Справа №: 630/537/24
Провадження № 3/630/201/24
Іменем України
03 жовтня 2024 рокум. Люботин
Люботинський міський суд Харківської області у складі судді Зінченка О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Різуненкове, Коломацького району, Харківської області, громадянки України, на момент розгляду справи не працюючої, до 08.03.2024 працювала на посаді головного спеціаліста відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послуг Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області, РНОКПП НОМЕР_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , яка займала посаду головного спеціаліста відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послуг Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області, будучи згідно з пп. в п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 05.02.2024 о 16.23, без поважних причин подала щорічну декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», яким встановлено строк подання такої декларації 31 січня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , яка займала посаду головного спеціаліста відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послуг Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області, будучи згідно з пп. в п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 01.02.2024 о 17.02, без поважних причин подала щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», яким встановлено строк подання такої декларації 31 січня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане корупцією, передбачене за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , яка 08.03.2024 звільнена з посади головного спеціаліста відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послуг Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області, будучи згідно з пп. в п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 09.04.2024 о 16.28, без поважних причин подала декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», яка встановлює тридцятиденний строк для подання декларації при звільненні, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні інкримінованих правопорушень визнала повністю, у вчиненому щиро розкаялась та пояснила, що до 08.03.2024 вона обіймала посаду головного спеціаліста в Управлінні соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області, проживала у Богодухівському районі та працювала у відокремленому підрозділі управління, який знаходився поблизу її місця проживання. На початку 2024 року цей відокремлений підрозділ ліквідували, а їздити безпосередньо до міста Богодухів їй далеко та вона вирішила звільнитись та переїхати в місто Люботин, де вона зараз зареєстрована як тимчасово переміщена особа. Проживає вдвох із малолітнім сином в орендованому будинку, в якому відсутні як комп'ютер, так і підключення до мережі Інтернет, в зв'язку з чим вона не мала можливості вчасно подати декларації, шукала можливості для цього та, як тільки знайшла, подала їх. Також ОСОБА_1 зазначила, що знаходиться у скрутних життєвих обставинам, є тимчасово переміщеною особою, проживає за рахунок допомоги держави, самостійно виховує сина. Наміру щось приховувати не мала.
Прокурор у судовому засіданні обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень підтримала, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, просила призначити адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних доходів громадян, що складає 1700 грн.
Суд, дослідивши матеріали, заслухавши пояснення порушника та прокурора, встановив наступне.
Згідно пп. в п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
02 березня 2021 року ОСОБА_1 була призначена з 03 березня 2021 року на посаду головного спеціаліста відділу взаємодії з органами місцевого самоврядування та правового забезпечення Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області.
Наказом від 10.05.2023 ОСОБА_1 була переведена на посаду головного спеціаліста відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послуг Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області.
Відповідно до вимог п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Наказом від 04 березня 2024 року ОСОБА_1 звільнена з посади головного спеціаліста відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послуг Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області з 08.03.2024 за згодою сторін.
Частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Таким чином, на виконання вищезазначених вимог законодавства ОСОБА_1 була зобов'язана подати електронні декларації за 2021 та 2022 року у строк до 31.01.2024 та декларацію при звільненні у строк до 08.04.2024 включно.
Згідно інформації Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 подала декларацію за 2021 рік 05.02.2024 о 16.23; за 2022 рік - 01.02.2024 о 17.02; декларацію при звільненні - 09.04.2024 о 16.28.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Факт вчинення ОСОБА_1 інкримінованих правопорушень, крім визнання вини, підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення № 473, 474, 475 від 11.06.2024; наказами від 02 березня 2021 року про призначення ОСОБА_1 на посаду, від 10.05.2023 про її переведення та від 04.03.2024 про її звільнення з посади; повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції № 01-44/443 та № 01-44/444 від 02.02.2024; роздруківками відповідних декларації, поданих із порушенням строків, з офіційної вебсторінки Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, суд вважає, що формально в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Разом із тим, вирішуючи справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, суд, серед іншого, повинен з'ясувати та дати оцінку формі вини, мотивам і характеру вчиненого діяння, наявності причинного зв'язку між діянням і виконанням особою повноважень.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 , як тимчасово переміщено особа разом із малолітнім сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується відповідними довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 6342-5003029263 та № 6342-5003029257 від 09.11.2023.
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов від 17.09.2024, проведеного комісією ОСН «Гвозидка», ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 , разом із сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , безробітна, умови проживання задовільні, наявне водо та газопостачання, Інтернет та комп'ютерне обладнання відсутні.
Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 12.09.2024 ОСОБА_1 за період з жовтня 2023 року по червень 2024 року отримала загальний дохід у розмірі 61 160,08 грн, більшість з якого складають соціальні виплати з бюджету.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, суд враховує вимоги ст. 23, 33 КУпАП, в силу яких стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
Водночас, згідно ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений розглядати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Виходячи із вищевикладеного, суд враховує характер вчинених правопорушень, який полгає у доволі незначному (один та п'ять днів відповідно) порушенні строку подання декларацій, особу правопорушника, притягнення її до адміністративної відповідальності вперше, збіг тяжких життєвих обставин, а саме необхідність переміщення, самостійне виховування дитини та проживання за рахунок невеликої соціальної допомоги, відсутність умислу саме на вчинення порушення закону, подальше, хоч і з порушенням строку, подання всіх необхідних декларацій, в яких не було встановлено наявності недостовірних відомостей, а тому суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю вчинених нею правопорушень і обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ст. 22,184, 284 КУпАП, суддя
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП закрити у зв'язку із малозначністю вчинених адміністративних правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О. В. Зінченко