№ 991/1843/24
1-кс/991/1871/24
іменем України
11 березня 2024 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 за участю детектива ОСОБА_2 (далі - Детектив), який діє на підставі доручення, розглянувши клопотання (далі - Клопотання) заступника керівника Першого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 №19/1931цт про надання дозволу на проведення оперативно-розшукових заходів (далі - ОРЗ) в рамках оперативно-розшукової справи №311 від 12.05.2023 (далі Оперативно-розшукова справа),
Детектив підтримав клопотання про надання дозволу на проведення оперативно-розшукових заходів, посилаючись на наявність інформації про готування кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 368 КК України, просив надати дозвіл на проведення ОРЗ відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказане клопотання, яке погоджене керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури - прокурором ОСОБА_5 , підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Оперативно-розшукова справа заведена на підставі п. 1. ч. 1. ст. 6 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність». Постановою від 07.11.2023 строк ведення оперативно-розшукової справи продовжено до 12 місяців.
В оперативно-розшуковій справі наразі зібрано відомості, які підтверджуються відповідними матеріалами та інформацією з різних джерел, що є достатні підстави вважати, що готується вчинення особливо тяжкого злочину, передбаченого ч.4 ст.368 КК України, а саме: службові особи Служби безпеки України, Державної митної служби України та ряд інших осіб планують вчинення дій щодо отримання неправомірної вигоди від представників юридичних осіб за ввезення товарів на митну територію України без належного митного оформлення та сплати митних платежів. Злочин планується вчинити за наступних обставин.
Начальником 4 управління Головного управління «Д» Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України ОСОБА_6 , директором Департаменту адміністрування митних платежів Державної митної служби України ОСОБА_7 , директором Департаменту боротьби з контрабандою Державної митної служби України ОСОБА_8 начальником відділу запобігання та протидії контрабанді та порушенням митних правил Енергетичної митниці Державної митної служби України ОСОБА_9 , заступником директора Департаменту митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД - начальник управління митної вартості Державної митної служби України ОСОБА_10 , завідувачем сектору управління митними ризиками Енергетичної митниці Державної митної служби України ОСОБА_4 , заступником начальника Рівненської митниці Державної митної служби України ОСОБА_11 , оперативним співробітником Управління Служби безпеки України в Рівненській області ОСОБА_12 вчиняються заходи, спрямовані на отримання неправомірної вигоди від представників юридичних осіб, які займаються ввезенням товарів на територію України і здійснюють свою діяльність через Київську, Волинську, Львівську, Чернівецьку, Миколаївську, Одеську та Рівненську митниці, за ввезення таких товарів на митну територію України без належного митного оформлення та сплати митних платежів.
Підприємствами, які погодились на сплату неправомірної вигоди, під контролем ОСОБА_6 та інших осіб планується ввезення на територію України брендового одягу й інших коштовних товарів з приховуванням від митного контролю під виглядом дешевих товарів широкого призначення за т.зв. схемою «пересорту» (замість одного товару до якого застосовуються вищі митні ставки, у митних деклараціях зазначається інший товар, який має мінімальну митну ставку для розмитнення).
В матеріалах справи наявні дані, що об'єм т.зв. «пересорту» наразі може складати 30% від усього об'єму вантажу який ввозиться на митну територію України. Частину зекономлених коштів, за оперативними даними 50%, суб'єкти господарювання передають співробітникам Державної митної служби України та Служби безпеки України як неправомірну вигоду.
Загальна сума неправомірної вигоди, яку планують отримувати учасники схеми може складати близько 100-150 тисяч доларів США.
На даний час зібрано відомості, що свідчать про наміри за вказаною схемою ввозити на територію України брендовий одяг й інші коштовні товари декількома підприємствами, в тому числі ТОВ «ЛД Травелінг» (код ЄДРПОУ 44673189), ТОВ «Аплайн Груп» (код ЄДРПОУ 44120060) та ФОП « ОСОБА_13 » (РНОКПП НОМЕР_1 ), які займаються ввезенням на територію України взуття, тканин, одягу та інших товарів в значних обсягах.
До вказаної протиправної діяльності зазначеними особами планується залучити ОСОБА_14 , який є довіреною особою власників ТОВ «ЛД Травелінг» і особисто знайомий із ОСОБА_6 .
Також до реалізації схеми планується залучити директора ТОВ «Аплайн Груп» ОСОБА_15 та ОСОБА_13 .
ОСОБА_14 , ОСОБА_15 та ОСОБА_13 планують надавати неправомірну вигоду завідувачу сектору управління митними ризиками Енергетичної митниці Державної митної служби України ОСОБА_4 , який в подальшому розподіляє її та передає службовим особам Державної митної служби України та Служби безпеки України.
За наявною інформацією на даний час ОСОБА_4 очолює Управління боротьби з контрабандою Рівненської митниці Державної митної служби України (відряджений з основного місця роботи).
Митне оформлення ввезеного товару планується здійснювати на Рівненській митниці Державної митної служби України.
Крім того, за результатами проведення оперативно-технічних заходів встановлено, що ОСОБА_4 планує залучати свого сина ОСОБА_16 як посередника в отриманні неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів від суб'єктів господарювання.
