про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
02 жовтня 2024 року м. Київ № 320/42158/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши позовну заяву Відокремленого підрозділу Інтернешнл Реск'ю Коммітті, Інк. в Україні до Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся Відокремлений підрозділ Інтернешнл Реск'ю Коммітті, Інк. в Україні з позовом до Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (код ЄДРПОУ 22869098; 03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 104), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати Розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік, видний Київським міським відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
З'ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає наступне.
Із адміністративного позову вбачається, що вимогою позивача є скасування розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік, видний Київським міським відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Позивач оскаржує розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік, складений Київським міським відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю та надісланий йому в електронний кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Позивач вважає такий розрахунок незаконним, оскільки він не порушував вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" про виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю в обсязі, який зазначений у розрахунку.
Згідно з частинами 13, 14 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.
Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.
Відповідно до частин 4, 5, 9, 10 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.
Спори, що виникають із правовідносин за статтями 19 і 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю або в судовому порядку.
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.03.2023 року №14-1 та наказом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 10.03.2023 року №17 затверджено Порядок надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, а додатком до цього Порядку установлено форму такого розрахунку (пункт 2).
Суд вважає, що такий розрахунок є службовим документом територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, не створює для суб'єкта господарювання (роботодавця) правових наслідків у вигляді зміни (припинення) прав чи встановлення обов'язків (крім тих, які визначені Законом України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні"), не передбачає відповідальності за його невиконання, а лише інформує суб'єкта господарювання (роботодавця) про розмір нарахованих санкцій та про строк їх сплати.
Суд зазначає, що питання про виконання чи невиконання позивачем, який використовує найману працю, у 2023 році нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю або про її вину у невиконанні такого нормативу може бути предметом оцінки у разі розгляду судом спору за позовом територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про примусове стягнення з неї нарахованих адміністративно-господарських санкцій.
Зокрема, у разі не підтвердження підстав для нарахування адміністративно-господарських санкцій та пені, відповідна обставина надасть можливість скоригувати відповідний розрахунок.
Отже, оскаржуваний розрахунок є службовим документом, в якому зафіксовані дані відповідача, він є носієм доказової інформації Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю та його зміст може бути оспорено шляхом подання до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за основним місцем обліку заперечень.
Сам по собі відповідний розрахунок не створює правових наслідків у вигляді виникнення обов'язків, зміни чи припинення будь-яких прав суб'єкта господарювання, крім виникнення права на подання зауважень до розрахунку.
Таким чином, розрахунок заборгованості не є правовим документом, який встановлює відповідальність суб'єкта господарювання, порушує його права чи перешкоджає інтересам.
Обов'язкові рішення суб'єкта владних повноважень мають відповідати вимогам частини другої статті 2 КАС України, які не можуть поширюватися на розрахунки.
Розрахунок - це документ, в якому зафіксований показник заборгованості, тому до розрахунку можуть пред'являтися лише ті вимоги, що стосуються, доказів. Оцінка розрахунку, в тому числі й оцінка дій службових осіб Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю щодо його складання може бути надана судом при вирішенні спору щодо стягнення адміністративно-господарських на підставі такого розрахунку.
За змістом ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суд зазначає, що предметом судового оскарження може бути виключно результат реалізації повноваження контролюючого органу (а саме - рішення контролюючого органу, припис, постанова про накладення штрафних санкцій, тощо), а не процес реалізації його повноважень.
Оформлення результатів розрахунку адміністративно-господарських санкцій, що підлягають стягненню, відноситься до повноважень органу, що проводить відповідну державну політику. Дії по складанню розрахунку є частиною процесу реалізації органом повноважень, наданих йому чинним законодавством. Крім того, результати розрахунку, є лише відображенням фактичних дій посадових осіб Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, вчинених в процесі виконання своїх функцій.
У свою чергу до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинені ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, яка викладена у постанові від 08.09.2021 року у справі № 816/228/17:
"Неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки.
При цьому підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення такої перевірки, а лише ті, що вплинули або об'єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення."
Суд зазначає, що розрахунок заборгованості є лише службовим документом, що фіксує її розмір, тобто такий розрахунок та дії посадових осіб Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю зі складання цього розрахунку не створюють правових наслідків, не породжують, не змінюють та не звужують права особи, не встановлюють для неї додаткових обов'язків та не покладають відповідальність, а тому не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України, яке може бути оскаржено до адміністративного суду".
Суд зазначає, що «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, так і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду.».
Таким чином, заявлені позивачем позовні вимоги щодо скасування розрахунку адміністративно-господарських санкцій, не підлягають розгляду у адміністративних судах.
Відповідні висновки зробив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду згідно з постановою від 10 січня 2024 року у справі № 340/4174/23, які суд має враховувати відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що необхідно відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою Відокремленого підрозділу Інтернешнл Реск'ю Коммітті, Інк. в Україні до Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Водночас, судом при вирішенні спору щодо стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій по суті будуть враховані доводи учасників справи та надані ними докази.
Керуючись статтями 19, 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Відмовити у відкритті провадження за позовом Відокремленого підрозділу Інтернешнл Реск'ю Коммітті, Інк. в Україні до Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
2. Повернути Відокремленому підрозділу Інтернешнл Реск'ю Коммітті, Інк. в Україні (ідентифікаційний код 37077189, адреса: 01054, м. Київ, вул. Ярославів Вал, буд. 38) сплачений судовий збір у розмірі 30280,00 грн, згідно з платіжною інструкцією від 16.08.2024 №8728.
3. Копію ухвали разом з матеріалами заяви надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Панченко Н.Д.