АТ "НАК "Нафтогаз України", натомість постачальник не здійснив постачання вказаних обсягів природного газу відповідачеві, внаслідок чого відповідач у вказаний вище період здійснив відбір природного газу з газотранспортної системи, з ресурсу позивача обсягом 100 188,147 тис.куб.м., без поданих номінацій будь-яким замовником послуг транспортування.
Звертаючись з даним позовом до суду позивач зазначає про те, що вказані обсяги природного газу підлягають компенсації останньому відповідно до порядку, встановленого частиною другою статті 8 Закону України від 03.11.2016 № 1730-VIII "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення".
Вказані обставини і стали причиною виникнення спору у даній справі.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Правове регулювання взаємовідносин оператора ГРС із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування ГРС здійснюється Кодексом ГТС, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496, а також положеннями Закону "Про ринок природного газу", Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
Згідно з частинами 2, 3 глави 1 розділу І Кодексу ГТС (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) цей Кодекс є регламентом функціонування ГТС України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування ГТС України. Дія цього Кодексу поширюється на всіх суб'єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності.
Відповідно до частини 5 глави 1 роздозділу І Кодексу ГТС:
- номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу;
- несанкціонованиий відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.
Відповідно до частини 1 глави 3 розділу І Кодексу ГТС оператор ГТС на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу, зокрема, послуги транспортування природного газу ГТС через газотранспортну систему в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.
Пунктом 4 глави 3 розділу І Кодексу ГТС визначено, що експлуатацію газотранспортної системи здійснює виключно оператор газотранспортної системи.
Згідно з пунктом 9 глави 1 розділу VІІІ Кодексу ГТС замовник послуг транспортування на підставі договору транспортування може замовити в оператора ГТС нижче наведені послуги, що є складовими послуги транспортування: доступ до потужності в точці входу або виходу з ГТС; замовлення фізичного транспортування природного газу ГТС на підставі підтвердженої номінації; послугу балансування обсягів природного газу, які подаються до ГТС та які відбираються з неї.
Для отримання послуг із транспортування (фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою) замовник послуг транспортування подає оператору газотранспортної системи номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу в установленому цим розділом порядку (пункт 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС).
Укладення договору транспортування природного газу магістральними трубопроводами, а також подання та підтвердження номінацій є необхідною передумовою для відбору природного газу в межах ГТС.
Частиною 1 статті 11 Закону "Про ринок природного газу" визначено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених КМУ після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання. Такі обов'язки не повинні обмежувати постачальників, створених відповідно до законодавства інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у праві на здійснення постачання природного газу споживачам України. Такі обов'язки не можуть покладатися на споживачів.
Кабінет Міністрів України відповідно до статті 11 Закону "Про ринок природного газу" прийняв постанови від 01.10.2015 № 758, від 22.03.2017 № 187, від 19.10.2018 № 867 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу". Указані постанови зобов'язували НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів.
30 листопада 2016 року набрав чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" (далі - Закон № 1730), який визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.
Відповідно до статті 1 Закону № 1730 заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, є, зокрема кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед постачальником природного газу, операторами ГРС, оператором ГТС та особою, що виконувала функції оператора ГТС до 31.12.2019 включно, за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні та/або у разі правонаступництва), а також послуги з його розподілу і транспортування.
Дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші енергоносії та послуги з розподілу і транспортування природного газу, теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію, послуги з її розподілу/передачі, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення (стаття 2 Закону № 1730).
29 серпня 2021 року набрав чинності Закон "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" (далі - Закон 1639-IX), яким внесено зміни до Закону № 1730, зокрема, його статтю 8 доповнено частиною 2.
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону 1730, підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 01.12.2015 по 31.12.2019 здійснювали відбір природного газу з ГТС без поданих номінацій, зобов'язані протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції оператора ГТС до 31.12.2019 включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами КМУ на виконання статті 11 Закону "Про ринок природного газу", чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.
Відповідно до норм права, передбачених Кодексом ГТС (пункт 8 глави 3 розділу XII, пункт 1 глави 1 розділу XIV), у разі несанкціонованого відбору газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію на відповідного оператора ГРС, а останній, як замовник послуг транспортування, є відповідальним за виникнення небалансу, у тому числі щодо споживачів, з якими укладені договори постачання.
З цих норм права вбачається, що обсяги газу, відібрані споживачами за відсутності по оператору ГРС підтвердженої номінації та віднесені в алокацію останнього, оплачуються таким оператором ГРС на користь оператора ГТС на підставі договору транспортування природного газу.
Однак, як зазначалося вище, 14.07.2021 законодавцем прийнято Закон 1639-IX, що спрямований на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу шляхом урегулювання заборгованості, зокрема виробників теплової енергії за природний газ, поставлений НАК "Нафтогаз України" в рамках спеціальних обов'язків використаний для їх виробництва, а також неоплаченої вартості обсягів природного газу, відібраних з ГТС підприємствами теплоенергетики протягом 2015-2019 років без документального оформлення, отримання номінацій або включення до реєстру.
Аналіз приписів Закону № 1730 дає підстави для висновку, що необхідними та визначальними умовами для застосування положень статті 8 цього Закону є: 1) учасниками процедури врегулювання заборгованості мають бути - підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно; 2) заборгованість складається з вартості об'ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів; 3) період заборгованості - відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015 - 31.12.2019; 4) строк оплати настав з 01.10.2021.
Зазначене узгоджується з висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 04.05.2023 у справі № 914/1940/22, а також Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 16.02.2024 у справі № 905/2044/19.
Верховний Суд у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 16.02.2024 у справі № 905/2044/19 зазначив, що відібрання підприємствами обсягів природного газу з ГТС без номінацій призводить до негативного небалансу, який вноситься в алокацію на оператора ГРС та який потребує балансування в системі (відновлення обсягу відібраного газу з ГТС шляхом його закупівлі), зокрема з боку оператора ГТС. Тобто в такому випадку відбувається надання оператором ГТС послуг балансування, які підлягають оплаті (компенсації вартості газу, необхідного для відновлення балансу ГТС). Разом з цим витрати оператора ГТС на закупівлю природного газу, відібраного підприємствами без номінацій протягом періоду з 01.12.2015 до 31.12.2019, компенсуються такими підприємствами у порядку, передбаченому частиною 2 статті 8 Закону 1730-VIII.
Верховний Суд у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 16.02.2024 у справі №905/2044/19 сформував висновок щодо застосування частини 2 статті 8 Закону 1730-VIII та пункту 8 глави 3 розділу XII, пунктів 1-2 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС: при стягненні оператором ГТС (особою, яка виконувала функції оператора ГТС) вартості послуг балансування з оператора ГРС за період 2016 - 2019 роки із загального місячного небалансу оператора ГРС відраховуються обсяги відбору природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, які підпадають під дію частини 2 статті 8 Закону 1730-VIII.
Відповідно до частини 3 статті 8 Закону № 1730 обсяги природного газу, зазначені в частині 2 цієї статті, визначаються як різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання.
Згідно з частиною 4 статті 8 Закону № 1730 різниця між вартістю природного газу за ціною компенсації, що визначена частиною 2 цієї статті, та фактичною вартістю природного газу, яку відображено в бухгалтерському обліку особи, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно, у відповідні періоди відбору природного газу без поданих номінацій, підлягає списанню в обліку особи, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно.
Тобто за таких обставин, враховуючи висновки Верховного Суду, зроблені у справах № 914/1940/22 та № 905/2044/19, Законом № 1730 не передбачено виключень в частині відібраних без номінацій обсягів природного газу. Усі обсяги природного газу, які були використані без номінацій, підпадають під дію положень частини 2 статті 8 Закону № 1730.
Отже, враховуючи, що Комунальне підприємство теплових мереж "Криворіжтепломережа" здійснювало відбір природного газу з газотранспортної системи в обсязі 100 188,147 тис.м.куб. у вказані вище періоди без поданих постачальником газу номінацій, вартість вказаних обсягів компенсується позивачу відповідно до порядку, встановленого частиною 2 статті 8 Закону України № 1730.
Відповідно до положень частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з частиною 2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Згідно з частиною 2 статті 4 Цивільного кодексу України основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України. Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу.
Відповідно до положень частини 1 статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до частини 1 статті 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.
З огляду на викладене вище, у Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа" виникло зобов'язання компенсувати позивачеві вартість відібраних у травні, листопаді, грудні 2016, січні, лютому, березні 2017, березні, квітні 2018 без номінацій обсягів природного газу в обсязі 100 188,147 тис.м.куб.
З урахуванням того, що статтею 8 Закону № 1730 визначено, що компенсація позивачу має бути здійснена за цінами реалізації природного газу, чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів, то при розрахунку загального розміру заборгованості позивачем враховано обсяги споживання природного газу, використані відповідачем для виробництва теплової енергії для різних категорій споживачів, що визначені самим відповідачем в договорах постачання природного газу та в актах приймання-передачі природного газу, що були повернуті АТ "НАК "Нафтогаз України" на адресу КПТМ "Криворіжтепломережа" без підписання, а також враховано ціни для виробників теплової енергії по категоріям споживачів, які діяли протягом періоду відборів природного газу без номінацій.
У зв'язку з зазначеним, за розрахунком позивача вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу у визначених періодах у загальному розмірі 100 188,147 тис.куб.м. за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів загалом складає 694 841 182,97 грн, яку відповідач зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами оплатити позивачу. Відповідно, розмір щомісячної оплати (починаючи з 01.10.2021) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу складає 9 650 571,98 грн.
Станом на 01.05.2024 строк оплати (з жовтня 2021 по квітень 2024) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу є таким, що настав, а тому відповідач зобов'язаний був сплати 299 167 731,38 грн.
Відповідно до статей 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Доказів оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу в сумі 299 167 731,38 грн. відповідач до суду не надав, у зв'язку з чим зазначена вище сума підлягає до примусового стягнення.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з наданим позивачем розрахунком, останнім до стягнення заявлені річні за загальний період прострочення з 01.11.2021 по 01.05.2024 в сумі 11 235 246,61 грн. та інфляція грошових коштів за загальний період з листопада 2021 по березень 2024 в сумі 33 322 868,21 грн.
Розрахунок річних позивачем завищено з огляду на те, що останнім не враховано приписів частини п'ятої статті 254 Цивільного кодексу України.
Розрахунок інфляції грошових коштів позивачем також завищено з огляду на те, що останнім не вірно розраховано сукупний індекс інфляції.
Після здійсненого судом перерахунку до стягнення підлягають річні за загальний період прострочення з 02.11.2021 по 01.05.2024 в сумі 11 226 525,74 грн. та інфляція грошових коштів за загальний період з листопада 2021 по березень 2024 в сумі 33 303 468,21 грн.
Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, в якому зазначено про те, що АТ "Укртрансгаз" зверталось до суду з позовом про стягнення з КПТМ "Криворіжтепломережа" вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за період травень 2016, січень, лютий 2017 (мережами ПАТ "Криворіжгаз") та за період січень, лютий 2017 (мережами АТ "Дніпропетровськгаз"), у зв'язку з чим вказані вимоги не можуть бути предметом розгляду у даній справі, господарським судом до уваги не приймаються.
Так, господарський суд погоджується із твердженням позивача, і зазначає про те, що предметом розгляду у справах №№ 904/4356/19, 904/4028/19 було повернення безпідставно набутого майна - природного газу та стягнення його вартості в порядку статті 1212 Цивільного кодексу України, в той час, як предметом даного судового розгляду є стягнення компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу на підставі положень частини 2 статті 8 Закону України № 1730.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судових рішеннях у справі, питання вичерпності висновків судів, суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
З урахуванням вказаного, суд зазначає, що інші доводи, міркування сторін, судом розглянуті, але до уваги та врахування при вирішенні даної справи не приймаються, оскільки на результат вирішення спору не впливають.
Розподіл судового збору здійснюється судом відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, за змістом якої у разі часткового задоволення позову судовий збір покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа" (50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пров. Дежньова, буд. 9, код ЄДРПОУ 03342184) на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1, код ЄДРПОУ 30019801) 299 167 731,38 грн. - компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, 11 226 525,74 грн. - річних, 33 303 468,21 грн. - інфляції грошових коштів та 1 059 713,30 грн. - судового збору.
В решті позовних вимог - відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Загальна сума, що підлягає до стягнення, складає - 344 757 438,63 грн.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повне рішення складено 14.10.2024.
Суддя І.Ф. Мельниченко