печерський районний суд міста києва
Справа № 757/37407/24-к
пр. 1-кс-32635/24
30 вересня 2024 року
слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
особи, яка подала скаргу: не з'явився,
слідчого: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві провадження за скаргою ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Державного бюро розслідувань, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -
ОСОБА_3 (далі - особа, яка подала скаргу, ОСОБА_3 ) звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Державного бюро розслідувань (далі - слідчий), яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за повідомленням від 14.06.2024 року.
В обґрунтування скарги ОСОБА_3 зазначає, що він направив до Державного бюро розслідувань заяву про вчинення кримінального правопорушення від 14.06.2024 року, проте, відомості за нею, в порушення ст. 214 КПК України, внесені до ЄРДР не були.
30.08.2024 року на адресу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшов лист за підписом заступника керівника відділу Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 , згідно якого, заяву ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення направлено до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Полтаві.
25.09.2024 року на електронну пошту Печерського районного суду м. Києва від керівника відділу Управління Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 надійшов лист, згідно якого, повістку про виклик в судове засідання було перенаправлено до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Полтаві.
27.09.2024 року на електронну пошту Печерського районного суду м. Києва від ОСОБА_3 надійшло клопотання про розгляд скарги за його відсутності.
Згідно з ст. 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року №1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Відповідно до Перехідних положень Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року №1845/0/15-21, до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС особи, крім осіб, які зобов'язані зареєструвати свої електронні кабінети в ЄСІТС або мають зареєстровані Електронні кабінети в ЄСІТС, можуть подавати до суду документи в електронній формі з використанням адреси електронної пошти, з якої надійшли документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом.
Оскільки, в порушення вищезазначених вимог, лист керівника відділу ДБР від 25.09.2024 року та клопотання ОСОБА_3 не містять кваліфікованого електронного підпису, то слідчий суддя не приймає їх до уваги.
В судове засідання учасники процесу не з'явились, про день, час, місце розгляду скарги повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України, розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов'язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого, дізнавача чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
Оскільки особа, яка подала скаргу, про розгляд скарги повідомлена належним чином, а неявка слідчого не перешкоджає розгляду скарги, враховуючи строк розгляду скарги під час досудового розслідування, встановлений КПК України, слідчий суддя визнав можливим розглянути скаргу за їх відсутності.
Відповідно до ст. 27, ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду скарги фіксування провадження технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши скаргу та додані до неї матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що 14.06.2024 року ОСОБА_3 направив до Державного бюро розслідувань заяву про вчинення кримінального правопорушення від 14.06.2024 року.
Згідно листа Державного бюро розслідувань за підписом заступника керівника відділу Головного слідчого управління ОСОБА_4 , заяву ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення направлено до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Полтаві, для організації розгляду в межах наданих повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Відповідно до ч. 4 ст. 214 КПК України розмежовано такі дії як «внесення відомостей до ЄРДР» та «реєстрація відповідної заяви».
Отже, після надходження заяви про вчинення кримінального правопорушення слідчий зобов'язаний був прийняти та зареєструвати заяву.
Як визначено у абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» (далі - Закон), усі отримані із заяв і повідомлень, а також виявлені з інших джерел відомості про обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань у порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України.
Згідно ч. 3 ст. 9 Закону «Про Державне бюро розслідувань», Державне бюро розслідувань є юридичною особою публічного права та здійснює свої повноваження безпосередньо і через територіальні управління.
Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 9 Закону «Про Державне бюро розслідувань», для забезпечення виконання завдань Державного бюро розслідувань утворено його територіальні управління, зокрема територіальне управління, розташоване у місті Полтаві, що поширює свою діяльність на Дніпропетровську, Полтавську, Сумську, Харківську області.
Згідно ч. 1 ст. 218 КПК України, досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення.
Аналізуючи викладене, слідчий суддя вважає, що Державне бюро розслідувань діяло в межах чинного законодавства та наданих йому повноважень.
За таких обставин, у задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Державного бюро розслідувань, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, слід відмовити.
Відтак, керуючись ст. ст. 2, 11, 22, 26, 214, 303, 305, 307, 309 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя -
В задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Державного бюро розслідувань, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1