Справа № 569/24914/23
1-кс/569/6348/24
19 вересня 2024 року м. Рівне
Рівненський міський суд в особі слідчого судді ОСОБА_1 при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
з участю прокурора ОСОБА_3 , захисника-адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого СУ ГУНП в Рівненській області майора поліції ОСОБА_6 , яке погоджено прокурором відділу Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_3 про відсторонення від посади директора КП "Обласний центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф" Рівненської обласної ради ОСОБА_5 ,-
Слідчий, у рамках кримінального провадження №42023180000000102 від 04.12.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України, звернулася до суду із вказаним клопотанням у якому просить відсторонити ОСОБА_5 від посади директора від посади директора КП "Обласний центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф" Рівненської обласної ради.
Своє клопотання обґрунтовує тим, що Контракту від 11.03.2021 № 229 з директором комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Рівненської обласної ради, що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області (далі - Контракт), ОСОБА_5 призначено на посаду директора комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Рівненської обласної рад (далі - КП «ОЦЕМД та МК» РОР), на термін з 11.03.2021 по 10.03.2024.
Згідно з наказом № 42-ос від 11.03.2021 ОСОБА_5 приступив до виконання обов'язків директора КП «ОЦЕМД та МК» РОР з 11.03.2021.
Відповідно до п. 6.3, п. 6.4 Статуту КП «ОЦЕМД та МК» РОР (нова редакція) (далі - Статут), затвердженого рішенням Рівненської обласної ради від 02.06.2021 № 177, керівництво поточною діяльністю Центру здійснює Директор (далі - Керівник), який призначається Власником в порядку, визначеному законодавством України. Керівник здійснює функції управління на підставі контракту, укладеного в установленому порядку.
Згідно з п. 6.8.5. Статуту до компетенції Керівника відноситься організація ведення обліку, звітності, внутрішнього контролю.
Відповідно до п. 6 Контракту Керівник підприємства зобов'язаний:
-організовувати належне виконання завдань, передбачених Статутом, та укладених договорів про медичне обслуговування;
-забезпечити відповідність матеріально-технічної бази підприємства встановленим законодавством вимогам;
-забезпечувати належне виконання вимог законодавства у сфері публічних закупівель;
- забезпечити дотримання підприємством вимог законодавства про охорону праці, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм і правил, створення належних умов праці.
Таким чином, ОСОБА_5 , будучи директором КП «ОЦЕМД та МК» РОР в силу покладених на нього обов'язків, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому являється службовою особою відповідно до вимог ч. 3 ст. 18 КК України.
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , будучи службовою особою - директором КП «ОЦЕМД та МК» РОР та наділений у зв'язку з цим організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, неналежно виконав своїх службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, за наступних фактичних обставин.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV, із змінами (далі - Закон № 996-ХІV) відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.
Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV із змінами, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.ст. 626, 62 9 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Встановлено, що медичний директор КП «ОЦЕМД та МК» РОР ОСОБА_7 для забезпечення працівників системи екстреної (швидкої) допомоги КП «ОЦЕМД та МК» РОР спеціальним одягом та взуттям службовою запискою від 27.07.2023 ініціював перед директором КП «ОЦЕМД та МК» РОР ОСОБА_5 закупівлю:
1)1036 пар взуття для персоналу виїзних бригад Е(Ш)МД;
2)113 пар взуття для молодшого медичного персоналу;
3)11 пар взуття для технічного персоналу.
Уповноважена особа ОСОБА_8 рішенням від 10.08.2023 № 92 затвердила Зміни до річного плану закупівель на 2023 рік КП «ОЦЕМД та МК» РОР. Відповідно до вказаних змін КП «ОЦЕМД та МК» РОР передбачено закупити «Взуття» за ДК 021:2015: «18810000-0», КЕКВ 2610, розміром бюджетних призначень - 3 757 770 грн., процедура закупівлі - відкриті торги з особливостями, орієнтовний початок проведення процедури закупівлі - серпень 2023 року, джерело фінансування - кошти Національної служби здоров'я України (далі - НСЗУ), згідно з пакетом медичних гарантій (основний).
Зміни до річного плану закупівель на 2023 рік КП «ОЦЕМД та МК» РОР погоджені в.о. заступника директора з економічних питань ОСОБА_9 .
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі», затвердженого 25.12.2015 № 922-VIII, із змінами (далі - Закон № 922-VIII) відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа.
Так, 10.08.2023 уповноваженою особою КП «ОЦЕМД та МК» РОР ОСОБА_8 , яка відповідно до наказу директора КП «ОЦЕМД та МК» РОР ОСОБА_5 від 17.01.2023 № 120-од призначена уповноваженою особою, відповідальною за закупівлі, в електронній системі закупівель «Prozorro» оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів за номером UA-2023-08-10-008154-a на закупівлю за предметом «Взуття», очікуваною вартістю 3 757 770 грн., строком поставки до 29.12.2023.
Тендерна документація по зазначеній процедурі затверджена протокольним рішенням уповноваженої особи КП «ОЦЕМД та МК» РОР ОСОБА_8 від 10.08.2023 № 93.
Відповідно до п.п. 4.1 п. 4 «Інформація про предмет закупівлі» Розділу І «Загальні положення» Тендерної документації для підготовки тендерних пропозицій на закупівлю за предметом закупівлі «Взуття» за ДК 021:2015:18810000-0 - Взуття різне, крім спортивного та захисного: назва предмета закупівлі: «Взуття» за ДК 021:2015:18810000-0 - Взуття різне, крім спортивного та захисного відповідно до переліку зазначеному в Додатку № 1 до цієї документації.
У Додатку № 1 до тендерної документації вказана інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, зокрема:
1)черевики в кількості 1036 пар повинні відповідати вимогам ДСТУ EN ISO 20345:2016;
2)черевики з високими берцями в кількості 11 пар повинні відповідати вимогам ДСТУ EN ISO 20347:2015.
Для підтвердження якості запропонованих черевик учасник у складі пропозиції має надати:
1)висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи;
2)протокол лабораторних випробувань, який виданий акредитованим в Україні органом (відповідною випробувальною лабораторією/центром) та який підтверджує вимоги, що визначені у таблиці 1 цього додатка. Протокол випробувань повинен містити інформацію про об'єкт випробувань, його виробника, а також в повному обсязі підтверджувати всі вимоги, які наведені в таблиці 1 цього додатку.
Для підтвердження якості запропонованих черевик з високими берцями учасник у складі пропозиції має надати:
1)сертифікат про експертизу зразка;
2)декларацію про відповідність;
3)висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи;
4)сертифікат на систему управління якістю ДСТУ EN ISO 9001:2015 щодо виробництва взуття;
5)сертифікат на систему екологічного управління ДСТУ EN ISO 14001:2015 щодо виробництва взуття.
Так, ТОВ «УМТК ТРЕЙД» листом від 15.08.2023 вих. № 08/40 надало свою Технічну пропозицію від 15.08.2023 № 08/40 щодо участі у відкритих торгах на закупівлю ДК 021:2015:18810000-0 - Взуття різне, крім спортивного та захисного.
Відповідно до Технічної пропозиції від 15.08.2023 № 08/40 ТОВ «УМТК ТРЕЙД» запропоновано поставити:
1)черевики U 1-35 S3 SRC, виробництва ТОВ «Зенкіс» (Україна) в кількості 1036 пар, які відповідають вимогам ДСТУ EN ISO 20345:2016;
2)черевики з високими берцями арт. 28-ОВ, виробництва ТОВ «Валтекс» (Україна), в кількості 11 пар, які відповідають вимогам ДСТУ EN ISO 20347:2015.
Згідно з Протоколом розкриття тендерних пропозицій UA-2023-08-10-008154-a від 23.08.2023 пропозицію ТОВ «Таланпром» відхилено, а переможцем визнано ТОВ «УМТК ТРЕЙД».
23.08.2023 в електронній системі закупівель «Prozorro» оприлюднено повідомлення про наміри укласти договір про закупівлю UA-2023-08-10-008154-a з переможцем процедури ТОВ «УМТК ТРЕЙД».
В подальшому, 29.08.2023 КП «ОЦЕМД та МК» РОР в особі директора ОСОБА_5 (далі - Покупець, Замовник), з однієї сторони, та ТОВ «УМТК ТРЕЙД», в особі директора ОСОБА_10 (далі - Постачальник), з іншої сторони, уклали Договір № 143 від 29.08.2023 (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1 Договору Постачальник зобов'язується протягом 2023 року поставити Покупцеві взуття ДК 021:2015:18810000-0:Взуття різне, крім спортивного та захисного (далі - товар), які зазначені в специфікації, що додається до цього Договору і є його невід'ємною частиною, а Покупець - прийняти і оплатити такі товари.
