Ухвала від 24.09.2024 по справі 296/8851/24

Справа № 296/8851/24

1-кс/296/3422/24

УХВАЛА

Іменем України

24 вересня 2024 року м.Житомир

Слідчий суддя Корольовського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшуку в межах кримінального провадження №12024060000000323 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 361 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

24.09.2024 до слідчого судді Корольовського районного суду м.Житомира надійшло клопотання слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшукуоб'єкту нерухомого майна №643387105253 - квартири АДРЕСА_1 , що на праві власності належить ОСОБА_5 , де здійснює свою діяльність ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою відшукання і вилучення речей, предметів, документів, а саме: акти приймання-передачі транспортних засобів; акти огляду реалізованих транспортних засобів; акти прийняття-передачі транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, між суб'єктом господарювання (його філією) та уповноваженим дилером; акти технічного стану транспортного засобу або його складової частини, що має ідентифікаційний номер; акти огляду матеріально-технічної бази та відповідності документації встановленим вимогам до діяльності, пов'язаної з реалізацією транспортних засобів; акти приймання-передачі персонального логіна та пароля; акти знищення спеціальної продукції та облікових біржових угод; заяви про постановку на облік транспортного засобу; заяви про внесення змін до облікових даних; заяви про видачу спеціальної продукції; заяви про облік бланків біржових угод; заяви про постановку на облік транспортного засобу; повідомлення про внесення змін до облікових даних; інформаційні картки транспортних засобів; журнали обліку надходження і реалізації або передачі для реалізації транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, укладених договорів купівлі-продажу транспортних засобів, актів прийняття-передачі, біржових угод і номерних знаків для разових поїздок; журнали обліку надходження і реалізації або передачі для реалізації тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, укладених договорів купівлі-продажу, актів приймання-передачі, біржових угод і номерних знаків «Транзит»; угоди про купівлю-продаж транспортних засобів та супутні документи до них (копії та оригінали паспортів, ідентифікаційних номерів, посвідчень водія, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, доручень, платіжних доручень, платіжних інструкцій, рахунків-фактур, видаткових накладних, специфікації, повідомлення про кількість реалізованих транспортних засобів, квитанцій, фіскальних чеків, оцінка реалізованих транспортних засобів, тощо); договори комісії щодо продажу транспортних засобів (копії та оригінали паспортів, ідентифікаційних номерів, посвідчень водія, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, доручень, платіжних доручень, платіжних інструкцій, рахунків-фактур, видаткових накладних, специфікації, повідомлення про кількість реалізованих транспортних засобів, квитанцій, фіскальних чеків, оцінка реалізованих транспортних засобів, тощо); договори купівлі-продажу транспортних засобів (копії та оригінали паспортів, ідентифікаційних номерів, посвідчень водія, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, доручень, платіжних доручень, платіжних інструкцій, рахунків-фактур, видаткових накладних, специфікації, повідомлення про кількість реалізованих транспортних засобів, квитанцій, фіскальних чеків, оцінка реалізованих транспортних засобів, тощо); поштові відправлення (накладні, квитанції, документи, що підтверджують відправку/одержання посилки); комп'ютерна техніка (в тому числі планшетні комп'ютери, ноутбуки, моноблоки, екрани, система відеоспостереження або окремі її частини (камери, сервери, сховища даних)), що використовуються під час оформлення правочину з купівлі-продажу (в тому числі переоформлення) транспортних засобів; флеш карти (в тому числі USB?накопичувачі) та інші носії інформації, що використовуються під час оформлення правочину з купівлі-продажу (в тому числі переоформлення) транспортних засобів; телефони (в тому числі мобільні телефони працівників грального закладу, робочі телефони грального закладу), що використовуються під час оформлення правочину з купівлі-продажу (в тому числі переоформлення) транспортних засобів; документи (в тому числі чорнові записи, записні книги, нотатки), що підтверджують оформлення правочинів з купівлі-продажу (в тому числі переоформлення) транспортних засобів; кошти отримані від злочинної діяльності та під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій; інші речі, предмети, документи, які можуть бути засобами для розкриття злочину і виявлення винних осіб, встановлення істини та слугуватимуть прийняттю об'єктивного рішення в ході досудового розслідування.

Клопотання обґрунтовано тим, що СУ ГУНП в Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024060000000323 від 09.04.20247 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 361 КК України.

Досудовим слідством встановлено, що група осіб, до складу якої входить ОСОБА_6 , за попередньою змовою під час дії воєнного стану з метою одержання неправомірної вигоди за несанкціонований доступ до службової інформації та подальшу її підробку здійснила несанкціоноване втручання в роботу інформаційно-комунікаційних систем МВС України, а саме до Єдиного державного реєстру транспортних засобів Головного сервісного центру МВС України, всупереч Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1200 від 11.11.2009, та Порядку обліку суб'єктів господарювання, які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю автомобілями, автобусами, мотоциклами всіх типів, марок і моделей, причепами, напівпричепами, мотоколясками, іншими транспортними засобами вітчизняного та іноземного виробництва та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженого наказом МВС України №279 від 06.05.2022.

Зазначена група осіб з метою конспірації своєї злочинної діяльності несанкціоновано використовує автоматизовані ключі доступу до Єдиного реєстру транспортних засобів Головного сервісного центру МВС України територіальних підрозділів ТОВ «Автоплюс К» (філії) та отримує неправомірну вигоду за кожен посвідчений договір купівлі-продажу транспортного засобу, оцінка якого суттєво занижена, що призводить до зменшення суми надходження до бюджету відповідних платежів.

Крім цього, зазначена група осіб, несанкціоновано використовуючи автоматизовані ключі доступу до Єдиного реєстру транспортних засобів Головного сервісного центру МВС України територіальних підрозділів ТОВ «Автоплюс К» (філії), за неправомірну вигоду здійснює переоформлення транспортних засобів, власники яких перебувають за кордоном, шляхом внесення недостовірних відомостей в такі договори.

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснює свою діяльність за місцем свого проживання за адресою АДРЕСА_2 , де може зберігати речі, предмети, документи, що підтверджують причетність останньої до незаконної діяльності щодо оформлення правочинів з купівлі-продажу транспортних засобів.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №391429598 від 19.08.2024 року, об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером АДРЕСА_3 , що на праві власності належить ОСОБА_5 .

Слідчий в судовому засіданні подане клопотання про проведення обшуку підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у клопотанні.

Заслухавши думку слідчого в обґрунтування доводів і вимог клопотання, вивчивши клопотання та долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Згідно ст. 30 Конституції України кожному гарантується недоторканість житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше, як за вмотивованим рішенням суду.

Стаття 8 Європейської конвенції з прав людини гарантує право на повагу до житла, так, органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом і коли необхідно в демократичному суспільстві і в інтересах національної і громадської безпеки або економічного добробуту країни, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.

У відповідності до ч.1 ст.233 КПК України під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Згідно з ч. 2 ст. 234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Відповідно до частини 3 статті 233 КПК України слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов'язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді.

Частиною 1 статті 234 КПК України передбачено, що обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Відповідно до частини 5 вказаної статті слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:

1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Як вбачається з копії витягу з кримінального провадження, СУ ГУНП в Житомирській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні №12024060000000323 від 09.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 361 КК України.

Досудовим слідством встановлено, що група осіб, до складу якої входить ОСОБА_6 , за попередньою змовою під час дії воєнного стану з метою одержання неправомірної вигоди за несанкціонований доступ до службової інформації та подальшу її підробку здійснила несанкціоноване втручання в роботу інформаційно-комунікаційних систем МВС України, а саме до Єдиного державного реєстру транспортних засобів Головного сервісного центру МВС України, всупереч Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1200 від 11.11.2009, та Порядку обліку суб'єктів господарювання, які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю автомобілями, автобусами, мотоциклами всіх типів, марок і моделей, причепами, напівпричепами, мотоколясками, іншими транспортними засобами вітчизняного та іноземного виробництва та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженого наказом МВС України №279 від 06.05.2022.

Зазначена група осіб з метою конспірації своєї злочинної діяльності несанкціоновано використовує автоматизовані ключі доступу до Єдиного реєстру транспортних засобів Головного сервісного центру МВС України територіальних підрозділів ТОВ «Автоплюс К» (філії) та отримує неправомірну вигоду за кожен посвідчений договір купівлі-продажу транспортного засобу, оцінка якого суттєво занижена, що призводить до зменшення суми надходження до бюджету відповідних платежів.

Крім цього, зазначена група осіб, несанкціоновано використовуючи автоматизовані ключі доступу до Єдиного реєстру транспортних засобів Головного сервісного центру МВС України територіальних підрозділів ТОВ «Автоплюс К» (філії), за неправомірну вигоду здійснює переоформлення транспортних засобів, власники яких перебувають за кордоном, шляхом внесення недостовірних відомостей в такі договори.

Проте, долучені до клопотання докази не містять переконливих відомостей щодо:

- причетності ОСОБА_6 до вчинення кримінального правопорушення; - проживання за вказаною у клопотанні адресою та що обшук є доцільним та необхідним у даному конкретному випадку.

За таких обставин слідчий суддя вважає, що клопотання задоволенню не підлягає.

Керуючись п.4,5 ст.234 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання слідчого - відмовити

Ухвала оскарженню не підлягає

Повний текст ухвали оголошено 25.09.2024

Слідчий суддя ОСОБА_1