Детективом доведено, що є достатні підстави вважати, що службові особи Служби безпеки України, Державної митної служби України та ряд інших осіб планують вчинення дій щодо отримання неправомірної вигоди від представників юридичних осіб за ввезення товарів на митну територію України без належного митного оформлення та сплати митних платежів, тобто, кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 368 КК України.
Вказаний злочин відповідно до ст.12 КК України є особливо тяжким.
Детективом доведено, що до готування до вказаних протиправних дій причетна особа, зазначена у Клопотанні. Обставинами, які дають підстави вважати, що зазначена у клопотанні особа разом з іншими особами готується до вчинення особливо тяжкого злочину, є інформація, яка отримана в установленому законом порядку та міститься в матеріалах оперативно-розшукової справи, в тому числі в протоколах за результатами проведення ОРЗ (аудіоконтроль) від 15.02.2024р., 30.10.2023р.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» завданням оперативно-розшукової діяльності є пошук і фіксація фактичних даних про протиправні діяння окремих осіб та груп, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України. Цим законом встановлено принципи оперативно-розшукової діяльності, якими є верховенство права, законності дотримання прав і свобод людини.
Підставами для проведення оперативно-розшукової діяльності є:
(1)наявність достатньої інформації,
(2)одержаної в установленому порядку,
(3)що потребує перевірки за допомогою оперативно-розшукових заходів і засобів про злочини, що готуються, та осіб, які готують вчинення злочину (ст. 6 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність»).
Зазначені підстави можуть міститися зокрема в повідомленнях громадян і посадових осіб. В даному випадку відповідна інформація отримана від агентів (п. 13 ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність») з двох незалежних джерел, яка перевірялася з відповідною фіксацією і аналізом інформації.
З огляду на положення ч. 2 ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» прийняття рішення про проведення оперативно-розшукових заходів, подання та розгляд відповідних клопотань, проведення оперативно-розшукових заходів та інші питання їх проведення регулюються згідно з положеннями глави 21 КПК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом щодо мети проведення оперативно-розшукових заходів, суб'єкта ініціювання, обґрунтування клопотання про їх проведення та підстав для його задоволення слідчим суддею.
Зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, електронних інформаційних систем, установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу, спостереження за особою, аудіо-, відеоконтроль особи, обстеження публічно недоступного місця, проводяться на підставі ухвали слідчого судді. Такі заходи застосуються застосовуються виключно з метою запобігання вчиненню тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Ч. 3 ст. 248 КПК України надає слідчому судді можливість постановити ухвалу про надання дозволу, якщо слідчий, прокурор доведе наявність достатніх підстав вважати, що вчинений злочин відповідної тяжкості. При вирішенні питання про надання дозволу на проведення оперативно-технічних заходів слідчий суддя оцінює лише достатність підстав вважати, що відповідне правопорушення готується до вчинення. Встановлення таких підстав базується на існуванні фактів чи інформації, що події, про які йдеться, у випадку їх вчинення, становлять кримінальне правопорушення відповідної тяжкості. Необхідно оцінювати обґрунтованість всіх обставин, проте представлені факти в сукупності повинні формувати у слідчого судді внутрішнє переконання щодо готування до вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (безвідносно до особи, щодо якої ставиться питання про надання дозволу).
Санкція ч.4 ст.368 КК України відносить ці кримінальні правопорушення до особливо тяжких, отже в даному Детективом дотримано вимогу щодо обґрунтування тяжкості злочину як умови надання дозволу на ОРЗ.
Фабула зазначеного кримінального правопорушення у сукупності з поясненнями детектива і представленими матеріалами дає підстави слідчому судді вважати обґрунтованими доводи про готування до вчинення зазначеного тяжкого злочину. Отже, проведення оперативно-розшукових заходів на які детектив просить надати дозвіл, є можливим і доцільним для підтвердження або спростування інформації, отриманої в рамках оперативно-розшукової справи. Без проведення комплексу оперативно-розшукових заходів неможливо отримати фактичні дані про всі обставини готування до вчинення тяжкого, особливо тяжкого злочину, місця та часу його вчинення або спростувати відповідні підозри.
Так, в межах оперативно-розшукової діяльності є достатні підстави вважати, що особа, стосовно якої детектив просить надати дозвіл на проведення ОРЗ у спілкуванні з незнайомими людьми обережна, намагається уникати телефонних розмов у присутності сторонніх осіб, може бути частково проінформована про форми і методи роботи правоохоронних органів, може обговорювати злочинні наміри безпосередньо та засобами зв'язку, спілкуватись з приводу одержання неправомірної вигоди за допомогою месенджерів та стільникового зв'язку з використанням конспіративних заходів. Саме тому гласними способами здобути інформацію про готування вказаної особи до вчинення особливо тяжкого корупційного злочину неможливо.
Без проведення оперативно-розшукових заходів та застосування оперативно-технічних засобів надати дозвіл на застосування яких просить детектив, не можливо задокументувати готування до вчинення особливо тяжкого злочину, яке спрямовано на одержання неправомірної вигоди.
Таким чином, є достатні підстави для проведення відносно зазначеної особи оперативно-розшукових заходів зазначених у клопотанні.
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що у клопотанні наведені відомості, наявні в органу досудового розслідування, що стали підставою для єдиного висновку про необхідність проведення тих оперативно-розшукових заходів, про надання дозволу на які зазначено у Клопотанні, під час яких буде досягнуто той результат, який намагається досягти слідство.
Максимальний двомісячний строк проведення оперативно-технічних заходів, але в межах строків ведення оперативно-розшукової справи, слідчий суддя вважає доцільним, оскільки, відсутність повної інформації не дозволяє спрогнозувати подальшу поведінку осіб, які готуються до вчинення злочину.
Керуючись ст. 2, 246-248, 260, 263, 264, 267, 268, 269, 372 КПК України, Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність», слідчий суддя
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на проведення оперативно-технічних заходів відносно громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 2 (два) місяця з дня постановлення ухвали, а саме:
- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж та отримання інформації про абонентські номери телефонів, їх реєстраційних даних, об'єкта справи та його зв'язків, а також про додаткові номери в місцях ймовірного перебування об'єкта та його зв'язків, які мали сеанси зв'язку в зоні дії базових станцій операторів мобільного зв'язку ТОВ «Лайфселл», ПрАТ «Київстар», ПрАТ «ВФ Україна» щодо встановлення додаткових (невідомих) ідентифікаторів даних (мобільних терміналів) об'єкта справи та його зв'язків, за мобільним номером абонента НОМЕР_2 (мереж, що забезпечують передавання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого виду між підключеними до неї телекомунікаційними мережами доступу), а саме: контроль за телефонними розмовами, що полягає в негласному проведенні із застосуванням відповідних технічних засобів, у тому числі встановлених на транспортних телекомунікаційних мережах, спостереження, відбору та фіксації змісту телефонних розмов, іншої інформації та сигналів (SMS, MMS, факсимільний зв'язок, модемний зв'язок тощо), які передаються телефонним каналом зв'язку, що контролюється; зняття інформації з каналів зв'язку, що полягає в негласному одержанні, перетворенні і фіксації із застосуванням технічних засобів, у тому числі встановлених на електронних комунікаційних мережах, у відповідній формі різних видів сигналів, які передаються каналами зв'язку мережі Інтернет, інших мереж передачі даних, що контролюються («Viber», «WhatsApp», «Line», «Telegram», «CoverMe» тощо). Проведення якого доручити уповноваженим підрозділам ДОТЗ Служби безпеки України в інтересах Національного антикорупційного бюро України;
- зняття інформації з електронних інформаційних систем в персональних електронних обчислювальних машинах, планшетних комп'ютерах, мобільних терміналах тощо, а також програм і месенджерів («Viber», «WhatsApp», «Line», «Telegram», «CoverMe», «Gmail», «Mail.ru», «Ukr.net, «iCloud», «FaceBook» та інших), що контролюються програмами, поштовими скриньками та хмарними сервісами компаній Google Inc., Apple Inc., FaceBook Ink., Mail.ru Group, Yandex N.V., ТОВ «Укрнет», Telegram, CoverMe з ідентифікаційною ознакою НОМЕР_2 та відповідними мобільними терміналами, що знаходяться у володінні та користуванні ОСОБА_4 ;
- установлення місцезнаходження радіообладнання (радіоелектронного засобу) - мобільних терміналів системи зв'язку з абонентським номером оператора мобільного зв'язку НОМЕР_2 , яким фактично володіє та користується ОСОБА_4 , що полягає у застосуванні технічних засобів для отримання від мережевої інфраструктури або мобільного кінцевого (термінального) обладнання відомостей про місцезнаходження мобільного кінцевого (термінального) обладнання (точки його підключення до мережі), а в мережі фіксованого зв'язку - даних про фізичну адресу кінцевого пункту мережі, без розкриття змісту повідомлень, що передаються;
- спостереження за особою, яке полягає у візуальному спостереженні за ОСОБА_4 для пошуку, фіксації та перевірки відомостей про особу та її поведінку, а також тих, з ким ця особа контактує у публічно доступних місцях з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження;
- аудіо- відеоконтролю особи - ОСОБА_4 в публічно доступних місцях, що є різновидом втручання у приватне спілкування, яке проводиться без її відома з метою фіксації розмов, інших звуків, рухів та дій останнього, пов'язаних з його участю у підготовці до вчинення особливо тяжкого кримінального правопорушення;
- обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи - автомобіль марки Volvo модель XC90, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_3 , VIN (номер кузова): НОМЕР_4 ; автомобіль марки Audi модель A4, 2015 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_5 , VIN (номер кузова): НОМЕР_6 ; машиномісце № НОМЕР_7 , яке перебуває у фактичному користуванні ОСОБА_4 і розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом проникнення до них, з метою встановлення технічних засобів аудіо-, відеоконтролю особи ОСОБА_4 .
Строк дії ухвали - два місяці, до 11 травня 2024 року включно, але в межах строків ведення оперативно-розшукової справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1