07 жовтня 2024 року № 320/29632/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 104650017585 від 05.04.2024 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням наявного на день звернення за призначенням пенсії за вислугу років стажу роботи 20 років 1 місяць, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів 17 років 3 місяці;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до вислуги років, що дає право на пенсію за вислугу років згідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», половину навчання ОСОБА_1 у Запорізькому національному університеті у період з 01.09.2001 по 30.06.2005 та в Національній академії прокуратури України у період з 28.07.2005 но 27.06.2007;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити призначення ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 28.03.2024 року пенсії за вислугу років, без обмеження її граничного розміру, згідно зі статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ ( у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111), з урахуванням наявного стажу роботи за вислугу років, який становить 20 років 1 місяць, до якого включається 2 роки 10 місяців половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та 17 років 3 місяці - стаж роботи в органах прокуратури, з розрахунку 90% від суми складових заробітної плати, зазначених в довідках Офісу Генерального прокурора № 21-78зп від 25.03.2024 «Про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років» та № 21-78зп від 25.03.2024 «Про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)» та забезпечити виплату призначеної пенсії без обмеження її максимальним розміром.
В обґрунтування позову зазначено, що рішення №104650017585 від 05.04.2024 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" є протиправним та таким, що порушує права позивача гарантовані Конституцією України на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.07.2024 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, зазначивши що після опрацювання наданих позивачем документів загальний страховий стаж склав 18 років 4 місяці 0 днів. Спеціальний стаж згідно статті 86 Закону № 1697 - 16 років 11 місяців 1 день. За таких умов Головним управлінням прийнято обґрунтоване та правомірне рішення від 05.04.2024 року №104650017585 про відмову в призначенні пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
28 березня 2024 року ОСОБА_1 звернувся за місцем проживання до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області з заявою про призначення пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру».
Згідно принципу екстериторіальності засобами програмного забезпечення заяву Позивача та надані нею документи розподілено на Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області для опрацювання.
Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області 05.04.2024 прийнято рішення № 104650017585 «Про відмову у призначенні пенсії за вислугу років». При цьому у рішенні зазначено про те, що підстави для призначення пенсії позивачу за вислугою років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратур» відсутні, оскільки спеціальний стаж становить 16 років 11 місяців 1 день. З рішення вбачається, що оскільки за періоди з 01.04.2004 по 30.11.2006, з 01.08.2022 по 31.03.2023, з 01.03.2023 по 28.02.2024 відсутні відомості в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, робота в органах прокуратури за вказані періоди не врахована до спеціального стажу.
Вважаючи рішення протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що на початок проходження позивачем служби в органах прокуратури, умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначався відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII (далі по тексту - Закон №1789-XII), який був чинним до 14.07.2015.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону №1789-XII (у редакції станом на початок проходження позивачем служби в органах прокуратури), працівники прокуратури, яким присвоєно класні чини, із стажем роботи в органах прокуратури 20 років і більше, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років.
Згідно частини першої статті 50-1 Закону №1789-XII (у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 2 статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ) встановлювалось, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються у заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії (частина третя статті 50-1 Закону №1789 в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ).
Відповідно до частини 6 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІдо вислуги років, що дає право па пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, па посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науковонавчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Верховною Радою України 08.07.2011 прийнято Закон України №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011.
Підпунктом 4 пункту 6 розділу II Прикінцевих та Перехідних положень Закону України № 3668-УІ внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме частину першу статті 50-1 замінено двома частинами наступного змісту: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років 6 місяців; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років 6 місяців; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років 6 місяців; з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 15 років (частина перша статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із змінами, внесеними Законом України № 3668-VІ).
Пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії" (частина друга статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із змінами, внесеними Законом України №3668-VІ)».
Відтак, з 01.10.2011 до 01.10.2020 державою запроваджено поступове збільшення вислуги років, яка дає право на пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури незалежно від віку. У подальшому Верховною Радою України прийнято 14.10.2010 Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII (далі - Закон України № 1697), який набрав чинності з 15.07.2015.
Відповідно до частини 1 статті 86 Закону України № 1697 прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року -21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років; з 1 жовтня 2019 року но 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи па посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців; з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Згідно частини 2 статті 86 Закону України №1697 пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Частиною 3 статті 86 Закону України № 1697 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду па даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього.
Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою 4 займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років (частина четверта статті 86 Закону №1697).
Підпунктом 1 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» Закону України № 1697 визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Таким чином, відповідно до положень статті 50-1 Закону України № 1789 право на пенсійне забезпечення за вислугу років на підставі зазначеної норми, мали прокурори та слідчі прокуратури зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років. Водночас, відповідно до статті 86 Закону № 1697 право на пенсійне забезпечення за вислугу років виникло б у позивача за умови наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
З оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 05.04.2024 № 104650017585 вбачається, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, оскільки станом на день звернення заявник не набув необхідної вислуги років. При цьому, до вислуги років не враховано періоди з 01.04.2004 по 30.11.2006 (навчання у вищих юридичних навчальних закладах), з 01.08.2022 по 31.03.2023, з 01.03.2023 по 28.02.2024 (робота на прокурорській посаді в Генеральній прокуратурі Україні/Офісі Генерального прокурора), оскільки відсутні відомості в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З приводу зазначених підстав, суд за зазначає таке.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» документом, що посвідчує стаж роботи, є трудова книжка. Відповідно до Закону України «Про вищу освіту», Постанови Кабінету Міністрів України № 811 від 09.09.2020 року документом про вищу освіту є диплом.
