07 жовтня 2024 рокуСправа №160/20161/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коренева А.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенчійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
Визнати протиправним дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Cумській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про доходи виданої ПАТ ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» від 07.06.2024 р. № 231.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до довідки про доходи виданої ПАТ ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» 07.06.2024 р. № 231 починаючи з 18.06.2024 року.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_2 , перебуваю на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, та отримую пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24.08.2023 року. 11.06.2024 року звернувся до Відповідача-1 із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі та надав довідку про доходи видану ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» від 07.06.2024 р. № 231 за період роботи з квітня 2015 року по квітень 2016 р. яке він отримував під час мобілізації в особливий період. Проте, рішенням Головного управління в Сумській області від 18.06.2024 року № 046350010265 йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії посилаючись на те, що після призначення пенсії не пройшло 2 роки. Позивач уважає що дії відповідача є незаконними, які привели до зменшення розміру пенсії та такими, що порушують його право на обчислення розміру пенсії у більшому розмірі, а посилання на те, що не пройшло 2 роки після призначення пенсії є протиправними, оскільки відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії після спливу 2-х років передбачений для перерахунку пенсії з додаванням стажу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 липня 2024 року, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
20 вересня 2024 року до суду надійшов відзив Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач на обґрунтування своїх заперечень зазначив, що 11.06.2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» . Заява Позивача про призначення пенсії та додані до неї документи розглядалися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №046350010265 від 18.06.2024 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії. Враховуючи вище викладене, Головне управління не розглядало заяви Позивача про перерахунок пенсії та не приймало рішення, отже, вимога про зобов'язання перерахувати пенсію Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області суперечить нормам чинного законодавства. Щодо розгляду питання по суті, зазначили, що Позивач фактично вимагає провести перерахунок та виплату пенсії виключно на підставі довідки про доходи виданої ПАТ ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» 07.06.2024 р. № 231, отже, вимога щодо перерахунку пенсії на підставі заробітної плати визначеної в окремо взятій довідці не відповідає вимогам чинного законодавства. ОСОБА_1 звернувся із заявою 11.06.2024 року щодо перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відзив до суду не направило.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні з 24.08.2023 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону № 1058. Страховий стаж зарахований по 30.06.2023 року.
11.06.2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заява Позивача за принципом за екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №046350010265 від 18.06.2024 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки не відпрацьовано 24 місяці та не пройшло 2 роки від попереднього перерахунку.
Позивач не погодившись з таким діями Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що умови, норми і порядок пенсійного
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових
внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ (далі по тексту Закон № 1058-ІУ).
Стаття 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «;Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Законом, який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ (далі-Закон №1788-ХІІ).
Так, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Отже, підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 є набуття пенсіонером 24 місяців страхового стажу з моменту призначення пенсії або з моменту попереднього перерахунку.
Із матеріалів справи вбачається,що позивач звернувся 11 червня 2024 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка була призначена 23.08.2023 року.
Водночас, позивач у позовні заяві посилається на протиправність відмови пенсійного органу у проведенні перерахунку та виплати пенсії на пільгових умовах з урахуванням заробітної плати за період з квітня 2015р. по квітень 2016р., яку нараховували та сплачували за основним місцем роботи у ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" ВСП «Шахтоуправління Дніпровське», однак саме такої відмови Головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області не приймалось.
Суд зазначає, що позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір якої станом на 01.03.2024 року становить - 23610 грн., що є максимальним розміром пенсії, з урахуванням усіх можливих надбавок, доплат, а тому посилання позивача на порушення відповідачем його права на обчислення пенсії у більшому розмірі є безпідставними.
Суд зауважує, що у цій справі не є спірним питання стажу, який підлягає зарахування з 1 липня 2000 року для призначення пенсії за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку
Водночас, у разі якщо позивач уважає, що його права та інтереси були порушені під час призначення пенсії, у зв'язку з відсутністю в системі персоніфікованого обліку даних про сплату ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» страхових внесків, не позбавлений права оскаржити такі дії відповідача.
Посилання позивача на постанову Верховний Суд від 24.05.2018 року у справі № 490/12392/16-а, є безпідставні, оскільки її висновки не є релевантними до вказаної справи, оскільки у цій постанові Верховний Суд висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Враховуючи відмову в задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат у відповідності до вимог ст.139 КАС України, судом не здійснюється.
Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У зв'язку з перебуванням судді Коренева А.О. у відрядженні, рішення суду ухвалено у перший робочий день судді - 07.10.2024 року.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257, 258, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Коренев