25 вересня 2024 року м. Житомир справа № 240/12179/23
категорія 113050000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної дитячої спеціалізованої лікарсько-консультативної комісії Державного закладу Українського спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення МОЗ України, Міністерства охорони здоров'я України про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Міністерства охорони здоров'я України, Центральної дитячої спеціалізованої лікарсько-консультативної комісії державного закладу Українського спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення МОЗ України (далі - Центральна дитяча СЛКК), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров'я України щодо розгляду звернення з питання вирішення встановлення причинного зв'язку хвороб, що призвели до інвалідності, з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився від матері потерпілої 1 категорії внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;
- визнати протиправними дії та рішення Центральної дитячої спеціалізованої лікарсько-консультативної комісії державного закладу Українського спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення МОЗ України від 01.11.2022 №5182 та від 11.04.2023 про відмову встановити причинний зв'язок хвороб, що призвели до інвалідності, з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився від матері потерпілої 1 категорії внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;
- зобов'язати Центральну дитячу спеціалізовану лікарсько-консультативну комісію державного закладу Українського спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення МОЗ України видати експертний висновок із зазначенням причини захворювання та інвалідності дитини позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , таким, що пов'язане з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
В обґрунтування позову позивач вказала, що висновком від 01.11.2022 №5182 визначено, що наявне у її дитини захворювання (патологічний стан), а саме, як зазначено у висновку, п'яткововарусна клишоногість: вроджена двобічна клишоногість, стан після оперативного лікування зліва; приведення попереднього відділу стоп плосковальгусна стопа зліва - не відповідає "Переліку хвороб і патологічних станів ризик виникнення яких підвищується в результаті впливу на організм людини іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС", затвердженого наказом МОЗ України від 17.05.1997 №150 (в редакції чинній на час проведення експертного огляду дитини). Позивач з вказаним висновком спеціалізованої комісії не погоджується та вважає, що він підлягає скасуванню з прийняттям нового позитивного рішення стосовно її дитини. Позивач вказує, що звернулась зі скаргою до Міністерства охорони здоров'я України на вказаний висновок, однак на скаргу отримала відповідь не від МОЗ України, а від Центральної дитячої СЛКК №10 від 12.04.2023. Тобто її звернення було переадресоване МОЗ України листом №03-06/С-968/3003-ЗВ від 28.03.2023 до Центральної дитячої СЛКК. З відповіді на скаргу встановлено, що 11.04.2023 Центральна дитяча СЛКК прийняла повторне рішення щодо дитини позивача, яке позивач не отримувала, і постановила, що хвороба її дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не пов'язана із наслідками аварії на ЧАЕС. Позивач, вважаючи дії відповідачів протиправними, а висновок Центральної дитячої СЛКК таким, що підлягає скасуванню, звернулась з цим позовом до суду.
Після усунення позивачем недоліків позову, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 22.05.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
29.06.2023 до суду надійшли відзиви на позовну заяву, в яких відповідач - Центральна дитяча СЛКК просить адміністративний позов залишити без задоволення. В обґрунтування відзиву зазначає, що встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників аварії на Чорнобильській АЕС здійснюється відповідно до Інструкції по застосуванню Переліку хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та Переліку хвороб і патологічних станів, ризик виникнення яких підвищується в результаті впливу на організм дитини іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.05.1997 №150 (у редакції наказу МОЗ України 14.06.2012 №441), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.08.2012 за №1460/21772 АЕС. Розгляд медичної справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Центральна дитяча СЛКК здійснювала на підставі наданої медичної документації з урахуванням висновків експертів, з огляду на вказане висновок є правомірним та не підлягає скасуванню.
Відповідач - Міністерство охорони здоров'я України відзив на адміністративний позов не надало, про причини неподання відзиву не повідомило, тому суд, у відповідності до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Центральна дитяча спеціалізована лікарсько-консультативна комісія Державного закладу Українського спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення МОЗ України (Центральна дитяча СЛКК) щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у листопаді 2022 року розглянула направлення та медичну документацію стосовно дитини позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на предмет зв'язку його вроджених вад з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Висновком від 01.11.2022 №5182 визначено, що наявне у дитини позивача захворювання (патологічний стан), а саме, як зазначено у висновку: п'яткововарусна клишоногість: вроджена двобічна клишоногість, стан після оперативного лікування зліва; приведення попереднього відділу стоп плосковальгусна стопа зліва - не відповідає "Переліку хвороб і патологічних станів ризик виникнення яких підвищується в результаті впливу на організм людини іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС", затвердженого наказом МОЗ України від 17.05.1997 №150 (в редакції чинній на час проведення експертного огляду дитини) (а.с.15).
Не погодившись з наведеним висновком спеціалізованої комісії і вважаючи, що він підлягає скасуванню з прийняттям нового позитивного рішення стосовно її дитини позивач звернулась зі скаргою (а.с.16-17) до Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ України).
У відповідь на свою скаргу позивач отримала відповідь не від МОЗ, а від Центральної дитячої СЛКК №10 від 12.04.2023, тобто її звернення було переадресоване МОЗ листом №03-06/С-968/3003-ЗВ від 28.03.2023 до Центральної дитячої СЛКК.
Із змісту відповіді на скаргу встановлено, що 11.04.2023 Центральна дитяча СЛКК прийняла повторне рішення щодо дитини позивача, яке, як стверджує позивач, їй не направлялось, і постановила, що хвороба її дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не пов'язана із наслідками аварії на ЧАЕС (а.с.18-20).
Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, а висновок Центральної дитячої СЛКК протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернулась із вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Центральна дитяча СЛКК керується Положенням про систему експертизи щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 30.05.1997 №166/129 (у редакції наказу МОЗ України, МНС України 10.10.2012 №789/1248), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за №2108/22420 (далі - Положення).
Встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників аварії на Чорнобильській АЕС здійснюється відповідно до Інструкції по застосуванню Переліку хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській та Переліку хвороб і патологічних станів, ризик виникнення яких підвищується в результаті впливу на організм дитини іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.05.1997 №150 (у редакції наказу МОЗ України 14.06.2012 №441), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.08.2012 за №1460/21772 АЕС (далі - Інструкція).
Розгляд медичної справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Центральна дитяча СЛКК здійснювала на підставі наданої медичної документації.
Вперше медична справа ОСОБА_2 надійшла до Центральної дитячої СЛКК 14.09.2022. До медичної справи додане посвідчення ОСОБА_1 - матері дитини, потерпілої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, видане 29.10.2019 (а.с.10).
На розгляд Центральної дитячої СЛКК подані документи про захворювання дитини: "Вроджена двобічна клишоногість: ліворуч ліковано оперативно, частковий рецидив, деформуючий артроз предплюсни зліва, значні обмеження рухів, функції з обмеженням можливостей самообслуговування та самостійного пересування".
Відповідно до ст.27 Розділу 5 Закону України від 28.02.1991 №976-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, які народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Для з'ясування, чи мала підстави мати дитини ОСОБА_2 , на час настання вагітності або під час вагітності, належати до категорії 1, 2 або 3, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи був направлений лист від 15.09.2022 №636 (а.с.46).
Медична справа дитини ОСОБА_2 від 14.09.2022 №5174 (а.с.50-69), відповідно до п.5.7 Розділу 5 Положення була подана на розгляд експерту консультативної групи Центральної дитячої СЛКК дитячому ортопеду - травматологу вищої категорії, к.м.н. Державної установи "Інститут травматології та ортопедії НАМН України".
Висновок експерта: "Захворювання загальне, з наслідками аварії на ЧАЕС не пов'язане" (а.с.74).
Центральна дитяча СЛКК на засіданні від 29.09.2022, враховуючи висновок експерта консультативної групи та відповідно до п.3.5., Розділу 3 Інструкції "У дітей, які народжені від батьків, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС категорій 1-3, причинний зв'язок встановлюється у випадках онкологічних, онкогематологічних хвороб та при вроджених вадах розвитку будь-якої локалізації, які впливають на якість життя дитини та не піддаються корекції або потребують тривалого лікування після корекції (вади розвитку, що не впливають на функціональний стан дитини, та можуть бути вилікувані (відкориговані) терапевтичним або оперативним шляхом, не можуть бути пов'язані з впливом наслідків аварії на Чорнобильській АЕС)" прийняла рішення: "Захворювання та інвалідність не пов'язані з наслідками аварії на ЧАЕС", що було оформлено експертним висновком від 14.09.2022 №5174 (на звороті а.с.50).
01.11.2022 до Центральної дитячої СЛКК надійшла заява від ОСОБА_1 про перегляд документів її сина ОСОБА_2 щодо встановлення "причинного зв'язку захворювання з наслідками аварії на ЧАЕС (а.с.81). До документів додано консультативний висновок спеціаліста Державної установи "Інститут травматології та ортопедії НАМН України" від 26.10.2022 №252931-438073: П'яткововарусна клишоногість вроджена двобічна клишоногість, стан після оперативного лікування зліва. Приведення переднього відділу стоп, плоско-вальгусна стопа зліва. Сколіотична постава. Вкорочення правої стопи до 1 см (на звороті а.с.87) та посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 , серія НОМЕР_1 від 04.10.2002 (на звороті а.с.82) на підставі чого було оформлено медичну справу дитини ОСОБА_2 від 01.11.2022 №5182 (а.с.70-87).
Медичні справи від 14.09.2022 №5174 та від 01.11.2022 №5182 дитини ОСОБА_2 були подані на повторну експертизу експерту консультативної групи Центральної дитячої СЛКК, дитячому ортопеду - травматологу вищої категорії, к.м.н. Державної установи "Інститут травматології та ортопедії НАМН України", який склав експертний висновок від 19.09.2022: "Захворювання загальне, з наслідками аварії на ЧАЕС не пов'язане" (на звороті а.с.51).
Центральна дитяча СЛКК на засіданні від 01.11.2022, враховуючи висновок експерта, прийняла рішення: "Захворювання та інвалідність не пов'язані з наслідками аварії на ЧАЕС", що оформлено експертним висновком від 01.11.2022 №5182 (на звороті а.с.79).
07.04.2023, у зв'язку з листом Міністерства охорони здоров'я України, у відповідь на звернення ОСОБА_1 стосовно незгоди з експертним висновком Центральної дитячої СЛКК від 01.11.2022 №5182 дитини ОСОБА_2 , медичні справи дитини були подані для проведення повторної експертизи експерту консультативної групи Центральної дитячої СЛКК дитячому ортопеду - травматологу вищої категорії, к.м.н. Державної установи "Інститут травматології та ортопедії НАМН України" (на звороті а.с.75).
Висновок експерта від 07.04.2023: "Вроджена клишоногість по частоті, що зустрічається займає 2-ге місце серед всіх вроджених вад розвитку і її частота не зросла від часу аварії на ЧАЕС. За даними літератури етіологія вродженої клишоногості це спадкова (генетична), механічна та нервово-м'язова. Також може бути тератогенний вплив паління, наркотичних препаратів, також порушення формування стопи на етапах ембріогенезу, дисбаланс в розвитку перонеальної групи м'язів. Деякі автори пов'язують формування клишоногоеті з торсією кісток гомілки. Загально визнано, що захворювання є поліетіологічним, але немає вказівок на збільшення частоти виникнення клишоногості після 1986 року. Щодо виникнення рецидивів при лікуванні клишоногоеті, то відомо, що навіть загальновизнані методи лікування дають рецидиви, особливо в віддалені строки лікування. Тому даний конкретний випадок не можна пов'язати з аварією на ЧАЕС. Наявні зміни в лівій стопі можуть бути скориговані ортопедичним взуттям, ЛФК, масажем і, при необхідності, повторним хірургічним втручанням" (а.с.76).
Крім того, враховуючи складність справи, Центральна дитяча СЛКК також звернулася до Головного дитячого травматолога - ортопеда Міністерства охорони здоров'я України, д.м.н., професора з проханням розглянути медичні справи дитини ОСОБА_2 та надати експертний висновок щодо встановлення причинного зв'язку захворювання з наслідками аварії на ЧАЕС (на звороті а.с.74 - а.с.75).
Висновок експерта-фахівця від 10.04.2023: "Захворювання загальне, з наслідками аварії на ЧАЕС не пов'язане" (а.с.74).
Таким чином, Центральна дитяча СЛКК на засіданні від 11.04.2023, враховуючи висновки експертів-фахівців та відповідно до п.3.5, Розділу 3 Інструкції, залишила попередні рішення без змін, про що було повідомлено ОСОБА_1 листом від 12.04.2023 №10 (а.с.90-91).
Частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Рішення Центральної дитячої СЛКК від 29.09.2022, 01.11.2022, 11.04.2023 ґрунтувались на експертних висновках профільних експертів у галузі медицини, є правомірними та прийнятими з дотриманням норм чинного законодавства України.
У матеріалах справи відсутні висновки експертів, які були б протилежними тим, якими керувалась Центральна дитяча СЛКК при прийнятті рішень.
Враховуючи встановлені у справі обставини, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору та не поніс судових витрат, а також враховуючи відмову в задоволенні позову, суд не стягує з відповідача на користь позивача судові витрати.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Міністерства охорони здоров'я України (вул.Грушевського, 7, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00012925), Центральної дитячої спеціалізованої лікарсько-консультативної комісії державного закладу Українського спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення МОЗ України (вул.Міська, 4-а, смт.Пуща-Водиця, м.Київ, 04075, код ЄДРПОУ 01931891) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін