308/15190/24
02.10.2024 м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суду Закарпатської області в складі головуючої судді Голяни О.В., за участю представника Закарпатської митниці ДМС України Селеша О.Я., розглянувши матеріали про порушення митних правил за протоколом №0573/30500/24 від 24.08.2024 року відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження: Україна, Закарпатська область, с. Великій Бичків, місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду закордон НОМЕР_1 від 19.02.2024 року, орган, що видав 2122, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , про порушення митних правил за ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, -
Формулювання обставин, які визнані суддею доведеними.
24.08.2024 року о 16 год. 07 хв. в зону митного контролю митного поста «Дякове» Закарпатської митниці в напрямку «Виїзд з України» прибув вантажний автомобіль марки «VOLVO», р.н.з. НОМЕР_3 , з напівпричепом марки «SCHMITZ», р.н.з. НОМЕР_4 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , який є приватним підприємцем та здійснює міжнародне перевезення з України у Сербську Республіку.
Згідно поданих до митного контролю водієм товаросупровідних документів, а саме: CMR б/н від 22.08.2024 року, рахунку-фактури №1983 від 21.08.2024 року, електронної копії сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів №20240822-000377 від 22.08.2024 року та фіто санітарного сертифікату №13/13-6016/ЕВ-653395 від 22.08.2024 року, через митний кордон України в митному режимі «експорт» переміщується товар палетна заготовка, соснова 1-2 сорту, розміром 22*98-143*800-1200мм, в кількості - 44,2424 м.куб., кількість пачок - 34., вага брутто 23400кг. Зазначений вантаж слідує по EKI0AA №24UA209150009562U8 від 22.08.2024 року. Відправником товару являється ПП «Львів-ПАК» (80413, Львівська обл., Кам?янка-Бузький р-н., с. Тартак, вул. І.Франка,4), а одержувачем сербське підприємство LUNA DOO Marsala Tita 310, 21425 Selenca, Serbia. Відповідно до рахунку фактури №1983 від 21.08.2024 року експортуються пиломатеріали обрізні соснові, розмірами 22*143*1200мм в кількості - 20,0844 м.куб. (14 пачок), 22*98*1200мм (перекладки) в кількості 0,2070 м.куб. (0 пачок), 22*98*1200мм у кількості 14,4880м.куб (10 місць), 22*143*800мм в кількості 9,4630 (10пачок). Загальна кількість вантажних місць 34 (пачки). В результаті проведення повного митного огляду вантажу було встановлено, що фактично в транспортному засобі переміщуються пиломатеріали обрізні соснові, розмірами 22*143*1200мм в кількості - 20,0844 м.куб. (14 пачок), 22*98*1200мм (перекладки) в кількості 0,2070 м.куб. (0 пачок), 22*98*1200мм у кількості 14,4880м.куб (10 місць), 22*143*800мм в кількості 10,4093 (11пачок). Загальна кількість вантажних місць 35, що на одне місце більше заявленого у товаро-супровідних документах. Тобто, виявлено пиломатеріали обрізні соснові, розмірами 22*143*800мм в кількості 37бшт об?ємом 0,94630м.куб (1 пачка), які не вказані у товаро-супровідних документах та не заявлені у митній декларації. Згідно рахунку-фактури №1983 від 21.08.2024 року вартість виявлених незаявлених пиломатеріалів (0,95 м.куб., 376 шт., 1 пакет) становить 194,9378 євро, що згідно курсу НБУ станом на 22.08.2024 року складає 8 947,26 грн.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підставу для переміщення в митному режимі «експорт» документів, що містять неправдиві відомості щодо кількості вантажних місць, об'єму та вартості товару.
Пояснення осіб в судовому засіданні.
Представник митниці в судовому засіданні висловив думку про необхідність притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , оскільки вина останнього у вчиненні адміністративного правопорушення доведена повністю та підтверджується зібраними по справі доказами. Вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу з конфіскацією товару.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В матеріалах справи наявна письмова заява ОСОБА_1 про розгляд справи у його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби; суддя приходить до наступного висновку.
Статтею 68 Конституції України регламентовано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з диспозицією ч. 1ст.483 МК України дане порушення характеризується діями, що спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстав для переміщення товарів підроблених документів, одержаних незаконним шляхом, або таких що містять неправдиві відомості.
За приписами ч. 1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Вина гр. України ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, стверджується зібраними у справі про порушення митних правил доказами: протоколом про порушення митних правил №0573/30500/24 від 24.08.2024 року /а.с.1-5/; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 24.08.2024 року /а.с.6-7/; поясненнями директора ПП «Львів - Пак» ОСОБА_2 від 24.08.2024 року /а.с.8/, митною декларацією /а.с.11-12/; рахунком - фактурою №1983 від 21.08.2024 року; сертифікатом про проходження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, актом про проведення огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу; доповідною запискою інспектора митниці.
Згідно ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Санкція ч.1 ст. 483 МК України передбачає накладення на винну особу адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
Враховуючи передбачену законом санкцію та доведеність вини порушника, ступень його вини, стягнення на нього слід накласти у виді штрафу в розмірі 50% вартості предмету порушення митних правил вартістю 4 473,63 грн., та його конфіскації.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно з п. 5 ч. 2ст.4 Закону України «Про судовий збір» - ставка судового збору, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, що 605,60 грн.
На підставі ст. ст.458, 464, 467, 483, 522, 526, 527-529 МК України, керуючись ст. ст.33, 40-1, 283, 284, 287-291 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості безпосереднього предмету порушення митних правил в сумі 4 473,63 грн. з конфіскацією на користь держави безпосереднього предмету порушення митних правил, а саме: пиломатеріалів обрізних, соснових, розміром 22*143*800мм, в кількості 0,94630 м.куб.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.В. ГОЛЯНА