У специфікації, яка являється Додатком № 1 до Договору, визначено найменування (номенклатура, асортимент) та кількість товару, яку необхідно поставити, зокрема:
1) Черевики: 1036 пар, виробник Україна, ціна за шт. - 3007,0 грн., на загальну суму - 3 115 252,0 грн. (без ПДВ);
2) Черевики з високими берцями: 11 пар, виробник Україна, ціна за шт. - 1250,0 грн., на загальну суму - 13 750,0 грн. (без ПДВ).
Всього, вартість товару складає: 3 129 002,0 грн. (без ПДВ) та 3 754 802,40 грн. (з ПДВ), ПДВ - 625 800,4 гривень.
Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ Договору «Якість товарів», Постачальник гарантує якість Товару, що є предметом договору. Товар, що постачається, повинен мати необхідні інструкції (настанови) української мовою, супроводжуватися документами щодо найменування (в т.ч. торгівельного), комплектації, тощо.
Згідно з п. 2.2 розділу ІІ Договору «Якість товарів», Постачальник повинен поставити Замовнику товар, якість якого відповідає затвердженим стандартам України та/або технічним умовам підприємства-виробника, затвердженим на цю продукцію та мати відповідний сертифікат якості (якщо це передбачено законодавством України), також товар повинен відповідати умовам Специфікації, яка обов'язково містить вимоги до товару передбачені тендерною документацією. Постачальник повинен передати (поставити) Покупцю товар, якість якого відповідає вимогам ДСТУ, що має бути підтверджено відповідними сертифікатами.
Відповідно до п. 3.2 Договору ціна договору становить 3 754 802,40 гривень.
Згідно з п. 4.1 Договору оплата за товар проводиться Покупцем у безготівковому порядку у національній валюті України шляхом переказу грошових коштів на банківський рахунок Постачальника впродовж 30 банківських днів після поставки товару.
Відповідно до п. 5.1 Договору «Строк поставки товарів»: товар повинен бути поставлений Покупцеві не пізніше 29.12.2023 включно в кількості та у строки, що не перевищують 60 календарних днів з моменту отримання Постачальником заявки Покупця.
Згідно з п. 5.3 Договору приймання-передача Товару по кількості проводиться відповідно до товаросупровідних документів, а по якості відповідно до документів, що засвідчують його якість згідно з розділом ІІ цього Договору.
Відповідно до п. 5.5 Договору у разі виявлення Товару, якість якого не відповідає вимогам цього Договору або документам, що засвідчують якість, Покупцем складається акт про виявлені дефекти, який є підставою для повернення усієї серії Товару Постачальнику.
Згідно з п. 5.6 Договору про виявлені порушення умов цього Договору щодо кількості та якості Товару Покупець письмово повідомляє Постачальника протягом двадцяти робочих днів з дня підписання відповідного акту надсилає претензію до Постачальника та має право застосувати санкції згідно з розділом VІІ цього Договору.
Відповідно до з п. 5.7 Договору датою виконання Постачальником зобов'язання щодо поставки Товару у повному обсязі вважається дата надходження Товару у відповідній кількості та якості, що відповідає вимогам цього Договору на склад Покупця.
Згідно з п. 6.3.2 Договору Постачальник зобов'язаний забезпечити поставку Товару, якість якого відповідає умовам, установленим розділом ІІ цього Договору.
Відповідно до п. 7.1 розділу VІІ «Відповідальність сторін» Договору, у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором сторони несуть відповідальність, передбачену законами та цим Договором.
Згідно з п. 10.1 Договору цей Договір набирає чинності з дати підписання і діє до 31.12.2023 або до повного виконання сторонами взятих зобов'язань у частині розрахунків за поставлені товари.
Так, на виконання умов Договору № 143 від 29.08.2023 в період з 28.09.2023 по 23.10.2023 службові особи ТОВ «УМТК ТРЕЙД» здійснили поставку на адресу КП «ОЦЕМД та МК» РОР Товару, а саме 1036 пар черевиків без відповідного сертифікату якості на загальну суму 3 738 302,40 грн. з ПДВ, відповідно до видаткових накладних, а саме:
1) в кількості 310 пар черевиків відповідно до видаткової накладної № 316 від 28.09.2023 на суму 932 170 грн. без ПДВ;
2) в кількості 160 пар черевиків відповідно до видаткової накладної № 326 від 06.10.2023 на суму 481 120 грн. без ПДВ;
3) в кількості 240 пар черевиків відповідно до видаткової накладної № 330 від 09.10.2023 на суму 481 120 грн. без ПДВ;
4) в кількості 323 пар черевиків відповідно до видаткової накладної № 334 від 13.10.2023 на суму 971 261 грн. без ПДВ;
5) в кількості 3 пари черевиків відповідно до видаткової накладної № 342 від 23.10.2023 на суму 9 021 грн. без ПДВ.
Приймання вказаного Товару здійснила завідувач складу КП «ОЦЕМД та МК» РОР ОСОБА_11 , поставивши свої особисті підписи у зазначених видаткових накладних, що передбачено п. 5.4 Договору № 143 від 29.08.2023.
При цьому, встановлено, що Товар, а саме 1036 пар черевиків, поставлений ТОВ «УМТК ТРЕЙД» для КП «ОЦЕМД та МК» РОР на виконання умов Договору № 143 від 29.08.2023, не відповідає вимогам ДСТУ EN ISO 20345:2016 «Засоби індивідуального захисту. Взуття безпечне», вимогам тендерної документації під час закупівлі UA-2023-08-10-008154-a та умовам Договору № 143 від 29.08.2023.
Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи у службовому приміщенні КП «ОЦЕМД та МК» РОР, в період з 28.09.2023 по 23.10.2023, будучи службовою особою - директором КП «ОЦЕМД та МК» РОР, всупереч інтересам служби, діючи із злочинною недбалістю, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинний був та міг їх передбачати, маючи реальну можливість виконати належним чином, всупереч вимогам ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV із змінами, ст. 629 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV із змінами, п.п. 2.1 - 2.4, п. 5.3, п. 5.5, п. 5.6, п. 6.3.2 Договору № 143 від 29.08.2023, під час виконання умов Договору, а саме приймання-передачі Товару, неналежним чином виконав свої службові обов'язки, зокрема передбачені п. 6.8.5 Статуту щодо організації внутрішнього контролю, та п. 6 Контракту щодо організації належного виконання завдань, передбачених Статутом, не здійснив внутрішнього контролю за роботою завідувача складу КП «ОЦЕМД та МК» РОР ОСОБА_11 та не організував належне приймання-передачі Товару по якості, поставленого ТОВ «УМТК ТРЕЙД» відповідно до умов Договору № 143 від 29.08.2023, в результаті чого завідувач складу КП «ОЦЕМД та МК» РОР ОСОБА_11 під час приймання-передачі Товару, а саме 1036 пар черевиків, не перевірила його по якості відповідно до документів, що засвідчують його якість згідно з розділом ІІ Договору, та підписала своїм особистим підписом видаткові накладні, про отримання КП «ОЦЕМД та МК» РОР Товару, а саме 1036 пар черевиків, який за якістю не відповідає вимогам ДСТУ EN ISO 20345:2016 «Засоби індивідуального захисту. Взуття безпечне», вимогам тендерної документації під час закупівлі UA-2023-08-10-008154-a та умовам Договору № 143 від 29.08.2023, на загальну суму 3 738 302,40 грн. з ПДВ.
В результаті чого ОСОБА_11 за відсутності відповідного сертифікату якості здійснила прийняття Товару, а саме 1036 пар черевиків, виготовленого невідомим виробником (без маркування з написами на підошві «LP-tech», «Trecking professional», «Energi» та «Anti-Stip», «Realiable contact», «JB»), який не відповідає вимогам ДСТУ EN ISO 20345:2016 «Засоби індивідуального захисту. Взуття безпечне».
У подальшому, ОСОБА_5 , неналежно організувавши приймання-передачу Товару по якості, поставленого ТОВ «УМТК ТРЕЙД» відповідно до умов Договору № 143 від 29.08.2023, не ініціював складання акту про виявлені дефекти, який є підставою для повернення усієї партії Товару Постачальнику, не повідомив Постачальника про виявлені порушення умов Договору щодо якості Товару, не надіслав претензію до Постачальника, здійснив повну оплату та допустив прийняття ОСОБА_11 Товару, а саме 1036 пар черевиків, який за якістю не відповідає вимогам ДСТУ EN ISO 20345: НОМЕР_1 «Засоби індивідуального захисту. Взуття безпечне», вимогам тендерної документації під час закупівлі UA-2023-08-10-008154-a та умовам Договору № 143 від 29.08.2023, на загальну суму 3 738 302,40 грн. з ПДВ.
КП «ОЦЕМД та МК» РОР згідно платіжних інструкцій на виконання умов Договору від 29.08.2023 № 143 перераховано на рахунок ТОВ «УМТК ТРЕЙД» № НОМЕР_2 , відкритий в АТ «Універсал Банк», кошти в загальній сумі 3 754 802,40 грн. з ПДВ, в тому числі 3 738 302,40 грн. з ПДВ за Товар, а саме 1036 пар черевиків, який за якістю не відповідає вимогам тендерної документації під час закупівлі UA-2023-08-10-008154-a та умовам Договору № 143 від 29.08.2023, а саме: платіжна інструкція від 01.09.2023 № 136 на суму 1 124 604 грн., платіжна інструкція від 16.10.2023 № 146 на суму 587 844 грн., платіжна інструкція від 16.10.2023 № 145 на суму 866 016 грн., платіжна інструкція від 16.10.2023 № 144 на суму 1 165 513 грн., платіжна інструкція від 02.11.2023 № 137876 на суму 10 825,20 гривень.
В результаті неналежного виконання ОСОБА_5 своїх службових обов'язків КП «ОЦЕМД та МК» РОР спричинено збитки на загальну суму 3 738 302,40 грн. з ПДВ, що згідно з п. 3 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.
З огляду на вищеописані обставини, а також беручи до уваги наявність здобутих доказів, які в сукупності є достатніми для прийняття відповідного рішення, 12.09.2024 ОСОБА_5 , повідомлено про підозру, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Під час проведення досудового розслідування встановлено фактичні дані та здобуто достатні докази, які дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні вище описаного кримінального правопорушення. Такі обставини підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження:
- протоколом огляду взуття від 04.01.2024 в приміщенні КП «ОЦЕМД та МК» РОР;
- протоколами допиту свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 ;
- протоколом тимчасового доступу до речей і документів, які вилучені на підставі ухвали слідчого судді у КП «ОЦЕМД та МК» РОР;
- протоколом тимчасового доступу до речей і документів, які вилучені на підставі ухвали слідчого судді у ФОП ОСОБА_14 ;
- протоколом огляду руху коштів по рахунках ТОВ «УМТК ТРЕЙД» вилучених у ході тимчасового доступу до речей і документів, які вилучені на підставі ухвали слідчого судді у АТ «Універсал Банк»;
- висновком експерта від 27.03.2024 № 977-Е Рівненського відділення Львівського НДІСЕ МЮ України у якому зазначено, що засоби індивідуального захисту/Взуття безпечне, яке вилучене 04.01.2024 в приміщенні КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Рівненської обласної ради, виготовлене невідомим виробником (без маркування з написами на підошві «LP-tech», «Trecking professional», «Energi» та «Anti-Stip», «Realiable contact», «JB») не відповідає вимогам ДСТУ EN ISO 20345:2016, зокрема: на відповідність вимогам маркування; стійкості до проколу; на тривкість до удару захисного носка;
- довідкою участі спеціаліста від 21.05.2024 проведення аналізу документів і господарської діяльності Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Рівненської обласної ради (далі - КП ОЦЕМД та МК РОР, Центр) під час укладання та виконання договору поставки від 29.08.2023 № 143 з Товариством з обмеженою відповідальністю «УМТК Трейд» за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 року. У якій зазначено, що під час виконання умов Договору поставки № 143 від 29.08.2023, з урахуванням Висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи у кримінальному провадженні № 4223180000000102 від 04.12.2023, допущено порушення вимог ч.1 ст.193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV із змінами, ст. 629 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV із змінами, п.2.1 - п.2.4, п. 5.3, п. 5.5, п. 6.3.2 Договору від 29.08.2023 № 143 та комунальному підприємству «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Рівненської обласної ради, внаслідок, закупівлі (приймання/передачі) 1047 пар черевиків (ДК 021:2015:18810000-0: Взуття різне, крім спортивного та захисного), які не відповідають вимогам ДСТУ EN ISO 20345:2016 Засоби індивідуального захисту/Взуття безпечне та ДСТУ EN ISO 20347:2015, нанесено матеріальну шкоду (збитки) на загальну суму: 4 485 962,88 грн, в тому числі: реальні збитки - 3 738 302,40 грн; недоотриманні доходи, у вигляді неустойки - 747 660,48 грн.; Окрім цього, зазначено, що зі сторони КП ОЦЕМД та МК РОР порушення допущено з вини директора КП ОЦЕМД та МК РОР ОСОБА_5 та завідувача складу КП ОЦЕМД та МК РОР ОСОБА_11
- висновком експерта (судова економічна експертиза) 2253-У від 29 .07.2024 у якому зазначено, що встановлено, що дослідженням поданих документів в межах спеціальних знань експерта з економічного виду досліджень, сума заподіяної матеріальної шкоди (збитків) КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Рівненської обласної ради під час здійснення закупівлі взуття ДК 021:2015:18810000-0: Взуття різне, крім спортивного та захисного (черевики 1036 пар, черевики з високими берцями 11 пар) на підставі Договору № 143 про закупівлю товарів від 29.08.2023 укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «УМТК Трейд» та КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Рівненської обласної ради, яка встановлена в Довідці участі спеціаліста працівника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області від 21.05.2024 проведення аналізу документів і господарської діяльності Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Рівненської обласної ради під час укладання та виконання договору поставки від 29.08.2023 № 143 з Товариством з обмеженою відповідальністю «УМТК Трейд» за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 року», розрахунково та документально підтверджується в розмірі 3 738 302,40 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні нетяжкого кримінального правопорушення, у зв'язку із чим, в разі визнання останнього судом винуватим за ч. 2 ст. 367 КК України, йому загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неподаткових мінімумів доходів громадян або без такого.
Слід врахувати, що ОСОБА_5 під час вчинення кримінального правопорушення перебував на посаді директора КП «ОЦЕМД та МК» РОР, що сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення.
Покликаючись на викладене, а також те, що ОСОБА_5 , будучи службовою особою - директором КП «ОЦЕМД та МК» РОР та наділений у зв'язку з цим організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, вчинив кримінальне правопорушення з використанням наданих йому службових повноважень, слідчий вказує, що подальше перебування його на вказаній посаді може негативно позначитися на ході досудового розслідування.
-Крім того, подальше перебування на займаній посаді надасть ОСОБА_5 можливість: незаконно впливати на свідків з числа працівників КП «ОЦЕМД та МК» РОР, які фактично перебувають у його підпорядкуванні, що негативним чином впливатиме на їх намір та можливість давати покази щодо непричетності ОСОБА_5 до вчинення вказаного кримінального правопорцщення; знищити, сховати або спотворити будь-які із речей чи документів, що мають значення для кримінального провадження, оскільки підозрюваний ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КП «ОЦЕМД та МК» РОР та маючи доступ до усього матеріального, документального, програмного забезпечення КП «ОЦЕМД та МК» РОР може підробити документи відповідно до яких було здійснено приймання-передача Товару відповідно до Договору № 143 від 29.08.2024, внутрішні накази, положення тощо. Також, підозрюваний ОСОБА_5 , користуючись своїм авторитетом керівника може надати вказівку підлеглим особам, які перебувають в його підпорядкуванні, які визначені уповноваженими особами КП «ОЦЕМД та МК» РОР відповідальними за закупівлі, ведуть бухгалтерію та відповідають за укладення договорів, приймання-передачу Товарів.
Для запобігання вказаним ризикам, прокурор та слідчий в судовому засіданні просили клопотання задоволити.
Підозрюваний та його захисник просили відмовити у задоволенні клопотання за його необгрунтованістю та безпідставністю, вказавши на відсутність заявлених ризиків, на якій вказують слідчий та прокурор.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши клопотання та додані матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що СУ ГУНП в Рівненській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023180000000102 від 04.12.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.
