Постанова від 01.10.2024 по справі 726/980/24

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2024 року м. Чернівці

Справа № 726/980/24

Провадження №22-ц/822/701/24

Чернівецький апеляційний суд у складі колегії суддів палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - Литвинюк І. М.

суддів: Височанської Н.К., Половінкіної Н.Ю.,

секретар - Собчук І.Ю.,

учасники справи:

позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрвторресурси - Буковина»,

відповідачі - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,

розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_8 , на рішення Садгірського районного суду м. Чернівці від 04 червня 2024 року, головуючий у І-й інстанції - Проскурняк І.Г.,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Укрвторресурси - Буковина» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 про стягнення заборгованості за договором про надання послуг.

В обґрунтування позовних вимог посилалося на те, що ТОВ "Укрвторресурси - Буковина" є виконавцем послуги з поводження з побутовими відходами на підставі рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.12.2020 № 602/27 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на окремих територіях м. Чернівців», договору на надання послуги з вивезення побутових відходів на окремій території м. Чернівців від 18.12.2020 №2.

Відповідачі, які зареєстровані в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Позивач належним чином виконує взяті на себе зобов'язання та надає послуги вивезення твердих побутових відходів за адресою відповідачів згідно з графіком, проте усупереч вимогам ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відповідачі не здійснюють щомісячну оплату послуг з управління побутовими відходами.

Доказами укладення публічного договору є розташування помешкання боржників на території, яку обслуговує як виконавець ТОВ "Укрвторресурси - Буковина", визначеній Додатком 2 до рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.12.2020 р. № 602/27 та пунктом 1.1 договору на надання послуги з вивезення побутових відходів на окремій території м. Чернівців від 18.12.2020 року №2 та згідно із графіками, погодженими органом місцевого самоврядування. Позивач не може припинити надання послуг відповідачами індивідуально, оскільки зобов'язаний згідно з договором із органом місцевого самоврядування здійснювати вивезення побутових відходів з контейнерних майданчиків згідно із графіком, а позови і скарги на те, що позивач не виконує свої обов'язки за адресою відповідачів, відсутні. Публічний договір вважається укладеним на підставі абз. 8 ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», оскільки власник будинку не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на веб-сайті за посиланням: https://uvrbuk.com.ua/dogovir/.

Вартість послуги за місяць = (плата за поводження з твердими побутовими відходами + плата за поводження з великогабаритними побутовими відходами + плата за поводження з будівельними (ремонтними) побутовими відходами) ? кількість мешканців квартири (будинку) + плата за абонентське обслуговування

Відповідно до пункту 5 Рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 25.05.2021 №346/11 «Про погодження Інвестиційної програми та встановлення тарифів для ТОВ «Укрвторресурси - Буковина» на послуги з поводження з побутовими відходами (зберігання, перевезення твердих, великогабаритних, ремонтних побутових відходів) (зі змінами, внесеними Рішеннями Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 26.07.2022 №405/3, від 13.09.2022 №538/27 та від 28.10.2022 №651/33).

Плата за поводження з твердими побутовими відходами в житлових будинках індивідуальної забудови становить: з 01.06.2021 - 25,99 грн, з 01.08.2022 - 34,11 грн, з 15.09.2022 - 37,48 грн, з 01.11.2022 - 38,81 грн.

Плата за поводження з великогабаритними побутовими відходами становить: з 01.06.2021 - 2,14 грн, з 01.08.2022 - 2,80 грн, з 15.09.2022 - 2,94 грн, з 01.11.2022 - 3 грн.

Плата за поводження з будівельними (ремонтними) побутовими відходами становить: з 01.06.2021 - 2,15 грн, з 01.08.2022 - 2,77 грн, з 15.09.2022 - 2,91 грн, з 01.11.2022 - 3 грн.

Плата за абонентське обслуговування, встановлена на підставі абз. 11 ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та наказу ТОВ "Укрвторресурси - Буковина" від 31.05.2021 №37, становить: з 01.06.2021 - 2,71 грн та на підставі наказу ТОВ "Укрвторресурси - Буковина" від 31.01.2024 №6 становить: з 01.02.2024 - 7 грн.

Щомісячна вартість послуги розрахована наступним чином: за період 01.06.2021-31.07.2022 року (25,99 + 2,14 + 2,15) х (кількість мешканців) + 2,71; за період 01.08.2022-14.09.2022 року (34,11 + 2,8+ 2,77) х (кількість мешканців) + 2,71; за період 15.09.2022-31.10.2022 року (37,48 + 2,94 + 2,91) х (кількість мешканців) + 2,71; за період з 01.11.2022 року (38,81 + 3 + 3) х (кількість мешканців) + 2,71; за період з 01.02.2024 року (38,81 + 3 + 3) х (кількість мешканців) + 7.

Згідно з листом виконкому Чернівецької міськради від 12.03.2024 №01/02-10/635, у вказаному будинку зареєстровано 7 мешканців.

За період з червня 2021 року по лютий 2024 року у Відповідачів виникла заборгованість перед ТОВ "Укрвторресурси - Буковина", яка складає 8 984,14 грн.

Просив стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 , заборгованість за не сплачені послуги на суму 8 984,14 грн на користь ТОВ "УКРВТОРРЕСУРСИ - БУКОВИНА", та стягнути з відповідачів на користь позивача судовий збір.

Рішенням Садгірського районного суду м. Чернівці від 04 червня 2024 року позовні вимоги ТОВ "Укрвторресурси - Буковина" задоволено.

Стягнуто солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на користь ТОВ «Укрвторресурси - Буковина» заборгованість за не сплачені послуги за період з червня 2021 року по лютий 2024 року на суму 8 984,14 грн.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Додатковим рішенням Садгірського районного суду м. Чернівці від 03 липня 2024 року задоволено заяву ТОВ «Укрвторресурси Буковина» про стягнення з відповідачів судових витрат.

Стягнуто солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на користь ТОВ «Укрвторресурси Буковина» судові витрати в розмірі 315 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ТОВ «Укрвторресурси Буковина» виконує свої зобов'язання та надає послуги з вивезення твердих побутових відходів за адресою реєстрації відповідачів, згідно з графіком, натомість відповідачі не здійснили щомісячну оплату послуг з управління побутовими відходами, що призвело до виникнення заборгованості. У відповідачів існує обов'язок щодо своєчасної та повної оплати наданих позивачем послуг з управління побутовими відходами. Позовні вимоги грунтуються на законі і підлягають до задоволення, а тому з відповідачів, як споживачів послуг, які не виконали покладених на них зобов'язань та у встановлені строки не оплатили вартість наданих послуг, необхідно стягнути солідарно на користь позивача заборгованість за несплачені послуги у розмірі 8 984,14 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, представник відповідача ОСОБА_8 подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтованим, що за адресою: АДРЕСА_1 із числа зареєстрованих осіб вже протягом тривалого часу (починаючи з 1996 року) фактично ніхто не проживає. На підтвердження даної інформації відповідачами було надано акт обстеження на факт не проживання. Позивачем у травні 2024 року (до моменту прийняття оскаржуваного рішення) було здійснено перерахунок, згідно з яким зменшено суму заборгованості. Факт здійснення перерахунку позивачем та зменшення заборгованості можна ототожнювати з фактом визнання того, що відповідачі по даній справі не є споживачами послуг за адресою: АДРЕСА_1 .

У відзиві на апеляційну скаргу позивач ТОВ «Укрвторресурси Буковина» просить відмовити в її задоволенні, посилаючись на те, що предметом у цій справі є заборгованість відповідачів за період з червня 2021 року по лютий 2024 року на суму 8 984,14 грн. Вартість послуги розраховано відповідно до інформації про кількість мешканців, наданої виконкомом Чернівецької міської ради.

Відповідно до частини 1 статті 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими главою І розділу V ЦПК України.

За змістом частин 4, 6 статті 19 ЦПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ (справи, у яких ціна позову не перевищує тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб); справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 369 ЦПК України апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження (ч. 4 ст. 274 ЦПК), розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Відповідно до частини 13 статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Враховуючи вищезазначене, розгляд даної справи з ознаками малозначності згідно із частинами 4, 6 статті 19, частини 1 статті 369 ЦПК України, здійснюється в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до частини 1 статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді, вивчивши та дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість заочного рішення в межах доводів апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.

Судом першої інстанції та матеріалами справи встановлено, що публічною офертою до Публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами опублікованому на веб - сайті https://uvrbuk.com.ua/dogovir/ та на офіційному сайті Чернівецької міської ради за посиланням:https://www.city.cv.ua/mt/jitlo-ta-energoefectyvnist/vyvezennia-smittia-22 визначено, що виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором, на підставі рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради №602/27 від 11.12.2020 року.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради № 602/27 від 11.12.2020 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на окремих територіях м. Чернівці» визначено виконавцем послуг з вивезення побутових відходів строком на 10 років ТОВ «Укрвторресуси Буковина» на території, межі якої визначено у додатку 2, копію якого долучено (а.с. 12-22).

Листом виконавчого комітету Чернівецької міської ради підтверджується, що кількість зареєстрованих осіб за адресою: АДРЕСА_1 становить 7 осіб (а.с.23).

Ухвалою Садгірського районного суду м. Чернівці від 05.03.2024 задоволено заяву адвоката Морара В.М. та скасовано раніше виданий судовий наказ № 726/237/24 від 16 лютого 2024, виданий Садгірським районним судом м. Чернівці за заявою ТОВ «Укрвторресуси Буковина». (а.с.25).

Позивачем ТОВ «Укрвторресурси - Буковина» на підтвердження позовних вимог щодо розміру заборгованості за надані комунальні послуги надано розрахунок, відповідно до якого по особовому рахунку НОМЕР_1 , власник ОСОБА_9 , за адресою: АДРЕСА_1 , станом на лютий 2024 року заборгованість становить 8 984, 14 грн (а.с. 24).

Питання надання послуг з вивезення побутових відходів регулюються спеціальним законодавством, а саме, Житловим кодексом України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про управління відходами», а також Закону України "Про відходи" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Приписами пункту 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до вимог пунктів 1, 5 частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Нормою частини 1 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Згідно з приписами частин 1, 3, 4 статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Критерієм якості послуг з вивезення побутових відходів є дотримання графіка вивезення побутових відходів, дотримання правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, дотримання вимог законодавства щодо надання послуг з вивезення побутових відходів. Послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У частинах другій та третій статті 35-1 Закону України "Про відходи" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Як передбачено статтею 28 Закону України «Про управління відходами», плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з ч. 4 ст. 34 Закону України Про управління відходами.

Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору.

Відповідно до частин 2 та 3 статті 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов'язані: 1) укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами; 2) забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників; 3) забезпечувати у встановленому порядку роздільне збирання відходів за наявності об'єкта оброблення відходів.

Утворювачі побутових відходів мають права та обов'язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України "Про житлово-комунальні послуги"

Згідно зі статтею 33 Закону України "Про управління відходами", послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту. До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

Відповідно до пункту 3 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2023 року № 835 ( далі- Правила), до складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, пов'язана з організацією роботи системи управління побутовими відходами, що провадиться виконавцем послуги.

Як передбачено пунктом 24 Правил, послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до статей 13 і 14 Закону України Про житлово-комунальні послуги.

Отже, з викладеного вбачається, що послуги з управління побутовими відходами відносяться до комунальних, договір на виконання яких укладається у порядку статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», з урахування особливостей з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, Законом України "Про управління відходами" та вимогами правил надання послуг з управління побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання (правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 22 лютого 2018 року у справі № 641/2634/16-ц, та в постанові від 13 грудня 2018 року у справі № 641/533/17).

Для виникнення правовідносин з вивезення побутових відходів на підставі публічної оферти не потрібно інших доказів ніж публікація публічного договору та відсутність заперечень з іншої сторони (правова позиція міститься в постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі №646/834/17).

Так, матеріалами справи підтверджено, що Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.12.2020 року №602/27 позивача визначено виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на окремій території м.Чернівців, на виконання вище зазначеного рішення між Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, який є головним розпорядником бюджетних коштів м.Чернівців (Замовник) та ТОВ «Укрвторресуси Буковина» (Виконавець), укладено Договір №2 на надання послуги з вивезення побутових відходів на окремій території м. Чернівців від 18.12.2020 року.

Позивач ТОВ «Укрвторресуси Буковина», який є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів з території де розташований будинок АДРЕСА_1 , здійснено публічну оферту та опубліковано текст публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами опублікованому на веб - сайті https://uvrbuk.com.ua/dogovir/ та на офіційному сайті Чернівецької міської ради за посиланням:https://www.city.cv.ua/mt/jitlo-ta-energoefectyvnist/vyvezennia-smittia-22 визначено, що виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором, на підставі рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради №602/27 від 11.12.2020 року.

Установивши, що протягом місяця з дня опублікування товариством у засобі масової інформації проекту договору споживачі про свою відмову укласти договір про надання послуг із вивезення побутових відходів чи про свою незгоду із умовами опублікованого договору до ТОВ «Укрвторресуси Буковина» у письмовому вигляді не направляли, а тому вважаються такими, що прийняли пропозицію позивача щодо укладення договору про надання послуг із вивезення побутових відходів, положення якого відповідають типовому договору.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом №599368/2 від 23 лютого 2024 року (а.с.115).

Листом виконавчого комітету Чернівецької міської ради підтверджується, що кількість зареєстрованих осіб за адресою АДРЕСА_1 становить 7 осіб.

Належних і допустимих доказів того, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не користується послугами ТОВ «Укрвторресуси Буковина» по вивезенню побутових відходів з території де вони мешкають, або уклали договір про вивезення відходів з іншим виконавцем послуг, матеріали справи не містять, а тому відповідачі вважаються такими, що прийняли оферту.

Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживачів від оплати послуг у повному обсязі.

Доказів ненадання або надання позивачем послуг неналежної якості чи не користування цими послугами відповідачами не надано.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що між позивачем та відповідачами існували правовідносини щодо надання комунальних послуг з вивезення побутових відходів на умовах публічного договору.

Статтями 610, 612 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання. Боржник вважається таким, що прострочив виконання, якщо він не виконав його у строк, передбачений умовами договору або встановлений законом.

Отже, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що відповідачі зобов'язані сплачувати вартість послуг, пов'язаних із вивезенням побутових відходів, які позивач надав відповідачам, оскільки між ними наявні договірні правовідносини, відповідачі вказані послуги споживав, від їх отримання не відмовлявся.

Проте, визначаючи розмір заборгованості, суд першої інстанції не звернув увагу на те, що відповідно рахунку на послуги з поводження з побутовими відходами по особовому рахунку НОМЕР_1 , що обліковується за адресою: АДРЕСА_1 , позивачем у квітні та травні 2024 року здійснено перерахунок заборгованості по вищезазначеному особовому рахунку та визначено розмір заборгованості станом на кінець травня 2024 року (до ухвалення судового рішення щодо суті спору) у розмірі 2 923,70 грн. З наданих рахунків ТОВ «Укрвторресурси - Буковина» вбачається, що у квітні розмір заборгованості з 11 934,55 грн зменшено до 9 625,48 грн, а у травні розмір заборгованості з 9 625,48 грн зменшено до 2 923,70 грн, що підтверджується рахунками виданими ТОВ «Укрвторресурси - Буковина» (а.с.131-132).

Отже, позивачем зміно розмір заборгованості за послуги із поводження з побутовими відходами по особовому рахунку НОМЕР_1 , яким розмір заборгованості з 11 934,55 грн, (який вочевидь включав у себе і заборгованість у розмірі 8 984,14 грн) за надані послуги зменшено до 2 923,70 грн.

Статтею 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Отже, задачею апеляційного суду є перевірка дотримання судом першої інстанції вимог зазначеної норми процесуального права на момент ухвалення рішення у справі.

Суд першої інстанції на викладені вище обставини уваги не звернув, у повному обсязі фактичні обставини у справі не встановив та прийшов до помилкового висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що розрахунок ТОВ «Укрвторресурси - Буковина» за послуги з поводження з побутовими відходами на кінець травня 2024 року становить 2 923,70 грн, що стосується іншого розрахункового періоду, відмінного від того, який стягується позивачем, оскільки суд першої інстанції належним чином не з'ясував розмір заборгованості на послуги з поводження з побутовими відходами та не перевірив дійсний розмір заборгованості на момент ухвалення рішення суду по суті спору.

Відповідно до частин першої - четвертої статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій

Стаття 76 ЦПК України визнає доказами будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (стаття 77 ЦПК України).

Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанова Верховного Суду від 23 жовтня 2019 року у справі №917/1307/18).

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

Відповідно до статті 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 03 червня 2024 року у справі № 161/8822/19 дійшов висновку, що у випадку наявності підстав для солідарної відповідальності відповідачів/боржників, кожен з них має право висунути заперечення проти вимог кредитора, які є загальними для всіх боржників та не засновані на особистих відносинах одного з них з кредитором. Оскарження судового рішення у повному обсязі одним з відповідачів, відповідальність якого є солідарною з іншими, та перегляд справи в апеляційному порядку за апеляційною скаргою такого відповідача, не є порушенням принципу диспозитивності цивільного судочинства.

Враховуючи наведене, апеляційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_8 , слід задовольнити частково, рішення суду першої інстанції слід скасувати з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог, яким стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на користь ТОВ «Укрвторресурси - Буковина» заборгованість за надані послуги з вивезення побутових відходів в розмірі 2 923,70 грн.

У постанові Великої Палати Верховного Суду зазначено, що додаткове рішення - це акт правосуддя, яким усуваються недоліки судового рішення, пов'язані з порушенням вимог щодо його повноти. Водночас додаткове рішення не може змінити суті основного рішення або містити в собі висновки про права та обов'язки осіб, які не брали участі у справі, чи вирішувати вимоги, не досліджені в судовому засіданні. Тобто додаткове рішення є невід'ємною частиною рішення у справі. У разі скасування рішення у справі ухвалене додаткове рішення втрачає силу.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, а тому додаткове рішення, яке є невід'ємною частиною рішення у справі, слід також скасувати.

Відповідно до частини 13 статті 141 ЦПК України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Відповідно до частини 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 2 422,40 гривень.

Крім того, позивач просив стягнути з відповідачів понесені судові витрати в зв'язку з відправленням відповідачам поштовими засобами зв'язку позовної заяви з додатками до кількості відповідачів (а.с. 30-33) на загальну суму 315 грн.

Відповідач ОСОБА_1 за подачу апеляційної скарги сплатив судовий збір у розмірі 4 542 грн.

Розмір задоволених позовних вимог складає 32,54 %.

Відповідно до частини 10 статті 141 ЦПК при частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов'язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов'язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.

За таких обставин, з урахуванням принципу пропорційності при розподілі судових витрат між сторонами, апеляційний суд вважає, що з ТОВ «Укрвторресурси - Буковина» на користь ОСОБА_1 слід стягнути суму судових витрат у розмірі 2 173, 29 грн ((4542*67,46%) - ((2 422,40+315)*32,54%))).

Керуючись статтями 367, 374, 376, 381-384 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_8 , задовольнити частково.

Рішення Садгірського районного суду м. Чернівці від 04 червня 2024 року та додаткове рішення Садгірського районного суду м. Чернівці від 03 липня 2024 року скасувати та ухвалити нове рішення.

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрвторресурси - Буковина» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про стягнення заборгованості за договором про надання послуг задовольнити частково.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , ОСОБА_5 , РНОКПП НОМЕР_6 , ОСОБА_6 , РНОКПП НОМЕР_7 , ОСОБА_7 , РНОКПП НОМЕР_8 , які проживають за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрвторресурси - Буковина», (ЄДРПОУ 39280223, юридична адреса: 01054, м.Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 33ж, фактична адреса: 58023, м.Чернівці вул.Лесика, 4, рахунок IBAN НОМЕР_9 в АТ КБ «ПриватБанк», м.Київ, МФО 305299) заборгованість за надані послуги з вивезення побутових відходів, за особовим рахунком НОМЕР_1 , у розмірі 2 923 (дві тисячі дев'ятсот двадцять три) гривні 70 копійок.

Змінити розподіл судових витрат.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрвторресурси - Буковина» на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 173 (дві тисячі сто сімдесят три) гривні 29 копійок.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, окрім випадків, передбачених ч. 3 ст. 389 ЦПК України.

Головуючий І.М. Литвинюк

Судді: Н.К. Височанська

Н.Ю. Половінкіна