Справа № 361/9081/24
Провадження № 3/361/4406/24
26.09.2024 м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
судді Червонописького В.С.,
секретаря Щерби Я.Г.,
прокурора Мольченко О.О.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративну справу, що надійшла з Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
16.09.2024 року до суду надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 , будучи секретарем судових засідань Бориспільського міськрайонного суду Київської області, будучи державним службовцем 8 рангу категорії «В», являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону №1700-У1І та приміткою до ст. 1726 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №і1700~УП, в порушення вимог абз. 1 ч. 1 ст. 45 розділу VII, несвоєчасно 09.04.2024, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Відповідно до підпункту пп. 1 п. 2 розділу її Порядку заповнення та подання декларації особи,, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 №449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за №987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону №1700-УН (щороку), абзацу, другого частини другої статті 45 Закону №1700-VII (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2023 рік упродовж часу з 00:00 гол. 01,01.2024 по 23:59 год. 31.03.2024 (граничний строк).
01.04.2024 в 00:00 год. ОСОБА_1 порушила порядок, передбачений ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» та пп. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону №1700-VII.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюються вимоги Закону МІ 700- VII, то вона повинна була подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31.03.2024 включно.
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, ОСОБА_1 подала лише 09.04.2024 о 17 год. 27 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин.
Будучи опитаною в телефонному режимі ОСОБА_1 пояснила, що вона невчасно 09.04.2024 подала свою декларацію за 2023 рік, оскільки вона забула за неї.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор у судовому засіданні вважає вину ОСОБА_1 доведеною в повному обсязі, і просить призначити штраф.
ОСОБА_1 просила суд врахувати, що вона була в декреті та через проблеми з дітьми забула про своєчасну подачу декларації. Відразу подала декларацію після телефонного дзвінка керівника апарату. Також повідомила, що її чоловік служить і всі сімейні справи на ній. Вину визнала в повному обсязі, проте просила до адміністративної відповідальності раніше ніколи не притягалась, просила суворо не карати.
Судом встановлено, що за результатами пошуку на сайті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 зареєстрував декларацію за 2023 рік - 09.04.2024 року о 17 год. 27 хв.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави за 2023 рік.
У той же час, суд враховує, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, декларацію за 2023 рік подала із запізненням на дев'ять днів, не мала наміру уникнути фінансового моніторингу доходів, свою провину визнала. Зазначені обставини, на думку суду, суттєво знижують суспільну шкоду вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, яке не становить великої суспільної небезпеки, а також цим правопорушенням не було завдано збитків державним чи суспільним інтересам, а вчинене ним правопорушення можливо вважати малозначним, тому суд вважає за можливе застосувати ст. 22 КУпАП, звільнивши ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого ним адміністративного правопорушення й можливістю обмежитися усним зауваженням.
Відповідно до ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би судити про малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до окремих складів адміністративних правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, органом (посадовою особою), який уповноважений розглядати справу, виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ст. ст. 22, 34, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі ст. 22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10-ти днів з моменту її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через Броварський міськрайонний суд Київської області, а правопорушником з дня її отримання.
Суддя В.Червонописький