В межах даного кримінального провадження, за вищевказаних обставин, 12.09.2024 ОСОБА_5 , повідомлено про підозру, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Згідно ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
У відповідності до ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади, слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність правової підстави для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Зі змісту пункту 43 Рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року в справі «Кобець проти України» вбачається, що при оцінці доказів суд керується критерієм доведення поза розумним сумнівом. Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою.
При цьому суд вказує, що для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження слідчий, прокурор зобов'язані довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід є необхідним для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Тобто, наявність лише підозри у вчиненні службового злочину, за недоведеності можливості підозрюваного, перебуваючи на посаді, знищити чи спотворити докази - документи, що зберігаються за місцем його роботи, які мають значення для кримінального провадження, а також інших обставин, які законодавцем визначені, як обов'язкові для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження, не може слугувати підставою для відсторонення особи від займаної посади.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 26 квітня 2002 року «про судову практику у справах про хабарництво» зазначено, що згідно з чинним законодавством відповідальність за одержання хабара можуть нести лише службові особи. При вирішенні питання чи є та або інша особа службовою, належить керуватися правилами які викладені в пунктах 1 і 2 примітки до статті 364 КК України, де зазначено що службовими особами у стаття 364, 368, 368-5, 369, кримінального кодексу є особи які постійно чи тимчасово за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади місцевого самоврядування на державних і комунальних підприємствах в установах чи організаціях посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції, за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом повноважним органом чи повноважною особою підприємства установи організації судом або законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 157 слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Так, твердження слідчого про те, що підозрюваний може перешкоджати стороні обвинувачення у кримінальному провадженні, знищити, сховати або спотворити будь-які ручі чи документи та вчинити інше кримінальне правопорушення є необгрунтоване тому, що вилучені в ході проведення обшуків документи, що стосуються факту неналежного виконання ОСОБА_5 своїх службових обов'язків, будучи директором КП «ОЦЕМД та МК» РОР, огганом досудового розслідування вилучені і визнані речовими доказами, на день розгляду клопотання знаходяться у сторони обвинувачення. Під час проведення слідчий дій, доказів того, що підозрюваний намагався знищити, спотворити документи, впливати на свідків, чи іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню не здобуто.
Окрім того встановлено, що ОСОБА_5 має постійне місце проживання, де характеризується позитивно, має на своєму утриманні трьох малолітніх дітей, а його відсторонення від посади зумовлює втрату джерала доходу, що має негативний матеріальний вплив на утриманців. Також останній співпрацює з органному досудового розслідування, що також спростовує твердження слідчого про те, що він може впливати на свідків чи інших осіб у провадженні, їх зв"язку з особою підозрюваного та займаною ним посадою може бути використане не інакше, як на користь підозрюваного.
Згідно із ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
У зв"язку з цим, будь-які обмеження щодо реалізації зазначеного права, у тому числі і відстронення особи від посади під час кримінального провадження, повинні здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбачених КПК України.
Суд приходить до переконання, що в судовому засіданні слідчим та прокурором не доведено, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться у клопотання слідчого.
Таким чином, слідчим та прокурором в судовому засіданні не наведені цілі, які сторона обвинувачення бажає досягти, заради яких можливо буде здійснено відсторонення підозрюваного від посади, а тому такий вид заходу забезпечення кримінального провадження не виправдовує ступінь втручання у права та свободи ОСОБА_5 про який йдеться у клопотанні.
Наведене виключає правову підставу для відсторонення підозрюваного від посади директора КП "Обласний центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф" Рівненської обласної ради, та в клопотанні слідчого наведено не достатньо обґрунтувань вважати, що відсторонення підозрюваного від посади є необхідним заходом забезпечення кримінального провадження. Не наведено таких обґрунтувань слідчим та прокурором і під час судового розгляду клопотання.
Зважаючи на викладене, враховуючи особу підозрюваного, наявність міцних соціальних зв'язків, слідчий суддя приходить до висновку, що у задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 154,156, 157, 158, 309 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні клопотання слідчого СУ ГУНП в Рівненській області майора поліції ОСОБА_6 , яке погоджено прокурором відділу Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_3 про відсторонення від посади директора КП "Обласний центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф" Рівненської обласної ради ОСОБА_5 - відмовити.
Ухвала може бути скаржена безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом пяти днів з дня іі винесення.
Слідчий суддя ОСОБА_1