Справа № 724/3289/24
Провадження № 3/724/1663/24
07 жовтня 2024 року суддя Хотинського районного суду Чернівецької області Єфтеньєв О.Г., за участі секретаря Банарюу К.Б., прокурора Федорко М.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хотин Чернівецької області справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , громадянина України, уродженця с. Малинці Хотинського району Чернівецької області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, депутата Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , депутатом Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області та відповідно до п.п. «б», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є депутатом сільської ради, на якого поширюється дія цього закону, несвоєчасно, подав без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
На підставі рішення І сесії VІІІ скликання Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області № 01/01/2020 від 12.11.2020 року ОСОБА_1 визнано депутатом Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області VІІІ скликання від політичної партії «За майбутнє». Того ж дня склав присягу депутата Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області VІІІ скликання.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 04.06.2024 року подав електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
До визначених категорій осіб, які наділені правом на відтермінування обов'язку подання щорічної декларації за 2023 рік, ОСОБА_1 не відноситься.
Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_2 мав реальну можливість своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, у зв'язку із відсутністю будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларації.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у відповідності до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 04.06.2024, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (при встановленні строку до 01.04.2024 року), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав та пояснив, що він дійсно є депутатом Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області та несвоєчасно, без поважних причин із збігом терміну подачі 04.06.2024 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - щорічну за 2023 рік.
Прокурор вважає, в що в діях ОСОБА_1 є склад корупційного діяння передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, висновок прокурора, перевіривши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діяннях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 352 від 23.09.2024 року, скріншотом із Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, листом Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 05.08.2024 року, копією згоди на обробку персональних даних ОСОБА_1 , послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 , копією рішення І сесії VІІІ скликання Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області № 01/01/2020 від 12.11.2020, копією попередження про встановлені законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органах місцевого самоврядування та її проходженням із підписом ОСОБА_1 , присягою депутата Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області ОСОБА_3 від 12.11.2020, , а також особистими поясненнями правопорушника в судовому засіданні.
Таким чином, ОСОБА_1 , несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 172-6 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При призначенні адміністративного стягнення, суд враховує всі обставини справи, особу правопорушника, його майновий стан, тяжкість вчиненого правопорушення, ступінь його вини, те, що особа раніше не притягувалася до відповідальності за корупційні діяння та діє в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і вважає за необхідне застосувати до неї стягнення у вигляді штрафу.
Крім того враховуючи те, що судом вирішено накласти адміністративне стягнення на ОСОБА_1 за вчинене ним адміністративне правопорушення, згідно ст. 40-1 КУпАП, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з нього слід стягнути судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 172-6 ч.1, 280, 283, 284, 294, ч. 1 ст. 303, ст. 40-1 КУпАП, суддя, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адміністративне стягнення: штраф у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень на користь держави.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніше, ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У разі сплати штрафу у строки, передбаченіст.307 КУпАП, оригінал платіжного документа необхідно подати до Хотинського районного суду Чернівецької області.
З урахуванням ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути у примусовому виконанні подвійний розмір штрафу, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі - 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Хотинський районний суд Чернівецької області.
Суддя: Олександр Георгійович ЄФТЕНЬЄВ