Законом України «Про прокуратуру» обумовлено, що до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у цьому Законі, а також половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах.
У період з 01.09.2001 по 30.06.2005 (3 роки 10 місяців) ОСОБА_1 навчався в Запорізькому національному університеті на денній формі навчання та здобув кваліфікацію бакалавра права з врученням диплому серії ЛР № 28130054 від 30.06.2005.
Вказаний період навчання позивача в Запорізькому національному університеті також підтверджується записами №№ 3. 4 в трудовій книжці серії НОМЕР_2 .
Також, судом встановлено, що у період з 28.07.2005 по 27.06.2007 (1 рік 10 місяців) навчався в Національній академії прокуратури України на денній формі навчання та здобув кваліфікацію магістра зі спеціальності «Правознавство» з врученням диплому серії КВ № 32723087 від 27.06.2007.
Вказаний період навчання позивача в Національній академії прокуратури України також підтверджується записами №№ 5, 6 в трудовій книжці серії НОМЕР_2 .
Відтак, відповідно до частини 6 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, зараховується половина навчання на юридичному факультеті в Запорізькому національному університеті - 1 рік 11 місяців та половина навчання в Національній академії прокуратури України - 11 місяців, що разом складає 2 роки 10 місяців.
Згідно трудової книжки серії серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 працював в органах прокуратури України у період з 01.12.2006 по теперішній час на наступних посадах: 01.12.2006-09.01.2007 - в.о. помічника прокурора Вільнянського району Запорізької області; 09.01.2007-29.05.2007 - в.о. слідчого прокуратури Комунарського району м. Запоріжжя Запорізької області; 29.05.2007- 19.09.2008 - слідчий прокуратури Комунарського району м. Запоріжжя Запорізької області; 19.09.2008-03.07.2009 - старший слідчий прокуратури м. Запоріжжя Запорізької області; 03.07.2009-04.01.2011 - слідчий в особливо важливих справах прокуратури м. Запоріжжя Запорізької області; 04.01.2011 -28.01.2011 - в.о. прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами податкової міліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства управління нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство прокуратури Запорізької області; 28.01.2011 -21.11.2012 - прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами податкової міліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства управління нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство прокуратури Запорізької області; 21.11.2012-22.04.2013 - прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами податкової міліції управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури Запорізької області; 22.04.2013 -20.09.2013 - старший прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами податкової міліції управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури Запорізької області; 20.09.2013 -07.04.2014 - заступник прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя Запорізької області; 07.04.2014- 19.08.2014 - заступник прокурора Заводського району м. Запоріжжя Запорізької області; 20.08.2014- 17.12.2014 - прокурор відділу процесуального керівництва та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинних угруповань управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією Головного управління захисту прав і свобод громадян, інтересів держави, нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією Генеральної прокуратури України; 17.12.2014-03.09.2015 - прокурор відділу процесуального керівництва та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинних угруповань управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією Головного управління процесуального керівництва та нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, у сфері транспорту та у кримінальних провадженнях слідчих органів прокуратури Генеральної прокуратури України; 03.09.2015- 19.07.2016 - прокурор відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Департаменту нагляду у кримінальному провадженні Генеральної прокуратури України; 19.07.2016-11.02.2019 - прокурор відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України; 11.02.2019-05.01.2023 - заступник начальника першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України; 05.01.2023 - 10.04.2023 - прокурор відділу організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях у сфері охорони навколишнього природнього середовища, пов'язаних зі збройною агресією, Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора; 10.04.2023 по теперішній час - прокурор відділу організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях у сфері охорони навколишнього природнього середовища, пов'язаних зі збройною агресією, Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора.
Відтак, суд доходить висновку, що станом на день звернення до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області стаж роботи позивача в органах прокуратури становить - 17 років З місяці.
Отже, до вислуги років позивача підлягає зарахуванню період його навчання 2 роки 10 місяців половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та 17 років 3 місяці - стаж роботи в органах прокуратури, оскільки позивач навчався на денній формі навчання та не перериваючи такий стаж, почав працювати в органах прокуратури.
Враховуючи вищевикладене, трудовий стаж ОСОБА_1 за вислугою років становить - 20 рік 1 місяць, до якого включається 2 роки 10 місяців - половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та 17 років 3 місяці - стаж роботи в органах прокуратури.
Судом встановлено, що між закінченням навчання та початком роботи в органах прокуратури у позивача не було переривання загального стажу роботи.
