Справа № 161/15898/24
Провадження № 1-кс/161/4249/24
м. Луцьк 30 вересня 2024 року
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , потерпілої ОСОБА_4 , представника потерпілої - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу ОСОБА_4 на рішення слідчого про закриття кримінального провадження,
22.08.2024 до Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшла скарга потерпілої ОСОБА_4 на постанову слідчого СВ Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_6 від 16.02.2024 про закриття кримінального провадження №12012020010000457 від 04.12.2012 в частині епізодів №42017031010000056, №12020030000000677, №12020030000000678, №42021032010000036, №12017030010004147 за ч.ч.1, 2 ст.212, ч.1 ст.209, ч.1 ст.222 КК України.
Скарга потерпілої мотивована тим, що постанова слідчого про закриття кримінального провадження від 16.02.2024 є незаконною, передчасною, винесеною без належного з'ясування всіх обставин справи. Просить оскаржувану постанову слідчого скасувати.
У судовому засіданні потерпіла ОСОБА_4 та її представник, кожен зокрема, подану скаргу підтримали з викладених у ній мотивів та просили задовольнити, прокурор скаргу заперечив.
Слідчий СВ Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_7 у судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомленй про день, місце і час розгляду скарги, матеріалів кримінального провадження на вимогу суду не надано, а тому на підставі ч.3 ст.306 КПК України розгляд скарги проводиться за відсутності слідчого, на підставі наданих суду доказів, із дотриманням засад змагальності та диспозитивності.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали скарги та подані докази, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Відповідно до ст.2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно з ч.2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, дізнавач зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Як вбачається із оскаржуваної постанови про закриття кримінального провадження, слідчим не дотримано вказаних вимог закону.
Так, згідно п.1 ч.3 ст.216 КПК України детективи органів Бюро економічної безпеки України здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями 199, 200, 201-1, 201-3, 201-4, 203-2, 204, 205-1, 206, 212, 212-1, 218-1, 219, 220-1, 220-2, 222, 222-1, 223-1, 224, 229, 231, 232, 232-1, 232-2, 233 Кримінального кодексу України.
Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про Бюро економічної безпеки» матеріали кримінального провадження, які на день початку діяльності Бюро економічної безпеки України перебувають в іншому органі досудового розслідування на стадії досудового розслідування, але відповідно до закону підслідні Бюро економічної безпеки України, протягом двох місяців з дня прийняття рішення про початок діяльності Бюро економічної безпеки України передаються органом досудового розслідування відповідному прокурору у кримінальному провадженні для подальшого прийняття рішення у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
24 листопада 2021 року Кабінетом міністрів України прийнято Розпорядження від № 1493-р про початок діяльності Бюро економічної безпеки України.
Як встановлено у судовому засіданні, СВ Луцького РУП ГУНП у Волинській області проводилось досудове розслідування у кримінальному провадженні №12012020010000457.
Постановою слідчого СВ Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_6 вищевказане кримінальне провадження в частині епізодів кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.1, 2 ст.212, ч.1 ст.209, ч.1 ст.222 КК України (№42017031010000056, №12020030000000677, №12020030000000678, №42021032010000036, №12017030010004147) було закрито на підставі п.п.1, 2 ч.1 ст.284 КПК України.
Зважаючи на те, що здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст.212, 222 КК України чинним кримінальним процесуальним законом відноситься до компетенції детективів органів Бюро економічної безпеки України, а тому оскаржуване рішення слідчого органів Національної поліції прийняте з порушенням правил підслідності, у зв'язку із чим підлягає безумовному скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, скарга потерпілої є підставною та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 303-307, 369, 372 КПК України, слідчий суддя
Скаргу потерпілої ОСОБА_4 задовольнити.
Постанову слідчого СВ Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_6 від 16.02.2024 про закриття кримінального провадження №12012020010000457 від 04.12.2012 в частині епізодів №42017031010000056, №12020030000000677, №12020030000000678, №42021032010000036, №12017030010004147 за ч.ч.1, 2 ст.212, ч.1 ст.209, ч.1 ст.222 КК України скасувати.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя