10 жовтня 2024 рокум. Ужгород№ 260/103/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., вирішуючи клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області (вул. П.Мирного, буд. 2а, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 37975895) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить суд:
1) прийняти позовну заяву до розгляду;
2) звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору, на підставі пунктів 9, 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
3) відкрити спрощене позовне провадження в адміністративній справі з вжиттям заходів щодо невідкладного розгляду і вирішення справи; справу розглянути в порядку письмового провадження (без виклику сторін);
4) визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області, оформлені листами від 10.11.2023 року №5-17-10/6014 та від 25.12.2023 року №5-17-10/7279 щодо залишення без виконання заяви ОСОБА_1 від 08.11.2023 року про повернення коштів з бюджету судового збору;
5) зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області на виконання ухвали Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 року у справі №260/8238/2 та на підставі поданих, разом із заявою від 08.11.2023 року, документів в електронній формі про повернення коштів з бюджету судового збору, повернути ОСОБА_1 сплачені до бюджету кошти судового збору у сумі 858,88 грн. (вісімсот п'ятдесят вісім гривень вісімдесят вісім копійок), відповідно до квитанції АТ "А- БАНК" від 29.09.2023 року код №5847-2311-4638-6239, які перерахувати за вказаними у заяві банківськими реквізитами.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
У поданому до суду відзиві відповідач заявив клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши клопотання відповідача, суд дійшов наступних висновків.
Частиною першою статті 12 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Нормами статті 12 КАС України визначено, що спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження регулюються нормами ст. 262 КАС України.
Так, частиною п'ятою зазначеної статті КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Проте суд може відмовити у задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:
1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;
2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Суд зазначає, що нормами КАС України передбачена можливість надання сторонами своїх пояснень, доказів та захисту своїх порушених прав також і в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, та такий судовий розгляд жодним чином не суперечить основним принципам здійснення адміністративного судочинства.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній адміністративній справи не передбачає необхідності проведення судового засідання, заслуховування свідків чи представників сторін, а тому, враховуючи положення КАС України, суд вважає, що у задоволенні клопотання відповідача належить відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 248, 257, 260, 262 КАС України, суд -
У задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України. Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяД.В. Іванчулинець