04 жовтня 2024 року Справа № 480/824/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження бещ виклику сторін у приміщенні суду у м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), і просить суд зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 01.01.1987 по 31.12.1989 у сільськогосподарському закритому акціонерно - пайовому товаристві ім. Ілліча та здійснити перерахунок страхового стажу та пенсії з дня звернення до суду з вказаним позовом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку страхового стажу, з урахуванням років роботи в СЗАПТ ім. Ілліча за періоди з 1987 по 1989 роки роботи, оскільки є відповідні записи в трудовій книжці. Однак, відповідач листом відмови позивачу у зарахуванні періоду роботи з 01.01.1987 по 31.12.1989 у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча, оскільки відсутня інформація, у наданій позивачем трудовій книжці, про період роботи позивача у колгоспі ім. Ілліча. Користуючись своїм правом, позивач звернувся до суду з вказаним позовом, оскільки в інший спосіб не має можливості довести свій повний страховий стаж, з урахуванням вказаних вище періодів роботи, які необхідні для перерахунку пенсії.
Представник відповідача подав клопотання про долучення доказів, у якому додатково зазначив, що за електронною базою даних про отримувачів пенсій у Сумській області ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач пенсії за віком, призначеної за нормами Закону №1058-IV з 22.08.2023.
Страховий стаж заявника, обчислений на підставі наданих документів та за даними реєстру застрахованих осіб, становить 32 роки 09 місяців 28 днів. Для обчислення страхового стажу заявником надана трудова книжка НОМЕР_1 , дата заповнення якої 18.10.2001. Інформація про періоди роботи у колгоспі ім. Ілліча у ній відсутня.
Період роботи у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча з квітня по липень 1980 року, з червня по вересень 1981 року, з лютого 1984 року по грудень 1986 року та з січня 1990 по березень 2000 року зарахований до страхового стажу на підставі архівних довідок від 23.05.2023 №№ 976, 977, 978, 979 та 985, виданих комунальною установою “Путивльський міський трудовий архів» виконавчого комітету Путивльської міської ради Сумської області, та за даними реєстру застрахованих осіб, з урахуванням пунктів 3 та 27 та Порядку №637. Враховуючи вищевикладене, для врахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду роботи з 01.01.1987 по 31.12.1989 у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча підстави відсутні.
Також, представник відповідача через систему "Електронний суд" подав додаткові пояснення, у яких зазначає, що трудова книжка колгоспника та інші документи, де було б зазначено період роботи у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча, до заяви про призначення пенсії не надавалася.
До Головного управління надійшла заява ОСОБА_1 від 22.08.2023, що зареєстрована в головному управлінні 24.08.2023 за номером 12321/Б-1800-23. До заяви не було додано жодного додатку.
Враховуючи вищевикладене, для врахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду роботи з 01.01.1987 по 31.12.1989 у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча підстави відсутні.
Судом відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 22.08.2023 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Дані обставини не є спірними, сторонами не заперечуються, та підтверджується протоколом про призначення пенсії (а.с. 51).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 22.08.2023 (а.с. 8), у якій просив надати письмову відповідь, з приводу того, які роботи в сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча не зараховуються до страхового стажу, з вказівкою причин не зарахування.
Відповідач листом від 10.03.2023 №1800-0202-8/9598 (а.с. 35) повідомив позивача про те, що за електронною базою даних про отримувачів пенсій у Сумській області позивач перебуваєте на обліку як отримувач пенсії за віком, призначеної за нормами Закону №1058-ІV з 22.08.2023. Страховий стаж, обчислений на підставі наданих позивачем документів та за даними реєстру застрахованих осіб, становить 32 роки 09 місяців 28 днів. Для обчислення страхового стажу позивачем надана трудова книжка НОМЕР_1 , дата заповнення якої 18.10.2001. Інформація про періоди робот у колгоспі ім. Ілліча у ній відсутня. Період роботи у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча з квітня по липень 1980 року, з червня по вересень 1981 року, з лютого 1984 року по грудень 1986 року та з січня 1990 по березень 2000 року зарахований до страхового стажу на підставі архівних довідок від 23.05.2023 №27, №977, №978, №979 та №985, виданих комунальною установою “Путивльський міський трудовий архів» виконавчого комітету Путивльської міської ради Сумської області, та за даними реєстру застрахованих осіб.
Позивач вважає, що має право на зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.01.1987 по 31.12.1989 у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча, за наявності трудової книжки колгоспника, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 №137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова частина права на соціальний захист, є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV, який набрав чинності 01.01.2004 (далі - Закон №1058-ІV).
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ст. 1 Закону №1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Періоди, з яких складається страховий стаж, визначає стаття 24 Закону №1058-ІV.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати на дату здійснення доплати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою: ТП = Св : В, де: ТП - тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях; Св - сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; В - мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.
Частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Так, постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.1. Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації); заява про призначення пенсії працюючим особам подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.
За змістом пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (абз.1 пп.2).
Матеріалами справи підтверджується, що після прийняття рішення від 03.08.2023 №183850005103 (а.с. 7) про призначення пенсії, позивач не погодився із розрахунком страхового стажу, у зв'язку із чим 22.08.2023 (а.с. 8) подав заяву про перерахунок пенсії та стажу.
Саме за результатом розгляду заяви позивача від 22.08.2023 (а.с. 8) відповідач листом від 08.09.2023 №1800-0202-8/40310 (а.с. 10-11) повідомив про те, що за електронною базою даних про отримувачів пенсій у Сумській області позивач перебуваєте на обліку як отримувач пенсії за віком, призначеної за нормами Закону №1058-ІV з 22.08.2023.
Страховий стаж позивача обчислений на підставі наданих документів та за даними реєстру застрахованих осіб та становить 32 роки 09 місяців 28 днів. Для обчислення страхового стажу надана трудова книжка НОМЕР_1 , дата заповнення якої 18.10.2001. Інформація про періоди роботи у колгоспі ім. Ілліча у ній відсутня. Період роботи у сільськогосподарському закрито - акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча з квітня по липень 1980 року, з червня по вересень 1981 року, з лютого 1984 року по грудень 1986 року та з січня 1990 по березень 2000 року зарахований до страхового стажу на підставі архівних довідок від 23.05.2023 №№ 976,977, 978, 979 та 985, виданих комунальною установою “Путивльський міський трудовим архів" виконавчого комітету Путивльської міської ради Сумської області, та за даними страхованих осіб, з урахуванням пунктів 3 та 27 та Порядку № 637.
У даному випадку, судом визнається правомірним висновок відповідача, який зазначено у листі від 08.09.2023 №1800-0202-8/40310 (а.с. 10-11), враховуючи наступне.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що позивач працював, зокрема, з 01.01.1987 по 31.12.1989 на посаді шофера у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча, що підтверджується трудовою книжкою колгоспника № НОМЕР_2 (а.с. 15-21).
Однак, доказів того, що оригінал вищезазначеної трудової книжки колгоспника № НОМЕР_2 (а.с. 15-21) подано було до територіального органу ПФУ для зарахування страхового стажу матеріалами справи не підтверджується. Позивачем не подано зазначений документ не під час подання заяви про призначення пенсії від 24.06.2022 (а.с. 67), не під час подання заяв про перерахунок пенсії від 22.08.2023 (а.с. 8), у матеріали пенсійної справи позивача відсутні. Відсутнє посилання на додаток до заяв надання позивачем трудової книжки колгоспника № НОМЕР_2 .
В матеріалах пенсійної справи позивача наявна інша трудова книжка, а саме від 18.10.2001 № НОМЕР_1 .
У письмових поясненнях від 02.10.2024 представник ГУ ПФУ в Сумській області зазначив, що трудова книжка колгоспника та інші документи, де було б зазначено період роботи у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча, до заяви про призначення пенсії та заяви про перерахунок пенсії від 22.08.2023 не надавалася позивачем (а.с. 68).
У зв'язку із зазначеним, судом враховується, що ГУ ПФУ в Сумській області під час розгляду заяв позивача не досліджував, і не міг дослідити документи, які додані позивачем до адміністративного позову, та які, як зазначає позивач.
Наданий документ, а саме трудова книжка колгоспника № НОМЕР_2 відповідачем не досліджувалася та не враховувалася, оцінка відповідачем не надавалася та не могла бути надана.
Враховуючи те, що позивачем не було надано до заяв від 27.07.2023 та від 22.08.2023 жодних доказів того, що позивач в період з 01.01.1987 до 31.12.1989 включно працював у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча, судом визнається правомірним висновок ГУ ПФУ в Сумській області щодо неможливості зарахувати до стажу зазначений спірний період з 01.01.1987 до 31.12.1989 включно за відсутності у відповідача доказів, зокрема, надання оригіналу трудової книжки колгоспника № НОМЕР_2 , або відповідної архівної довідки про роботу позивача у період з 01.01.1987 до 31.12.1989 включно у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча.
Статтею 98 Закону України “Про пенсійне забезпечення», передбачено, що перерахунок пенсії проводиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.
Судом встановлено, що у спірних правовідносинах пенсійний орган не досліджував, не оцінював та не висловлював жодних суджень з приводу юридично значимих факторів обчислення страхового стажу по документам, які позивачем до відповідача не надавалися.
Тому на даний час у суду відсутні підстави для дослідження правомірності неврахування відповідачем документів, що подаються позивачем до матеріалів справи (дані трудової книжки колгоспника № НОМЕР_2 ), але які позивачем взагалі не надавалися до територіального органу пенсійного фонду, та які відсутні в пенсійній справі позивача.
Враховуючи вищезазначене, суд зазначає, що у відповідача станом на 27.07.2023 (дата призначення позивачу пенсії), а також станом на 22.08.2023 (заява про перерахунок пенсії позивача з урахуванням спірного стажу), узагалі відсутня інформація про роботу позивачу з 01.01.1987 до 31.12.1989 включно у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча, документи, що стосуються спірного періоду, а саме оригінал трудової книжки колгоспника № НОМЕР_2 , взагалі не надавалося до ГУ ПФУ в Сумській області.
Вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 01.01.1987 по 31.12.1989 у сільськогосподарському закритому акціонерно- пайовому товаристві ім. Ілліча є передчасно заявленими.
Із врахуванням зазначеного, суд зазначає, що позивач не позбавлений права та можливості звернення до територіального органу Пенсійного фонду із належним чином оформленою заявою разом із документами, які впливають на підрахунок стажу позивача, в т.ч. доказами, які надані до матеріалів адміністративного позову, а саме надання позивачем оригіналу трудової книжки колгоспника № НОМЕР_2 , стосовно спірного періоду.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Дослідженими судом доказами, наданими сторонами на підтвердження своїх вимог та заперечень, відповідачем доведено правомірність відмови позивачу у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.01.1987 по 31.12.1989 у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча за відсутності надання документів, що стосуються періоду роботи позивача з 01.01.1987 по 31.12.1989 у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 01.01.1987 по 31.12.1989 у сільськогосподарському закритому акціонерно-пайовому товаристві ім. Ілліча та здійснити перерахунок страхового стажу та пенсії з дня звернення до суду з вказаним позовом - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Гелета