07 жовтня 2024 року Справа №160/26229/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Конєва С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
30.09.2024р. через систему "Електронний суд" ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та просить:
- визнати протиправними дії відповідача через які 24.02.2022 позивача було мобілізовано до Десантно-штурмових військ ЗСУ - без проходження Військово - лікарської комісії;
- зобов'язати відповідача скасувати мобілізацію 24.02.2022 позивача до Десантно - штурмових військ ЗСУ.
Вивчивши матеріали поданого адміністративного позову, суд приходить до висновку про те, що зазначений позов слід залишити без руху на підставі ч.1 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступного.
Відповідно до п.3, п.6 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Крім того, пунктом 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і встановлює строк для їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позову без руху.
Пунктом 2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заві зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Однак, як вбачається зі змісту позовної заяви позивачем у позові не зазначено повного найменування відповідача, а також про наявність або відсутність в останнього електронного кабінету, в порушення вимог п.2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктами 5, 9 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у позовній заяві зазначаються, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
За приписами ч.4, ч.7 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів); до заяви про визнання індивідуального акта протиправним додається також оригінал або копія оспорюваного акта.
Так, позивачем оспорюються дії відповідача щодо його мобілізації до ДШВ ЗСУ, які мали місце, проте, у даному випадку суб'єктом владних повноважень приймається мобілізаційний наказ, однак у позові не викладено обставин прийняття такого наказу, номер, дата його прийняття не зазначені, копія такого наказу до позову не додана, в порушення вимог п.5, п.9 ч.5 ст.160, ч.4, ч.7 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що обраний ним спосіб захисту (визнання дій протиправними) при наявності мобілізаційного наказу не може призвести до захисту порушеного права, тому з урахуванням наведеного позивачеві слід визначитися із обраним способом захисту, який визначений ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України.
Правову допомогу у даному випадку має надати саме адвокат Криворучко Л.С., яка має обов'язок вчинити всі необхідні дії, у тому числі і зробити запити про витребування копій документів у порядку, встановленому ст.24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Окрім того, частинами 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно до ч.5 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними, після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Встановлений ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України строк звернення до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що процесуальне законодавство пов'язує початок перебігу строку на звернення до адміністративного суду з моментом коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.1 ст.120 Кодексу адміністративного судочинства України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
При визначенні початку цього строку суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльність), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Суд також зазначає, що доказами того, що особа знала про порушення своїх прав є не тільки її дії, спрямовані на захист порушених прав, а також докази, які свідчать про те, що були створені умови, за яких особа мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.
Як свідчить зміст позовної заяви, предметом його спору є дії відповідача через які 24.02.2022 позивача було мобілізовано до Десантно-штурмових військ ЗСУ - без проходження Військово - лікарської комісії.
Разом з тим, з даним позовом позивач звернувся до суду лише 30.09.2024р. через систему "Електронний суд", тобто із пропуском місячного строку, встановленого ч.5 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, позивач довідався про його мобілізацію відповідачем у лютому 2022 року (після 24.02.2022р.), а відповідно місячний строк звернення до суду сплинув в кінці березня 2022 року.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що оскільки він добровільно з'явився до відповідача та був мобілізований за його згодою, а тому не міг не знати про оспорювані дії відповідача, та невжиття відповідних заходів та зволікання у зверненні до суду з цим позовом не може бути визнано судом поважними причинами, а направлення звернень позивачем та його представником до відповідних органів не змінює початку перебігу строку його звернення до суду, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.
Також, відповідний висновок щодо початку перебігу строків звернення до суду з позовом узгоджується із висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.11.2022р. у справі №990/115/22.
Так, ч.1 ст.123 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані, вказані нею у заяві, визнані судом не поважними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Також і за приписами ч.6 ст.161 вказаного Кодексу передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Однак, як вбачається із доданих до позову документів, позивачем до адміністративного позову не додано заяви про поновлення строку звернення до суду з цим адміністративним позовом та доказів поважності причин пропуску такого строку в порушення вимог ч.1 ст.123, ч.6 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням вищевказаних обставин, суд приходить до висновку, що позивачем адміністративний позов поданий без додержання вимог, встановлених ст.ст.123, 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому даний позов підлягає залишенню без руху із встановленням позивачеві п'ятиденного строку для усунення недоліків з дня отримання ухвали про залишення позову без руху.
Вищезазначені недоліки уточненого адміністративного позову мають бути усунені позивачем у десятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позову без руху шляхом надання до суду:
1) адміністративного позову, оформленого відповідно до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України та з дотриманням вимог ч.2 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме:
- із зазначенням у ньому повного найменування відповідача, а також про наявність або відсутність в останнього електронного кабінету, у відповідності до вимог п.2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- із зазначенням у позові викладу обставин щодо прийняття мобілізаційного наказу наказу, зазначити його номер, дату його прийняття, у відповідності до вимог п.5, п.9 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- із зазначенням у позові уточнених позовних вимог відповідно до ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням вищевикладеного;
2) доказів на підтвердження місця реєстрації / проживання позивача за зазначеною у позові адресою (надати копію паспорту або довідки про місце реєстрації), у відповідності до вимог п.4 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України;
3) надати ордер на підтвердження повноважень адвоката Криворучко Л.С. представляти інтереси позивача;
4) копії мобілізаційного наказу стосовно позивача, у відповідності до вимог ч.4, ч.7 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України;
5) заяви про поновлення строку звернення до суду з цим адміністративним позовом, вказавши підстави для поновлення строку та надати докази поважності причин його пропуску на її підтвердження, у відповідності до вимог ч.1 ст.123, ч.6 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.123, п.2, п.5, п.9 ч.5 ст.160, ч.4, ч.6, ч.7 ст.161, ч.1 ст.169, ст.ст.243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачеві у десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали, усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду:
1) адміністративного позову, оформленого відповідно до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України та з дотриманням вимог ч.2 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме:
- із зазначенням у ньому повного найменування відповідача, а також про наявність або відсутність в останнього електронного кабінету, у відповідності до вимог п.2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- із зазначенням у позові викладу обставин щодо прийняття мобілізаційного наказу наказу, зазначити його номер, дату його прийняття, у відповідності до вимог п.5, п.9 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- із зазначенням у позові уточнених позовних вимог відповідно до ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням вищевикладеного;
2) доказів на підтвердження місця реєстрації / проживання позивача за зазначеною у позові адресою (надати копію паспорту або довідки про місце реєстрації), у відповідності до вимог п.4 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України;
3) надати ордер на підтвердження повноважень адвоката Криворучко Л.С. представляти інтереси позивача;
4) копії мобілізаційного наказу стосовно позивача, у відповідності до вимог ч.4, ч.7 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України;
5) заяви про поновлення строку звернення до суду з цим адміністративним позовом, вказавши підстави для поновлення строку та надати докази поважності причин його пропуску на її підтвердження, у відповідності до вимог ч.1 ст.123, ч.6 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити позивачеві, що відповідно до п.1 ч.4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала суду не підлягає оскарженню окремо від ухвали про повернення заяви згідно до вимог ст.ст.294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили у строки, встановлені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва