Справа № 372/5395/24
Провадження № 2-а-61/24
03 жовтня 2024 року м.Обухів
Суддя Обухівського районного суду Київської області Зінченко О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,-
03.10.2024 р. до Обухівського районного суду Київської області надійшов вищевказаний адміністративний позов.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, вважаю, що вона подана із порушенням правил підсудності з наступних підстав.
Відповідно до п.1ч.1ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудніадміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно із ч.1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування,знаходження) цієї особи позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
У позовній заяві місцем реєстрації позивача зазначено АДРЕСА_1 , а місцезнаходження відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 зазначено: АДРЕСА_2 .
Адреси, як позивача так і відповідача не відносяться до територіальної юрисдикції Обухівського районного суду Київської області, а тому адміністративний позов подано з порушенням правил територіальної юрисдикції.
Частиною 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Пунктом 2 ч.1 ст. 29 КАС Українивизначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Виходячи з наведеного, беручи до уваги, що інститут територіальної юрисдикції розмежовує підсудність справ, суд приходить до висновку, що матеріали адміністративного позову слід передати на розгляд за підсудністю до належного суду (за місцем реєстрації позивача) до Миронівського районного суду Київської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.25, 29, 171, 294 КАС України, -
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення - передати за територіальною підсудністю до Миронівського районного суду Київської області (08800, Київська область, м.Миронівка, вул.Першотравнева, 3).
Ухвала суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в п'ятнадцятиденний строк з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: О.М.Зінченко