Рішення від 30.09.2024 по справі 160/17069/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2024 рокуСправа №160/17069/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,-

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якій позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку індексації пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ГУ ПФУ в Дніпропетровській області «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» від 01.05.2024 року №ФД93786, без обмеження максимального розміру пенсії з 01.03.2022 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити з 01.03.2022 року індексацію пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру згідно Постанов КМУ №118 від 16.02.2022 року, №168 від 24.02.2023 року, № 185 від 23.02.2024 року згідно довідки ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 01.05.2024 року № ФД93786 у розмірі 50% грошового забезпечення та з урахуванням усіх її складових, та компенсації за затримку виплати частини пенсії на індекс інфляції до дати фактичної виплати доплати пенсії.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно не проведено індексацію пенсії позивача з 01.03.2022 р., з 01.03.2023 р. та з 01.03.2024 року в належному розмірі. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження та надано термін для надання відзиву на позовну заяву.

У наданому до суду відзиві відповідач позов не визнав, просив у задоволенні позовних вимог відмовити. Свою позицію мотивував тим, що індексація пенсії позивача проведена згідно норм чинного законодавства та відповідно до документів пенсійної справи.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

У зв'язку з перебуванням судді у відпустці, справу розглянуто першим робочим днем - 30.09.2024 року.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 16.05.2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою в якій просив зробити перерахунок та виплату індексації пенсії на підставі нової довідки ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 01.05.2024 року, з 01.03.2022 року.

ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надало відповідь від 14.06.2024 року за Вих. №35140-23577/6-01/8-0400/24, в якій відмовлено позивачу у перерахунку індексації пенсії.

Згідно розрахунку пенсії станом на 01.05.2024 року, пенсія позивача розрахована з грошового забезпечення 14584,35 грн. Основний розмір пенсії складає 50 % від грошового забезпечення - 7292,18 грн.; індексація 2022 (7292,18 * 0.140) - 8313,09 грн.; індексація 2023 (8313,09 * 0.197) - 9813,09 грн.; індексація 2024 (9813,09 * 0.0796) - 10594,21 грн.

Частиною 1 статті 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України №2262-ХІІ) передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закон України №2262-ХІІ).

Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-XII (далі - Закон України №1282-XII) пенсії є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення.

Даною нормою також передбачено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення, відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрі України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі також - Порядок №124) установлено, що:

у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Згідно з пунктом 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема відповідно до Закону №1058-ІV.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» встановлено, що у 2022 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.

Пунктом 1 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 1 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Суд зазначає, що вищевказаними постановами КМУ передбачено, що перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта.

Тобто, шляхом множення на коефіцієнт визначається загальний розмір пенсії, а не розмір індексації.

Крім того, суд звертає увагу позивача, що запропонований ним розрахунок призводить до того, що розмір індексації становить більше ніж основний розмір пенсії.

Також, запропонований позивачем розрахунок протирічить вищевказаним постановам, оскільки позивач шляхом множення на коефіцієнт визначає розмір індексації, а при розрахунку на наступний рік бере той же розмір коштів, який він визначив як індексацію.

Проте, вищевказані постанови визначають, що для множення на коефіцієнт береться пенсія, а не індексація.

Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку без обмеження максимальним розміром з 01.03.2022 року, то суд зазначає, що розмір пенсії після перерахунку згідно довідки від 01.05.2024 року по ФД 93786 не підпадає під законодавче обмеження, оскільки значно нижче законодавчого обмеження в розмірі 19340 грн.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, позовна заява не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст.243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова