Постанова від 03.10.2024 по справі 240/33433/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/33433/23

Головуючий у 1-й інстанції: Гурін Д.М.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

03 жовтня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Мацького Є.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13 червня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, Коростенського відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання протиправними відмов, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, Коростенського відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, в якому просила: визнати протиправною відмову, яка викладена у листі №М-91/6/1801-23/1801.9/206-23 від 29.11.2023 з Управління ДМС України у Житомирській області у веденні обліку гр. ОСОБА_1 , відповідно до вимог Положення про паспорт громадянина України, яке затверджене постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, у зв'язку з втратою паспорта громадянина України;

- визнати протиправною відмову, яка викладена у листі №М-10/6/1820-23/1820/11-23 від 23.11.2023 з Коростенського відділу Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області;

- зобов'язати Коростенський відділ Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області оформити та видати гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, у зв'язку з втратою паспорта громадянина України (а.с. 70).

Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13 червня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач втратила паспорт громадянина України, у зв'язку з чим звернулась до Коростенського РУ поліції ГУНП у Житомирській області, що підтверджується копіями талону-звернення №12940 та заяви від 30.10.2023.

За результатами звернення позивачем була отримана відповідь №19315/218 від 13.11.2023.

Позивач звернулась до органів ДМСУ, а саме: Управління Державної Міграційної Служби України у Житомирській області та Коростенського відділу Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області, де зазначила, що за своїми релігійними переконаннями не має можливості отримувати біометричний паспорт у вигляді ID-картки, а може отримати тільки паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі книжечки, замість втраченого, та відмовляється від отримання ID-картки.

На звернення позивача Управління Державної Міграційної Служби України у Житомирській області надало відповідь лише 21.12.2023, чим на думку позивача порушено норми Закону України від 02.10.1996 №1394/96-ВР «Про звернення громадян".

У листі-відповіді №М-19/6/1801-23/1801.9/206-23 від 29.11.2023 містилась відмова у вчинення певних дій відносно позивача (а.с.72).

Надалі позивач двічі офіційно зверталась до Коростенського відділу Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області з питанням про видачу паспорта у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року. Копії заяв від 25.10.2023 та 26.10.2023 та повідомлення про вручення від 26.10.2023 долучені до позову (а.с.14-15, 19-20).

У своїх заявах до органів міграційної служби, позивач просила забезпечити реалізацію її законних прав, а саме: видати паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки, форма якої затверджена постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, без використання наступних засобів Реєстру: 1. Надання згоди на обробку персональних даних; 2. Присвоєння УНЗР (унікальний номер запису реєстру); 3. Включення цих даних до ЄДДРУ (демографічного реєстру); 4. Здійснення будь-яких маніпуляцій з фізичним тілом особи (зняття біометричних даних, тощо).

На звернення від 25.10.2023 позивач відповіді не отримала, чим на думку позивача, міграційними органами були порушені наступні нормативно-правові акти: Наказ МВС України №456 від 06.06.2019 та Постанова КМУ №398 від 03.04.2019.

Під час другого звернення 26.10.2023 були надані наступні документи: рукописна заява, додаток 1 та необхідні документи. До рукописної заяви від 22.10.2023 про видачу паспорта та заяви форми у вигляді Додатка 1 були долучені: ксерокопії необхідних документів та 2 фотографії розміром 3,5 x 4,5 см. Тим самим були виконані повним обсягом всі вимоги «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

У заявах повідомлено про необхідність оформлення позивачу паспорта громадянина України зразка 1994 року.

Заяви з додатками та 2 фотографіями були прийняті відповідачем.

Позивач отримала лист-відповідь з Коростенського відділу ДМС України у Житомирській області, де повідомлено про розгляд заяви (копія відповіді від 23.11.2023 №М-10/6/1820-23/1820/11-23. У листі містилась відмова по суті звернення. У відповіді містився перелік нормативно-правових актів, однак у відповіді були відсутні обґрунтовані причини відмови. У відповіді містились посилання на дію нормативно - правових актів: Наказ МВС України №456 від 06.06.2019 та Постанови КМУ №398 від 03.04.2019, згідно яких позивач, при наявності судового рішення, має право на отримання паспорта зразка 1994 року (а.с.13).

Вважаючи вказані відмови протиправними , позивач звернулась з даним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, відповідно до ч.1ст.13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" №5492-VI від 20.11.2012 (далі - Закон №5492-VI), документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: а) паспорт громадянина України.

Частинами 1, 2, 4, 5 ст. 14 Закону №5492-VI передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

За змістом ч. 1, 2 ст. 21 Закону № 5492-VI, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Тобто, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв'язку з неможливістю їх реалізації.

Згідно із ч. 3 ст. 13 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.

В силу п. 3, 5, 6, 8 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII (далі - Положення №2503-XII), бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення. Паспортна книжечка являє собою зшиту в накидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. У верхній частині лицьового боку обкладинки зроблено напис "Україна", нижче - зображення Державного герба України, під ним - напис "Паспорт" На внутрішньому лівому боці обкладинки у центрі - зображення Державного прапора України, нижче - напис "Паспорт громадянина України". На першу і другу сторінки паспортної книжечки заносяться прізвище, ім'я та по батькові, дата і місце народження. На першій сторінці також вклеюється фотокартка і відводиться місце для підпису його власника. На другу сторінку заносяться відомості про стать, дату видачі та орган, що видав паспорт, ставиться підпис посадової особи, відповідальної за його видачу. Записи засвідчуються мастиковою, а фотокартка - випуклою сухою печаткою. Перша сторінка або перший аркуш після внесення до них відповідних записів та вклеювання фотокартки можуть бути заклеєні плівкою. У разі заклеювання плівкою усього аркуша записи та фотокартка печатками не засвідчуються. Третя, четверта, п'ята і шоста сторінки призначені для фотокарток, додатково вклеюваних у паспорт, а сьома, восьма і дев'ята - для особливих відміток. На десятій сторінці робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта, на одинадцятій - шістнадцятій - про реєстрацію постійного місця проживання громадянина. На прохання громадянина до паспорта може бути внесено (сьома, воВерховнУ, а саме: Управління Державної Міграційної Служби

У відповідності до пункту 13 Постанови № 2503-ХІІ для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Пунктом 1постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (далі - Постанова № 302) затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, що додається.

За приписами п. 2 Постанови №302 із застосуванням засобів Реєстру запроваджено: з 01 січня 2016 року - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-XII; з 01 листопада 2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Відповідно до п. 3 Постанови №302, прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється. Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Як зазначила Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 вересня 2018 року у справі № 806/3265/17, норми Закону № 5492-VI, на відміну від норм Положення про паспорт, не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорта у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, імені та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій.

На переконання Великої Палати Верховного Суду, це є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також такий підхід не відповідає вимогам якості закону (тобто, таке втручання не встановлене законом), не є необхідним у демократичному суспільстві. Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя у контексті неможливості реалізації права на власне ім'я, що становить порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року.

Також, як зазначено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року, позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не є необхідним у демократичному суспільстві, і таке втручання є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.

Оскільки, спірні правовідносини між сторонами виникли саме з приводу фактичної відмови відповідача у видачі паспорту у формі книжечки, з огляду на позицію відповідача про те, що видача паспорту можлива лише у формі ID-картки, враховуючи правові висновки Великої Палати Верховного Суду, колегія суддів дійшла висновку щодо наявності у позивача права на отримання паспорту у формі книжечки.

Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому, оскаржуване рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13 червня 2024 року скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову, яка викладена у листі №М-91/6/1801-23/1801.9/206-23 від 29.11.2023 з Управління ДМС України у Житомирській області у веденні обліку ОСОБА_1 , відповідно до вимог Положення про паспорт громадянина України, яке затверджене постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, у зв'язку з втратою паспорта громадянина України.

Визнати протиправною відмову, яка викладена у листі №М-10/6/1820-23/1820/11-23 від 23.11.2023 з Коростенського відділу Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області.

Зобов'язати Коростенський відділ Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області оформити та видати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, у зв'язку з втратою паспорта громадянина України.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Залімський І. Г. Мацький Є.М.