Одночасно, суд погоджується з твердженням позивача, що застосовуючи положення Закону №1789-XII у часі, слід виходити з того, що згідно статті 22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Втім, застосування Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, яким збільшено стаж роботи, що надає право на пенсію за вислугу років, та Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI, фактично є звуженням прав позивача, оскільки таке право ним набуто відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, за умови наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі, стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років.
Суд зауважує, що вимога про призначення пенсії обґрунтована позивачем тим, що саме на час дії статті 50-1 Закону №1789-XII він вступив на службу до органів прокуратури з урахуванням всіх гарантій, які надаються державою працівникам органів прокуратури (в тому числі гарантій щодо пенсійного забезпечення). Зазначена норма Закону №1789 передбачала, що відпрацювавши в органах прокуратури понад 20 років на посадах, що дають право на пенсію за вислугу років, позивач матиме право на призначення пенсії в розмірі 90% від заробітної плати. Гарантію реалізації зазначеного механізму права на пенсійне забезпечення додатково було закріплено статтею 22 Конституції України, якою передбачалось, що закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" визначено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України "Про прокуратуру", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до наведеного Закону, не може перевищувати 10740 гривень.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-VIII частину п'ятнадцяту статті 86 Закону України "Про прокуратуру" доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII у Законі України "Про прокуратуру" у ч. п'ятнадцятій статті 86 в абзаці шостому слова і цифри "у період з 01.01.2016 по 31.12.2016" замінено словами і цифрами "по 31.12.2017".
Тобто, чинним законодавством встановлено лише тимчасові обмеження розміру виплачуваної пенсії по 31.12.2017.
З урахування вищевикладеного у сукупності, при розгляді заяви позивача про призначення пенсії застосуванню підлягають положення статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", у редакції до внесення змін Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011, оскільки внесеними вказаним Законом, а також Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 змінами, на які посилається відповідач, на порушення статті 22 Конституції України звужено зміст та обсяг соціальних гарантій працівників прокуратури.
Так, згідно з частиною 6 цієї статті Закону до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що законодавство розрізняє поняття "вислуга років, що дає право на пенсію" і "стаж роботи на прокурорських посадах". При цьому посади, період роботи на яких зараховується до стажу роботи на прокурорських посадах і до вислуги років, що дає право на пенсію, є відмінними. У той же час, до вислуги років, що дає право на пенсію, включається весь стаж роботи на прокурорських посадах.
Тобто, за вищенаведених положень до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах.
Проте, суд вважає, що під час вирішення питання про наявність чи відсутність підстав для зарахування періодів роботи на таких посадах до прокурорського стажу, належить застосовувати норми законодавства, чинні на час роботи особи на відповідних посадах.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22.11.2018 року у справі №428/11348/16-а.
Враховуючи викладене, суд доходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову у призначенні пенсії за вислугу років є протиправним та, з урахуванням положень пункту 2 частини 1 статті 5, пункту 2 частини 2 статті 245 КАС України, підлягає скасуванню.
Суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає відновленню шляхом визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 104650017585 від 05.04.2024 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням наявного на день звернення за призначенням пенсії за вислугу років стажу роботи 20 років 1 місяць, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів 17 років 3 місяці; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до вислуги років, що дає право на пенсію за вислугу років згідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», половину навчання ОСОБА_1 у Запорізькому національному університеті у період з 01.09.2001 по 30.06.2005 та в Національній академії прокуратури України у період з 28.07.2005 но 27.06.2007; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити призначення ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 28.03.2024 року пенсії за вислугу років, без обмеження її граничного розміру, згідно зі статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ ( у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111), з урахуванням наявного стажу роботи за вислугу років, який становить 20 років 1 місяць, до якого включається 2 роки 10 місяців половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та 17 років 3 місяці - стаж роботи в органах прокуратури, з розрахунку 90% від суми складових заробітної плати, зазначених в довідках Офісу Генерального прокурора № 21-78зп від 25.03.2024 «Про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років» та № 21-78зп від 25.03.2024 «Про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)» та забезпечити виплату призначеної пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, відповідачем належних доказів, які б спростовували твердження позивача, до суду не надано.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, підлягає сплаті за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у загальному розмірі 1211,20 гривень.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 104650017585 від 05.04.2024 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням наявного на день звернення за призначенням пенсії за вислугу років стажу роботи 20 років 1 місяць, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів 17 років 3 місяці.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до вислуги років, що дає право на пенсію за вислугу років згідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», половину навчання ОСОБА_1 у Запорізькому національному університеті у період з 01.09.2001 по 30.06.2005 та в Національній академії прокуратури України у період з 28.07.2005 но 27.06.2007.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити призначення ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 28.03.2024 року пенсії за вислугу років, без обмеження її граничного розміру, згідно зі статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ ( у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111), з урахуванням наявного стажу роботи за вислугу років, який становить 20 років 1 місяць, до якого включається 2 роки 10 місяців половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та 17 років 3 місяці - стаж роботи в органах прокуратури, з розрахунку 90% від суми складових заробітної плати, зазначених в довідках Офісу Генерального прокурора № 21-78зп від 25.03.2024 «Про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років» та № 21-78зп від 25.03.2024 «Про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)» та забезпечити виплату призначеної пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Колеснікова І.С.