Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 жовтня 2024 року Справа№200/3574/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому просив:
визнати протиправним та скасувати рішення від 15.05.2024 № 052530004303 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах на підставі частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
зобов'язати повторно розглянути заяву від 07.05.2024 про призначення пенсії та зарахувати при повторному розгляді до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 № 1058, наступні періоди:
період проходження строкової служби в Збройних силах України з 15.04.2004 по 31.12.2004,
періоди роботи на ПрАТ «Укрвуглебуд» з 01.06.2007 по 24.09.2009, з 10.09.2010 по 02.11.2015.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що звернувся до ПФУ із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, проте отримав відмову в зв'язку з відсутністю необхідного стажу. Позивач зазначає, що ним надано всі необхідні документи для призначення пенсії, проте відповідач безпідставно не врахував всі періоди трудової діяльності, в зв'язку з чим протиправно прийняте спірне рішення, яке підлягає скасуванню. На підставі наведеного просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 10 червня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на законність ухваленого рішення. Зазначив про зарахування до страхового та пільгового стажу всіх періодів трудової діяльності. Проте, згідно з розрахунком у позивача відсутній пільговий стаж для призначення пенсії незалежно від віку.
Відповідно до статті 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Тому, відповідно до наведених норм, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, враховуючи обставини здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстрований за адресом: АДРЕСА_1 , згідно з копією паспорта позивача серії НОМЕР_2 .
За результатом розгляду заяви ОСОБА_2 від 07.05.2024 та доданих до неї документів Головне управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області прийняло рішення від 15.05.2024 № 052530004303 про відмову в призначенні пенсії за віком в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Вік заявника 43 роки. До страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності.
Згідно з наданими документами:
страховий стаж позивача складає 20 pоків 11 мiсяцiв 3 дні, з урахуванням кратності 37 років 11 місяців 3дні.
Пільговий стаж роботи становить:
- на провідних посадах 8 років 3 місяці 25 днів
- професії за постановою 202 - 4 роки 8 місяців 15 днів
- список № 1 - 4 роки 5 місяців 16 днів.
Додатково за списом № 1 - 17 років.
Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 від 11.07.2000 позивач працював в спірні періоди:
з 02.09.2002 по 03.04.2004 в ДВ «Вугільна компанія «Краснолиманська» гірником підземним з повним робочим днем в шахті, звільнений в зв'язку з призовом на військову службу (записи №№ 4-5);
з 15.04.2004 по 27.10.2005 служба в рядах ЗСУ (військовий квиток НОМЕР_4 ) (запис № 6),
з 05.12.2005 по 16.03.2006 на ДВАТ «Вугільна компанія «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» за професією гірник підземний з повним робочим днем в шахті (записи №№ 7-8);
з 01.06.2007 по 24.02.2009 на ПрАТ «Укрвуглебуд» гірником очисного вибою з повним робочим днем в шахті (записи №№ 15-18);
з 10.09.2010 по 02.11.2015 на ПрАТ «Укрвуглебуд» гірником очисного вибою з повним робочим днем в шахті (записи №№ 27-28).
Згідно з відомостями військового квитка НОМЕР_4 ОСОБА_2 служив в рядах ЗСУ з 15.04.2004 по 27.10.2005.
З довідки-розрахунку стажу по формі РС-право випливає, що позивачу розрахований період служби з 15.04.2004 по 31.12.2004, а не по 27.10.2005 до загального страхового стажу, періоди роботи з 01.06.2007 по 24.02.2009, з 10.09.2010 по 31.05.2013 зараховано до пільгового стажу за Списком № 1, без зарахування відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Постанови № 202, з 01.06.2013 по 02.11.2015 не зараховано взагалі.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Стосовно правового регулювання спірних відносин суд вказує, що абзацом першим частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менші ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
У відповідності до статті 14 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (надалі - Закон № 1788-XII) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Вищевказана норма закону кореспондується із частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».
Розділом I вказаного Списку включає підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
У цій справі спір виник через незарахування відповідачем періоду роботи позивача на ПрАТ «Укрвуглебуд» з 01.06.2007 по 24.02.2009, з 10.09.2010 по 02.11.2015 до Переліку робіт та професій, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії незалежно від віку, затвердженому постановою КМ України № 202 від 31.03.1994 (далі постанова КМ України № 202), хоча вказаний період частково зарахований до роботи за Списком № 1.
Відсутність зарахування такого періоду до Переліку робіт та професій за наведеною постановою КМ України № 202 потягло недостатність пільгового стажу позивача для призначення пенсії незалежно від віку за нормами частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV.
Вирішуючи справу в цій частині, суд зазначає, що відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до пунктів 1.7, 1.8 якого, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Розділом 2 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно з пунктами 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, в тих випадках, коли у трудовій книжці немає відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах чи за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період робот; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; атестація робочого місця.
Зазначену довідку видає підприємство, установа чи організація, де працювала особа. Якщо підприємство в стадії ліквідації, то уточнюючу довідку надає ліквідатор або його правонаступник на підставі первинних документів за час виконання робіт.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року (пункту 3 Порядку № 383).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Вимогами пункту 7 Порядку № 383 передбачено, що у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
З огляду на викладене, уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи у трудовій книжці.
Тому, посилання відповідача, що для підтвердження пільгового стажу необхідно надання уточнюючих довідок, передбачених п. 20 Порядку № 637, суд вважає необґрунтованими, оскільки робота позивача з повним робочим днем під землею у спірний період підтверджується записами в трудовій книжці.
Судом встановлено, що при призначенні пенсії період трудової діяльності позивача з 01.06.2007 по 24.02.2009, з 10.09.2010 по 31.05.2013 зараховано до пільгового стажу за Списком № 1, після 31.05.2013 не зараховано без пояснень причин відмови у зарахуванні.
Трудова книжка позивача містить відомості про пільговий характер роботи - повний робочий день під землею за професією гірника очисного вибою, що відноситься до Списку № 1 розділ 1 підрозділ 1, пункт а-в підземні роботи, а також до професії за постановою КМ України № 202.
Також, відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV професія гірника очисного вибою є провідною.
Крім того, судом встановлено, що за подальший період роботи позивачу зараховано до пільгового стажу період роботи в аналогічних умовах з 30.04.2009 по 12.08.2009 також гірником підземним очисного вибою. Цей стаж зарахований до пільгового стажу відповідно до статті 14 Закону № 1788-XII та постанови КМ України № 202, як провідна професія.
Наявність обґрунтованих нормами законодавства відмінностей в порядку обрахування зазначених періодів пільгового стажу позивача відповідачем не доведена.
З урахуванням того, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, яка містить відповідні записи про роботу, на посадах, що віднесені до пільгових професій з уточненням умов роботи повний робочий день під землею, доводи позивача щодо неналежного виконання обов'язків відповідачем при зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 01.06.2007 по 24.02.2009, з 10.09.2010 по 02.11.2015 при вирішенні питання про призначення пенсії знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.
При цьому суд вважає опискою зазначення періоду роботи на вказаних пільгових умовах у ПрАТ «Укрвуглебуд» з 01.06.2007 по 24.09.2009, оскільки за відомостями трудової книжки вказана робота тривала до 24.02.2009 (запис №18 трудової книжки).
Суд також зазначає, що відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232- XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Частиною шостою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за контрактом осіб рядового складу.
Відповідно до статей 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 8 Закону № 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06.12.1991 №1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон №1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932- XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932- XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Період строкової служби позивача в Збройних силах України з 15.04.2004 по 27.10.2005 підтверджений як записами військового квитка НОМЕР_4 , так і трудової книжки. Позивач звільнений з роботи в ДВ «Вугільна компанія «Краснолиманська» гірником підземним з повним робочим днем в шахті, в зв'язку з призовом на військову службу.
У тексті прохальної частини позовної заяви позивач просить зарахувати період проходження військової служби до 31.12.2004, що з урахуванням мотивувальної частини позову суд також вважає опискою.
Отже служба в рядах ЗСУ з 15.04.2004 по 27.10.2005 підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача згідно Списку № 1 розділ 1 підрозділ 1, пункт а-в підземні роботи (Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в), а також до професії за постановою КМ України № 202, відповідно періоду зарахування стажу з 02.09.2002 по 03.04.2004.
Щодо способу захисту порушених прав позивача суд вказує, що згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (частина 4).
З урахуванням наведеного, оцінюючи наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 15.05.2024 № 052530004303 та зобов'язання повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії з урахуванням висновків суду про включення періоду проходження строкової служби в Збройних силах України з 15.04.2004 по 27.10.2005, роботи на ПрАТ «Укрвуглебуд» з 01.06.2007 по 24.02.2009, з 10.09.2010 по 02.11.2015 до спеціального (пільгового) стажу відповідно до Переліку робіт та професій, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії незалежно від віку, затвердженому постановою КМ України № 202.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, вказана сума підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (Площа Центральна, 3, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002, код ЄДРПОУ 40329345) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (ЄДРПОУ 40329345) від 15.05.2024 № 052530004303 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (ЄДРПОУ 40329345) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 07.05.2024 про призначення пенсії із врахуванням висновків суду про включення до спеціального (пільгового) стажу за провідною професією відповідно до Переліку робіт та професій, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії незалежно від віку, затвердженому постановою КМ України № 202 від 31.03.1994:
періоду проходження строкової військової служби з 15.04.2004 по 27.10.2005,
періоду роботи на ПрАТ «Укрвуглебуд» з 01.06.2007 по 24.02.2009, з 10.09.2010 по 02.11.2015.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (Площа Центральна, 3, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002, код ЄДРПОУ 40329345) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/) відповідно до наявних умов електропостачання та функціонування програмного забезпечення через обставини збройної агресії проти України.
Суддя Г.А. Чекменьов