Рішення від 24.09.2024 по справі 140/6116/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2024 року ЛуцькСправа № 140/6116/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення, викладеного у листі від 05 червня 2024 року №7260-6265/Я-02/8-0300/24, щодо відмови провести перерахунок та відновити пенсію по інвалідності з урахуванням розміру збільшення пенсії (індексації) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118), а також доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий та соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713), без обмеження пенсії максимальним розміром; зобов'язання здійснити з 01 травня 2024 року перерахунок та відновити виплату пенсії по інвалідності з урахування доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з Постановою №713 (встановленої на виконання рішень суду від 16 березня 2023 року у справі №140/324/23 та від 28 вересня 2023 року у справі №140/24154/23), без обмеження пенсії максимальним розміром; зобов'язання здійснити з 01 червня 2024 року перерахунок та відновити виплату пенсії по інвалідності з урахуванням розміру збільшення пенсії (індексації) відповідно до Постанови №118, без обмеження пенсії максимальним розміром.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII). Позивачу до основного розміру пенсії згідно з рішенням суду від 16 березня 2023 року у справі №140/324/23 встановлено доплату у розмірі 2000,00 грн, передбачену Постановою №713, а на виконання Постанови №118 виплачувалося підвищення (індексація) за 2022 рік. Однак ГУ ПФУ у Волинській області після перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 13 березня 2023 року №2885д про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року виплату зазначених доплати та індексації припинило, а на звернення позивача про відновлення їх виплати - відмовило.

Позивач не погоджується з такими діями відповідача й вважає, що запроваджена Постановою №713 щомісячна доплата до пенсії є його набутим правом, а невиплата цієї доплати відповідачем обґрунтована підставами, які відсутні у нормативному акті, згідно з яким вона була установлена.

ОСОБА_1 також вважає, що неврахування ГУ ПФУ у Волинській області індексації, передбаченої Постановою №118, порушує його право на належний, гарантований державою рівень пенсійного забезпечення. Крім того зауважив, що виплату йому пенсії без обмеження максимальним розміром вже неодноразово було встановлено рішеннями суду (у справах №140/24154/23 та №140/31033/23).

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17 червня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.20-26). В обґрунтування цієї позиції відповідач вказав, що на виконання рішення суду від 18 березня 2024 року у справі №140/23/24 ГУ ПФУ у Волинській області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з нового грошового забезпечення. Оскільки розмір пенсії позивача внаслідок перерахунку збільшився на 1818,03 грн, тому з врахуванням абзацу третього пункту 1 Постанови №713 встановлена щомісячна доплата у розмірі 181,97 грн (у сумі, що не вистачає до 2000,00 грн). При цьому у зв'язку із тим, що такий перерахунок здійснений з 01 лютого 2022 року, то згідно із абзацом третім пункту 2 Постанови №118 підстав для забезпечення індексації шляхом підвищення перерахованої з нового грошового забезпечення пенсії немає.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності у розмірі 100 процентів грошового забезпечення відповідно до Закону №2262-XII, що підтверджується матеріалами пенсійної справи №ХА2960-МВС (а.с.11-14).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі №140/3987/22 ГУ ПФУ у Волинській області зобов'язано здійснити ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» від 14 квітня 2022 року №33-23-2527д про розмір грошового забезпечення (станом на березень 2019 року).

Розрахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі №140/3987/22 проведено з грошового забезпечення станом на березень 2019 року у сумі 10313,25 грн з таких видів: посадовий оклад - 2820,00 грн, оклад за військовим званням - 950,00 грн, надбавка за вислугу років (35%) - 5223,75 грн, щомісячні додаткові види грошового забезпечення - 5223,75 грн (а.с.28).

З 01 березня 2022 року на підставі пункту 2 Постанови №118 позивачу встановлене підвищення пенсії (індексація) у сумі 1443,86 грн (10313,25 грн х 0,140), про що видно з розрахунку пенсії за пенсійною справою №ХА2960-МВС (а.с.28).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16 березня 2023 року у справі №140/324/23 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 серпня 2022 року нарахування та виплату щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713.

Згідно з перерахунком пенсії за пенсійною справою №ХА2960-МВС (а.с.30) перерахований розмір пенсії становив 21880,39 грн, з них 10313,25 грн - основний розмір пенсії; 1804,83 грн - індексація пенсії (основного розміру з урахуванням 25% підвищення) за 2022 рік; 1500,00 грн - індексація за 2023 рік; 2000,00 - щомісячна доплата; 3684,00 грн - підвищення та надбавки до пенсії; з урахуванням максимального розміру до виплати - 20930,00 грн.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2023 року у справі №140/24154/23 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з врахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03 січня 2023 року у справі №140/6995/23 зобов'язано Державну установу “ТМО МВС України у Волинській області» підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XI, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії з 01 лютого 2022 року.

Надалі рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18 березня 2024 року у справі №140/23/24 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 лютого 2022 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Державної установи “ТМО МВС України у Волинській області» від 13 березня 2023 року №2885д про розмір грошового забезпечення (станом на 01 січня 2022 року).

Виконуючи рішення суду, ГУ ПФУ у Волинській області перерахувало основний розмір пенсії позивача, який з 01 травня 2024 року на підставі довідки від 13 березня 2023 року №2885д виплачується у розмірі 12131,28 грн з грошового забезпечення: посадовий оклад - 4340,00, оклад за військовим званням - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 2272,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення - 4179,28 грн). З розрахунку пенсії слідує, що загальний розмір пенсії включає: 12131,28 грн - основний розмір пенсії; 2122,98 грн - індексація за 2022 рік (основний розмір пенсії + 25% підвищення основного розміру пенсії) х 0,140); 1500,00 грн - індексація за 2023 рік; 1495,45 грн - індексація за 2024 рік; 181,97 грн - щомісячна доплата згідно з Постановою №713 (з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 1818,03 грн); 3032,82 грн - збільшення пенсії від суми 12131,28 грн (25%), 4086,00 грн - інші підвищення та надбавки. До виплати з урахуванням максимального розміру пенсії - 23610,00 грн (а.с.31).

З 01 червня 2024 року розрахований загальний розмір пенсії позивача становить 22663,38 грн (а.с.32), у тому числі: основний розмір - 12131,28 грн; індексація за 2023 рік - 1500,00 грн (за рішенням суду); індексація за 2024 рік - 1085,05 грн; збільшення пенсії (25%) від суми 14716,33 грн - 3679,08 грн; щомісячна доплата згідно з Постановою №713 - 181,97 грн; інші підвищення та надбавки - 4086,00 грн.

Листом від 05 червня 2024 року №7260-6265/Я-02/8-0300/24 (а.с.15-16) на звернення позивача щодо пенсійного забезпечення ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що після перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі №140/23/24 основний розмір пенсії збільшився на 1818,03 грн, тому щомісячна доплата відповідно до Постанови №713 встановлена у розмірі 181,97 грн (на суму, що не вистачає до 2000,00 грн). Крім того повідомлено, що у зв'язку перерахунком пенсії з урахуванням нового грошового забезпечення (12131,28 грн) підстав для встановлення підвищення (індексації) згідно з Постановою №118 немає. Перерахований з червня 2024 року розмір пенсії на виконання рішення суду від 16 квітня 2024 року у справі №140/31033/23 становить 22663,38 грн.

За змістом рішення Волинського окружного адміністративного від 16 квітня 2024 року у справі №140/31033/23 ГУ ПФУ у Волинській області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмежень десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, з 29 березня 2023 року.

Спір у цій справі стосується нарахування та виплати позивачу пенсії з урахуванням підвищення у сумі 2000,00 грн, передбаченого Постановою №713, та з 01 червня 2024 року з урахуванням підвищення пенсії (індексації) згідно з Постановою №118, без обмеження пенсії максимальним розміром, розрахованої з нового грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначає Закон №2262-ХІІ.

Відповідно до частини вісімнадцятої статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частинами другою, третьою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Вирішуючи спір у справі №140/6995/22, суд у своєму рішенні дійшов висновку про право позивача ОСОБА_1 на отримання оновленої довідки для перерахунку його пенсії з 01 лютого 2022 року відповідно до Постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний коефіцієнт згідно додатками Постанови №704, що обумовлено підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Саме на підставі оновленої довідки (від 13 березня 2023 року №2885д) про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року пенсія позивача і була перерахована (рішення суду у справі №140/23/24 виконано у травні 2024 року). При вирішенні спору між позивачем ОСОБА_1 та ГУ ПФУ у Волинській області у справі №140/23/24 суд виснував, що на підставі частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та пенсіонер має право сам отримувати довідки про його грошове забезпечення та надавати їх для перерахунку пенсії.

Як встановлено статтею 64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Отже, за приписами статті 64 Закону №2262-ХІІ індексація проводиться у лише у разі, якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону з нового грошового забезпечення.

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №118, пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Абзацом першим, третім, четвертим пункту 2 Постанови №118 визначено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведений у період з 01 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року, є обставиною, яка виключає можливість нарахування індексації відповідно до Постанови №118, якщо такий перерахунок проведений відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ з нового грошового забезпечення, на що вказує стаття 64 цього Закону.

Судом встановлено, що позивачу пенсія призначена до 31 грудня 2021 року.

Станом на 01 березня 2022 року позивачу не перераховувалась пенсія у попередньому календарному році (була перерахована з 01 квітня 2019 року) та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, що стало підставою для нарахування йому індексації пенсії за 2022 рік.

Разом з тим у травні 2024 року ОСОБА_1 проведений перерахунок пенсії на підставі рішення суду від 18 березня 2024 року у справі №140/23/24 про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області перерахувати пенсію з 01 лютого 2022 року згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Такий перерахунок проведено з грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року у розмірі 12131,28 грн (з урахуванням збільшених посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих з прожиткового мінімуму, встановленого на 01 січня 2022 року, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт, відповідно до пункту 4 Постанови №704 та з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих із нових окладів). До того основний розмір пенсії ОСОБА_1 розраховувався з грошового забезпечення станом на березень 2019 року (рішення суду від 14 червня 2022 року №140/3987/22) у сумі 10313,25 грн (оклади визначені станом на 01 березня 2018 року).

Видача нової довідки для перерахунку пенсії зумовлена тим, що з 29 січня 2020 року (з дня набрання законної сили рішенням суду у справі №826/6453/18) діє редакція пункту 4 Постанови №704, яка діяла до зазначених змін, і запроваджувала алгоритм розрахунку посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. При цьому Закон України від 02 грудня 2021 року №1928-ІХ “Про Державний бюджет України на 2022 рік» застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, не містить. Через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням (через його збільшення на відповідний рік).

Верховний Суд у постанові від 15 лютого 2024 року у справі №620/4786/23 зазначив, що пункт 4 Постанови №704 вказав на те, що грошове забезпечення військовослужбовців повинно змінюватись щороку з 1 січня через зміну (збільшення) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як наслідок, саме з цією датою пов'язується підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а відповідно й право на перерахунок раніше призначених пенсій, який має бути здійснений в централізованому порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, тобто автоматично за наслідками вчинення узгоджених відповідним механізмом дій компетентних органів державної влади, у зв'язку із чим в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням. Натомість до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача. Невиготовлення уповноваженим органом державної влади довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ставить під сумнів дотримання таким органом принципу “належного врядування».

За правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21, довідки для перерахунку пенсії повинні виготовлятися за заявою пенсіонера без обмеження строків. Тобто за висновками Верховного Суду пенсіонери мали право на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення за попередні роки.

Вказані обставини потягли за собою ситуацію, коли пенсіонерам нараховувалась індексація за відповідний рік, після чого пенсіонер вимагав здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за той же період, за який вже нарахована індексація пенсії.

Проте така ситуація не свідчить про те, що пенсіонер набуває право на збереження індексації пенсії, яку перераховують за наданою ним довідкою про грошове забезпечення за рік, в якому нараховувалась індексація, оскільки це не відповідає положенням статті 64 Закону №2262-ХІІ та поняттю індексації.

Аналізуючи положення законодавства про індексацію грошових доходів населення, Верховний Суд у постанові від 20 червня 2024 року у справі №420/23990/23 (предметом розгляду якої було правомірність органу Пенсійного фонду обмеження збільшення пенсії (індексації) граничним розміром 1500,00 грн, що передбачено абзацом другим пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168), зазначив, що правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, а індексації розміру пенсій - положення статті 64 Закону №2262-XII.

Закон України від 03 липня 1991 року №1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-XII) відповідно до його преамбули, визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Як визначено статтею 1 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно зі статтею 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Тобто, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, що не мають разового характеру, зокрема, пенсії, а тому, є невід'ємною складовою частиною сум при розрахунку пенсії, що призначена, зокрема військовослужбовцям. У тому разі, якщо дохід громадянина (зарплати, пенсії, стипендії тощо) не підвищувався, держава відшкодовує знецінення грошових доходів громадян у вигляді індексації цих доходів. Не підлягають індексації доходи громадян, яким такі доходи підвищуються, тобто купівельна спроможність таких громадян в умовах зростання цін, компенсується саме за рахунок підвищення заробітних плат, пенсій, стипендій тощо.

Якщо порівнювати розмір основної пенсії станом на 01 березня 2022 року (з грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року) - 10313,25 грн та розмір основної пенсії з 01 лютого 2022 року (з грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року) - 12131,28 грн, то розмір пенсії збільшився (сума збільшення основного розміру пенсії - 1818,03 грн перевищує розмір індексації, що була встановлена до основного розміру пенсії - 1443,86 грн).

Оскільки основний розмір пенсії позивача з 01 лютого 2022 року на підставі частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ за новою довідкою був збільшений, то така відповідно до приписів статті 64 Закону №2262-ХІІ не підлягає індексації у 2022 році, яка йому станом на 01 березня 2022 року була нарахована відповідно до Постанови №118 (набрала чинності 01 березня 2023 року) за відсутністю такої довідки для перерахунку пенсії. Відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг у цьому випадку відбувається за рахунок підвищення доходу пенсії.

Водночас позивачу проводиться нарахування підвищення перерахованої з нового грошового забезпечення пенсії (індексація) за 2023 та 2024 роки.

Отже, суд дійшов переконання, що дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо виключення з пенсії позивача при її перерахунку індексації за 2022 рік відповідають статті 64 Закону №2262-ХІІ.

Нарахування та виплата індексації за 2022 рік у травні 2024 року при перерахунку пенсії не спростовує висновків суду, та є питанням відповідальності посадових осіб ГУ ПФУ у Волинській області та його внутрішньою дискрецією.

Окремо необхідно зауважити, що позивач у позовній заяві безпідставно покликається на постанови Верховного Суду (у справах №638/9697/17, №240/7853/19), висновки у яких стосувалися включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум індексації такого грошового забезпечення.

Натомість у розглядуваній справі мова йде про індексацію пенсії відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ, що не є тотожним індексації грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія.

У спірних правовідносинах позивач також наполягає на відновленні передбаченої Постановою №713 доплати до пенсії при її перерахунку на підставі довідки від 13 березня 2023 року №2885д, складеної Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року, яка видана у зв'язку зі зміною (збільшенням) складових грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року.

Згідно з преамбулою та абзацом першим пункту 1 Постанови №713 з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановив установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Відповідно до абзаців третього, четвертого пункту 1 Постанови №713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. №2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Зі змісту наведених норм слідує, що внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року (крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Поряд з тим проведення перерахунку пенсії згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713, яке є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлене підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Однак перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії (вказаний висновок сформовано у постанові Верховного Суду від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22).

Суд звертає увагу, що в судовому порядку (рішення суду від 18 березня 2024 року №140/23/24) були захищені права позивача на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення пенсії станом на 01 січня 2022 року, які обумовлені підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року згідно із Законом України від 02 грудня 2021 року №1928-IX “Про Державний бюджет України на 2022 рік».

На відміну від перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року (справа №140/3987/22), який був проведений з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у позивача виникло до 01 березня 2018 року (з врахування додаткових складових грошового забезпечення під час перерахунку пенсії, а не через зміну їх розміру), перерахунок пенсії з 01 лютого 2022 року був проведений саме у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Тобто після проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» від 14 квітня 2022 року №33-23-2527д про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року, яка виготовлена у зв'язку зі збільшенням окладів та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у позивача розмір пенсії збільшився на 1818,03 грн і становить 12131,28 грн (був 10313,25 грн).

Вказані обставини виключають можливість нарахування позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн та ГУ ПФУ у Волинській області на підставі абзацу третього пункту 1 Постанови №713 правомірно після проведеного перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду від 18 березня 2024 року у справі №140/23/24 встановило щомісячну доплату у розмірі 181,97 грн (тобто якого не вистачає до 2000,00 грн).

При цьому те, що рішенням суду у справі №140/324/23 та №140/24154/23 ГУ ПФУ у Волинській області зобов'язано здійснити нарахування та виплати ОСОБА_1 доплату у розмірі 2000,00 грн (з 01 серпня 2022 року) не впливає на викладені вище висновки суду, оскільки обставини, які зумовлюють перегляд щомісячної доплати, виникли після проведення відповідачем на виконання рішення суду у справі №140/23/24 перерахунку пенсії позивача.

Суд також зауважує, що згідно з усталеною судовою практикою (постанови Верховного Суду України від 23 квітня 2013 року №21-239а11, від 19 березня 2013 року №21-53а13, від 05 листопада 2013 року №21-293а13, від 07 липня 2014 року №21-222014 тощо), відступу від якої не здійснювалось Верховним Судом, виплати за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.

Отже, у зв'язку із зміною грошового забезпечення (з 01 січня 2022 року) для перерахунку пенсії, проведеного з 01 лютого 2022 року, позивачу у задоволенні позовної вимоги щодо нарахування та виплати пенсії з 01 травня 2024 року з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з Постановою №713 необхідно відмовити.

Не підлягає задоволенню і вимога позивача про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області про виплату перерахованої пенсії без обмеження максимальним розміром. Так з матеріалів справи слідує, що пенсія з 01 червня 2024 року на виконання рішення суду у справі №140/31033/23 (зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 29 березня 2023 року без обмеження десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) наразі виплачується без обмеження її максимальним розміром.

Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк