Справа № 127/25566/24
Провадження № 3/127/6264/24
"11" жовтня 2024 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романчук Р.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Головного Управління ДПС у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої головним бухгалтером ТОВ "ВВК ГРУП", громадянки України,
за ч. 2 ст. 163-1 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , працюючи на посаді головного бухгалтера ТОВ "ВВК ГРУП", допустила порушення встановленого порядку ведення податкового обліку, а саме, завищено суму від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду за травень 2024 року на суму 168210 грн. 00 коп., чим порушено п.п. 44.1 ст. 44, п.п. 198.1, 198.3, 198.6 ст. 198, п.п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення вона, нібито, вчинила правопорушення ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку, однак із вищезазначеним протоколом вона не погоджується через таке. Згідно із ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. За приписами ст. 256 КУпАП, у протоколі однією із обов'язкових складових має бути вказана суть адміністративного правопорушення, тобто контролюючий орган зобов'язаний чітко вказати у протоколі діяння, що інкримінується, тобто визначити об'єктивну сторону складу адміністративного правопорушення. Всупереч приписам законодавства у протоколі контролюючий орган лише посилається на норми ПК України, які, нібито були порушені без конкретизації суті правопорушення. У протоколі не зазначено, які саме дії або бездіяльність вчинені нею, як головним бухгалтером Товариства та в чому полягає їх протиправність, чи є в тому її вина, тобто не відображено суть адміністративного правопорушення, не зазначено його об'єктивної та суб'єктивної сторони, які б відповідали диспозиції ч. 2 ст. 163-1 КУпАП. У матеріалах справи відсутні відомості про винесення контролюючим органом відповідного повідомлення-рішення на підставі акту перевірки. Будь-яких інших доказів, окрім акту перевірки та протоколу, матеріали справи не містять. Вважає складання протоколу безпідставним, оскільки порушень вона не допускала. Враховуючи викладене, просила провадження у справі відносно неї закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення, суд дійшов таких висновків.
Згідно ч. 2 ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до вимог ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-4 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Відповідно до пунктів 6, 15 розділу II Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 №566, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.07.2016 р. за № 1046/29176, у протоколі під час його складання обов'язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть адміністративного правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено. До протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , працюючи на посаді головного бухгалтера ТОВ "ВВК ГРУП", допустила порушення встановленого порядку ведення податкового обліку, а саме, завищено суму від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду за травень 2024 року на суму 168210 грн. 00 коп., чим порушено п.п. 44.1 ст. 44, п.п. 198.1, 198.3, 198.6 ст. 198, п.п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
До суду надано протокол про адміністративне правопорушення від 25.07.2024 року № 913, акт перевірки № 26783/02-32-07-03/42113726 від 25.07.2024 року, у матеріалах справи відсутні відомості про винесення контролюючим органом відповідного повідомлення-рішення на підставі даного акту. Будь-яких інших доказів, окрім акту перевірки та протоколу про адміністративне правопорушення до суду не надано.
Крім того, із наданого до суду протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що у протоколі про адміністративне правопорушення не вказано в чому саме полягало порушення ведення податкового обліку. Натомість, у протоколі містяться лише посилання на норми Податкового кодексу України, та не вказано, які саме дії чи бездіяльність ставляться особі в провину і вказують на порушення порядку введення податкового обліку. Викладене в протоколі формулювання суті порушення є неконкретним, в протоколі не зазначено, коли саме вчинено дії та власне, які саме дії вчиненні ОСОБА_1 , які можуть кваліфікуватися, як адміністративне правопорушення.
Крім того, у протоколі не вказані дата та час вчинення адміністративного правопорушення. Натомість, у рядку "дата, час і місце вчинення порушення" вказані дата складання акту перевірки та номер акту перевірки, однак дата складання акту перевірки може бути датою виявлення правопорушення, а не часом і датою його вчинення.
Отже, в протоколі про адміністративне правопорушення не відображено об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 163-1 КУпАП.
Суд зазначає, що згідно ст. ст. 245, 252, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, що підтверджують вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не здобуто таких доказів і під час судового розгляду справи.
За встановлених при розгляді справи обставин, суд трактує всі сумніви на користь особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення і, оцінивши вищенаведені докази в їх сукупності, доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тому провадження в справі слід закрити.
Відповідно до п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Скаргу на постанову може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя