991/9079/23
1-кс/991/9160/23
Іменем України
Місто Київ 16 жовтня 2023 року
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , за участю детектива ОСОБА_2 , розглянувши клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2 , (далі - Детектив) №19/10841т, про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій та матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52020000000000137 від 21.02.2020 (далі - Кримінальне провадження) за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.5 ст.191, ч.1. ст.366 КК України,
Подане клопотання підлягає задоволенню, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вчинений злочин відповідної тяжкості та під час проведення зазначених нижче негласних слідчих (розшукових) дій (далі - НСРД) можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину або встановлення осіб, які вчинили злочин, а іншим способом одержати їх неможливо.
Вказаний висновок зроблений виходячи з наступного.
В провадженні детективів Національного антикорупційного бюро України перебуває вказане Кримінальне провадження. Детектив звернувся до суду із клопотанням, погодженим прокурором ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій у Кримінальному провадженні.
Досудовим розслідуванням встановлено наступне.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 № 1192-р до сфери управління ДМС віднесено будівлю по вул. Павлівська, 29, м. Київ.
У подальшому, з огляду на відсутність у ДМС власної адміністративної будівлі керівництвом зазначеного державного органу прийнято рішення зазначену будівлю реконструювати з метою облаштування майбутнього адміністративного корпусу, а також виконати ремонтні роботи з метою можливості забезпечення переміщення до неї частини персоналу.
З метою її реконструкції, у період з 2017 по 2020 роки ДМС укладено договори № 59 від 07.08.2017, № 72 від 22.08.2019, № 73 від 28.08.2019, № 75 від 04.12.2020 з ТОВ «Пром Бізнес Груп» № 49 від 30.05.2018 з ПМП «МИР» на виготовлення проектно-кошторисної документації, а також договори від 06.12.2017 № 92, від 18.12.2017 № 104, на виконання аварійних ремонтних робіт.
Поряд з цим з метою реалізації злочинного умислу на заволодіння бюджетними коштами вже в рамках реконструкції будівлі службовими особами ДМС за попередньо змовою з особами, які контролюють господарську діяльність групи підприємств, внаслідок порушення вимог абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі», а також пункту 4 частини другої статті 6 пункту 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» забезпечено укладення договорів підрядів № 85 від 14.09.2018 та № 71 від 30.11.2020 на виконання робіт з реконструкції зазначеного об'єкту в рамках ІІ та ІІІ черг з наперед визначеними ТОВ «Тензасоюзбуд» та ТОВ «Будівельна компанія «Фемос» відповідно.
Одночасно з метою штучного збільшення кошторисної вартості робіт в рамках 2 черги, 30.10.2019 в порушення вимог ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі», службовими особами ДМС проведено переговорну процедуру закупівлі, за результатами якої з ТОВ «Тензасоюзбуд» укладено договір № 95 про закупівлю додаткових робіт в рамках ІІ черги.
Створивши відповідні передумови для заволодіння бюджетними коштами у період з 14.09.2018 по 31.12.2021 службові особи ДМС за попередньо змовою з особами, які контролюють господарську діяльність ТОВ «Тензаюзбуд» та ТОВ «Будівельна компанія «Фемос» забезпечили складення та підписання первинної звітної документації з будівництва за результатами виконання робіт з реконструкції в рамках ІІ та ІІІ черг з внесенням до неї завідомо недостовірних відомостей щодо обсягів та вартості робіт й матеріалів, які не відповідають дійсності, є завищеними, тим самим завищивши їх вартість.
За результати проведення додаткової судово-економічно експертизи (висновок № 189/23-22) встановлено, що внаслідок завищення вартості робіт з виготовлення ПКД за договорами № 49,72,73,75 державному бюджету завдано збиток на суму 1 640 880,08 грн.
У той же час згідно з висновком експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи № 1041/71201 встановлено, що внаслідок завищення вартості виконаних робіт, а також нестачі товарно-матеріальних цінностей за договорами № 85, № 95, № 71, № 92, № 104, державному бюджету завдано збитків на суму 86 502 204,41 грн.
За таких обставин державному бюджету завдано збитків на суму 88 143 084,49 грн.
У вказаному кримінальному провадженні повідомлено про підозру бенефіціару вказаних суб'єктів господарювання ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України; колишньому заступнику Голови ДМС України ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України; колишньому начальникові управління ресурсно-господарського забезпечення та капітального будівництва ДМС ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Реалізовуючи злочинний умисел на заволодіння бюджетними коштами ОСОБА_6 , зловживаючи своїм службовим становищем фактично забезпечив укладення договорів підрядів № 49,72,73,75, № 85, № 95, № 71, № 92, № 104 з підконтрольними ОСОБА_4 суб'єктами господарювання.
ОСОБА_6 безпосередньо візував як кошториси на виконання робіт з виготовлення ПКД за завищеною вартістю так і акти (форми КБ-2В) до яких було внесено завідомо недостовірні відомості щодо обсягів робіт та поставленого устаткування, які не відповідають дійсності, є завищеними.
27.09.2023 ухвалою слідчого судді ВАКС ОСОБА_7 до підозрюваного ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у виді застави та покладено окремі обов'язки.
10.10.2023 постановою детектива Національного бюро ОСОБА_4 та ОСОБА_5 оголошено у державний та міжнародний розшук.
Наведене підтверджується дослідженими слідчим суддею доказами та матеріалами кримінального провадження.
Враховуючи викладене, є достатні підстави вважати, що службові особи Державної міграційної служби України, діючи за попередньою змовою з особами, які здійснюють контроль за господарською діяльністю ТОВ «Пром Бізнес Груп», ТОВ «Тензасоюзбуд», ТОВ «Будівельна компанія «Фемос», а також інших суб'єктів господарювання, діючи умисно, з корисливих мотивів, заволоділи бюджетними коштами в особливо великих розмірах, виділених на ремонт, а також подальшу реконструкцію нежитлової громадської будівлі (корпусу лабораторно-виробничого) розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом укладення та виконання умов договорів підряду із вказаними товариствами на закупівлю робіт із розроблення проектно-кошторисної документації та виконання фактичних робіт щодо реконструкції вищевказаної нежитлової громадської будівлі за завищеною вартістю та в порушення вимог законодавства України у сфері публічних закупівель.
До вчинення вказаного кримінального правопорушення також можуть бути причетні колишні вищі посадові особи розпорядника бюджетних коштів, а саме Міністерства внутрішніх справ України. При цьому ОСОБА_6 обізнаний про вказаних осіб, а також про те, що вказаним особам ОСОБА_4 міг передавати частину коштів якими вони фактично заволодівали.
Відповідно до ч. 2 ст. 246 КПК України негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про злочин та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в іншій спосіб. Негласні слідчі (розшукові) дії проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких і особливо тяжких злочинів (за виключенням установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу).
Згідно із ч. 3 ст. 248 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії, якщо прокурор, слідчий доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) вчинене кримінальне правопорушення відповідної тяжкості; 2) під час проведення негласної слідчої (розшукової) дії можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин кримінального правопорушення або встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення.
Наведені детективом відомості та надані докази дають підстави зробити висновок, що було вчинено кримінальне правопорушення передбачене ч.5 ст.191 КПК України, яке відповідно до ст. 12 КК України є особливо тяжким злочином.
Детективом доведено причетність до зазначеного кримінального правопорушення ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Також детективом доведено, що на даний час є достатні підстави дійти висновку, що певні відомості про зустрічі, розмови, обмін інформацією вказаною особи та інші дані, які будуть отримані під час проведення НСРД щодо неї, можуть бути використані як докази, які мають суттєве значення для з'ясування обставин кримінального правопорушення та встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що детективом наведені відомості, наявні в органу досудового розслідування, що стали підставою для єдиного висновку про необхідність проведення саме таких НСРД, дозвіл на проведення яких просить дати детектив і під час яких буде досягнуто той результат, який намагається досягти слідство, а саме: на проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно вказаної особи у формі аудіо-, відеоконтроль особи, візуальне спостереження за особою, зняття інформації з електронних комунікаційних мереж.
Під час проведення вищевказаних негласних слідчих (розшукових) дій можливо отримати докази, а саме: фактичні дані про домовленості, узгодженість дій осіб, що можуть бути причетними до вчинення зазначеного злочину, а також щодо спілкування чи проведення ними зустрічей з метою обговорення окремих питань які стосуються вчинення злочину, уникнення кримінальної відповідальності, залучення інших осіб до приховування злочину та матеріальних об'єктів, які можуть бути використані як докази, які самостійно та в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину або встановлення осіб, які його вчинили.
Метою вказаних НСРД є збирання доказів та підтвердження доведеності факту вчинення відповідними особами особливо тяжкого кримінального правопорушення, а також встановлення причетності інших осіб, причетних до вчинення описаного злочину, з огляду на неможливість отримання таких даних у інший законний спосіб.
Отримання відомостей про вчинення кримінального правопорушення в інший спосіб неможливо, оскільки проведення гласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні надасть можливість зацікавленим особам вчинити дії направлені на знищення доказів протиправної поведінки. Крім того, комунікація та координація осіб, причетних до вчинення злочину можуть здійснюватися з відповідним вжиттям ними заходів до укриття своєї діяльності та конспірації, тому в інший спосіб, окрім проведення негласних слідчих (розшукових) дій, отримати інформацію про їх злочинну діяльність неможливо, оскільки провадження гласних слідчих (розшукових) дій не повною мірою забезпечує можливість отримати фактичні дані, що можуть використовуватися при розслідуванні злочину. Також, проведення саме негласних слідчих (розшукових) дій дозволить встановити інших осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення, у зв'язку з яким проводиться досудове розслідування, задокументувати їх роль у його вчиненні та зв'язки.
З огляду на складність кримінального провадження, прихований характер заволодіння коштами та завуальований характер протиправної злочинної діяльності осіб причетних до описаного вище злочину, дотримання ними правил конспірації, а також враховуючи мету проведення негласних слідчих (розшукових) дій, строк проведення негласних слідчих (розшукових) дій повинен становити 2 (два) місяці.
Ідентифікуючі данні (ПІБ, номери телефонів тощо) підтверджені у судовому засіданні.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 31, 32 Конституції України, ст.ст. 246-249, 258, 260, 263, 269 КПК України,
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на проведення негласних слідчих розшукових дій відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , строком на два місяці, але в межах строків досудового розслідування , а саме:
- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж по абонентському номеру НОМЕР_2 ;
- візуальне спостереження за особою у публічно доступних місцях з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження;
- аудіо-, відеоконтроль особи.
Строк дії ухвали - два місяці, до 16 грудня 2023 року включно, але в межах строків досудового розслідування.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1